Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Maska i rurka - co i jak?

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
brat3k
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 34
Dołączył(a): 23.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) brat3k » 05.02.2018 08:24

Ostrożnie z tymi maskami pełno twarzowymi
https://divers24.pl/33723-smiertelne-wy ... oorklingu/
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 05.02.2018 10:05

brat3k napisał(a):Ostrożnie z tymi maskami pełno twarzowymi
https://divers24.pl/33723-smiertelne-wy ... oorklingu/

Takie problemy to tylko chyba w USA mogą mieć.
Po pierwsze są to maski do snurkowania a nie pełnego nurkowania i o tym trzeba pamiętać. Amerykanie muszą mieć przed każdym zagrożeniem ostrzeżenie na etykiecie inaczej nie są w stanie sobie wyobrazić np. że gorąca woda może poparzyć a prąd popieścić.
Jeżeli rzeczywiście doszło do jakichś wypadków w wyniku używania tego typu masek to prędzej to były własnie utonięcia spowodowane niewłaściwym ich użytkowaniem.

Wielu z nas używa przecież tego typu masek i nie słyszałam aby komukolwiek coś złego się przytrafiło z tego powodu.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 05.02.2018 10:23

To może wynikać ze skali w jakiej maski są użytkowane. U nas mogą to być tysiące a tam miliony. Gdyby potwierdziła się teoria
Krytycy maski pełnotwarzowej, o której mowa twierdzą, że jej konstrukcja prowadzi do nagromadzenia wewnątrz dwutlenku węgla,

to bycie bądź niebycie Amerykaninem może mieć na przypadki śmiertelne znikome znaczenie.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 05.02.2018 12:04

Z tego co wiem, problem pojawia się w "podrabianych" maskach tego typu. Jakie są te podrabiane i oryginale jednak nie wiem i pewnie ciężko będzie to stwierdzić. Moim zdaniem jednak, przy nieprawidłowym używaniu takich masek może być problem. Dwutlenek węgla gromadzi się w przestrzeni martwej- przestrzeń sztuczna, w środku maski i rurki. W tej przestrzeni zalega zawsze powietrze wydechowe, które zawiera mniej tlenu niż normalnie w powietrzu. Za każdym razem jak robimy wdech to zasysamy cześć powietrza, w której jest już mniej tlenu, a zarazem pozostaje dwutlenek węgla z poprzedniego wydechu. Im ta powierzchnia martwa jest większa, tym większe jest prawdopodobieństwo podtrucia się dwutlenkiem węgla.
Największym problemem będzie panika i hiperwentylacja.
Bidon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 21.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bidon » 17.02.2018 09:35

babiszado
Odkrywca
Posty: 82
Dołączył(a): 02.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) babiszado » 17.02.2018 11:47

yzedef napisał(a):Jest ona teraz naprawdę w bardzo dobrej cenie bo 99zł z wysyłką. Ja tą maskę w tym roku od córki pożyczałem i odkryłem bardzo ważną zaletę dla facetów... wiadomo jak to na wakacjach człowiek nie goli się codziennie i w moim przypadku przy 3-4 dniowym zaroście zwykła maska potrafi podciekać a w easybreth nie ma takiego problemu :). Jest to naprawdę ważna zaleta :).


Potwierdzam, duża zaleta tej maski w temacie zarostu.
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 22.02.2018 14:08

Nie żebym był jakimś zdecydowanym przeciwnikiem maski Easybreath, ale wolę jednak tą tradycyjną.
Mimo że faktycznie w Easy nie ma to znaczenia jak się oddycha, czyli może być przeznaczona dla każdego, to jednak pole widzenia jest znacznie mniejsze niż w tradycyjnej masce :wink:
Temat dwutlenku pominę :wink:
coobah
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 420
Dołączył(a): 03.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) coobah » 08.03.2018 00:16

gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 08.03.2018 08:15

coobah napisał(a):Czyżby cena spadła??
https://www.decathlon.pl/maska-easybrea ... 04664.html
Już ze 2 m-ce jest taka :)
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 08.03.2018 08:55

Jako, że jestem miłośnikiem rekreacyjnego snoorklowania, dwa lata temu dostałem od dzieci w prezencie rzeczoną maskę w wersji oryginalnej.

Początkowo podszedłem do niej nieco nieufnie i z dystansem, uważając przez lata, że do snoorklowania najlepszy jest tradycyjny zestaw, maska tradycyjna i fajka.

Po dwóch sezonach użytkowania jednakże muszę "odszczekać" i obecnie twierdzę, że do zwykłego i tradycyjnego snoorklowania oraz w miarę bardzo płytkiego nurkowania, do głębokości 1 góra 1,5 metra, nie ma nic lepszego. Również i w przypadku najzwyklejszego pływania przy sporej i bryzgającej fali oraz, co za tym idzie, zalewania oczu słoną wodą, ta maska, jak dla mnie przynajmniej, jest wprost idealna.

Zaznaczam przy tym, iż jestem typowym amatorem bez żadnego zacięcia do bicia jakichkolwiek rekordów czy wyczynów. Typowa rekreacja.

Obecnie, prawie na każdym nadmorskim, i nie tylko, stoisku w Chorwacji podróbek tych masek jest wprost zatrzęsienie. Dosłownie do wyboru i koloru i w odróżnieniu od oryginału, który występuje jedynie w jednym zestawie kolorystycznym. A dodatkowo w cenach stosunkowo konkurencyjnych do tych z Decathlonu. Jednakże przy bliższych oględzinach "organoleptycznych" stwierdziłem, iż wielokrotnie jakość użytych w nich zarówno plastików jak i gumy czy też silikonu daleka jest od tych, użytych w maskach oryginalnych.

Być może więc stąd się wzięły sytuacje i przypadki utonięć, opisane w w/w artykule, gdyż ja osobiście, pomimo wielokrotnego jej użycia nie miałem z nią żadnych, nawet najmniejszych problemów.

Z kolei zaś, co do informacji o przypadkach zaistniałych w USA to trzeba do nich podchodzić z dużym dystansem gdyż jest to bardzo specyficzny, zarówno kraj jak i zamieszkujący go ludzie, gdzie dodatkowo można robić wszystko co tylko nie jest wyraźnie zabronione. Pamiętam bowiem legendarny przypadek, kiedy to gość kupił sobie kampera i jadąc na wakacje, na autostradzie, po włączeniu tempomatu poszedł do tyłu aby sobie zrobić kawę. Jak się to skończyło mówić raczej nie trzeba.

Ciekawym natomiast jest to, że wygrał potem proces o odszkodowanie od producenta kamera, gdyż w instrukcji nie było napisane wprost, jasno i wyraźnie, że po włączeniu tempomatu, pojazdem nadal trzeba kierować. Uważał, że ma do czynienia z pilotem automatycznym jaki występuje np. w samolotach.

Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że i w przypadku rzeczonej maski może być podobnie. Zwłaszcza kiedy to próbuje się w nie nurkować na znaczne, tj. dużo poniżej 1,5 metrów, głębokości. Wówczas to faktycznie, w trakcie oddychania a zwłaszcza np. w trakcie nagłej paniki, przynajmniej w teorii maska może napełnić się dwutlenkiem węgla w stopniu powodującym utratę świadomości. A wówczas to i finał może być tragiczny.

Ponadto uważam, że nigdy nie należy przeceniać swoich sił i umiejętności jak to bywa w wielu przypadkach jakie niejednokrotnie można zaobserwować nad wodą. A które to często kończą się tragicznie.
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 08.03.2018 09:21

lechocz napisał(a):Z kolei zaś, co do informacji o przypadkach zaistniałych w USA to trzeba do nich podchodzić z dużym dystansem gdyż jest to bardzo specyficzny, zarówno kraj jak i zamieszkujący go ludzie, gdzie dodatkowo można robić wszystko co tylko nie jest wyraźnie zabronione. Pamiętam bowiem legendarny przypadek, kiedy to gość kupił sobie kampera i jadąc na wakacje, na autostradzie, po włączeniu tempomatu poszedł do tyłu aby sobie zrobić kawę. Jak się to skończyło mówić raczej nie trzeba.

Trochę OT

A w PL jest inaczej?
blondynka?
no comment :roll:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 08.03.2018 09:25

Nic dodać, nic ująć.
Rekreacyjnie non plus ultra.
Kładziesz się na wodzie Adriatyku i pozwalasz się kołysać i nieść.
Dodatkową zaletą (przynajmniej dla mnie jedną z ważniejszych) jest to, że nie mam żadnego plastiku w gębie i... mogę spokojnie żuć gumę 8) :lol:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 08.03.2018 09:26

lechocz napisał(a):... Obecnie, prawie na każdym nadmorskim, i nie tylko, stoisku w Chorwacji podróbek tych masek jest wprost zatrzęsienie. Dosłownie do wyboru i koloru i w odróżnieniu od oryginału, który występuje jedynie w jednym zestawie kolorystycznym. ...
Jeśli za oryginał uważasz tą z Decathlonu to występują w 3 kolorach :) granat, błękit, róż.

lechocz napisał(a):... Z kolei zaś, co do informacji o przypadkach zaistniałych w USA to trzeba do nich podchodzić z dużym dystansem gdyż jest to bardzo specyficzny, zarówno kraj jak i zamieszkujący go ludzie ...
Dokładanie.
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 08.03.2018 09:37

gusia-s napisał(a):
lechocz napisał(a):Jeśli za oryginał uważasz tą z Decathlonu to występują w 3 kolorach :) granat, błękit, róż.


Być może. Nigdy nie zwracałem na nie większej uwagi a w oczy rzuciły mi się jedynie biało/błękitne. Tyle tylko, że się specjalnie nimi nie interesowałem. A przez dzieci zostałem zaskoczony prezentem. I stąd moja niewiedza.

Za to podróbki można znaleźć w dowolnym kolorze tęczy. I to zarówno obudowy jak i części przeźroczystej, która występuje nawet w wersji tzw. "lusterkowej" (sam nie wiem nawet jak to nazwać).

PS
Tak à propos.
Za oryginalną uważam te z Decathlonu gdyż z żadną inną się do tej pory nie spotkałem. Poza podróbkami oczywiście. Tyle tylko, że dalej nie orientuję się czy oryginał to Decathlon, jakaś inna firma czy może te tzw. podróbki. W końcu świat teraz staje na głowie i wszystko jest możliwe. ;-)
Ostatnio edytowano 08.03.2018 11:47 przez lechocz, łącznie edytowano 3 razy
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 08.03.2018 09:40

Yanush napisał(a):
lechocz napisał(a):Z kolei zaś, co do informacji o przypadkach zaistniałych w USA to trzeba do nich podchodzić z dużym dystansem gdyż jest to bardzo specyficzny, zarówno kraj jak i zamieszkujący go ludzie, gdzie dodatkowo można robić wszystko co tylko nie jest wyraźnie zabronione. Pamiętam bowiem legendarny przypadek, kiedy to gość kupił sobie kampera i jadąc na wakacje, na autostradzie, po włączeniu tempomatu poszedł do tyłu aby sobie zrobić kawę. Jak się to skończyło mówić raczej nie trzeba.

Trochę OT

A w PL jest inaczej?
blondynka?
no comment :roll:


Sam żeś jest jedno wielkie OT

Wyciąłeś fragment z całości i pyszczysz wniebogłosy, jakbyś odkrył, nomen omen, Amerykę.

Spróbuj może też wysilić szare komórki i napisać coś sam od siebie w temacie.

Wówczas zamiast OT będzie OK.

Ponadto spróbuj zgłębić tajniki czytania ze zrozumieniem to może zrozumiesz sens tego co napisałem.

Co innego jest bowiem zaufać bezgranicznie wskazaniom nawigacji i zjechać z właściwej drogi a co innego w przypadku opisanym przez mnie.

Ot taki mały niuansik, jak widać zbyt trudny do przyswojenia dla co poniektórych.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone