Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Mandat za parkowanie

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
szablasty
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 19.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) szablasty » 03.06.2011 10:34

Bocian napisał(a):W PL tez byś z lenistwa nie zapłacił?


A czy to jest odpowiedź na zadane pytanie?
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 03.06.2011 12:08

szablasty napisał(a):
Bocian napisał(a):W PL tez byś z lenistwa nie zapłacił?


A czy to jest odpowiedź na zadane pytanie?

A co ciebie to obchodzi?
ARTUR_KOLNICA
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 742
Dołączył(a): 19.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ARTUR_KOLNICA » 20.06.2011 12:59

Ostatnio tez we Wrocku nie zapłaciłem za parkowanie powyżej 1godz. i dostałem pieć dyszek(oszczędność ), w Chorwacji raczej nie zaryzykuje.
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 28.06.2011 18:54

explode napisał(a):"....w Polsce opłaty za parkowanie pobierane są przez służby wyznaczone przez wojewodę/prezydenta miasta/starostę i nie są to służby "specjalne" które posiadają ujednolicony system danych. Oczywiście przedstawiciel takiej służby może wnieść wniosek o ściganie sprawcy wykroczenia np na policję....


Bywa że służby (te zagraniczne) powierzają takie sprawy firmom windykacyjnym, a te sa dużo skuteczniejsze od policji :)
lulmar
Croentuzjasta
Posty: 147
Dołączył(a): 29.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) lulmar » 30.06.2011 11:26

kurka, też nie zapłaciłem mandatu. Chora akcja bo byłem na 100% przekonany, że to miejsce darmowe.

Jako że to na trasie to pojechałem dalej i założyłem że trza będzie zapłacić kare przy wyjeździe z kraju ale celnicy nic o tym nie wiedzieli.

Teraz nie wiem, czy mam za rok jechać innym samochodem, żeby nie mieć kłopotów?
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 30.06.2011 11:46

nie popadajcie w paranoję 8)

przez te internety i globalny kontakt wszyscy ze wszystkimi ludzie dopytują się o niestworzone rzeczy/ i dowiadują się niestworzonych rzeczy, zamiast wyluzować się i jechać i być

a to że kradną, a to że diesel psuje silniki, a to że ryba zabija, a to że trzepią na granicy za złe parkowanie, a to że firma windykacyjna ... dżizas, to nie są prawdziwe problemy i realne sytuacje - to margines, aberracja, przypadki, którymi nie należy zaprzątać sobie łba!

adios amigos!
Marceli Szpak
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 115
Dołączył(a): 06.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marceli Szpak » 02.07.2011 17:00

To ja zadam krótkie i szybkie pytanie. Jadę pierwszy raz i zastanawiam się jaka jest w Cro droga płatności za postój - parkomat czy może nabywa się w jakimś sklepiku bilety ?
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 02.07.2011 17:03

Są i parkomaty i bilety na strefy parkowania - to zależy od miasta.
Marceli Szpak
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 115
Dołączył(a): 06.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marceli Szpak » 02.07.2011 17:04

Dzięki za szybką pomoc ;)
kirke18
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 101
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) kirke18 » 18.07.2011 12:55

explode napisał(a):"Parkowanie bez opłat" (...) Oczywiście przedstawiciel takiej służby może wnieść wniosek o ściganie sprawcy wykroczenia np na policję i wtedy policja rozpoczyna swoje procedury.
(...)Zwłaszcza, że wykroczenie od chwili ujawnienia jest ścigane rok czasu w PL.

To są nieścisłe, żeby nie powiedzieć złe, informacje.
1. Przedstawiciel- czyli Urząd Miasta/Gminy, która daną strefę powołała.
2. Nie musi nigdzie wnosić o ściganie sprawcy, ponieważ jest opłata dodatkowa (do 50 zł)- danina na rzecz miasta/gminy.
3. Egzekucja opłat jest drogą administracyjna zgodnie z KPA i egzekucją w administracji.
4. Opłatę można ściągać do 5 lat wstecz od grudnia roku, w którym należność powstała (czyli nawet 5 lat i 11 miesięcy :) )

Służby graniczne raczej, nawet w Chorwacji, nie mają tu nic do roboty.

W Polsce, w niektórych miastach (dość wielu) działają już systemy elektronicznej rejestracji opłat dodatkowych, więc można się zdziwić, kiedy zażadają od nas także wstecznych opłat z ostatnich 5 lat.
Na Słowacji widziałam jak kierowcy zakładali blokadę, ale chyba za zajęcie koperty, choć np. u nas w kilku miastach opłatami zajmuje się także Straż Miejska.
explode
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 05.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) explode » 19.07.2011 12:34

Masz rację i po przeanalizowaniu oznajmiam mea culpa, odpuściłem całkowicie kpa i skupiłem się na kw. Według mojej interpretacji art 122 par.2 mógłby mieć zastosowanie i o nim mówiłem w swojej wypowiedzi gdyż wątpię aby jakakolwiek instytucja z CRO wstępowała na drogę sądową z obywatelem PL zwłaszcza, że na razie są poza UE.
kirke18
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 101
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) kirke18 » 20.07.2011 11:43

:D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.07.2011 12:39

explode napisał(a):....wątpię aby jakakolwiek instytucja z CRO wstępowała na drogę sądową z obywatelem PL zwłaszcza, że na razie są poza UE.


Tak "przy okazji" powiem Wam, jak to czasami działa właśnie w Unii :lol:

Mój znajomy wynajął w Toskanii busika i pojechał na wycieczkę kilkuosobową ekipą. W jednym z miasteczek nieprawidłowo zaparkował. Po powrocie busika nie zastał, a napotkani funkcjonariusze Policji Miejskiej (chyba odpowiednik naszej Straży Miejskiej) ustalili miejsce pobytu autka.
Tam zapłacił kasę za odholowanie i opłatę za parking. Uznał sprawę za zakończoną.

Po powrocie do domu i upływie kilku tygodni otrzymał mandat z POLICJI DROGOWEJ, za złamanie przepisów ruchu drogowego :!: :lol: ( z tego co pamiętam...ponad 100 EUR :!: ).
Ten także zapłacił, bo często jeździ do Italii, czy to latem, czy zimą na narty i nie chciał mieć w przyszłości problemów w tym kraju.

Jak widzicie, za jednym razem można złamać u makaronów przepisy miejsko-gminne i ruchu drogowego :lol: :lol:
Mariusz_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 502
Dołączył(a): 15.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz_M » 20.07.2011 13:10

Dostałem dwa razy w różnych latach po mandacie za każdym razem w Omisu: raz 100Kn (brak opłaty w parkomacie), za drugim razem 40Kn (przekroczony opłacony czas).
Za każdym razem moi gospodarze (różni) na pytanie czy płacić odpowiadali, że nie (i chyba pomyśleli, że jakiś idiota nie ma co z pieniędzmi robić - tak wyczytałem z ich twarzy i uśmieszków). Tam chyba na nim pisało, że po roku sie przedawnia.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.07.2011 17:22

Tak ogólnie, to jest SUPER wątek.....:evil:

Czegoś tam nie zapłaciłem i teraz strach (o wstydzie nawet nie wspominam) pojawić się znowu na miejscu "przestępstwa" plus porady jak sp.......ić i nie zapłacić :roll:

Niedługo pewnie nastąpi rozwój podobnych porad.....
- jak wejść do Parku Jeziora Plitwickie przez las i nie zapłacić, i czy sprawdzają :?: :!: (ten temat już był)
- jak pod....ć w Konzumie arbuza :?:
- jak z budki zadzwonić do PL-u za pomocą blaszki i żyłki :?:
itp.

Rozumiem oszczędzanie czy formy tańszego wypoczynku, np. z własnym jedzeniem itp.itd. ... ale dziadostwa w postaci kombinowania czy nie płacenia swoich zobowiązań nie jestem w stanie zaakceptować :twisted:

Może jednak wypieprzać w kosmos z tego forum tego typu "porady" :?: :?:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Mandat za parkowanie - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone