Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Między morzem a górami: Czerwcówka 2023

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Berbel
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 159
Dołączył(a): 18.11.2013
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Berbel » 25.05.2014 01:42

Przeszedłem przez relacje jednym tchem i chciałbym bardzo podziękować za pokazanie przecudnych miejsc, część widoków niestety nie dostępna na chwile obecna dla nas, ale z czasem to kto wie.
Od syna (maniak płazowo-gadowy) chciałbym tylko dodać ze waz z wody to „miedzianka”, a żmije nawet martwe są niebezpieczne. Jad żmii jest „aktywny” długo po śmierci gada i pod żadnym pozorem nie powinniśmy dotykać kłów i głowy. Wszystkie żmije z wyraźnym połączonym jednokolorowym wzorem po górze są jadowite. Jeśli układają się w charakterystyczne S unosząc głowę, to znaczy ze sa gotowe do „wystrzału”, a potrafią latać do 2 metrów i sa koszmarnie szybkie. Damskie osobniki dodatkowo będą syczeć.
Nie wiem czy Pan wie, ale w Cro w aptekach dostępne są surowice na ukąszenia obu jadowitych żmij i można je stosować do 20 godzin od ukąszenia. Jadu żmij się nie uciska, nie wysysa.
Dodatkowo powinniśmy unikać żab i jaszczurek plamistych jaskrawych które są bardzo toksyczne, a występują w parkach i trawnie bardzo często. To tak gwoli info, moze sie komus przyda.
Idę teraz odkrywać inne Pana wyprawy i oczekuje kolejnych dni.
Pozdrawiam
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 25.05.2014 12:41

Franz napisał(a):Znaczy, pod ten kościółek już nie dojechaliście? Czy masz na myśli samą przełęcz?


Dojechaliśmy tylko do tego murku ,żona strasznie marudziła że już póżno a kawałek mieliśmy jeszcze do miejsca noclegowego :wink:
...może jeszcze będzie okazja to zajadę tam :roll:
Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.05.2014 00:46

Berbel napisał(a):Przeszedłem przez relacje jednym tchem i chciałbym bardzo podziękować za pokazanie przecudnych miejsc, część widoków niestety nie dostępna na chwile obecna dla nas, ale z czasem to kto wie.

Bardzo miłe słowa. Dziękuję. :)

Berbel napisał(a):Od syna (maniak płazowo-gadowy) chciałbym tylko dodać ze waz z wody to „miedzianka”, a żmije nawet martwe są niebezpieczne. Jad żmii jest „aktywny” długo po śmierci gada i pod żadnym pozorem nie powinniśmy dotykać kłów i głowy. Wszystkie żmije z wyraźnym połączonym jednokolorowym wzorem po górze są jadowite. Jeśli układają się w charakterystyczne S unosząc głowę, to znaczy ze sa gotowe do „wystrzału”, a potrafią latać do 2 metrów i sa koszmarnie szybkie. Damskie osobniki dodatkowo będą syczeć.
Nie wiem czy Pan wie, ale w Cro w aptekach dostępne są surowice na ukąszenia obu jadowitych żmij i można je stosować do 20 godzin od ukąszenia. Jadu żmij się nie uciska, nie wysysa.
Dodatkowo powinniśmy unikać żab i jaszczurek plamistych jaskrawych które są bardzo toksyczne, a występują w parkach i trawnie bardzo często. To tak gwoli info, moze sie komus przyda.

Cenne informacje!

Berbel napisał(a):Idę teraz odkrywać inne Pana wyprawy i oczekuje kolejnych dni.

Wrzucę wkrótce spis również i na początek tego wątku.
Jeśli mogę zaproponować zmianę formy... to przejdźmy na "Ty". O ile Panu to nie przeszkadza. ;)

mervik napisał(a):Dojechaliśmy tylko do tego murku ,żona strasznie marudziła że już póżno a kawałek mieliśmy jeszcze do miejsca noclegowego :wink:
...może jeszcze będzie okazja to zajadę tam :roll:

Na pewno okazja się trafi. Ty - podobnie, jak ja - lubisz penetrować nietypowe miejsca.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.05.2014 00:10

Wrzucę wkrótce spis również i na początek tego wątku.

Zrobione.

Pozdrawiam,
Wojtek
Berbel
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 159
Dołączył(a): 18.11.2013
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Berbel » 27.05.2014 00:19

Franz napisał(a):
Jeśli mogę zaproponować zmianę formy... to przejdźmy na "Ty". O ile Panu to nie przeszkadza. ;)


Oczywiscie ze nie przeszkadza, ale jako mlodszemu nie wypadalo tak od razu na ty.

Dzieki za linki do relacji :D
pozdrawiam

Berbel
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.05.2014 16:22

Berbel napisał(a):Oczywiscie ze nie przeszkadza, ale jako mlodszemu nie wypadalo tak od razu na ty.

Wypominasz mi wiek?!

:lol: Żartuję, oczywiście.
Zawsze preferowałem formy bezpośrednie. Bardzo mi się podoba, kiedy we wszystkich alpejskich schroniskach zwracają się do każdego per "ty".
Kiedyś się jednego Niemca spytałem, jak to się ma do zalecanej grzeczności. Usłyszałem w odpowiedzi:
- Powyżej dwóch tysięcy nie ma panów... ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 29.05.2014 21:00

Co tam młodszemu nie wypada na Ty. Postawi młody kilka razy herbatę z prądem staremu i zaraz przejdzie na TY. Oczywiście na koszt młodego. :wink: :hut:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.05.2014 00:06

darek1 napisał(a):Co tam młodszemu nie wypada na Ty. Postawi młody kilka razy herbatę z prądem staremu i zaraz przejdzie na TY. Oczywiście na koszt młodego. :wink: :hut:

Spokojnie się dorzucę. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.06.2014 23:44

Podjeżdżam wyżej, gdzie teren zaczyna się wypłaszczać. To jeszcze nie przełęcz Mali Alan, ale już blisko. Jednak to nie przełęcz mnie interesuje. A tymczasem chylące się ku zachodowi słońce zaczyna podświetlać skały na czerwono.

P22G1590.JPG


P22G1591.JPG


P22G1592.JPG


P22G1593.JPG


P22G1594.JPG


P22G1595.JPG


P22G1596.JPG


P22G1597.JPG
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.06.2014 12:54

Wzrok raz po raz wędruje w kierunku Tulovih Greda.

P22G1598.JPG


P22G1599.JPG


P22G1600.JPG


P22G1601.JPG


P22G1602.JPG


P22G1603.JPG


P22G1604.JPG
Ostatnio edytowano 09.06.2014 23:37 przez Franz, łącznie edytowano 1 raz
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 07.06.2014 21:38

Franz napisał(a): A tymczasem chylące się ku zachodowi słońce zaczyna podświetlać skały na czerwono.


...czasami gdzieś za skały nie czaił się jakiś czerwonoskóry :wink:
...rozminowali już ten rejon ,że tam chodziłeś
...czy aparatem ściągnąłeś Tulove Grede :?:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.06.2014 15:07

mervik napisał(a):...czasami gdzieś za skały nie czaił się jakiś czerwonoskóry :wink:

Oni się świetnie maskują. ;)

mervik napisał(a):...rozminowali już ten rejon ,że tam chodziłeś
...czy aparatem ściągnąłeś Tulove Grede :?:

To wszystko fotki z tej drogi szutrowej.

Pozdrawiam,
Wojtek
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 10.06.2014 22:50

Przepiękna ta droga na przełęcz , a w szczególności o tej porze dnia 8) 8) 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.06.2014 00:55

CROberto napisał(a):Przepiękna ta droga na przełęcz , a w szczególności o tej porze dnia 8) 8) 8)

Nie pamiętam w tej chwili, czy w Twoich wędrówkach dotarłeś też na Mali Alan. Widoki z tej drogi zacne. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Między morzem a górami: Mine. Ne prilazite!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.06.2014 17:02

Dostrzegam nawet szlak. Oj, jak mnie kusi! Doskonale jednak zdaję sobie sprawę, że nie zaryzykuję, nie mając pewności, iż nie czai się na szlaku jakaś zapomniana mina. A przecież jest jeszcze tyle innych gór do zdobycia, tyle szlaków do przejścia...
Widząc poruszającą się poboczem żywą duszę, zatrzymuję samochód i zagaduję o miny.

- Na drodze nie ma.
- Ale mnie chodzi o Tulove Grede.

Mój rozmówca robi wymowny gest, obejmujący całą okolicę, a kończący się jakby ucinaniem szyi:

- Borba bila...

Tiaa... wiem, że była wojna. Liczyłem na jakąś pewną, stanowczą odpowiedź w rodzaju:
- Na szlaku min nie ma. Możesz iść spokojnie.

Nie doczekałem się. Nie pójdę...

P22G1605.JPG


P22G1606.JPG


P22G1607.JPG


P22G1609.JPG


P22G1611.JPG


P22G1612.JPG


P22G1613.JPG


P22G1614.JPG
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Między morzem a górami: Czerwcówka 2023 - strona 59
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone