Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

MLOPC - edycja 2004

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 10.04.2004 21:13

Albo tak Krassus, cała historia człowieka :Zmija me za srce ugrizla.Bez ljubavi,kako mi je tesko nocas, moj Ivane.Ostavio sam te draga,zasto si se okomila na me? Pijem duso! Poljubi me...Vald, reci brate moj! Ne veraj me, imam ruku na srce. :lol: Ot co! Czyż nie chwyta za serce??!! :wink:
Spokojnych, całuśnych przy jajeczkach, świąt wszystkim czytającym forum, tu i tam!!!
VC4R
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 257
Dołączył(a): 26.03.2004
Marko Perkovic Thompson - izvanredno izdanje.

Nieprzeczytany postnapisał(a) VC4R » 16.04.2004 15:25

Część III
Što ,gdje i kada?

Diskografija

"MOLI MALA" Croatia Records (1992)
1.Zmija Me Za Srce Ugrizla 2.Grkinja 3.Potonut Ću (duet s Magazinom) 4.Nasa Prva Noć 5.Andelina 6.Na Ples 7.Moli Mala 8.Jer ,Hrvati smo 9.Bojna Ćavoglave (remix) 10.Varala Se Mala 11.Ela 12.Smišnica 13.Budi Uz Mene 14.Ja Ću Poći Ovu Noći

"VRIJEME ŠKORPIONA" Croatia Records (1995)
1. Škorpioni 2.Polubi Me 3.Moj Grad 4.Rock'n'roll 5.Lazljivica 6.Bludnica 7.Anica-Kninska Kraljica 8.Satnija 9.Volim Te 10.Ljubavna 11.Povratak Bogu 12.Ljutu Travu Na Ljutu Ranu 13.Rosa

"GENI KAMENI" Croatia Records (1996)
1.Ka Bez Duše 2.Geni Kameni 3.Bez Ljubavi 4.Tamburaška 5.Zašto Baš Nju 6.Ovo Mi Diže Tlak 7.Bozićna 8.Draga 9.Kako Mi Je Teško Noćas 10.Ima Nešto Vrijednije Od Zlata

"VJETAR S DINARE" Croatia Records (1998)
1.Zaustavi Se Vjetre 2.Prijatelji 3.Lijepa Li Si 4.Ej, Haj Pjesme Naše 5.Dobro Jutro 6.Ćrne Noci Bijeli Putevi 7.Pijem Dušo 8.Zašto Si Se Okomila Na Me 9.Ostavio Sam Te Draga 10.Pukni Puško

"E ,Moj Narode" Croatia Records (2002)
1.Iza Devet Sela 2.Ne Varaj Me 3.E, Moj Narode 4.Neću Izdat Ja 5.Zeleno Je Bilo Polje 6.Radost s' Visina 7.Reći ,Brate Moj 8.Moj Ivane 9.Ne Pitaj Mene 10.Stari Se 11.Lijepa Li Si 12.Geni Kameni (uzivo)

"THOMPSON, SVE NAJBOLJE 1991-2003 (CD+DVD)" Croatia Records (2003)
CD
1.Ivane Pavle II. (bonus track) 2..Radost s' Visina 3.Lijepa Li Si 4.Prijatjeli 5.E ,Moj Narode 6.Reći ,Brate Moj (duet: Miroslav Škoro)7.Neću Izdat Ja 8.Rosa 9.Ljutu Travu Na Ljutu Ranu 10.Ne Varaj Me 11.Geni Kameni (uzivo) 12.Iza Devet Sela 13.Moj Ivane 14.Zaustavi Se Vjetre 15.Pukni Puško 16.Bojna Ćavoglave 17.Anica-Kninska Kraljica 18.Stari Se (duet: Tiho Orlić)
DVD (Poljud)
Utwory j/w z koncertu w Splicie."Ivane Pavle II" (wtedy jeszcze nie skomponowany) zastąpiło "Zeleno je bilo polje ".
Dodatkowo:"dokumentarac Projekt Poljud ,prilozi s HTV-a; Meridijan 16, Note Notice ,foto galerija ,tekstovi pjesama s git. akordima ,spot Police.Preko 150 min. video zapisa."

Festivali

Zmija me za srce ugrizla, Splitski Festival 1992
Rosa, MHJ 1993
Ljutnu travu na ljutu ranu, MHJ 1994
Poljubi me, MHJ 1995
Ruku na srce, MHJ 1996
Ne varaj me s golubom u rukama, Neum Etnofest 1996
Bili brode moj, Splitski Festival 1997
Zaustavi se vjetre, Neum Etnofest 1998 & "Pajdasi iz Koprivnice"
Lijepa si, HRF 1999
Zeleno je bilo polje, Neum Etnofest 1999
Moj Ivane, Neum Etnofest 2000
Stari se, Melodije Mostara 2001 & Tiho Orlić
Iza devet sela, HRF 2002
Reci, brate moj, MHJ 2002 & Miroslav Škoro

MHJ - MELODIJE HRVATSKOG JADRANA
HRF - Hrvatski RADIJSKI FESTIVAL
cdn.
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 16.04.2004 15:59

Vaald!! chapeaux bas!! Reszta jest milczeniem...
VC4R
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 257
Dołączył(a): 26.03.2004
Marko Perkovic Thompson - izvanredno izdanje.

Nieprzeczytany postnapisał(a) VC4R » 23.04.2004 15:10

Czas na odcinek ostatni tego Thompsonowego "czteropaka".Dziś rzucimy okiem na sieć.

Część IV
Linkovi

Strona główna
Adres oczywiście nie może być inny niż http://www.thompson.hr/ Portal tworzony przez fanów Marko ,przynosił niestety olbrzymi zawód:wszystko ,może poza galerią ,było niedopracowane i na niskim poziomie (brak biografi ,szczątkowa dyskografia ,raptem trzy teksty!!! itp.) Napisałem "stanowił" ,gdyż serwis jest obecnie w przebudowie i jak piszą wczoraj jego autorzy wszystko jest na najlepszej drodze.Czekam z dużą nadzieją.

Audio
Tu można zapoznać się m.in. z "Anicą" , "Bojna C." czy "Jer ,Hrvati smo" a tu "Lijepa li si"
Sample z albumu "Sve najbolje" w formacie Real Audio.
I oczywiście archiwa Croplanet (o których już tu pisałem) ale to wymaga już nieco wysiłku.

Video
Cztery vidoclipy "Bojna Cavoglave" ,"Lijepa li si" ,Moj Ivane" ,Prijatelji".

Teksty
Całkiem pokaźny zestaw

Gadgety
Koszulki ,czapki i przede wszystkim replikę słynnego medalionu Marko znajdziesz tutaj

I już na koniec mała ciekawostka.Jak podano 15 kwietnia br. Marko kupił 20% Narodnog Radija ,którego dochody za rok ubiegły szacuje się na około 3,5 miliona kun ,za ......... 4000 kun (tak ,tak cztery tysiące).Właściciel radia V.Hrvačić uznał to za doskonały chwyt marketingowy ,wspominając również w wywiadzie o nowym projekcie Marko związanym z Croatia Records.Nie podał jednak żadnych szczegółów.
Ja już czekam.

Życzę wszystkim czytelnikom tego leksykonu przynajmniej tyle radości z poznania muzyki Marko ile przyniosła ona mnie.

Koniec.
Dalmatinka
Cromaniak
Posty: 735
Dołączył(a): 19.01.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dalmatinka » 12.05.2004 16:40

:D :D Witam wszystkich muzykow :D :D :D

Czy po tym naszym dlugim "wypoczynku" moglby ktos przetlumaczyc
" LIJEPA LI SI" :?: :?:

Bardzo bym sie cieszyla :D :D
VC4R
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 257
Dołączył(a): 26.03.2004
Marko Perkovic Thompson - Lijepa li si.

Nieprzeczytany postnapisał(a) VC4R » 23.05.2004 09:11

LIJEPA LI SI
Piękna jesteś

KAD SE SJETIM SUZA KRENE
Gdy sobie przypomnę łza płynie
ZAMIRISU USPOMENE
Pachną wspomnienia
SVAKE STOPE RODNOG KRAJA
Każdej stopy mojego rodzinnego kraju
I NARODNIH OBICAJA
I narodowych obyczajów

PREPOZNAH LJEPOTU TVOJU
Rozpoznałem twoje piękno
STO PROBUDI LJUBAV MOJU
Które przebudziło moją miłość
KAD SAM S TOBOM SRCE MOJE
Kiedy jestem z tobą serce moje
KUCA JACE VELIKO JE
bije silniej jest wielkie

OJ, ZAGORO LIJEPA LI SI
Oj Zagoro piękna jesteś
SLAVONIO, ZLATNA TI SI
Slawonio złota jesteś
HERCEG_BOSNO, SRCE PONOSNO
Herceg-Bośnio serce dumne
DALMACIO, MORE MOJE
Dalmacjo morze moje
JEDNA DUSA A NAS DVOJE
Jedna dusza a nas dwoje
POZDRAV LIKO, VELEBITA DIKO
Pozdrowienia Liko dumo Velebitu

KAD NERETVA K MORU KRENE
Kiedy Neretva rusza ku morzu
TI SE TADA SJETI MENE
Ty sobie wtedy mnie przypomnij
MOJOJ PJESMI BUDI TEMA
Mojej pieśni bądź tematem
ZA SVE ONE KOJIH NEMA
Dla wszystkich tych których nie ma

AJDE ISTRO I ZAGORJE
Chodźcie Istrio , i Zagorje
PODIGNIMO SVE TRI BOJE
Podnieśmy wszystkie trzy kolory
ZAGRLIMO SE PRED SVIMA
Przytulmy się przed wszystkimi
NEKA VIDE DA NAS IMA
Niech widzą że jesteśmy

OJ, ZAGORO LIJEPA LI SI
SLAVONIO, ZLATNA TI SI
HERCEG_BOSNO, SRCE PONOSNO
DALMACIO, MORE MOJE
JEDNA DUSA A NAS DVOJE
POZDRAV LIKO, VELEBITA DIKO

Posłuchaj "Lijepa li si"
VC4R
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 257
Dołączył(a): 26.03.2004
Klapsko pjevanje

Nieprzeczytany postnapisał(a) VC4R » 23.05.2004 09:21

Za Aru.

"By listening dalmatian klapas I have realized that Croatian People have a soul which have to be shown to the World..."(Poprzez słuchanie Dalmatyńskich klap zrozumiałem ,że chorwacki naród ma duszę ,która powinna być pokazana światu).
Paulo Coelho
Obrazek
"Klapa" w dialekcie dalmatyńskim to grupa ,przedsięwzięcie ,w sensie muzycznym zaś pięcio-ośmio osobowy zespół.Tradycyjnie klapa powinna zawierać wyłącznie męskie głosy a pieśni wykonywane winny być "a capella"(u zarania tak właśnie to wyglądało- kilku mężczyzn spotykało się najczęściej wieczorem i samorzutnie zaczynało śpiewać)."Klapsko pjevanje" to przede wszystkim śpiewanie tzw."gradskih dalmatinskih narodnih pjesama".Pieśń ,w wolnym tempie ,zazwyczaj miłosna ,skierowana do ukochanej (ale zdarzają się również religijne lub zabawne)zaczyna solista (pierwszy tenor) a po chwili dołączają do niego pozostali śpiewacy(drudzy tenorzy ,barytony i basy).
Obecnie coraz częściej spotykamy się z odchodzeniem od tego kanonu - klapy stają się mieszane (lub nawet całkowicie żeńskie lub dziecięce) ,stosuje się podkłady instrumentalne lub wykonuje utwory nie będące klasyką albo wraz z wykonawcami typowo pop-owymi(przykłady klapy "Cambi" i wspólpraca z Gibonnim lub "Iskon" i Lvky) ,pojawiają się również klapy nie związane terytorialnie z Dalmacją.
O popularności tej formy muzycznej w Chorwacji świadczy duża ilość festiwali ,z największym - "FESTIVAL DALMATINSKIH KLAPA OMIŠ" (w tym roku 38.edycja ,której program znajdziesz tutaj)
Klap zdecydowanie polecam słuchać "na żywo" jeśli tylko będziecie mieli taką okazję.Miałem tę przyjemność ,w Baska Voda i dopiero wtedy odkryłem wszelkie "smaczki" tego rodzaju muzyki.
Dopóki jednak jesteśmy tu ,proponuję posłuchać:
Klapa"Navalia"
Klapa "Kastav" - klasycznie
Klapa "Cambi" Dalmatino i "Projdi vilo"- Gibonnia
Klapa "Šibenik"-jako przykłady odmiany z muzyką.
A to strona żeńskiej klapy"Lanterna z Vela Luka (w zakładce pjesme 4 utwory)
Anula
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 104
Dołączył(a): 24.01.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anula » 23.05.2004 12:42

Witam!
Bardzo serdecznie dziękuję. Temat jak zwykle omówiony szczegółowo i przykłady muzyczne takie jakie mozna usłyszeć w Splicie na starym mieście.
W zeszłym roku taki koncert zaimprowizowany i wymuszony wręcz przez słuchaczy (m.in. też mnie ) tam właśnie w wykonaniu czterech zabójczo przystojnych chłopaków udało nam się nakręcić i nagrać .Słuchaliśmy też klap w wieczór kawalerski organizowany przez pana młodego.
Pozdrawiam ara.
Danuta
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 618
Dołączył(a): 17.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Danuta » 23.05.2004 14:01

No świetny pomysł-cały dom dzisiaj pełen chorwackiej muzyki- serdeczne podziękowania! :D
Jareksz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 17.01.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jareksz » 23.05.2004 17:04

Siedzę w wygodnym fotelu, a nie na twardej ławce,
słucham klapy
zamykam oczy, wentylator na procku szumi
jak klima w sv. Nikola
tylko dzwięk rozchodzi się trochę inaczej
i brak zapachu Jadrana, ale nic to
jeszcze parę miesięcy...i poczuję
Dzięki Ci Przyjacielu
Dalmatinka
Cromaniak
Posty: 735
Dołączył(a): 19.01.2004
Re: Marko Perkovic Thompson - Lijepa li si.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dalmatinka » 23.05.2004 19:54

Witam!!

Zawsze byla to dla mnie piekna piosenka, ale teraz jest jeszcze piekniejsza :!: :!: :!:

Wielkie dzieki za tak wspaniale przetlumaczenie :D :D :D


VC4R napisał(a):LIJEPA LI SI
Piękna jesteś

KAD SE SJETIM SUZA KRENE
Gdy sobie przypomnę łza płynie
ZAMIRISU USPOMENE
Pachną wspomnienia
SVAKE STOPE RODNOG KRAJA
Każdej stopy mojego rodzinnego kraju
I NARODNIH OBICAJA
I narodowych obyczajów

PREPOZNAH LJEPOTU TVOJU
Rozpoznałem twoje piękno
STO PROBUDI LJUBAV MOJU
Które przebudziło moją miłość
KAD SAM S TOBOM SRCE MOJE
Kiedy jestem z tobą serce moje
KUCA JACE VELIKO JE
bije silniej jest wielkie

OJ, ZAGORO LIJEPA LI SI
Oj Zagoro piękna jesteś
SLAVONIO, ZLATNA TI SI
Slawonio złota jesteś
HERCEG_BOSNO, SRCE PONOSNO
Herceg-Bośnio serce dumne
DALMACIO, MORE MOJE
Dalmacjo morze moje
JEDNA DUSA A NAS DVOJE
Jedna dusza a nas dwoje
POZDRAV LIKO, VELEBITA DIKO
Pozdrowienia Liko dumo Velebitu

KAD NERETVA K MORU KRENE
Kiedy Neretva rusza ku morzu
TI SE TADA SJETI MENE
Ty sobie wtedy mnie przypomnij
MOJOJ PJESMI BUDI TEMA
Mojej pieśni bądź tematem
ZA SVE ONE KOJIH NEMA
Dla wszystkich tych których nie ma

AJDE ISTRO I ZAGORJE
Chodźcie Istrio , i Zagorje
PODIGNIMO SVE TRI BOJE
Podnieśmy wszystkie trzy kolory
ZAGRLIMO SE PRED SVIMA
Przytulmy się przed wszystkimi
NEKA VIDE DA NAS IMA
Niech widzą że jesteśmy

OJ, ZAGORO LIJEPA LI SI
SLAVONIO, ZLATNA TI SI
HERCEG_BOSNO, SRCE PONOSNO
DALMACIO, MORE MOJE
JEDNA DUSA A NAS DVOJE
POZDRAV LIKO, VELEBITA DIKO

Posłuchaj "Lijepa li si"
Dalmatinka
Cromaniak
Posty: 735
Dołączył(a): 19.01.2004
Re: Klapsko pjevanje

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dalmatinka » 23.05.2004 19:59

W Omis w lipcu, czesto sluchalam tej wspanialej muzyki.
A tobie VC4R wielkie podziekowania za udostepnienie nam tak wartosciowych informacji!!!!!

Pozdrowienia

VC4R napisał(a):Za Aru.

"By listening dalmatian klapas I have realized that Croatian People have a soul which have to be shown to the World..."(Poprzez słuchanie Dalmatyńskich klap zrozumiałem ,że chorwacki naród ma duszę ,która powinna być pokazana światu).
Paulo Coelho
Obrazek
"Klapa" w dialekcie dalmatyńskim to grupa ,przedsięwzięcie ,w sensie muzycznym zaś pięcio-ośmio osobowy zespół.Tradycyjnie klapa powinna zawierać wyłącznie męskie głosy a pieśni wykonywane winny być "a capella"(u zarania tak właśnie to wyglądało- kilku mężczyzn spotykało się najczęściej wieczorem i samorzutnie zaczynało śpiewać)."Klapsko pjevanje" to przede wszystkim śpiewanie tzw."gradskih dalmatinskih narodnih pjesama".Pieśń ,w wolnym tempie ,zazwyczaj miłosna ,skierowana do ukochanej (ale zdarzają się również religijne lub zabawne)zaczyna solista (pierwszy tenor) a po chwili dołączają do niego pozostali śpiewacy(drudzy tenorzy ,barytony i basy).
Obecnie coraz częściej spotykamy się z odchodzeniem od tego kanonu - klapy stają się mieszane (lub nawet całkowicie żeńskie lub dziecięce) ,stosuje się podkłady instrumentalne lub wykonuje utwory nie będące klasyką albo wraz z wykonawcami typowo pop-owymi(przykłady klapy "Cambi" i wspólpraca z Gibonnim lub "Iskon" i Lvky) ,pojawiają się również klapy nie związane terytorialnie z Dalmacją.
O popularności tej formy muzycznej w Chorwacji świadczy duża ilość festiwali ,z największym - "FESTIVAL DALMATINSKIH KLAPA OMIŠ" (w tym roku 38.edycja ,której program znajdziesz tutaj)
Klap zdecydowanie polecam słuchać "na żywo" jeśli tylko będziecie mieli taką okazję.Miałem tę przyjemność ,w Baska Voda i dopiero wtedy odkryłem wszelkie "smaczki" tego rodzaju muzyki.
Dopóki jednak jesteśmy tu ,proponuję posłuchać:
Klapa"Navalia"
Klapa "Kastav" - klasycznie
Klapa "Cambi" Dalmatino i "Projdi vilo"- Gibonnia
Klapa "Šibenik"-jako przykłady odmiany z muzyką.
A to strona żeńskiej klapy"Lanterna z Vela Luka (w zakładce pjesme 4 utwory)
VC4R
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 257
Dołączył(a): 26.03.2004
Remanent Noworoczny.

Nieprzeczytany postnapisał(a) VC4R » 01.01.2005 11:07

Czyli to ,co udało mi się między innymi "zdobyć" :) w 2004 roku [ale niekoniecznie powstało w tymże] ,co przyniosło mi najwięcej satysfakcji brzmiąc w słuchawkach i co ,wreszcie ,było ozdobą piątkowych ,czatowych koncertów :).
Po to ,by jeszcze kilka "duszyczek" przeciągnąć na stronę chorwackiego[ale nie tylko] "svirania" :)
W kolejności mniej więcej alfabetycznej ze wskazaniem jednego ,dwu muzycznych faworytów.

4 ASA - "Te noci kad umrem","Nakon svih ovih godina" [rock] czyli wracamy do BD lecz w nowych aranżacjach.
Alen Islamović - " Srce od bosne" ," Privjesak na lancicu" [rock,narodne]
Baruni - "Otkad Sa Tobom Ne Spavam (Remix)"[drums/narodne] za odważne połączenie :)
Boduli - "Javi Se"," Dajem Ti Zivot"[pop/narodne]
Crvena Jabuka - "Dosla od boga"[pop]
Dalmatino - "Molitva za Ribara"[pop]
Dino Merlin - "Verletzt"[pop]
Divlje Jagode - "Oluja"[pop/rock]
Gori Vatra - "Odlazim(Instrumental)" [muzyka filmowa]
Hari Rončević - "More Sudbine"[balade]
Henda - "Umoran od snova"," Pusti plocu Brusa Springstina"[pop/rock]
Ivan Puljic - "Izvori Gospodnji"[pop/narodne] czyli czekając na nowego Perkovica
Ivica Sikiric Ico - "Bez tebe"[pop/balade]
Jasmin Stavros - "Pismo Nini"[pop/narodne]
Miroslav Skoro - "Milo moje (duza verzija)","Ne vjeruje srce pameti"[pop/narodne]
Tifa & Band - "Jer Tuga Zna","Samo vrag i Bog zna"[rock]
Tiho Orlic (Tiho) - "Dobra Vila"[rock/narodne] basista MPT
Zeljko Bebek - "Laku noc sviraci"[narodne]
Zeljko Joksimovic - "Lane moje" ,"Jesi li me volela"pop]
Zona Zamfirova - "Instrumental"[muzyka filmowa]

Tych ,którzy doczytali do tego miejsca zapraszam do odwiedzenia stron croplanet nostalgija bosnabeat socalcroats sandzak croworld
Tym ,którzy przebrnęli przez linki ,życzę przyjemności z słuchania:)
AgataW
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 30.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgataW » 01.01.2005 21:43

Dzięki za remanent i skarbnicę z linkami (również z 2004) :D . Ma duszyczka dawno "przeciągnięta" :wink: .
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Re: Remanent Noworoczny.

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 02.01.2005 00:08

VC4R napisał(a):(...)Po to ,by jeszcze kilka "duszyczek" przeciągnąć na stronę chorwackiego[ale nie tylko] "svirania" :)
(...)
Ostatnio edytowano 02.01.2005 15:05 przez a to ja, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
MLOPC - edycja 2004 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone