Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.01.2017 12:13

Ile razy jestem w Sandomierzu, za każdym razem wchodzę na Stare Miasto przez Bramę Opatowską.... jedyną zachowaną gotycką bramę wjazdową w dawnych murach obronnych. Brama Opatowska to na pewno jeden z symboli miasta, na który na dodatek można się wspiąć by popatrzeć na nie z góry – nie skorzystaliśmy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ulica Opatowska

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ulica nie jest długa, już po chwili wyłania się nam Ratusz :cool:

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.01.2017 12:14

Rynek w Sandomierzu to chyba jedyne takie miejsce w Polsce... zawsze mnie zadziwiało jego położenie i spadek poziomu z jednego rogu do przeciwległego po przekątnej :D . Całość jest całkiem ładna, odnoszę dużo lepsze wrażenie niż ostatnio, gdy było ponuro, pochmurno i siąpił deszczyk :? . W słońcu Sandomierz prezentuje się znacznie korzystniej, chociaż niektórym kamieniczkom przy Rynku a zwłaszcza przy okolicznych uliczkach przydałoby się odświeżenie elewacji czy pokrycia dachu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Warta pod pomnikiem :D

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.01.2017 12:14

Gotycki, XIV-wieczny z renesansową attyką Ratusz to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli nie tylko w Sandomierzu ale w całej Polsce :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 09.01.2017 15:17

Sandomierz jest ładny, miło popatrzeć i powspominać :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.01.2017 18:55

Nefer napisał(a):Sandomierz jest ładny, miło popatrzeć i powspominać :) .

Brzydki nie jest :cool: , był to jeden z głównych celów naszej wycieczki :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.01.2017 18:58

24 lipca, niedziela c.d.

Opuszczamy Rynek udając się w kierunku Wisły, na południe. Stare Miasto w Sandomierzu nie jest duże, można nawet powiedzieć, że jest całkiem małe, a poza Rynkiem i 2-3 niedługimi uliczkami zabudowa przestaje być zwarta. Ale zdarzają się ładne budynki, takie jak ten.

Obrazek

I ładne widoki – tu na Katedrę i wieżę budynku Kurii Diecezjalnej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze inne ciekawostki – jak ten pierścień :D

Obrazek

Parę kroków nieco w dół i oto przed nami Zamek Królewski 8O .

Obrazek

To co dzisiaj możemy oglądać w Sandomierzu to jedynie zachodnie skrzydło dawnej reprezentacyjno-obronnej budowli powstałej na miejscu gotyckiego zamku Kazimierza Wielkiego. Rozbudowany głównie w XVI wieku renesansowy, trójskrzydły zamek został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego poprzez eksplozję zgromadzonego prochu wywołaną przez wycofujące się wojska szwedzkie. Odbudowane pod koniec XVII wieku przez Jana III Sobieskiego skrzydło służy dziś jako siedziba Muzeum Okręgowego. Pewnego rodzaju ciekawostką może być jak sądzę fakt, iż w średniowieczu wzgórze zamkowe na którym stał wówczas obwałowany gród księcia Henryka Sandomierskiego oddzielono od reszty nadwiślańskiej skarpy z Katedrą głęboką fosą, która do dziś oddziela Zamek od Starego Miasta Sandomierza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I wspomniana katedra na tle soczystej zieleni :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.01.2017 18:59

W okolicy Wzgórza Zamkowego i ulicy Staromiejskiej właśnie trwał rewitalizacyjny remont uliczek, alejek i trawników, także było nieco problemów z przedostaniem się na Wzgórze Staromiejskie, a wędrówkom po rozpalonej popołudniowym słońcem przestrzeni nie sprzyjała też temperatura. Ale do kościoła św. Jakuba pójść musieliśmy :idea: .

Obrazek

Najstarsza sandomierska świątynia została zbudowana wraz z całym kompleksem klasztornym w pierwszej połowie XIII wieku. Jest jednym z pierwszych - najstarszych klasztorów dominikańskich w Europie. Reprezentuje styl romańsko-gotycki. W ówczesnych czasach właśnie tutaj skupiało się życie miasta i było jego historyczne centrum, do dziś zupełnie niezachowane. Kompleks klasztorny powstał na miejscu jeszcze wcześniejszego kościoła, prawdopodobne jest, że świątynia drewniana istniała tutaj już w X wieku, zaś pierwsza murowana (kamienna) – w wieku XII. Mimo licznych wojen i najazdów kościół nie podzielił losów innych sandomierskich świątyń które, zrujnowane, zostały rozebrane w XIX wieku. Odrestaurowany w latach międzywojennych XX wieku, a także w ostatnich latach, zachował się w niemal oryginalnej formie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół św. Jakuba z fragmentem dawnego klasztoru.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.01.2017 18:59

Gdyby przejść się jeszcze kawałek, tak tylko kawałek :? , brukowaną kocimi łbami ulicą Staromiejską na zachód można by dojść zarówno do kolejnego kościoła o dość dawnym rodowodzie (XIV wiecznej świątyni św. Pawła) – o czym nie miałem pojęcia, a także do wylotu wąwozu św. Jadwigi. Lessowy wąwóz kiedyś przeszedłem, ale wieeeeeele lat temu to było, dziś nie pamiętałem dokładnie ani gdzie się on zaczyna, ani jak do niego jest daleko. Niestety, okazało się, że Sandomierz bardzo odbiega swoją informacją turystyczną od większości innych miast w Polsce, nie mówię tu o miastach kompletnie nieciekawych pod względem turystycznym bo to tak jakby nie ma większego znaczenia, ale o miastach powiedzmy topowych czy pierwszoligowych. Nie napotkaliśmy w Sandomierzu ŻADNYCH turystycznych drogowskazów np. z odległościami, żadnych informacji o WC itp. itd. Prawdopodobnie, gdyby taka informacja była wybralibyśmy się do wspomnianego kościoła, może też do wąwozu, chociaż jeden podobny, lessowy wąwóz korzeniowy już w Kazimierzu zaliczyliśmy. Nie ukrywam, że zaważyło to jednak na odbiorze tego miasta przez nas :roll: .

Zamiast więc tego, podeszliśmy na brzeg wzgórza Staromiejskiego by popatrzeć na niebrzydką panoramę dzisiejszego Sandomierza i Zamku. Jest tutaj niedrogi bar, na dawnym podwórzu klasztornym odbywa się jakiś koncert związany chyba z ŚDM. Ogólnie całkiem przyjemne miejsce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 10.01.2017 19:58

kulka53 napisał(a):wąwozu św. Jadwigi...

Z tym miejscem nie mamy najlepszych wspomnień. Z jednej strony jest tam ładnie, z drugiej jednak - strasznie nas tam żarły komary.
Akurat wtedy, a był to sierpień 2008 roku, było bardzo wilgotno, to i robactwo się namnożyło. :evil:

Pozdrawiam
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 10.01.2017 20:13

A mi Sandomierz już zawsze będzie się kojarzył z serialem "Ojciec Mateusz" :lol: . Czy widać, że miasto wykorzystuje tę filmową sławę :?: . Jest zadbane, przewodnicy pewnie oprowadzają po miejscach związanych z filmem :) , ale czy coś więcej :?: .
pzdr. :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.01.2017 20:29

kulka53 napisał(a):Brama Opatowska to na pewno jeden z symboli miasta, na który na dodatek można się wspiąć by popatrzeć na nie z góry – nie skorzystaliśmy.

To pozwolę sobie uzupełnić o dwa widoczki z góry... z sierpnia 2013.... a myślałam, że to dopiero, co było, jak tam spacerowaliśmy 8O
rudnik81.JPG


rudnik83.JPG
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.01.2017 07:55

Zwiedzanie Sandomierza też nam wypadło w niedzielę :D . Ogromna ilość turystów, zwłaszcza grup zorganizowanych w sumie trochę mnie zaskoczyła. Kolejka do zwiedzania podziemi była tak duża, że przełożyliśmy tą atrakcję na następny dzień :roll: .

kulka53 napisał(a):Lessowy wąwóz kiedyś przeszedłem, ale wieeeeeele lat temu to było, dziś nie pamiętałem dokładnie ani gdzie się on zaczyna, ani jak do niego jest daleko. Niestety, okazało się, że Sandomierz bardzo odbiega swoją informacją turystyczną od większości innych miast w Polsce
.
W kwestii "jak dojść do" zupełnie przestałam już liczyć na informacje turystyczne. Odkąd w kieszeni jest smartfon niezawodnie służą mapy google.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 11.01.2017 09:41

Ogromna popularność Sandomierza i duża liczba turystów, o której piszecie to chyba zasługa wspomnianego wyżej serialu :mrgreen:

Kilka lat temu (jakieś 7-8) też czekałem dosyć długo by zwiedzić podziemia. Tyle, że nie w kolejce lecz po to, by zebrała się minimalna grupa turystów, którą opłacałoby się oprowadzić :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2017 13:32

Nefer napisał(a):strasznie nas tam żarły komary.
...było bardzo wilgotno...

No cóż, taki zwykle mamy w naszym kraju klimat :wink:

Wąwóz nie był "must see", toteż szczególnie nie żałujemy.

tiwa napisał(a):A mi Sandomierz już zawsze będzie się kojarzył z serialem "Ojciec Mateusz" :lol: . Czy widać, że miasto wykorzystuje tę filmową sławę :?: . Jest zadbane, przewodnicy pewnie oprowadzają po miejscach związanych z filmem :) , ale czy coś więcej :?: .

Mi niestety też się kojarzy...niestety, bo film wg nas jest wyjątkowo denny :? . Małgosia nawet nie wiedziała że kręcą go w Sandomierzu, ja owszem, ale sądzę, że miastu tego typu rozgłos nie był niezbędny, obroniłoby się samo. No ale jest jak jest...

Z elementów związanych z filmem kojarzę tylko hotel "dworek Ojca Mateusza" :lol: , nie wiem czy nazwa wzięła się stąd, że w nim właśnie kręcony jest ten serial, być może. Hotel jest nieopodal Zamku, rzuciła mi się w oczy jakaś reklama. Poza tym żadnych związków z filmem nie odnotowaliśmy.

piekara114 napisał(a):To pozwolę sobie uzupełnić o dwa widoczki z góry... z sierpnia 2013.... a myślałam, że to dopiero, co było, jak tam spacerowaliśmy 8O

O, dzięki :)
2013 to wcale nie tak dawno :)

marze_na napisał(a):Zwiedzanie Sandomierza też nam wypadło w niedzielę :D . Ogromna ilość turystów, zwłaszcza grup zorganizowanych w sumie trochę mnie zaskoczyła. Kolejka do zwiedzania podziemi była tak duża, że przełożyliśmy tą atrakcję na następny dzień :roll: .

W podziemiach byłem w latach 80-tych, kojarzy mi się, że wówczas wejście było pod Ratuszem :roll: ale mogę się mylić. Tym razem nie były w planie, wystarczyły nam chełmskie :) .
Ja się spodziewałem tłumów i było zgodnie z oczekiwaniem. Pamiętam, że 2 lata temu gdy byłem w mieście w listopadzie podczas kiepskiej i chłodnej pogody też wcale nie było pusto.... Bardziej mnie teraz zaskoczył dość pusty Lublin niż ten zapchany Sandomierz :roll:
marze_na napisał(a):W kwestii "jak dojść do" zupełnie przestałam już liczyć na informacje turystyczne. Odkąd w kieszeni jest smartfon niezawodnie służą mapy google.

W zasadzie też nigdy nie kierowałem się nimi, bo ich po prostu nie było :lol: , teraz gdy się wszędzie niemal pojawiły siłą rzeczy zwracam uwagę i się chyba przyzwyczaiłem że są i coś tam podpowiadają. Z Małgosi smartfona korzystamy nieco, ale nie wpadliśmy na to by też do takich celów... wszystko przed nami :D

greenrs napisał(a):Ogromna popularność Sandomierza i duża liczba turystów, o której piszecie to chyba zasługa wspomnianego wyżej serialu :mrgreen:

Myślę, że w pewnej mierze jednak tak...chociaż miasto chyba zawsze było znane i popularne. Albo tylko tak mi się wydaje, bo ja je znałem z dzieciństwa mając w pobliżu rodzinę? :roll:
Na pewno będąc tam w roku bodaj 2000 byłem bardzo zaskoczony i zauroczony jego stanem, pięknie zadbanym, odnowionym, bardzo się wyróżniającym na tle przeważającej większości znanych mi wówczas polskich miast...

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże - a miał być tylko Lublin.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.01.2017 10:29

24 lipca, niedziela c.d.

Wracając zajrzeliśmy na Zamek. Odrestaurowana budowla sprawia bardzo dobre wrażenie, nawet mimo przewalających się tłumów na dawnym dziedzińcu. Są tu kramy z pamiątkami, są ławeczki na których można usiąść, są mury z których widać Wisłę. Jest OK.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 49
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone