Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Marusici 2013 i co nieco w okolicy II

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 31.01.2014 12:33

Bocian napisał(a):Ale emocje :) Czekam z niecierpliwością 8)
W Budapeszcie jesli chodzi o komunikację, zbawieniem jest meteor który dojeżdża wszędzie :)


A co to ten meteor - metro?

Jeżeli metro to tak, zbawienne, ale w niektóre miejsca trzeba trochę inaczej pokombinować i tu przydatny okazuje się bilecik dobowy, ale o tym później
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 31.01.2014 12:41

Rafles278 napisał(a):Ja z kolei upodobałem sobie sąsiada Marušići (następna wioska w stronę Breli)
ale na Marusię chętnie popatrzę.
Dawaj jakieś foty bo na dworze armagjedon :wink:

Pozdrawiam
Rafał



Pewnie masz na myśli Pisak. Tyle razy będąc w sąsiedztwie planowałem tam zajść, ale jakoś mi się nie udało - mam kolejny cel :D

Foty w następnej odsłonie, muszę gdzieś w końcu się wybrać w tym opowiadaniu, co by można było pokazać. Przecież nie będę robił zdjęć autostrady :mrgreen:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13433
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 31.01.2014 12:42

danielZS napisał(a):Słowo do Walp. pytasz co będzie?... Z kuchnią na pewno świetnie :D , a z wakacjami? Jak to się mawia Jak Bóg da... :wink: Trudno trzeba to przeboleć. Ja w tym roku kuchnia i z wakacji d...pa.

Dziękuję za słowa pocieszania. :lol:
danielZS napisał(a):No, ale nie o kuchni ten temat, choć lubię pichcić, ale o wakacjach i Chorwacji przede wszystkim.

Jedne z naszych wakacji spędzaliśmy w sąsiednich Mimicach, więc chętnie poczytam.
No to w drogę. :wink:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 31.01.2014 12:42

danielZS napisał(a):
A co to ten meteor - metro?


Dokładnie :)
annawy72
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 12.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) annawy72 » 31.01.2014 15:10

Piękne okolice. Wakacje 2012- Marusici, 2013-Mimice. Też chętnie poczytam :lol:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 31.01.2014 15:59

annawy72 napisał(a):Piękne okolice. Wakacje 2012- Marusici, 2013-Mimice. Też chętnie poczytam :lol:

Nie napisałaś w którym rzędzie siedzisz a to jest obowiązkowe 8)
annawy72
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 12.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) annawy72 » 31.01.2014 20:28

Piąty :D .Dobrze liczę? :D
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 31.01.2014 20:59

Witam, ja chyba siedzę w rzędzie szóstym. Czekam przyczajona na ciąg dalszy, mile widziane będą foty
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 31.01.2014 22:26

Też chętnie poczytam :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18262
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 31.01.2014 22:43

Chętnie poczytam i popatrzę , ale . . . może na stojąco , skoro tu każdy ma mieć swój rząd :roll: :wink:


Pozdrawiam
Piotr
Rafał78
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1514
Dołączył(a): 10.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał78 » 31.01.2014 22:46

danielZS napisał(a):Pewnie masz na myśli Pisak


Nie inaczej.

danielZS napisał(a):Tyle razy będąc w sąsiedztwie planowałem tam zajść, ale jakoś mi się nie udało


Polecam spacerek,całkiem przyjemny.Fajne widoki.

Pozdrawiam
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 31.01.2014 23:04

Rafles278 napisał(a):Polecam spacerek,całkiem przyjemny.Fajne widoki.


Wybrałem się raz na spacerek, ale było już zbyt późno i zapadał zmrok więc musiałem wracać, a szkoda bo dróżka fajna, biegła przez gaje oliwne.
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 31.01.2014 23:53

Z rana zjedliśmy śniadanko i do metra na stację Kobanya-Kispest. Linią koloru niebieskiego przemieściliśmy się do centrum Budapesztu. Wcześniej zaplanowałem, które miejsca chcę obejrzeć, planowałem nawet gdzie zjeść obiad, taki prawdziwy węgierski, a gdzie na deser lody. Jak to z planami bywa po części wyszły, po części trzeba było improwizować, albo z części zrezygnować. Jednak to co udało się nam zwiedzić uważam za sukces i piękne wspomnienie.

Wysiedliśmy na stacji Deak Ferenc ter, to węzeł komunikacyjny gdzie przecinają się wszystkie 4 linie metra. Pierwszym naszym celem było wzgórze zamkowe z przepiękną basztą rybacką. Przesiedliśmy się wiec do metra linii czerwonej, aby przejechać na drugi brzeg Dunaju. Po wyjściu z metra pozostało nam przemierzyć park z pomnikiem jakiegoś gościa, którego nazwiska do tej pory nie jestem w stanie odczytać.

Obrazek

Potem wspinaczka po schodach i dochodzimy do murów. Jeszcze kawałek dalej i wyłania nam się przepiękny widok placu św. trójcy z kościołem Macieja na czele i Basztami Rybackimi, które swoją nazwę wywodzą od organizowanych w tym miejscu w czasach średniowiecza targach rybnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ze wzgórza rozciąga się widok na Pesztańskie wybrzeże, w tym na okazałą budowlę parlamentu. Można wejść na basztę, ale ta przyjemność kosztuje. Jednak nie gorszy widok jest z samego placu i murów obronnych, a do tego całkowicie za darmo :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pogoda jest cudowna, ale upał powyżej 30 stopni każe nam odpocząć w cieniu i nabrać sił przed dalszą wędrówką. Nieopodal jest plac zabaw z ławeczkami na które cień rzucają liście drzew. dzieciaki niezmordowane, korzystają z urządzeń my łapiemy chwilę oddechu.
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 01.02.2014 00:52

Po odpoczynku kierujemy się na południe w stronę zamku. Na ogromnym placu rozstawione są stragany z tradycyjnymi węgierskimi przekąskami. W takim miejscu gdzie codziennie przewalają się tłumy turystów trudno o dobre ceny. Na zwiedzanie tego miejsca nie mamy za bardzo ochoty i czasu. Krótko więc zataczamy koło, trochę spoglądamy tu, trochę tam i szukamy zejścia na dół.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po drodze w dół, coś już raczej rzadko spotykanego, czyli pani z katarynką.

Obrazek

Kolejny obiekt, który był w moim zainteresowaniu to most łańcuchowy. Konstrukcja ta jako pierwsza łączyła oba brzegi Dunaju, a co za tym idzie dwie miejscowości Budę i Peszt. Most budowano 10 lat. Wcześniej mieszkańcy przeprawiali się łodziami lub w zimie przechodzili po lodzie. Most bardzo usprawnił komunikacje i był dumą Budapesztu. Niestety w czasie II Wojny Światowej został wysadzony. Jednak szybko go odbudowano i oddano do użytku już pod koniec 1949 roku. Obiekt robi wrażenie, koniecznie trzeba przejść się nim, wtedy dopiero widać jego ogromną konstrukcję.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla leniwych, ale chcących dostać się na wzgórze zamkowe, u podnóża mostu łańcuchowego wybudowano kolejkę szynową, której wagoniki wciągane są na górę dokładnie w taki sam sposób jak na Gubałówkę w Zakopanem. Może to być atrakcją dla odwiedzających Budapeszt, jednak jak się można domyśleć nie darmową.

Obrazek


W oddali już widać kolejny etap naszej podróży...

Obrazek
Ostatnio edytowano 01.02.2014 13:47 przez danielZS, łącznie edytowano 2 razy
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 01.02.2014 09:09

Kolejka jak w Zagrzebiu :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Marusici 2013 i co nieco w okolicy II - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone