Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.01.2017 11:37

Bardzo blisko klasztoru stoi nieco późniejsza (z połowy XVII wieku), barokowa kolegiata pw. św. Józefa. Wcześniej nie wiedziałem o jej istnieniu a swoją bryłą nie zachęciła nas do zainteresowania się nią. Trochę szkoda :?

Obrazek

Obeszliśmy klasztor wokół.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracając do auta, jeszcze raz rzut oka na drugą klimontowską atrakcję.

Obrazek

Obrazek

Na placu na którym stało auto zauważyliśmy takie stworzenie :D

Obrazek

Dodajmy – płochliwe :wink: :cool:

Obrazek

Pora była już późna, najwyższa by rozejrzeć się za jakimś noclegiem. Liczyłem, że gdzieś po drodze do jutrzejszych celów trafimy na coś fajnego, choć przypuszczałem że może nie być łatwo. Te tereny raczej nie są zalesione, bardziej wykorzystywane rolniczo i gęsto zaludnione :roll: , rzeczywiście spory kłopot mieliśmy by coś znaleźć. Krążyliśmy po okolicy nadkładając nieco drogi, zaliczaliśmy wąskie, boczne dróżki nawet nie do końca wiedząc gdzie jesteśmy… ale ostatecznie dopisało nam szczęście i wjechaliśmy na świeżo skoszoną łąkę otoczoną z trzech stron, także od strony drogi niedużym zagajnikiem. Jakieś pojedyncze zabudowania co prawda były w pobliżu, ale liczyliśmy na to że w niedzielny wieczór nikt nas z łąki nie pogoni :wink: a jutro zbierzemy się z samego rana. Rozbiliśmy obóz na miękkiej trawce, było całkiem przyjemnie i w miarę ciepło.

Nasz wyjazd zbliża się do końca, najważniejsze cele już zaliczyliśmy, ale co nieco będziemy jeszcze chcieli zobaczyć, zwłaszcza dwa miejsca. Na wiele więcej nie będziemy mieć czasu… trzeba będzie jeszcze wrócić do domu :roll:

Jeszcze dzisiejsza mapka.

Obrazek

A – Majdan Mały
B – Krasnobród
C – Rezerwat „Czartowe Pole”
D – Rezerwat „Szumy” na Tanwi
E – Sandomierz
F – Koprzywnica
G – Sulisławice
H – Klimontów
I – gdzieś tam spaliśmy :wink:

c.d.n.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 17.01.2017 12:14

kulka53 napisał(a):Przez nią też musiałeś przejeżdżać - Klimontów :D .

W Klimontowie to akurat byliśmy w sierpniu zeszłego roku, gdy zrobiliśmy sobie kilkudniowy urlop w Świętokrzyskiem :) .
Ale oczywiście wielokrotnie też szosą DK 9 przez Klimontów przejeżdżaliśmy. Zresztą z drogi głównej jest bardzo ładny widok na kolegiatę. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.01.2017 20:08

Nefer napisał(a):W Klimontowie to akurat byliśmy w sierpniu zeszłego roku, gdy zrobiliśmy sobie kilkudniowy urlop w Świętokrzyskiem :) .

No tak... czyli tutaj żadnej niespodzianki nie było :? :lol:
Ale za to wiem już skąd tyle fotek z tego rejonu w wątku zagadkowym :wink: :D
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 19.01.2017 14:35

kulka53 napisał(a):Ale za to wiem już skąd tyle fotek z tego rejonu w wątku zagadkowym :wink: :D

W rzeczy samej, to zdjęcia z sierpnia ubiegłego roku. :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2017 10:50

25 lipca, poniedziałek

Trochę śmieszny termin wybraliśmy na ten wschodni wypad, od czwartku do poniedziałku :cool: - piszę to bo nigdy jeszcze nie zdarzyło się nam chyba wracać z jakiegoś wyjazdu w dzień roboczy :) . Na szczęście oboje nie mamy praktycznie żadnych problemów z terminami urlopów i możemy też je brać w zasadzie w ostatniej chwili... ten dobraliśmy dokładnie do zapowiadanego okna pogodowego – i na pewno nie mogliśmy na pogodę narzekać. Także i dziś rano było pięknie :idea: , a nasza noclegowa miejscówka znaleziona z niejakim trudem, okazała się całkiem sympatyczna :) .

Obrazek

Prawie jak w Toskanii :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jako, że dziś jeszcze będziemy musieli wrócić do domu a parę miejsc mamy w planie, nie ociągamy się zbytnio i ruszamy wcześnie rano. Do miejscowości Ujazd na skraju której stoją wspaniałe ruiny imponującego zamku/pałacu Krzyżtopór docieramy jeszcze przed otwarciem (czyli przed 8 rano). Autko zostaje na dużym, darmowym parkingu, z racji pory zupełnie pustym :cool: (poza jednym kamperem, który spędził tu zapewne noc). Zajmuję jedno z niewielu zacienionych miejsc postojowych przy nieczynnych jeszcze kramach i wędrujemy do kasy. Chwilę musimy poczekać bo pani gdzieś poszła :wink: .

Obrazek

No to parę zdjęć z zewnątrz :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zakupiliśmy bilety w cenie 10 zł (niezbyt uważam wysokiej jak za takie jedyne w swoim rodzaju cudo) i możemy wejść do zamku jako pierwsi dzisiaj :cool: .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2017 10:51

Zamek, czy bardziej pałac Krzyżtopór to rezydencja rodziny Ossolińskich zbudowana w latach 1627-1644. Nigdy nie został w pełni dokończony, jako że fundator wkrótce zmarł a rezydencja przechodziła w posiadanie kolejnych członków rodziny by po 11 latach ulec zajęciu przez Szwedów. Pałac popadł w ruinę po spaleniu go przez wojska rosyjskie w 1770 roku a kolejni właściciele nie byli w stanie przeprowadzić odbudowy. Od końca II wojny światowej stanowi własność Skarbu Państwa.

To moja druga wizyta w Krzyżtoporze, kilkanaście lat wcześniej nie wiedząc pojęcia o istnieniu takiego obiektu w tym miejscu przejeżdżałem drogą z Iwanisk do mostu przez Wisłę w Nagnajowie i zdumiony zatrzymałem się widząc coś tak wspaniałego. Ruiny zrobiły na mnie ogromne wrażenie, dlatego teraz były punktem obowiązkowym do pokazania ich Małgosi :) .

No to oglądajmy...

Obrazek

Ostatni projekt rewitalizacyjny finansowany ze środków UE sprawił, że pałac zyskał m.in. kilka tras zwiedzania oznaczonych na mapkach kolorami. Uznaliśmy, że będziemy myszkować po całym terenie nie sugerując się wyznaczonymi trasami, choć w pewnych momentach mogą być one pomocne. Pałac jest bardzo dobrze przygotowany do przyjęcia turystów, są tu np. nowoczesne, eleganckie toalety.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2017 10:51

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2017 10:52

W tym miejscu były niegdyś niewielkie ogrody pałacowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mniej więcej tyle można zobaczyć podczas spaceru po zewnętrznych bastionach. Typowemu „mieszczuchowi” jakim jest Małgosia bardzo spodobał się jeżdżący wg niej tyłem do przodu :wink: kombajn :lol: .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2017 10:53

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie zawsze chodziliśmy tymi samymi ścieżkami :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2017 10:53

Zaskakujące, że tu i ówdzie na ścianach dziedzińca zachowały się różne napisy i sentencje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.01.2017 10:54

Pokręciliśmy się też po pałacowych podziemiach, gdzie czasem trzeba się było nawet schylić by przejść, ale mroczna atmosfera tych częściowo zasypanych pomieszczeń nie zachęcała do ich fotografowania, nie było tam nic szczególnego a było zbyt ciemno.

No to na zakończenie zwiedzania - panoramka :cool:

Obrazek

Wychodzimy

Obrazek

Obrazek

I jeszcze jedna panoramka – z zewnątrz.

Obrazek

Kilka widoków na pałac od strony parkingu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krzyżtopór jest zdecydowanie jasnym punktem na polskiej turystycznej mapie, jednym z największych hitów całkiem ciekawego przecież regionu świętokrzyskiego. Warto go odwiedzić :idea: .

c.d.n.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 25.01.2017 15:05

kulka53 napisał(a):Krzyżtopór jest zdecydowanie jasnym punktem na polskiej turystycznej mapie, jednym z największych hitów całkiem ciekawego przecież regionu świętokrzyskiego. Warto go odwiedzić :idea: .


Zgadzam się w całej rozciągłości :) .

Ciekaw też jestem, co jeszcze zwiedziliście w drodze do Wrocławia :wink: .

Pozdr.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 25.01.2017 16:20

Koprzywnica, Klimontów, Krzyżtopór;
dawno, dawno temu, jeszcze w epoce kartkowej odwiedzaliśmy.
Ponidzie bardzo urokliwe jest.

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.01.2017 09:10

Nefer napisał(a):Ciekaw też jestem, co jeszcze zwiedziliście w drodze do Wrocławia :wink: .

Tu i ówdzie jeszcze zajrzeliśmy :)
longtom napisał(a):Koprzywnica, Klimontów, Krzyżtopór;
dawno, dawno temu, jeszcze w epoce kartkowej odwiedzaliśmy.
Ponidzie bardzo urokliwe jest.

W epoce kartkowej mówisz... to za chwilę 1/3 wieku minie :wink:
Może warto byłoby odświeżyć wspomnienia? :)

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.01.2017 13:44

25 lipca, poniedziałek c.d.

Zwiedziwszy Krzyżtopór przemieściliśmy się prosto do Opatowa. Być może kiedyś już przez miasto przejeżdżałem, nie pamiętam tego, na pewno zaś trafiłem tam nieco przypadkiem 2 lata wcześniej późnym wieczorem. Miasto w ciemnościach zrobiło na mnie dobre wrażenie, dlatego sprawdziwszy przed wyjazdem co oferuje za dnia uznałem, że warto będzie tam zajechać. No i jesteśmy :) .

Opatów to miasto o bardzo długiej historii, stwierdzono, że już w X wieku został tu założony gród w miejscu dzisiejszego klasztoru bernardynów i romański kościół rozbudowany w stylu gotyckim na następnie barokowym w jakim istnieje do dziś. Ważniejszym bo zachowanym do dziś zabytkiem romańskim jest kolegiata św. Marcina. Po zniszczeniu podczas najazdu Tatarów w 1505 r. miasto zostało ufortyfikowane, do dziś zachowały się fragmenty murów miejskich wraz z jedyną pozostałą Bramą Warszawską. Na terenie Opatowa zamieszkiwała bardzo liczna społeczność żydowska a także grecka, która znalazła tu schronienie przed prześladowaniami tureckimi. Synagoga jak i cerkiew obecnie nie istnieją. W mieście można zwiedzać wydrążone w lessowym wzgórzu piwnice kupieckie, znane jako Podziemia Opatowskie.

Zaparkowałem tuż przy Rynku, dużym, wydłużonym placu z niewysoką zabudową. Liczyłem na coś więcej, okazało się, że w Opatowie nie ma Starego Miasta, poza Rynkiem ulice zabudowane są blokami i willami, nic szczególnego. Także od razu skierowaliśmy się do górującej nad Rynkiem od zachodu kolegiaty....

Obrazek

Obrazek

ale najpierw jeszcze przyjrzeliśmy się ładnej Bramie Warszawskiej.

Obrazek

Zwłaszcza z zewnątrz świetnie wygląda :idea: .

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 51
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone