Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.02.2017 09:29

25 lipca, poniedziałek c.d.

Trasę powrotu do domu tak wybraliśmy by była jak najkrótsza, a tak się złożyło że przy okazji przebiegała tuż przy jednym miejscu, w którym co prawda byliśmy całkiem niedawno na jednodniowej wycieczce, ale chcieliśmy tam jeszcze wrócić :D . Mowa o odbudowanym przed kilku lat jednym z zamków Szlaku Orlich Gniazd – Bobolice. Wówczas, wiosną, nie zdecydowaliśmy się na jego zwiedzenie wewnątrz mając niewiele już czasu, było już dość późno. Wycieczkę tę opisaliśmy w tym wątku tutaj. Tym razem, mimo nienajlepszych nastrojów i marnej pogody stwierdziliśmy, że jednak skorzystamy z okazji by to zwiedzanie nadrobić.

Wyjeżdżając z Chęcin natykamy się na korek – trwa przebudowa drogi w trasę szybkiego ruchu S7. Ale potem po skręcie w Jędrzejowie jedziemy już szybko i sprawnie, no i do Bobolic docieramy na tyle wcześnie by załapać się na przedostatnie wejście 8O . Zanim to nastąpi, kilka fotek ładnej bryły odbudowanego zamku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.02.2017 09:30

Popędziłem po bilety, których koszt - 15 zł uznajemy za przyzwoity i dołączamy do wycieczki. Zwiedzanie trwa niespełna pół godziny, co właśnie pół godziny wchodzą kolejne grupy. Młody przewodnik był bardzo sympatyczny i ciekawie opowiadał nie tylko o samym zamku ale też o zwyczajach średniowiecznych okraszając to anegdotami.

Obrazek

Obrazek

Morskie stwory zatopione w kamieniu w głębi lądu…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podczas zwiedzania zatrzymujemy się w kilku pomieszczeniach, nie było łatwo robić zdjęcia ze względu na sporą ilość ludzi w naszej grupie a także to że pokoje są niewielkie. Zresztą, nie wszystko jest udostępnione póki co do zwiedzania, można nawet powiedzieć, że niewielka część zamku, który w sumie też aż tak duży nie jest. To akurat było na minus. Zgromadzone wyposażenie pochodzi albo ze znacznie późniejszych okresów, albo są to kopie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.02.2017 09:30

Największa i najbardziej okazała jest Sala Rycerska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To na dowód że nie byliśmy sami :wink: .

Obrazek

Widoczek z tarasu

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.02.2017 09:31

Zamek Mirów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Część hotelowa :wink:

Obrazek

I jeszcze trochę wnętrza – kaplica.

Obrazek

Okienko :D

Obrazek

Wychodząc, tego pana trzeba pogłaskać po główce :cool: .

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.02.2017 09:32

Pół godziny mija niemal w mgnieniu oka i już wychodzimy. Jeszcze krótki spacer wokół zamku…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W coraz bardziej pogarszającej się pogodzie i padającym deszczu jadąc przez Lubliniec i Opole już po zmroku wróciliśmy do domu.

I to już koniec naszej pięciodniowej wycieczki po fragmencie południowo-wschodniej części Polski. Po terenach, które znacznie różnią się nie tylko krajobrazem, ale także budownictwem i zabytkami od naszego Dolnego Śląska i Opolszczyzny, które są po prostu zupełnie inne chyba pod większością względów. Mimo lekko dołującej, jak się okazało niepotrzebnie, końcówki zapamiętaliśmy go bardzo dobrze – wyczekaliśmy na dobrą pogodę, udało się zwiedzić większość zaplanowanych miejsc i oprócz może jednego dnia nie byliśmy półżywi wieczorami ze zmęczenia.

Lista odwiedzonych miejsc:

- Inowłódz

- Janowiec
- Kazimierz Dolny
- Puławy

- Lublin
- Kozłówka
- Lubartów

- Chełm
- Krupe
- Zamość
- Szczebrzeszyn
- Zwierzyniec

- Krasnobród
- Rezerwat Czartowe Pole i Szumy Nad Tanwią
- Sandomierz
- Koprzywnica
- Sulisławice
- Klimontów

- Krzyżtopór
- Opatów
- Chęciny
- Bobolice

Co się nam najbardziej podobało? Tu liczy się zwłaszcza zdanie Małgosi, która WSZYSTKIE wymienione powyżej miejsca widziała po raz pierwszy, ja jednak w wielu już kiedyś byłem. No i twierdzi ona że najbardziej zapadł jej w pamięć Lublin i Zamość, a lekko rozczarował Sandomierz. Ja z kolei mam duży sentyment do Kazimierza, Lublin jest bardzo ciekawy a Zamość – nie spodziewałem się, że tak aż mi się spodoba. Co do innych miejsc… niewiele było takich, które można by z czystym sumieniem ominąć :roll: .

Z jednej strony zobaczyliśmy w miarę dużo, więcej się nie dało, ale z drugiej strony pozostało jeszcze wieeeele do zobaczenia… Może będzie okazja…będzie gdy sami sobie ją stworzymy :idea: :D

KONIEC

:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 01.02.2017 13:21

Bardzo pięknie zakończyliście podróż. W Bobolicach łady jest ten odbudowany zamek. Ja pamiętam go jeszcze z czasów sprzed odbudowy.

Dzięki za świetną relację :) .

Pozdr.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 01.02.2017 13:44

Nefer napisał(a):Bardzo pięknie zakończyliście podróż. W Bobolicach łady jest ten odbudowany zamek. Ja pamiętam go jeszcze z czasów sprzed odbudowy.

Podobnie jak ja. Wiosna coraz bliżej, więc czas się znów tam wybrać. Jura wiosną jest piękna :!: :)

Bardzo ciekawa relacja, wiele miejsc, które odwiedziłem dawno temu. Fajnie znów sobie co nieco przypomnieć i zobaczyć co się zmieniło :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.02.2017 13:59

Rzeczywiście zakończyliście mocnym akcentem :). Baaaaaaaaaardzo mi się spodobał ten zamek.
Bobolice i cały Szlak Orlich Gniazd mamy wstępnie zaplanowany ten rok :hut: .


kulka53 napisał(a):I to już koniec naszej pięciodniowej wycieczki

Taka trasa w pięć dni - szacun :) .


kulka53 napisał(a):Z jednej strony zobaczyliśmy w miarę dużo, więcej się nie dało, ale z drugiej strony pozostało jeszcze wieeeele do zobaczenia… Może będzie okazja…będzie gdy sami sobie ją stworzymy :idea: :D

No myślę, że stworzycie :!: Liczę na kontynuację wątku.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.02.2017 11:01

Nefer napisał(a):Bardzo pięknie zakończyliście podróż. W Bobolicach łady jest ten odbudowany zamek. Ja pamiętam go jeszcze z czasów sprzed odbudowy.

My nigdy wcześniej tam nie byliśmy. Zamek podobno wzbudza kontrowersje... ale został już odbudowany, w takiej a nie innej formie i nic nikt na to już nie poradzi :) . Nam się podoba...

greenrs napisał(a):Wiosna coraz bliżej, więc czas się znów tam wybrać. Jura wiosną jest piękna :!: :)

Też mamy taki plan :cool: i pomysł na wycieczkę na Jurę. Nawet w jeden dzień zawsze można coś tam zobaczyć :) .

marze_na napisał(a):Rzeczywiście zakończyliście mocnym akcentem :). Baaaaaaaaaardzo mi się spodobał ten zamek.
Bobolice i cały Szlak Orlich Gniazd mamy wstępnie zaplanowany ten rok :hut: .

Jeśli plan dojdzie do realizacji, z pewnością będzie na co popatrzeć :cool:
Mi za to cały czas w głowie siedzą krzyżackie zamki i miasta Warmii i okolic... ciekawe dlaczego? :cool: .

marze_na napisał(a):Taka trasa w pięć dni - szacun :) .

Może można było coś tam zwiedzić dokładniej, ale wyszło jak wyszło - głównie z niewiedzy.
Generalnie jesteśmy dobrze zorganizowani i zwykle maksymalnie staramy się wykorzystać dostępny czas.
No i dzięki samochodowym noclegom posuwamy się cały czas do przodu, nie musimy wracać na kwatery... :D

marze_na napisał(a):No myślę, że stworzycie :!: Liczę na kontynuację wątku.

Będzie kontynuowany, chociaż jeszcze nie wiemy czy i kiedy uda się w tym roku znów wyjechać na dłużej w Polskę, a jeśli tak - jaki wybierzemy region.

Dzięki Wszystkim za obecność :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.02.2017 11:29

Powinno być w ostatnim poście jako tradycyjne parę słów podsumowania razem z odwiedzonymi miejscami, ale zapomniałem :oops: zatem będzie teraz...

Koszty tego wyjazdu ukształtowały się w stanach niewysokich :cool: i wyniosły około 800 zł, w czym:
- paliwo + prom przez Wisłę Janowiec-Kazimierz - ok. 650 zł (przejechaliśmy równe 2500 km).
- wstępy tu i ówdzie - ok. 150 zł.

Uznaliśmy, że do kosztów podróży ( nie tylko po Polsce, ale wszystkich innych też) nie będziemy wliczać zakupionego przed wyjazdem jedzenia, przecież będąc w domu i w pracy też musielibyśmy coś jeść :cool: , a w czasie podróży nie spożywamy właściwie niczego innego niż na co dzień :) .

:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 02.02.2017 12:37

kulka53 napisał(a):Zamek podobno wzbudza kontrowersje... ale został już odbudowany, w takiej a nie innej formie i nic nikt na to już nie poradzi :) . Nam się podoba...

Ja nie mam z tym problemu. Po odbudowie też mi się podoba :) .
A jak ktoś chce ruiny, to w nieodległym Mirowie można je znaleźć.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 08.02.2017 09:13

kulka53 napisał(a):I to już koniec naszej pięciodniowej wycieczki


... 8O ... miałem wrażenie, że to były co najmniej dwa tygodnie ... :wink: ... taki ogrom bogactwa kulturalno - przyrodniczego ... :) ... dzięki za możliwość odwiedzenia tej części naszego pięknego kraju ... :lol: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2017 13:33

Nefer napisał(a):
kulka53 napisał(a):Zamek podobno wzbudza kontrowersje... ale został już odbudowany, w takiej a nie innej formie i nic nikt na to już nie poradzi :) . Nam się podoba...

Ja nie mam z tym problemu. Po odbudowie też mi się podoba :) .
A jak ktoś chce ruiny, to w nieodległym Mirowie można je znaleźć.

Dokładnie, ruin w tym regionie, ale i w całym kraju nam nie brakuje.
Już to pisaliśmy wiosną, że inicjatywa godna naśladowania, przynajmniej w części przypadków.
Należący do tego samego właściciela Mirów podobno ma pozostać w ruinie, ale zabezpieczonej i również udostępnionej do zwiedzania, trzeba się będzie za jakiś czas znów tam przejechać :)

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):I to już koniec naszej pięciodniowej wycieczki


... 8O ... miałem wrażenie, że to były co najmniej dwa tygodnie ... :wink: ... taki ogrom bogactwa kulturalno - przyrodniczego ... :) ... dzięki za możliwość odwiedzenia tej części naszego pięknego kraju ... :lol: ...

Dzięki za towarzystwo :)
Z ogromem to przesadziłeś :wink: , ale fakt, że udało się nam zrealizować sporą większość planu.
W dwa tygodnie...oj, to byśmy się jeszcze bardziej rozwinęli :lol: .
Na szczęście nie jest to tak daleko, rozłożymy sobie Polskę na raty :D

Pozdrawiam
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 13.02.2017 12:18

kulka53 napisał(a):Należący do tego samego właściciela Mirów podobno ma pozostać w ruinie, ale zabezpieczonej i również udostępnionej do zwiedzania, trzeba się będzie za jakiś czas znów tam przejechać :)

Ciekawa informacja. Zdecydowanie będzie trzeba Jurę nawiedzić ponownie :) .
bmxmen
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 10.09.2012
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) bmxmen » 16.05.2017 06:28

Lublin faktycnie bardzo ładne miasto. udało mi sie ostatnio odwiedzić. Polecam równięż Nałęczów. Spędziliśmy tam kilka dni. Zabiegi są niedrogie, jest sporo ośrodków spa tak więc możńa naładować baterie.

Na weekene czerwcowy natomiast jedziemy do Sopotu. Już mamy noclegi. Potem na dłużej nad nasze morze na wakacje.
http://www.dhapartamenty.pl/
Chorwacja we wrześniu dopiero.
Ostatnio edytowano 14.06.2017 11:20 przez bmxmen, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 53
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone