Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.01.2016 13:27

kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):A ja właśnie z tego pierwszego razu zapamiętałam te kamyki

Znalazłem taką fotkę z bałtyckimi "kamykami" :lol:
Poddąbie.
Kamyczki były mniejsze, dużo, w stylu tych z mojej Toskanii - dziś będzie odcinek z właściwego plażowania


kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):My zaliczyliśmy wszystkie w Polsce, nawet po ostatnim pobycie nad Bałtykiem (w 2014), kiedy zdobyliśmy tą ostatnią, myślała o wątku "szlakiem latarni morskich", ale się nie zebrałam.

O, szkoda :idea: , myślę o relacji...
17 latarń to całkiem sporo, niezłe osiągnięcie odwiedzić je wszystkie. Byłoby na co popatrzeć i poczytać.
Nie czekaj na skończenie Toskanii, może pociągniesz dwa wątki naraz? :cool:
(z jakością zdjęć - bez przesady :wink: )
Qurczę, myślę i myślę, i może się skuszę....

kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):W takim razie dla Ciebie widok z tej w Niechorzu
Patrząc na jedno ze zdjęć przypomniałem sobie że faktycznie był tam taki betonowy pomost po którym się szło a nie po plaży.
Jak byłam mała to dla mnie było dziwactwo :roll:

kulka53 napisał(a):
tony montana napisał(a):
kulka53 napisał(a):... Wyremontowano linię kolejową po której mkną nowoczesne składy...

Tutaj przegiąłeś trochę..... ;) 8) :P
No coś Ty .... wcale nie :)
Po prostu pamiętam jakim pociągiem i jak długo (prawie 3 godziny) wracałem kiedyś z Helu do Gdyni, to było chyba w 90 roku...
Tym jeżdżącym obecnie składom (takim niebieskim) do wnętrza nie zaglądałem, ale z daleka wyglądają całkiem nieźle :idea:
Nie doceniasz stanu polskiej infrastruktury po latach transformacji gospodarczo-ustrojowej :wink: .
Tony chyba dawno z naszej kolei nie korzystał :mrgreen: tylko sobie lata i lata, jak nie Kanary, to Portugalia :roll: :mrgreen: Ciekawe co na ten rok wymyślił

Ale już nie zaśmiecajmy... czekamy na Hel :D będą foki :?:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2016 13:44

piekara114 napisał(a):Kamyczki były mniejsze, dużo, w stylu tych z mojej Toskanii - dziś będzie odcinek z właściwego plażowania

Niezmiennie zaglądam, w Toskanii byliśmy na w sumie 2 plażach i kamyków nie kojarzę, ale jedna była sporo na północ od Twojej a druga na południe... może dlatego :)

piekara114 napisał(a):Qurczę, myślę i myślę, i może się skuszę....

Skuś się...
Niniejszej relacji też miało nie być jak i tego całego wątku... a jest, i póki co ma się nieźle :)
Chociaż, żeby nie zniknął w otchłani działu będziemy musieli się gdzieś w Polskę w tym roku wybrać :roll: :cool:

piekara114 napisał(a):Tony chyba dawno z naszej kolei nie korzystał :mrgreen: tylko sobie lata i lata, jak nie Kanary, to Portugalia :roll: :mrgreen: Ciekawe co na ten rok wymyślił

Ja w sumie też nie pamiętam kiedy ostatni raz pociągiem jechałem :roll:
Ale z tego co słyszę, trochę się zmieniło... Trochę :wink:
A Tony, zdaje się że do Włoch się wybiera, autem :roll:

piekara114 napisał(a):będą foki :?:

Nie będzie :(
Może by i były, ale gdy dojechaliśmy, okazało się, że inny cel będzie dla nas ciekawszy 8O
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2016 13:55

20 sierpnia, czwartek c.d.

Rok 2001, albo może 2002... nie pamiętam dokładnie kiedy byliśmy na Helu. Tuż przed miastem jest przejazd kolejowy, kawałek dalej stacja końcowa. Wjeżdżamy na tory i w tym momencie 8O opadają szlabany, z obu stron :idea: Szok 8O , na szczęście nie zdążyliśmy się porządnie przestraszyć, pociąg też przejechał chwilę później... ktoś nas widocznie dostrzegł i wypuścił z potrzasku.

Teraz nic takiego się nie stało. Przez przejazd przejechaliśmy bez przygód, wcześniej powoli tocząc się przez nadmorskie lasy. Tu akurat wiele się nie zmieniło, wciąż stoi siatka ograniczająca tereny wojskowe. A pamiętam jeszcze takie czasy, gdy wjazd za Juratę samochodem osobowym nie był możliwy :roll: , tylko pociągiem, albo wodolotem można było się dostać do Helu, no może też pieszo plażą :wink: , ale tego nie wiem, nie próbowałem.

Hel zmienił się bardzo, bardzo przez te lata :idea: 8O . Niewysokie wojskowe bloki z szarej kostki pokolorowano ocieplając zarówno mieszkania wewnątrz jak i wizerunek miasta. Powstało trochę nowych budynków, stoi nowy market na rogu, niedaleko kościoła. Chciałem gdzieś w tym miejscu zostawić auto by przejść się starą uliczką-deptakiem do portu, ale – i to też się zmieniło - nie ma gdzie :? . Pomiędzy blokami – miejsca dla mieszkańców, a wszystkie inne wolne place zagospodarowano na płatne parkingi. Zrobiliśmy rundkę wokół miasteczka i przeżyliśmy jednak szok... Hel to jeden wielki płatny parking :idea: . Każda przestrzeń zagospodarowana, nawet trawniki pomiędzy blokami w części bliższej końca półwyspu ogrodzone i wynajmowane na parkingi. Nie ma jednak tak, żeby człowiek sobie jakoś nie poradził, bez większego trudu znaleźliśmy teren ogólnodostępny by zostawić auto darmowo niedaleko centrum, a Hel jest tak mały, że nie stanowi to problemu by przemierzyć go pieszo. Gdyby kogoś interesowało bezpłatne pozostawienie pojazdu, można to zrobić tutaj :) :

hel.jpg
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2016 13:56

Ale jeszcze jedna „nowość” bardzo nas zaciekawiła podczas objazdu miasta, okazało się bowiem, że zamknięty niegdyś teren wojskowy na samym czubku półwyspu jest teraz dostępny :idea: . Byliśmy na plaży, byliśmy na helskiej latarni morskiej, ale tam co zrozumiałe jeszcze nigdy. Będziemy dzisiaj :idea: :D .

Póki co kierujemy się najpierw do portu. Tam... kolejny szok :wink: . Serio, tam urządzono miejską plażę 8O . Gdy powiem, że jest dość popularna, nie będzie to chyba przesadą :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chwilowo musieliśmy przeczekać napływ tłumu, przypłynął jakiś statek z Gdańska i wypuścił tysiące... no, może setki :wink: spragnionych Helu turystów. Potem zrobiło się trochę spokojniej.

Obrazek

Obrazek

Hmmm, tego chyba też nie było :roll: . Niewiele ma lat ta budowla, jednak najwyraźniej kiepskiej jakości materiałów użyto do budowy po wygląda z bliska na podniszczoną :?

Obrazek

W porcie nic nie zatrzymało nas na dłużej. Można kupić świeżą rybę, można skorzystać z wycieczki po Zatoce Gdańskiej i okolicach, nie skorzystaliśmy.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2016 13:56

Ta budowla w centrum miasta (obok stoi Urząd Miejski) to dawny kościół św. Piotra i Pawła z XIV wieku. Wielokrotnie przebudowywany, pod koniec XVIII wieku popadł w ruinę i odbudowano go dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Służył jako świątynia ewangelicka. Po wojnie był opuszczony i obecnie mieści Muzeum Rybołówstwa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.01.2016 17:55

piekara114 napisał(a):Tony chyba dawno z naszej kolei nie korzystał :mrgreen: tylko sobie lata i lata, jak nie Kanary, to Portugalia :roll: :mrgreen: Ciekawe co na ten rok wymyślił


Oj tak, tak zdziwilibyście się, ostatnio jechałem pośpiesznym do Szczecina (1.12.15) i było JAK ZA DAWNYCH LAT ;)
50 stopni w składzie ;)


kulka53 napisał(a):Ale z tego co słyszę, trochę się zmieniło... Trochę :wink:
A Tony, zdaje się że do Włoch się wybiera, autem :roll:


No niestety to jeszcze nie postanowione, rózne opcje sie pojawiają, najgorsze jes tto, że to jeszcze pół roku, gdie te czasy kiedy wyjeżdżało sie parę razy w roku! :( :( :evil: :evil: :evil: :cry:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2016 21:52

tony montana napisał(a):Oj tak, tak zdziwilibyście się, ostatnio jechałem pośpiesznym do Szczecina (1.12.15) i było JAK ZA DAWNYCH LAT ;)
50 stopni w składzie ;)

Czepiasz się :roll:
Zawsze zdarzają się jakieś błędy i wypaczenia w jedynie słusznej drodze :wink:
tony montana napisał(a):No niestety to jeszcze nie postanowione, rózne opcje sie pojawiają, najgorsze jes tto, że to jeszcze pół roku, gdie te czasy kiedy wyjeżdżało sie parę razy w roku! :( :( :evil: :evil: :evil: :cry:

Aaaa no to tym ciekawiej się robi... mam nadzieję że jak się coś "urodzi" to dasz znać :)
A czasy paru wyjazdów rocznie jeszcze wrócą :idea: , ważne by się wciąż chciało pojechać, no i było za co....

Pozdrawiam :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.01.2016 21:56

Fajny widok i widzę, że łódeczki odświeżone
Obrazek
Fajnie, że budynek kościoła jest wykorzystywany, a nie stoi pusty i popada w ruinę i straszy....
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2016 15:25

piekara114 napisał(a):Fajny widok i widzę, że łódeczki odświeżone

Rzeczywiście, widać było, że zadbane.
Szczerze mówiąc nie kojarzę jak było dawniej.
Hel trzeba przyznać urodą zabudowy nie powala, ten dawny kościelny budynek i jego okolica są chyba w nim najfajniejsze :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2016 15:32

20 sierpnia, czwartek c.d.

Przeszliśmy deptakiem do końca, tłum gęstniał 8O . Coś się tutaj dzieje, ale co? Okazało się że to D-DAY. W dodatku X, jubileuszowa edycja.

Trudno powiedzieć, czy mieliśmy szczęście czy nie, że trafiliśmy na taką imprezę. Zapewne to ona ściągnęła tutaj więcej ludzi niż byłoby normalnie, poza tym, jako antyfan wojskowości i militariów nie byłem zainteresowany oglądaniem sprzętu i poprzebieranych w zielone ciuchy ludzi. Może to trochę dziwne, ale Małgosia była bardziej zainteresowana niż ja :wink: . W każdym razie spacerując po samym końcu półwyspu helskiego, zabudowanego tu i ówdzie schronami, bunkrami, wyrzutniami itp , oprócz samego nowego dla nas faktu że można po nim swobodnie się poruszać mieliśmy zawsze jakąś tam dodatkową atrakcję :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:D

Obrazek

:wink: :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2016 15:32

Zostawmy już krew i zwłoki i popatrzmy wreszcie na morze 8O . Na samym „czubeczku” są fajne plaże i sporo ludzi, ale przede wszystkim wzdłuż tego miejsca zbudowano (widać że dość niedawno) spacerowy pomost :idea: . Co kawałek są tablice informacyjne na których można wyczytać różne wiadomości na temat historii najnowszej tych okolic oraz o początkach odtwarzania fauny zniszczonej w czasach gdy stacjonowało tu wojsko. Strasznie się nam to wszystko spodobało :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plażowanie w cieniu bunkrowych ruin :)

Obrazek

Nowe nasadzenia traw

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2016 15:33

Koniec półwyspu wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Jak widać, trochę ludzi tutaj jest, a na tablicach wyraźne zakazy plażowania w tym miejscu :roll:

My nie plażowaliśmy, posiedzieliśmy sobie trochę na ławce by odpocząć i po prostu pobyć w tak ładnym i wyjątkowym jednak miejscu. To był dobry pomysł by wrócić aż z Piasków tutaj na Hel, inaczej nie wiedzielibyśmy że tak wiele się tutaj zmieniło.

Jeszcze parę zdjęć

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Piękna pogoda, powiewa tylko lekki wiaterek jest dużo cieplej niż wczoraj popołudniu gdy tu przyjechaliśmy. Widząc tylu plażowiczów też nabraliśmy ochoty :wink: , ale tutaj nie zostaniemy... za dużo ludzi, no i nie mamy nic ze sobą. Znajdziemy sobie coś innego :cool: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2016 15:34

Nigdy nie podobała mi się deptakowa uliczka Helu, w tym względzie nie zmieniłem zdania. Trochę tu jak na Krupówkach :roll: , każdy dom z innej parafii, restauracje, sklepy, stragany... No ale takie też jest prawo deptaka :) .

To zdaje się jeden z najstarszych budynków przy tej ulicy, i chyba też jeden z ładniejszych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Helski Urząd Miasta

Obrazek

Wróciliśmy do auta grzecznie czekającego w cieniu ogromnych topoli i wyruszyliśmy w drogę powrotną. W tę stronę – luz, w przeciwną.... korek 8O . Dobrze że lubimy rano wstawać :cool: . Kawałek za torami można coś zwiedzać, jakieś wyrzutnie, bunkry... aut na parkingach pełno, widać cieszą się popularnością. My zdecydowanie odpuszczamy.

Na chwilę zatrzymaliśmy się w Jastarni. W zasadzie nigdy tu nie byliśmy na dłużej by połazić, pójść na plażę czy do portu. No i tak pozostało do teraz, bo interesował nas wyłącznie cmentarz :wink: (helski przegapiliśmy), a konkretniej woda którą potrzebowaliśmy sobie nabrać :cool: . Dojazd nieco kłopotliwy wąskimi uliczkami jednokierunkowymi, ale daliśmy radę :idea: :) .

Wróciliśmy na „nasz” parking przy Kuźnicy, o dziwo było jedno jedyne wolne miejsce 8O , które chętnie zajęliśmy. Resztę dnia spędziliśmy na plaży, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Kuźnicą a Chałupami. Pusto, pięknie, spokojnie, czysta, dość chłodna :wink: woda – jak zwykle był to przyjemnie spędzony czas :) .

Nie braliśmy aparatu, na pamiątkę pozostały zdjęcia smartfonowe (makabrycznej jakości :? )

Obrazek

Obrazek

Wieczór był kopią wczorajszego. Gotowanie przy zachodzie słońca w towarzystwie dwóch Niemek i starszego małżeństwa z pieskiem. Niektóre kampery pamiętaliśmy z wczoraj, inne przyjechały dzisiaj... w zasadzie nie było tutaj źle, ale zdecydowanie bardziej wolimy jednak noclegowanie bez grona sąsiadów :cool: . I taki nocleg będziemy mieli znów już jutro :idea: .

c.d.n.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 23.01.2016 17:03

kulka53 napisał(a):Nigdy nie podobała mi się deptakowa uliczka Helu, w tym względzie nie zmieniłem zdania.

Ja w ogóle niezbyt miejscowość Hel lubię. Za dużo ludzi, straganów z badziewiem itd. Choć trzeba przyznać, że koniec cypla prezentuje się ciekawie.

kulka53 napisał(a):Kawałek za torami można coś zwiedzać, jakieś wyrzutnie, bunkry...

M.in. można zwiedzić tam można wieżę dalmierza.
http://www.helmuzeum.pl/wieza-dalmierza


kulka53 napisał(a):na pamiątkę pozostały zdjęcia smartfonowe (makabrycznej jakości :? )

No nie przesadzaj z tą makabrą. :wink:
Puste plaże to jest to.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.01.2016 17:34

Widzę, że ominęliście latarnię w Helu i Jastarni.

A ta promenada na cyplu Helu bardzo fajna.
Na cyplu byliśmy w 2007 r., na pewno nie było wtedy tych masztów z flagami i zakazu plażowania (kąpaliśmy się, tu była najczystsza woda w Bałtyku jaką widzieliśmy). A ten znak to nie zakaz kąpieli, a nie plażowania?
Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone