Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018 (i okolice) )

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 19.07.2018 20:00

.....mnie się wydaje ,że rozhuśtało się "dopro: w sobotę "popłydniu"
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 20.07.2018 15:42

tomekkulach
Mam nadzieję,że sprawdzę Te zdolności (naocznie/nausznie?) za około miesiąc :D
:papa:
Nie stresuj mnie 8O Napisałam, że myślę o kursie przewodnika, a nie, że nim jestem.. :roll: Ale z pewnością Ci pokażę dokąd pójść na dobrą rybę, albo na pifko :P :papa:

maslinka
Wiem, muszę przyjechać znowu. Gdańsk jest bardzo w moim guście :D Dziękuję za zachętę (przynętę :D) i zaproszenie :mrgreen:

Gdybyś się wybierała, to koniecznie daj znać 8) :papa:
Co do Niemena Uważam, że to naprawdę jest dobre :D:

Tak, bardzo dobry aranż - chórek też robi grę :)

pomorzanka zachodnia
Coś jest w tym Gdańsku :) Od skończenia studiów ciągle tam wracam, chociaż na jednodniowe wypady...na Długie Pobrzeże pędzę prawie za każdym razem.

Och, musisz obejrzeć inne zaułki, nowe muzea i stare - nowe dzielnice pełne atrakcji..Kawałek Gdańska jeszcze pokażę. :)

beatabm
Bo on jako jedyny z załogi się nie uśmiechał..Ale wiadomo - kapitanowanie to odpowiedzialność, a nie bycie celebrytą dla turystek.. :( 8)



Od dziś nasz Kapitan dostaje zakaz uśmiechania się :mrgreen:

Z uśmiechem czy bez - Wasz Kapitan jest best :mrgreen:
I do tego równie przystojny jak ten na Mercedes ,a nawet bardziej 8)
Ale numer. Właśnie mój osobisty Kapitan mi oznajmił, że nasz znajomy był w Gdańsku i żeglował na Mercedes 8O 8O 8O Ale chyba w jakiś inny dzień niż Ty gdyż były fale i dużo osób chorowało, On sam też podobno resztkami wytrzymałości dopłynął do portu nie oddając daniny należnej Neptunowi :mrgreen: Inni oddawali :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

8O 8O W takim razie musieli mieć awarię - piwo i inny cyc z pewnością wypłynęły do Bałtyku...Według Twojej teorii - gdyby się napił, to by nie chorował... :( :roll:

lew
.....mnie się wydaje ,że rozhuśtało się "dopro: w sobotę "popłydniu"

Ale, że Tobą bujało ale nie do końca pamiętasz kiedy, czy to cytat z portalu o wiatrze dla żeglarzy? :P Ja pamiętam, że w sobotę - dzień przed moim rejsem na pewno padało, było kilka nagłych "showerów", także i bujania nie wykluczam :)
Użytkownik usunięty
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.07.2018 16:18

Katerina napisał(a):z pewnością Ci pokażę dokąd pójść na dobrą rybę, albo na pifko :P

Luzik :D
Zawsze można wspólnie zrobić dobrą rybkę :wink:
Katerina napisał(a):lew
.....mnie się wydaje ,że rozhuśtało się "dopro: w sobotę "popłydniu"

Ale, że Tobą bujało ale nie do końca pamiętasz kiedy, czy to cytat z portalu o wiatrze dla żeglarzy? :P Ja pamiętam, że w sobotę - dzień przed moim rejsem na pewno padało, było kilka nagłych "showerów", także i bujania nie wykluczam :)

Oj tam :wink:
na tak dużej jednostce bujanie w zatoce,to nie bujanie... :oczko_usmiech:
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 20.07.2018 17:14

Katerina napisał(a):tomekkulach
Mam nadzieję,że sprawdzę Te zdolności (naocznie/nausznie?) za około miesiąc :D
:papa:
Nie stresuj mnie 8O Napisałam, że myślę o kursie przewodnika, a nie, że nim jestem.. :roll: Ale z pewnością Ci pokażę dokąd pójść na dobrą rybę, albo na pifko :P :papa:

maslinka
Wiem, muszę przyjechać znowu. Gdańsk jest bardzo w moim guście :D Dziękuję za zachętę (przynętę :D) i zaproszenie :mrgreen:

Gdybyś się wybierała, to koniecznie daj znać 8) :papa:
Co do Niemena Uważam, że to naprawdę jest dobre :D:

Tak, bardzo dobry aranż - chórek też robi grę :)

pomorzanka zachodnia
Coś jest w tym Gdańsku :) Od skończenia studiów ciągle tam wracam, chociaż na jednodniowe wypady...na Długie Pobrzeże pędzę prawie za każdym razem.


...dokładnie, po shower'ach", zwykle buja :)
Och, musisz obejrzeć inne zaułki, nowe muzea i stare - nowe dzielnice pełne atrakcji..Kawałek Gdańska jeszcze pokażę. :)

beatabm
Bo on jako jedyny z załogi się nie uśmiechał..Ale wiadomo - kapitanowanie to odpowiedzialność, a nie bycie celebrytą dla turystek.. :( 8)



Od dziś nasz Kapitan dostaje zakaz uśmiechania się :mrgreen:

Z uśmiechem czy bez - Wasz Kapitan jest best :mrgreen:
I do tego równie przystojny jak ten na Mercedes ,a nawet bardziej 8)
Ale numer. Właśnie mój osobisty Kapitan mi oznajmił, że nasz znajomy był w Gdańsku i żeglował na Mercedes 8O 8O 8O Ale chyba w jakiś inny dzień niż Ty gdyż były fale i dużo osób chorowało, On sam też podobno resztkami wytrzymałości dopłynął do portu nie oddając daniny należnej Neptunowi :mrgreen: Inni oddawali :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

8O 8O W takim razie musieli mieć awarię - piwo i inny cyc z pewnością wypłynęły do Bałtyku...Według Twojej teorii - gdyby się napił, to by nie chorował... :( :roll:

lew
.....mnie się wydaje ,że rozhuśtało się "dopro: w sobotę "popłydniu"

Ale, że Tobą bujało ale nie do końca pamiętasz kiedy, czy to cytat z portalu o wiatrze dla żeglarzy? :P Ja pamiętam, że w sobotę - dzień przed moim rejsem na pewno padało, było kilka nagłych "showerów", także i bujania nie wykluczam :)

.....rzeczywiście , po "shower'ach", zwykle buja :D
Ostatnio edytowano 20.07.2018 17:31 przez lew, łącznie edytowano 1 raz
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 20.07.2018 17:18

.
Ostatnio edytowano 04.07.2022 13:43 przez Kapitańska Baba, łącznie edytowano 1 raz
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 20.07.2018 17:21

.
Ostatnio edytowano 04.07.2022 13:43 przez Kapitańska Baba, łącznie edytowano 1 raz
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 20.07.2018 19:36

To płyniemy dalej...

Gdy turyści obejrzeli sobie z oddali Sopot i Gdynię , Mercedes obrała kurs na drogę powrotną do Gdańska.

Zanim znaleźliśmy się ponownie w Nowym Porcie załoga zaczęła podnosić - w sensie: zwijać żagle. Wielka szkoda - przyjemnie było słuchać skrzypienia takielunku i łopotania białej materii, a i wizualnie podróż pod pełnymi żaglami dała nam wiele niezapomnianych wrażeń estetycznych 8) 8)

Jednak niebezpieczne byłoby wpłynięcie tak dużego statku do basenu portowego przy postawionych żaglach, zatem zabieramy się znowu do roboty :roll: :roll:

Ja tylko wydawałam komendy :boss:

IMG_20180708_132428.jpg


...a marynarze dzielnie i sprawnie uporali się z zadaniem :oczko_usmiech:

IMG_20180708_120437.jpg

IMG_20180708_130441.jpg


Znowu mijamy czerwoną latarnię morską i prom...Hmmm, następny rejs po Bałtyku musi być do Szwecji :idea: :lol: Wyobraźcie sobie, że jeszcze tam nie byłam, a mam tak blisko :roll: :oops: Pamiętam z dzieciństwa mroźne zimy, gdy morze było zamarznięte na kilometr od plaży i to jak wierzyłam rodzicom, że można po tym lodzie dojść (dojechać) do Szwecji :lol: O mało nie wyruszyłam tam wtedy z koleżanką z podstawówki :mrgreen:

IMG_20180622_181644.jpg


Oprócz czerwonej, Nowy Port ma też oczywiście zieloną latarnię...Ktoś już wyjaśniał do czego obie służą, ale zapomniałam :roll: :smo: Ale, myślę,że zaraz znajdą się tu chętni do objaśnienia :P :wink:

IMG_20180622_182759.jpg


Po prawej widać już spichlerze zbożowe na Nabrzeżu Zbożowym...

IMG_20180708_122902.jpg

IMG_20180506_135306.jpg



Ciekawe skąd to drewno? Z Puszczy Białowieskiej, czy z Borów Tucholskich po nawałnicy z zeszłego roku...? :(

IMG_20180708_123617.jpg


Jakby ktoś nie słyszał, nawałnica ta skosiła kilometry lasów, zniszczyła gospodarstwa i ośrodki wczasowe, no i przede wszystkim zabiła dwie dziewczynki na obozie harcerskim....
Jadąc tamtędy ostatnio widziałam ciągnące się kilometrami apokaliptyczne widoki... :cry:

IMG_20180402_132302.jpg

IMG_20180402_171621.jpg


Mijamy ten drewnowiec (tak, tak, ja też myślałam,że taki transportowiec do drewna ma bardziej skomplikowaną nazwę, a tu proszę - "drewnowiec" :roll: :lol: ) i przystajemy na kilka minut pod przedstawionym Wam już w zeszłym odcinku "wesołym miasteczkiem" - kładącym kable na dnie morza Seven Mar...

IMG_20180708_130354.jpg


Ale dlaczego my tu stoimy? Otóż, pewnie kładka jest zamknięta i musimy trochę poczekać, aż nas wpuszczą do Gdańska :lol: :oczko_usmiech:

Kładka ma nieco ponad rok. Jest to zwodzone przęsło nad Motławą, stanowiące most łączący wyspę Ołowiankę ze Starówką od strony Targu Rybnego. Tak wygląda widziana z Długiego Pobrzeża...

IMG_20170626_203432 (1).jpg

IMG_20170626_204348 (1).jpg

IMG_20170626_204602 (1).jpg


Dla mieszkańców i turystów to duże udogodnienie, jednak jednostki pływające muszą poczekać, gdy kładka jest spuszczona dla ruchu pieszego - co mniej więcej pół godziny.

No to czekamy, a następnie ponownie ruszamy :D

Jeden z członków załogi usiadł na bukszprycie żeby pomóc w nawigacji, bo niezły tu dzisiaj kocioł na wodzie :)

IMG_20180708_131919.jpg

P7145847.JPG


Ale zanim dotrzemy w pobliże kładki miniemy Muzeum II Wojny Światowej...

IMG_20180708_131957.jpg


Skorzystam z okazji i przedstawię ten obiekt , o który toczyła się batalia, zanim jeszcze placówka została oficjalnie otwarta...Nie będę przytaczać tej historii, pokażę kilka fotek.
Sam budynek jest imponujący zarówno z zewnątrz...

IMG_20170414_211043.jpg

IMG_20170414_211121.jpg


...jak też wewnątrz, a ekspozycje ukazane są w nowoczesny i robiący niesamowite wrażenie sposób...
Odwiedziłam Muzeum zaraz po otwarciu, kiedy trudno było o wejściówki, a strony internetowe były zblokowane z powodu nadmiaru chętnych pragnących dostać się tam w obliczu narastających kontrowersji.

Oto mała zajawka, która absolutnie nie oddaje ogromu przedsięwzięcia.

Powrót z rejsu.jpg

Powrót z rejsu2.jpg

Powrót z rejsu1.jpg

P3235032.JPG


Jest tam też wystawa dotycząca aspektu jugosłowiańskiego II wojny, a nawet konkretnie chorwackiego...

IMG_20170414_185517.jpg


O tym muzeum mogłabym długo, ale muszę się zdyscyplinować i wrócić do wątku... :roll:

Mijamy różne łajby...

IMG_20180708_132013.jpg

IMG_20180708_132037.jpg

IMG_20180708_132046.jpg

IMG_20180708_132056.jpg

IMG_20180708_132140.jpg


Na ostatnim zdjęciu widać żaglowce biorące udział w Baltic Sail - ponad 100 - letnią fińską "Joannę Saturnę" , oraz 90 - letni szwedzki "Baltic Beauty"...

Robię sobie ostatnie pamiątkowe zdjęcie na Mercedes...

IMG_20180708_102425 (2).jpg


Mówię piękne "Dziękuję" załodze i przedostaję się po pokładzie rosyjskiego żaglowca - trapu :lol: na nabrzeże.

IMG_20180708_094953.jpg


Postanawiamy natychmiast coś zjeść, bo rano nie zdążyliśmy wrzucić porządnego śniadania, a jest już po 13 - tej.
Udajemy się przez wspomnianą wyżej kładkę na wyspę Ołowianka - po drugiej stronie od nabrzeża, gdzie cumuje Mercedes.

IMG_20180708_133506.jpg

IMG_20180708_133522.jpg


Chcemy usiąść nad samą wodą i udaje się - zdobywamy cudem stolik w knajpce przy Klubie Żeglarskim, zamawiamy ryby i wczuwamy się w klimat portowy :lol: 8)

IMG_20180708_133827.jpg

IMG_20180708_134009.jpg


Przypomina mi się piosenka The Pogues - "The Parting Glass" - czyli "szklaneczka na pożegnanie" , którą można zaliczyć do kanonu szantów...
Wprawdzie z Mercedes jeszcze się tak całkiem nie żegnamy - będziemy ją jeszcze podziwiać w wielkiej paradzie jednostek, no ale szklaneczkę zawsze wznieść warto :roll: :lol:



C.d.n. :papa:
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 20.07.2018 20:09

......"bukszpryt" -wow , jestem pod wrażeniem znajomości fachowego słownictwa i nie tylko. Moja żeńska część "załogi" mimo, iż posiada stosowne patenty , a next generation, nawet pływa jako skiper'ki na boat trip'ach i jecht week'ach ,pewnie nie widziałaby, co "zacz" ;)
Użytkownik usunięty
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.07.2018 20:35

lew napisał(a):......"bukszpryt" -wow , jestem pod wrażeniem znajomości fachowego słownictwa i nie tylko.


Też jestem pod wrażeniem,ale już dawno przestałem się dziwić 8) :wink:

Katerina napisał(a):
To płyniemy dalej...

Gdy turyści obejrzeli sobie z oddali Sopot i Gdynię , Mercedes obrała kurs na drogę powrotną do Gdańska.



Mnie się podobały takie przepłynięcia
Oksywie-Skwerek-Westerplatte-Oksywie
(Człowiek zobaczył trochę "cywilizacji"poza portem wojennym :roll: )

Katerina napisał(a):Jakby ktoś nie słyszał, nawałnica ta skosiła kilometry lasów, zniszczyła gospodarstwa i ośrodki wczasowe, no i przede wszystkim zabiła dwie dziewczynki na obozie harcerskim....

8O
Ty mnie tu nic nie mów o kataklizmach 8) :arrow:

Tak jeszcze przez 9 dni,potem możesz :wink:

Katerina napisał(a):Robię sobie ostatnie pamiątkowe zdjęcie na Mercedes...

Tradycyjnie dwie fotki/odcinek :lol:

:papa:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 20.07.2018 22:59

.
Ostatnio edytowano 04.07.2022 13:47 przez Kapitańska Baba, łącznie edytowano 1 raz
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 21.07.2018 10:20

beatabm napisał(a):"Katerina"
Oprócz czerwonej, Nowy Port ma też oczywiście zieloną latarnię...Ktoś już wyjaśniał do czego obie służą, ale zapomniałam :roll: :smo: Ale, myślę,że zaraz znajdą się tu chętni do objaśnienia :P :wink:
Czuję sie wywołana do tablicy :oczko_usmiech:
Zawsze są dwie latarnie - zielona i czerwona. Patrząc od strony morza w kierunku portu czerwona pokazuje lewą stronę wejścia (czerwona jak serduszko a ono jak wiadomo jest zawsze po lewej stronie), zielona świeci zawsze po prawej stronie podejścia.

To tak samo jak oznaczanie burt światłami, mam na to szybki wierszyk ... lewa-krewa, prawa-trawa ... i wszystko jasne ;)

Pięknie Kasiu opisałaś nam przygodę z Mercedes :hearts:
Pokaż co tam na talerzu wylądowało :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 21.07.2018 11:02

.
Ostatnio edytowano 04.07.2022 13:44 przez Kapitańska Baba, łącznie edytowano 1 raz
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18317
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 21.07.2018 12:06

Kasiu , piękna i ciekawa relacja :D Przeczytałem i pooglądałem dokumentację zdjęciową z przyjemnością i lekką nutką zazdrości , bo mało prawdopodobne jest , żebym miał możliwość do tak bliskiego kontaktu z Mercedes . . . :smo:
Na całe szczęście Gdańsk zostaje na miejscu razem z większością atrakcji , jest więc nadzieja na odwiedziny i porównanie z tym co w pamięci i na zdjęciach przedcyfrowych :D


Pozdrawiam
Piotr
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 21.07.2018 12:30

beatabm napisał(a): Chcesz oglądać bycze jaja???? 8O 8O 8O :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Riba miała być :mrgreen:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 22.07.2018 08:05

Dzięki za fotki Muzeum II W.
W Gdańsku jestem 1 x rok- 2 lata i to zwykle po parę dni, zwiedziłem chyba wszystko, ale tam jakoś nie dotarłem.
Bardzo mi się podoba, chyba trochę przypomina ( w sensie sposobu wystroju) Centrum Solidarności lub Muzeum Powstania Warszawskiego ?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
MERCEDES, czyli Baltic Sail Days - Gdańsk 2018 (i okolice) ) - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone