Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

mały samochód, mały silnik a długa trasa

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 12.02.2015 19:36

Patroniusz napisał(a):Bez tempomatów Chorwaci nie będą wpuszczać na autostrady...podobno...


To jeszcze można było by jakoś "przełknąć".

Gorzej było by gdyby wzięli, np. przykład z USA gdzie w Memphis, stan Tennessee, w przypadku gdy kobieta prowadzi samochód, przed samochodem musi biegnąć mężczyzna niosąc czerwoną flagę ostrzegawczą.

Troszeczkę było by się trzeba czasami nabiegać. 8O :mrgreen: :papa:

Chociaż, trzeba przyznać, iż przezorni amerykanie, aby uniknąć chaosu na drogach przytomnie zawiesili jego stosowanie. Ale z drugiej zaś strony nikt, nie pomyślał nawet, o jego usunięciu. Tylko zawiesili jego stosowanie. Nie podobna aby je chcieli kiedyś odwiesić. To by dopiero były cyrki na ichniejszych szosach. :papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 12.02.2015 19:53

Patroniusz napisał(a):Bez tempomatów Chorwaci nie będą wpuszczać na autostrady...podobno...

Do 1 kwietnia jeszcze daleko .... :oczko_usmiech:
Patroniusz
Croentuzjasta
Posty: 352
Dołączył(a): 03.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Patroniusz » 14.02.2015 05:14

I będą mogły jeździć tylko auta pow 2ltr po autostradzie,obowiązkowo z naklejką.W życiu bym do jakiejś Chorwacji nie pojechał.......
Rafal_X
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 205
Dołączył(a): 28.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafal_X » 15.02.2015 01:35

A reszta awaryjnym. Tak trzymać!
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 15.02.2015 10:52

Sol-Wagon napisał(a):ile też można zaoszczędzić czasu na tych prędkościach, porównują np. jazdę 140 km/h do 100 km/h...(40 km na 100 przejechanych km, 400 km na 1.000 przejechanych km...)...
jeżeli ktoś jedzie non stop i bez noclegu to może różnica jest, ale jadąc 2 dni to w sumie większe prędkości nic nie dają, i tak trzeba się zatrzymać na jedzenie czy toaletę...


Ciekawy sposób liczenia :)
Raczej powinno być:
40 km więcej na 1 godzinę jazdy, 400 km więcej na 10 godzin. Przy 100km/h te 400 km to kolejne 4 godziny jazdy, a to już sporo. Np. zamiast 10 godzin wyjdzie 14.
Z drugiej strony 140km/h na autostradzie, wszędzie poza granicami Polski i Niemiec jest karane (w Austrii dość słono).
Ja patrzę na to tak - przy 140km/h mam około 2 litrów większe spalanie niż przy 110 km/h (1,6 benzyna 132 kM). Średnia trasa do Chorwacji to jakieś 1200km w jedną stronę. Czyli jadąc szybciej (130km/h) spalę 12x2= 24 litry paliwa więcej tj. około 100zł, ale jestem na miejscu jakieś dwie godziny prędzej.
Rafal_X
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 205
Dołączył(a): 28.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafal_X » 15.02.2015 12:23

I to jest właściwe podejście do tematu. Każdy ze swoim autem powinien znaleźć sobie prędkość chwilową, która zadowoli go pod kątem kosztów podróży i czasu do osiągnięcia celu :) Ot, co!
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 15.02.2015 12:31

GREG_G napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):ile też można zaoszczędzić czasu na tych prędkościach, porównują np. jazdę 140 km/h do 100 km/h...(40 km na 100 przejechanych km, 400 km na 1.000 przejechanych km...)...
jeżeli ktoś jedzie non stop i bez noclegu to może różnica jest, ale jadąc 2 dni to w sumie większe prędkości nic nie dają, i tak trzeba się zatrzymać na jedzenie czy toaletę...


Ciekawy sposób liczenia :)
Raczej powinno być:
40 km więcej na 1 godzinę jazdy, 400 km więcej na 10 godzin. Przy 100km/h te 400 km to kolejne 4 godziny jazdy, a to już sporo. Np. zamiast 10 godzin wyjdzie 14.
Z drugiej strony 140km/h na autostradzie, wszędzie poza granicami Polski i Niemiec jest karane (w Austrii dość słono).
Ja patrzę na to tak - przy 140km/h mam około 2 litrów większe spalanie niż przy 110 km/h (1,6 benzyna 132 kM). Średnia trasa do Chorwacji to jakieś 1200km w jedną stronę. Czyli jadąc szybciej (130km/h) spalę 12x2= 24 litry paliwa więcej tj. około 100zł, ale jestem na miejscu jakieś dwie godziny prędzej.

Tyle, że tu należy mówić o prędkościach średnich a nikt raczej albo niewielu jest w stanie utrzymać średnią 100 na godzinę. Nie mówiąc już o 140...
I co do tych kar w Austrii za 140 na autostradzie to bajka. Wczoraj wróciłem z Austrii. Jechałem praktycznie cały czas 130 na tempomacie i ogromna większość mnie wyprzedzała...
Rafal_X
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 205
Dołączył(a): 28.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafal_X » 15.02.2015 13:41

Bocian napisał(a):Wczoraj wróciłem z Austrii. Jechałem praktycznie cały czas 130 na tempomacie i ogromna większość mnie wyprzedzała...
Ja zauważyłem w tym kraju, że lokalesi jeżdżą bardzo równo z prędkością gdzieś +10 ponad limit.
giba0909
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2617
Dołączył(a): 13.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 15.02.2015 14:11

Dwukrotnie byliśmy w Cro malutkim Peugeocikiem 107 raz w trzy raz w cztery osoby. Wóz ten był bez klimy, 3- drzwiowy. Tyle tylko, że w miarę nowy. Dojechaliśmy bez problemów do Podgory i do Prmiośtenu. Fakt, że nie zabraliśmy zbyt dużego bagażu. Pędziliśmy nieraz po 130 km. Mieliśmy bat od CB większy od samochodu. W kolejce na przejściu Slo- Cro śmiali się z nas, że wyglądamy jak zdalnie sterowany samochodzik. Dogrzało nas słońce w czasie postoju na przejściu Slo- Cro :lol: Daliśmy radę i wakacje były super.
kadetdudi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 01.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kadetdudi » 15.02.2015 20:25

Jeśli chodzi o klimatyzację w aucie to powiem z własnego doświadczenia. Pierwszy raz jak jechaliśmy do Chorwacji Fabią bez klimy - nie było problemu. Fakt, do - jechaliśmy nocą, z powrotem było duże zachmurzenie, więc ciepło nie doskwierało. Na miejscu pomimo upałów radziliśmy sobie.
Teraz - już autem z klimatyzacją, cały czas ją mieliśmy włączoną. A to dlatego, że obecnie nie jestem sobie w stanie wyobrazić żeby nie mieć w aucie klimatyzacji.
Kwestia przyzwyczajenia do wygody. Człowiek do dobrego szybko się przyzwyczaja.
Z kolei jeśli chodzi o prędkość to z ubiegłego roku mam małą pamiątkę w wysokości 250 kun w dordze z Igrane do Makarskiej:)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 15.02.2015 23:43

GREG_G napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):ile też można zaoszczędzić czasu na tych prędkościach, porównują np. jazdę 140 km/h do 100 km/h...(40 km na 100 przejechanych km, 400 km na 1.000 przejechanych km...)...
jeżeli ktoś jedzie non stop i bez noclegu to może różnica jest, ale jadąc 2 dni to w sumie większe prędkości nic nie dają, i tak trzeba się zatrzymać na jedzenie czy toaletę...


Ciekawy sposób liczenia :)
Raczej powinno być:
40 km więcej na 1 godzinę jazdy, 400 km więcej na 10 godzin. Przy 100km/h te 400 km to kolejne 4 godziny jazdy, a to już sporo. Np. zamiast 10 godzin wyjdzie 14.
Z drugiej strony 140km/h na autostradzie, wszędzie poza granicami Polski i Niemiec jest karane (w Austrii dość słono).
Ja patrzę na to tak - przy 140km/h mam około 2 litrów większe spalanie niż przy 110 km/h (1,6 benzyna 132 kM). Średnia trasa do Chorwacji to jakieś 1200km w jedną stronę. Czyli jadąc szybciej (130km/h) spalę 12x2= 24 litry paliwa więcej tj. około 100zł, ale jestem na miejscu jakieś dwie godziny prędzej.

no i co to jest 2 godziny prędzej w stosunku do np. 14 dni urlopu...:p
ja chcę "pokazać" osobom mającym auto starsze lub słabsze iż nie muszą jechać 130-140 do Chorwacji, wystarczy jechać 100 i dojadą, tylko "4" godziny dłużej...:p
nie chcę tutaj namawiać kogoś kto ma auto o mocy np. 100 KM do jazdy 100 zamiast 130:) chodzi mi całkiem o coś innego...:)
Ostatnio edytowano 15.02.2015 23:48 przez Sol-Wagon, łącznie edytowano 1 raz
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 15.02.2015 23:45

odnośnie kar za przekroczenie 10 km/h na zachodzie...
to w niektórych krajach są niższe niż w Polsce, ale spróbujcie przekroczyć o 50 km/h...:p
kara w Austrii to coś ok. 8.000 zł...:p
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 15.02.2015 23:53

yzedef napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):ja tam mniej się męczę jak jadę wolniej:)
szybsza jazda to czasami także ryzykowniejsze manewry...


Teoretycznie tak ale praktycznie to różnie bywa, jadąc szybciej bardziej się skupiasz i bardziej uważasz więc adrenalina cały czas działa, masz wyostrzone zmysły. Jadąc bardzo powoli jesteś bardziej uśpiony i taka jazda jest monotonna a przez to nudna i twoje skupienie jest mniejsze.

(...)Musiałem przez prawie całe chorwackie autostrady na tempomacie jechać 100km/h co było straszne monotonne i nudne (miałem miejscami na długich prostych wrażenie ze nie jadę a stoję) przez co pod koniec trasy i takiej monotonni zaczął mnie sen brać.

no właśnie wróciłem z trasy, jazdy autostradą przez 400 km...
no i co z tego że jechałem 130-135 km/h...jak jest zmęczenie to jest zmęczenie i koniec, na mnie to nie działa, jak mi się chce spać to 135 km/h nie pomoże...;)
mnie akurat pomaga jazda w dzień, bo mimo, że jedziesz 100 to zawsze się rozejrzysz na boki, czy na samochody...:)
a tempomat...hmmm, super sprawa bo noga nie boli po 10 godzinach, ale też pewnie troszeczkę ma wpływ na usypianie...;)
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 15.02.2015 23:58

Sol-Wagon napisał(a):
yzedef napisał(a):
Sol-Wagon napisał(a):ja tam mniej się męczę jak jadę wolniej:)
szybsza jazda to czasami także ryzykowniejsze manewry...


Teoretycznie tak ale praktycznie to różnie bywa, jadąc szybciej bardziej się skupiasz i bardziej uważasz więc adrenalina cały czas działa, masz wyostrzone zmysły. Jadąc bardzo powoli jesteś bardziej uśpiony i taka jazda jest monotonna a przez to nudna i twoje skupienie jest mniejsze.

(...)Musiałem przez prawie całe chorwackie autostrady na tempomacie jechać 100km/h co było straszne monotonne i nudne (miałem miejscami na długich prostych wrażenie ze nie jadę a stoję) przez co pod koniec trasy i takiej monotonni zaczął mnie sen brać.

no właśnie wróciłem z trasy, jazdy autostradą przez 400 km...
no i co z tego że jechałem 130-135 km/h...jak jest zmęczenie to jest zmęczenie i koniec, na mnie to nie działa, jak mi się chce spać to 135 km/h nie pomoże...;)
mnie akurat pomaga jazda w dzień, bo mimo, że jedziesz 100 to zawsze się rozejrzysz na boki, czy na samochody...:)
a tempomat...hmmm, super sprawa bo noga nie boli po 10 godzinach, ale też pewnie troszeczkę ma wpływ na usypianie...;)


Tak czytam te trzy wpisy pod rząd i nie wiem o co Ci właściwie chodzi :papa:
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 16.02.2015 00:00

reasumując...
chodzi mi o to, że mając np. VW z 1995r. z przebiegiem 520 tys. km można sobie pojechać do CRO z prędkością 100 km/h, by być "pewniejszym" że się np. nie przegrzeje czy coś w tym stylu...:)
rozumiesz doskonale, ale po co się przyznawać do tego, lepiej zrobić ze mnie głupa... :mrgreen: :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
mały samochód, mały silnik a długa trasa - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone