Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2016 13:09

20 sierpnia, czwartek

Spanie na dziko na Helu... nie przypuszczaliśmy że się nie da, ale też w zasadzie nie ma co liczyć na inne miejsce niż parking. Niekoniecznie akurat ten, te płatne także wieczorem pustoszeją i nikt ich nie pilnuje, a że czynne są przeważnie od 8-9 do 20, spokojnie można sobie jakiś wypatrzyć i ulokować się na noc. Wiadomo, nigdy nie będą to warunki idealne, choćby z powodu baaaardzo ruchliwej drogi zwykle tuż obok :roll: , ale mimo to i tak nie mogliśmy narzekać.

Nie mogliśmy też narzekać z innego powodu. Parking ten, zresztą jak prawie wszystkie inne nadmorskie parkingi był wyposażony w kibelek, w którym nawet po południu był papier toaletowy oraz woda 8O . Z samego rana przyjechała specjalnym samochodem ekipa, która elegancko wnętrze posprzątała, umyła, uzupełniono wyposażenie. Nieźle.

Wstaliśmy skoro świt, sporo czasu przed wschodem słońca. Wiatr ustał, ciepło może nie było, ale też nie było wielkich szans by mocno zmarznąć. Ogarnęliśmy auto, zjedliśmy śniadanie nad samą wodą i bez ociągania ruszyliśmy w kierunku na Hel.

Sporo zmieniło się na mierzei od czasu kiedy tutaj byliśmy, czyli od chyba 12 czy 13 lat. Wzdłuż drogi powstała ścieżka dla rowerzystów, wykorzystywana także przez pieszych i biegaczy. Wyremontowano linię kolejową po której mkną nowoczesne składy, wyremontowano także szosę, zwłaszcza w Jastarni to widać, powstały nowe ronda.

Zatrzymaliśmy się w Juracie.

Gdy byliśmy tu przed laty, późnym popołudniem, pogoda była bardzo kiepska a pomysł dłuższego spaceru z głowy wybił nam padający deszcz. Tylko na chwilę zaglądnęliśmy na molo...

jurata.JPG


Teraz warunki były zupełnie inne. Wspaniale słoneczny poranek zachęcał do spacerów, zwiedzania... tyle że wiadomo, w Juracie trudno coś zwiedzać :wink: . Zatrzymaliśmy się przed miejscowością, na placyku w lesie przy jakiejś stacji energetycznej albo czymś w tym rodzaju, parkowanie w samej Juracie jest oczywiście płatne. Na początku, po stronie zalewu stoi nowoczesny (więc chyba dość nowy) kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie pamiętam już dlaczego nie zajrzeliśmy do środka, zdaje się, że odbywała się msza. Sądzę że wiele nie straciliśmy :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2016 13:10

W poszukiwaniu ciekawszych widoków i wrażeń podążyliśmy na molo. Spacer po nim w takich warunkach pogodowo/ludzkich można zaliczyć do dużych przyjemności :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podążając w przeciwną stronę pstrykamy fotkę pewnej dziewoi z oddolnym chłodzeniem :wink:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2016 13:11

A potem, by nie iść nad morze głównym deptakiem, skądinąd całkiem niebrzydkim, postanawiamy przejść kawałek lasem wzdłuż torów kolejowych, wypatrzyłem bowiem na mapce, że gdzieś tam jest punkt widokowy. Trafić nietrudno, widoków porywających się nie spodziewaliśmy... i słusznie :)

Obrazek

Z góry widać bowiem głównie morze..... sosen :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze nigdy nie byliśmy w Juracie na plaży 8O . Czas to zmienić :idea:

Obrazek

Lazur może i to nie jest, ale o tej porze w tym miejscu woda wygląda całkiem przyzwoicie :) .

Obrazek

Hmmm, nie wiem czy znawcy i bywalcy uznaliby Juratę jako przez nas zaliczoną, ale my tak właśnie uznaliśmy :wink: . Wróciwszy do auta udaliśmy się w dalszą, niedługą już drogę na koniec półwyspu :idea: .

c.d.n.
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 21.01.2016 14:29

kulka53 napisał(a):Podążając w przeciwną stronę pstrykamy fotkę pewnej dziewoi z oddolnym chłodzeniem



Witam
No to nie taka sobie dziewoja :?

Jurata-córka Króla Mórz

"Dawno,dawno temu władze nad wodami Bałtyku sprawowała córka Króla Mórz Jurata.Jej mieszkaniem był bursztynowy pałac,a wybrankiem serca rybak.Gdy ojciec dowiedział się o miłości córki do człowieka,z gniewu wzburzył morze i zaczął ciskać piorunami,z których jeden trafił w pałac z bursztynu zabijając dziewczynę.Fale morskie poniosły kawałki bursztynu z rozbitego pałacu,które teraz możemy zbierać na brzegu Bałtyku."

Ja też odwiedziłem te tereny w maju a teraz podglądam u Ciebie :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15661
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.01.2016 15:20

kulka53 napisał(a):Natomiast Niechorze to też całkiem fajna miejscowość, pamiętam małe, stare domki ceglane...
A ja z Niechorza pamiętam, że to była pierwsza plaża, na której były kamienie. straszne, nie dało się chodzić na bosaka. Ale Niechorze to także dla mnie najpiękniejsza z latarni morskich.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 21.01.2016 17:00

kulka53 napisał(a):Trzęsacz... pokazywała go Maslinka swego czasu, trochę się tam zmieniło. Powstały schody na plażę i taras widokowy :roll: .

W Trzęsaczu wybudowano też duży budynek dworca kolejowego, ale od mojego ojca i dzieci, którzy byli tam w lipcu zeszłego roku, wiem, że jest on stale zamknięty, a bilety kupuje się u konduktora... Ot taka dziwnostka :roll: .

kulka53 napisał(a):Natomiast Niechorze to też całkiem fajna miejscowość, pamiętam małe, stare domki ceglane... Trochę podobnie jest w starej części Jastarni :roll: .

Tak, dokładnie. :)
No i jest jeszcze wspaniała latarnia z pięknymi widokami (jak się człowiek nań wdrapie), o której wspomniała piekara114.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2016 22:01

lotnikwsk napisał(a):Witam

Witamy serdecznie :)
lotnikwsk napisał(a):No to nie taka sobie dziewoja :?

Jurata-córka Króla Mórz

8O
No rzeczywiście.... :roll: :D
Dzięki za tę legendę, chyba nigdy o tym nie słyszałem.
lotnikwsk napisał(a):Ja też odwiedziłem te tereny w maju a teraz podglądam u Ciebie :papa:

Ciekawe jak jest w maju nad morzem...
Kiedyś byłem w czerwcu, mniej więcej w połowie. Pogodowo było średnio, a woda :roll: , wszedłem tak do kostek :lol:

piekara114 napisał(a):A ja z Niechorza pamiętam, że to była pierwsza plaża, na której były kamienie.

8O
A to ja tego nie pamiętam wcale, a szedłem plażą z Pogorzelicy do Rewala. Ale to człowiek młody był i mało co mu przeszkadzało :wink:
Kamienie to kojarzę że na Rozewiu są spore :lol:

Nefer napisał(a):W Trzęsaczu wybudowano też duży budynek dworca kolejowego, ale od mojego ojca i dzieci, którzy byli tam w lipcu zeszłego roku, wiem, że jest on stale zamknięty, a bilety kupuje się u konduktora... Ot taka dziwnostka :roll: .

No fakt... może kolejarzom czy tamtejszym władzom szkoda go, taki piękny i nowy i jeszcze by ludzie zniszczyli? :roll: :?
Nefer napisał(a):No i jest jeszcze wspaniała latarnia z pięknymi widokami (jak się człowiek nań wdrapie), o której wspomniała piekara114.

Latarnię pamiętam, ale nie wdrapywałem się :roll:
W ogóle to w latarniach mam spore braki. Byłem tylko w Stilo, Czołpinie, w Rozewiu (tak z 10000 lat temu :wink: ) i tej w Helu.

Pozdrawiam :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15661
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.01.2016 22:36

kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):A ja z Niechorza pamiętam, że to była pierwsza plaża, na której były kamienie.

8O
A to ja tego nie pamiętam wcale, a szedłem plażą z Pogorzelicy do Rewala. Ale to człowiek młody był i mało co mu przeszkadzało :wink:
A ja właśnie z tego pierwszego razu zapamiętałam te kamyki :mrgreen: a miałam z 4 może 5 lat.

kulka53 napisał(a):
Nefer napisał(a):No i jest jeszcze wspaniała latarnia z pięknymi widokami (jak się człowiek nań wdrapie), o której wspomniała piekara114.

Latarnię pamiętam, ale nie wdrapywałem się :roll:
W ogóle to w latarniach mam spore braki. Byłem tylko w Stilo, Czołpinie, w Rozewiu (tak z 10000 lat temu :wink: ) i tej w Helu.

My zaliczyliśmy wszystkie w Polsce, nawet po ostatnim pobycie nad Bałtykiem (w 2014), kiedy zdobyliśmy tą ostatnią, myślała o wątku "szlakiem latarni morskich", ale się nie zebrałam.
W takim razie dla Ciebie widok z tej w Niechorzu:
DSCF2067.JPG


i z góry w 2003
100_2640.JPG


i w 2008
DSCF2040.JPG


Pierwszy raz tą latarnię ujrzałam gdzieś w 1986 i była to moja pierwsza :D
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 21.01.2016 23:15

kulka53 napisał(a):Ciekawe jak jest w maju nad morzem...

Na kilka pobytów, najczęściej było rześko. :lol:
piekara114 napisał(a):My zaliczyliśmy wszystkie w Polsce,

Szacun, nasz wynik to 6/15
piekara114 napisał(a):nawet po ostatnim pobycie nad Bałtykiem (w 2014), kiedy zdobyliśmy tą ostatnią, myślała o wątku "szlakiem latarni morskich", ale się nie zebrałam.

Byłoby ciekawie. Lubię te klimaty. :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15661
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.01.2016 23:19

walp napisał(a):Szacun, nasz wynik to 6/15
Raczej jest ich 17, choć kilka niedostępnych, ale jeśli nie można na nie wejść zaliczam obejrzenie najbliżej jak się da. Choć czytałam o jeszcze jednej tu nie wspomnianej, którą też widzieliśmy.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 21.01.2016 23:49

piekara114 napisał(a):
walp napisał(a):Szacun, nasz wynik to 6/15
Raczej jest ich 17, choć kilka niedostępnych, ale jeśli nie można na nie wejść zaliczam obejrzenie najbliżej jak się da. Choć czytałam o jeszcze jednej tu nie wspomnianej, którą też widzieliśmy.

No zgadza się.
Utkwiła mi w pamięci "15", bo taka liczba jest podawana wg innej klasyfikacji.

Z podanego przez Ciebie zestawienia, latarnia w Sopocie jest klasyfikowana jako stawa - potocznie nazywana latarnią morską, ale z punktu widzenia nawigacji, nie oznaczona na mapach morskich i w publikacjach nautycznych, jako latarnia z powodu zmniejszenia zasięgu świetlnego.

Natomiast latarnia w Nowym Porcie jest wygaszona, ale udostępniona do zwiedzania.
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 22.01.2016 01:34

kulka53 napisał(a):Ciekawe jak jest w maju nad morzem...


Ja byłem na przełomie kwietnia i maja i tak jak napisał walp było bardzo rześko :lol:
ale ładnie i pusto a w Słowińskim Parku na wydmach przeżyliśmy burzę piaskową :mrgreen:
Załączniki:
221.JPG
017.JPG
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15661
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.01.2016 09:59

walp napisał(a):
piekara114 napisał(a):nawet po ostatnim pobycie nad Bałtykiem (w 2014), kiedy zdobyliśmy tą ostatnią, myślała o wątku "szlakiem latarni morskich", ale się nie zebrałam.

Byłoby ciekawie. Lubię te klimaty. :wink:
Kusisz :D , kto wie, może jak skończę Toskanię :?: Tylko nie wiem, czy ktoś będzie miał ochotę czytać, bo przy zdjęciach kulek to moje takie sobie.....
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.01.2016 10:20

Proszę jaki tłok do spania w aucie na Półwyspie, szczerze mówiąc zaskoczyłeś mnie....


kulka53 napisał(a):... Wyremontowano linię kolejową po której mkną nowoczesne składy...


Tutaj przegiąłeś trochę..... ;) 8) :P

Wyobrażam sobie jednak jaką musiałeś mieć bekę pisząc te słowa ;)

:papa: :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2016 12:59

piekara114 napisał(a):A ja właśnie z tego pierwszego razu zapamiętałam te kamyki

Znalazłem taką fotkę z bałtyckimi "kamykami" :lol:
Poddąbie.
2002-08-morze-11(1).jpg


piekara114 napisał(a):My zaliczyliśmy wszystkie w Polsce, nawet po ostatnim pobycie nad Bałtykiem (w 2014), kiedy zdobyliśmy tą ostatnią, myślała o wątku "szlakiem latarni morskich", ale się nie zebrałam.

O, szkoda :idea: , myślę o relacji...
17 latarń to całkiem sporo, niezłe osiągnięcie odwiedzić je wszystkie. Byłoby na co popatrzeć i poczytać.
Nie czekaj na skończenie Toskanii, może pociągniesz dwa wątki naraz? :cool:
(z jakością zdjęć - bez przesady :wink: )

piekara114 napisał(a):W takim razie dla Ciebie widok z tej w Niechorzu

Dzięki :)
Patrząc na jedno ze zdjęć przypomniałem sobie że faktycznie był tam taki betonowy pomost po którym się szło a nie po plaży.

walp napisał(a):Na kilka pobytów, najczęściej było rześko. :lol:

lotnikwsk napisał(a):Ja byłem na przełomie kwietnia i maja i tak jak napisał walp było bardzo rześko :lol:

No tak, można się było domyślić :wink:
Nawet w środku lata jak powieje, to chłodek można poczuć...

tony montana napisał(a):Proszę jaki tłok do spania w aucie na Półwyspie, szczerze mówiąc zaskoczyłeś mnie....

W takim natłoku ludzkim to i czarnych owiec trochę się znaleźć musi :wink:
Serio to i myśmy byli trochę zaskoczeni.
Kamperów to można się może jeszcze było spodziewać, ale osobówek już nie bardzo.
A jeszcze było trochę takich autek "pośrednich" typu WV Westfalia, nie pierwszej zwykle młodości... i niekoniecznie z Polski :roll:

tony montana napisał(a):
kulka53 napisał(a):... Wyremontowano linię kolejową po której mkną nowoczesne składy...


Tutaj przegiąłeś trochę..... ;) 8) :P

Wyobrażam sobie jednak jaką musiałeś mieć bekę pisząc te słowa ;)

8O
No coś Ty .... wcale nie :)
Po prostu pamiętam jakim pociągiem i jak długo (prawie 3 godziny) wracałem kiedyś z Helu do Gdyni, to było chyba w 90 roku...
Tym jeżdżącym obecnie składom (takim niebieskim) do wnętrza nie zaglądałem, ale z daleka wyglądają całkiem nieźle :idea:

Nie doceniasz stanu polskiej infrastruktury po latach transformacji gospodarczo-ustrojowej :wink: .

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone