Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 08.01.2016 18:20

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a): Okazało się, że prawdziwa granica jest jeszcze spory kawałek dalej :cool: , ten las i plaża za płotem to jeszcze nasza własna Polska.


Więc ja byłem chyba jednak na tej prawdziwej granicy. Pamiętam, że był płot, była, co prawda niezbyt szeroka, strefa zaorana i wygrabiona i były tablice graniczne. Na tablicach było napisane, że to granica między PRL i ZSRR wytyczona w 1956 roku. 8O

Wielki Brat dawał i odbierał. Długo trwało korygowanie granic.

Jakiś czas temu "Dziennik Bałtycki" pisał o utworzeniu przejścia granicznego z Obwodem Kaliningradzkim.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.01.2016 18:58

longtom napisał(a):Więc ja byłem chyba jednak na tej prawdziwej granicy. Pamiętam, że był płot, była, co prawda niezbyt szeroka, strefa zaorana i wygrabiona i były tablice graniczne. Na tablicach było napisane, że to granica między PRL i ZSRR wytyczona w 1956 roku. 8O

Tak samo wyglądała granica w Świnoujściu. Pierwszy raz widziałem wtedy zaorany pas ziemi i płoty. A nie było to wcale aż tak dawno, co prawda na długo przed Polską w UE i Schengen, ale już w latach 90-tych. :roll:

walp napisał(a):Wielki Brat dawał i odbierał. Długo trwało korygowanie granic.

Z racji pisania tej relacji czytam sobie to i owo tu i ówdzie :) i też natknąłem się na takie informacje :roll:

walp napisał(a):Jakiś czas temu "Dziennik Bałtycki" pisał o utworzeniu przejścia granicznego z Obwodem Kaliningradzkim.

8O
Mam nadzieję, że te plany na zawsze pozostaną w sferze marzeń co poniektórych... podobnie jak te o przekopie :? . Droga, a potem co? . Most czy może korek do promu do Bałtijska? Ciekawe jaki na to jest pomysł :roll: . A przecież tuż obok po drugiej stronie zalewu jest przejście wprost do Kaliningradu na drodze z Elbląga :idea:
Od artykułu minęło 2 i pół roku, póki co nie widać aby coś miało się tam dziać w tej sprawie :roll:
Idiotyczny pomysł :idea:

A ten radar na zdjęciu to właśnie ten o którym pisałem, że nie wolno mu robić zdjęć :wink:
Gajus.ems
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 930
Dołączył(a): 21.11.2003
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gajus.ems » 08.01.2016 21:09

Hej Kulki !
Przeczytałem wszystko co napisałeś w tej relacji do tej pory. Jeszcze kilka miesięcy temu ( lipiec 2015) spędziłem wspólnie z żoną 9 fantastycznych dni w Piaskach. Miejsce rewelacyjne dla lubiących spokój. Jako że posiadałem rower dokładnie objeździłem mierzeję i nie tylko. Jako ciekawostkę podam fakt , że będąc na miejscu ok 10 lipca szukałem noclegów dla rodziny, chodziłem od domu do domu i nie znalazłem ani jednego miejsca. ( dla siebie rezerwowałem w lutym). Końcem sierpnia i początkiem września 2015 rowerem pojechałem wzdłuż Bałtyku ze Świnoujścia do Gdyni, noclegi podobnie jak u Ciebie, pogoda dopisała. Byłem w miejscach które opisujesz. Niestety o wielu fajnych nie miałem pojęcia, a są w Twojej relacji. Nadrobię w tym roku, koncentrując się na Słowińskim Parku Narodowym. Zawsze broniłem nasz Bałtyk na tym forum, jest niepowtarzalny przynajmniej dla mnie. No ale najpierw 3 czerwca 2016 -Split, Solta, Peljesac i takie tam... zresztą okolice dobrze Wam znane. Myślę, że jeszcze niejednokrotnie skorzystam z Waszych doświadczeń.
Pozdrawiam z pobliskiej Oleśnicy GAJUS.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.01.2016 18:09

Gajus.ems napisał(a):...

Miło Cię widzieć... po latach :cool:

Gajus.ems napisał(a):rowerem pojechałem wzdłuż Bałtyku ze Świnoujścia do Gdyni

Kondycja widzę nadal dopisuje :idea: :)
Głównie plażą czy raczej drogami?
My rowerami jeździmy na co dzień do pracy (także zimą po śniegu), ale na taką wyprawę chyba byśmy się nie nadawali :roll: .

Miłośników, czy choćby tych, którzy widzą zalety naszego morza jest jak się okazuje całkiem sporo :) . Ciekawostka z tymi Piaskami, przypuszczałem że są popularne, walory ku temu są, a baza noclegowa nie jest jednak zbyt rozbudowana. Dobrze być w tym względzie samowystarczalnym :) .

Fajnie że znalazłeś w naszym wątku coś dla siebie :idea:

Serdecznie pozdrawiamy (tym razem z Brzegu :) )
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2016 10:39

19 sierpnia, środa

Druga noc w naszym lesie póki co będzie ostatnią… na Mierzei Wiślanej jest całkiem przyjemnie, ale zawsze wiedzieliśmy, że jeśli się kiedyś tutaj znajdziemy, będziemy chcieli odwiedzić jedno miejsce, dobrze widoczne po drugiej stronie zalewu. Frombork, to o nim mowa :) , a może coś jeszcze przy okazji? . Wszystko będzie dla nas nowością bowiem oboje nie znamy kompletnie tych regionów, na Warmii nie byliśmy nigdy, jedynie na Mazurach, ale dawno temu i do tego nie wspólnie. Niewykluczone, że kiedyś zaplanujemy jakiś tydzień na północnym wschodzie, póki co priorytetem jest dawno nie widziane morze :idea: .

Gdybyśmy od początku jednak wiedzieli, że spędzimy tutaj ponad tydzień, plan i trasa wyglądałyby inaczej. A tak, trzeba będzie ponabijać trochę kilometrów :wink: .

Wyjeżdżamy około 8 rano i przez Nowy Dwór Mazowiecki i Elbląg niespiesznie zmierzamy do Fromborka. S7 także i tu istnieje…. w planach, powstały jedynie odcinki. Elbląg mijamy jadąc przez jakieś osiedla, jednak miasto to zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie, jest czyściutkie, zadbane, kolorowe 8O . Może to trochę zasługa przecudnej pogody, bezchmurnego, granatowego niemalże nieba i świetnej widoczności? . Dziś nie będzie raczej czasu by przyjrzeć się miastu bliżej, ale kiedyś, kto wie.

Ładnie jedzie się też z Elbląga do Fromborka, lasy, pola, pagórki – przecinamy bowiem niewysoką wysoczyznę Elbląską.

Frombork jest maluteńki 8O . Wiedziałem, że nie jest to metropolia, ale żeby raptem parę domów na krzyż? :lol: . Zostawiamy auto w cieniu jednego z niewysokich bloków i w paru krokach jesteśmy na ładnie, chyba bardzo niedawno odnowionym Rynku. Niestety, wyraźnie widać, że miasteczko musiało być mocno zniszczone w czasie wojny, niewiele jest pozostałości dawnej zabudowy, nawet i na Rynku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zainteresowała nas rzecz jasna ta budowla

Obrazek

To kościół św. Mikołaja, zamknięty na cztery spusty. Jak się domyślaliśmy, musiał być poważnie uszkodzony w czasie wojny, i rzeczywiście, o tym jakie trudne były jego losy można przeczytać w powyższym linku.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2016 10:40

No to idziemy na Wzgórze 8O

Bardzo się nam spodobało to miejsce :D

Obrazek

Trzeba przyznać, że kompleks katedralny robi wrażenie. My z założenia nie nastawialiśmy się na jakieś wielkie i szczegółowe zwiedzanie, gdyby ktoś chciał, zajęłoby to pewnie pół dnia, a wraz z innymi zabytkami Fromborka – cały. Po prostu chcieliśmy tutaj przyjechać, zobaczyć to miejsce, popatrzyć jak tu w ogóle jest…

Do środka wejdziemy przez Bramę Południową (jest jeszcze Zachodnia)

Obrazek

Obrazek

Forpoczta niemieckiej wycieczki autokarowej :wink:

Obrazek

Trzeba było się spieszyć z pamiątkową fotką :)

Obrazek

W głębi – tzw. Wieża Radziejowskiego (na którą wejdziemy)

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2016 10:40

Na dziedziniec można wejść i oglądać do woli za darmo. Każda „atrakcja” kompleksu jest płatna osobno, kasa znajduje się w Bramie Południowej przez którą weszliśmy. Można kupić bilety na wszystko, można na pojedyncze miejsca, przy czym nie ma czegoś takiego (chyba nie było) jak bilet łączony. My wybraliśmy wejście do Katedry oraz na wspomnianą wieżę, o ile pamiętam ceny to 4 zł od osoby :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zegar chyba jednak nie chodzi :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

We wschodniej części kompleksu są prowadzone jakieś prace remontowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2016 10:41

Trzeba przyznać, że bardzo tu ładnie a katedra robi duże wrażenie zarówno z daleka…

Obrazek

…jak i z bliska

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A ten zegar chodzi :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest jeszcze dość wcześnie, ale miarę upływu czasu zaczyna pojawiać się coraz więcej ludzi, zarówno wycieczek jak i indywidualnych turystów.

Obrazek

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 11.01.2016 10:53

... na spacer z Wami po jednym z moich ulubionych polskich miasteczek zachęcać mnie nie musisz ... :) ... po prostu uwielbiam Frombork ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 11.01.2016 14:47

Tu też się minęliśmy. 8) Najbliżej to osiem dni w jedną stronę, a miesiąc i osiem dni w drugą. :D

kulka53 napisał(a): Druga noc w naszym lesie póki co będzie ostatnią… na Mierzei Wiślanej jest całkiem przyjemnie, ale zawsze wiedzieliśmy, że jeśli się kiedyś tutaj znajdziemy, będziemy chcieli odwiedzić jedno miejsce, dobrze widoczne po drugiej stronie zalewu. Frombork, to o nim mowa :) , a może coś jeszcze przy okazji? .

I to mi się podoba!!! 8) :D

kulka53 napisał(a):Gdybyśmy od początku jednak wiedzieli, że spędzimy tutaj ponad tydzień, plan i trasa wyglądałyby inaczej. A tak, trzeba będzie ponabijać trochę kilometrów. :wink:

Wyjeżdżamy około 8 rano i przez Nowy Dwór Mazowiecki i Elbląg niespiesznie zmierzamy do Fromborka.

Takiej drogi nie polecam. 8O :lol: Chyba, że celowo by się chciało nabić więcej kilometrów. :wink: Wiem, wiem, miało być "Nowy Dwór Gdański". :)

kulka53 napisał(a): Zostawiamy auto w cieniu jednego z niewysokich bloków i w paru krokach jesteśmy na ładnie, chyba bardzo niedawno odnowionym Rynku.

Bardzo niedawno! :D Niemalże nówka nieśmigana. Otwarcie miało miejsce w Dniu Fromborka 8 sierpnia. Od wiosny przez kilka miesięcy wyglądało to trochę gorzej, ale tak jest jak się chce, żeby wyglądało lepiej. :)

kulka53 napisał(a):Trzeba przyznać, że kompleks katedralny robi wrażenie. My z założenia nie nastawialiśmy się na jakieś wielkie i szczegółowe zwiedzanie, gdyby ktoś chciał, zajęłoby to pewnie pół dnia, a wraz z innymi zabytkami Fromborka – cały. Po prostu chcieliśmy tutaj przyjechać, zobaczyć to miejsce, popatrzyć jak tu w ogóle jest tu ładnie…

Oj tak... O różnych porach dnia i roku jest pięknie. Mieliście słońce i cudownie niebieskie niebo. To dobry moment na zapoznanie. :D Gdy byłam tu pierwszy raz też tak było, z tym, że to był koniec kwietnia po południu. Pusto, cicho i niezwykle pięknie. :hearts:

kulka53 napisał(a):Trzeba przyznać, że bardzo tu ładnie a katedra robi duże wrażenie zarówno z daleka…

…jak i z bliska

:hearts: :hearts: :hearts: :D :D :D

kulka53 napisał(a):We wschodniej części kompleksu są prowadzone jakieś prace remontowe.

Już skończone. :) Za to prawdopodobnie w przyszłym roku będzie robiony dach nad nawą główną i wieżyczki. A potem jeszcze i jeszcze... Kiedyś trzeba... :)


Siedzę dziś w domu. :? Woda, suchary. :? Za oknem śnieżna szaro-burość. :? A tu... takie piękności! :hearts: Ogromną radość sprawiliście mi swoją relacją. Dzięki!!! Czekam na cd. :D


Nie gniewajcie się za ten Nowy Dwór, ale tak superowo to zabrzmiało w kontekście nadłożonej drogi, że nie mogłam się powstrzymać. . :)
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 11.01.2016 15:52

Kawał pięknego gotyku :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2016 19:46

kmichal napisał(a):... na spacer z Wami po jednym z moich ulubionych polskich miasteczek zachęcać mnie nie musisz ... :) ... po prostu uwielbiam Frombork ... :mrgreen: ...

Spacer nie był jakiś wybitnie intensywny, ale chyba tak też może być :cool:
My od sierpnia uwielbiamy zalew :) , a skoro Frombork nad nim leży, to w sumie też... :wink:

Jolanta M napisał(a):Tu też się minęliśmy. 8) Najbliżej to osiem dni w jedną stronę, a miesiąc i osiem dni w drugą. :D

Kawałek wakacji mieliście :)

Jolanta M napisał(a):I to mi się podoba!!! 8) :D

Jeszcze przy okazji będą 2 miejsca :)
A w przyszłości, mam nadzieję na więcej. Już relacja Marzeny rozbudziła ciekawość tych stron, a teraz gdy sami tam byliśmy i trochę więcej dowiedziałem się o nich, bardzo chciałbym się tam wybrać. Tyle że na polskie kierunki mamy szansę w zasadzie tylko latem, i to wtedy, gdy dobra pogoda będzie choć w miarę pewna :roll: . A kilka tych kierunków już w planie się pojawiło.

Jolanta M napisał(a):miało być "Nowy Dwór Gdański". :)

Zdecydowanie :oops:
Nie wiem dlaczego ten drugi Nowy Dwór mi przyszedł do głowy...też nigdy wcześniej w nim nie byłem :?

Jolanta M napisał(a):Bardzo niedawno! :D Niemalże nówka nieśmigana. Otwarcie miało miejsce w Dniu Fromborka 8 sierpnia. Od wiosny przez kilka miesięcy wyglądało to trochę gorzej, ale tak jest jak się chce, żeby wyglądało lepiej. :)

Coś takiego 8O
Zaledwie dwa tygodnie :roll:
Wiedzieliśmy kiedy się wybrać :idea: :D

Jolanta M napisał(a):Oj tak... O różnych porach dnia i roku jest pięknie. Mieliście słońce i cudownie niebieskie niebo. To dobry moment na zapoznanie. :D Gdy byłam tu pierwszy raz też tak było, z tym, że to był koniec kwietnia po południu. Pusto, cicho i niezwykle pięknie. :hearts:

Zapewne jesienią...
Lubię wiosnę, ale do złotych jesiennych liści mam zdecydowanie większy sentyment :roll:
Ten dzień, choć jeszcze nie jesienny, był przepiękny, zresztą jak większość tego tygodnia.

Jolanta M napisał(a):Siedzę dziś w domu. :? Woda, suchary. :? Za oknem śnieżna szaro-burość. :? A tu... takie piękności! :hearts: Ogromną radość sprawiliście mi swoją relacją. Dzięki!!! Czekam na cd. :D

Odchudzanie? . Jeśli tak, cierpimy wspólnie :wink:
Miło nam bardzo czytając takie słowa, również dziękujemy :)

Nefer napisał(a):Kawał pięknego gotyku :) .

Okazuje się, że mimo skomplikowanych i często tragicznych losów północnych miast i miasteczek, na szczęście zostało nam sporo takich właśnie budowli. Warto o nie dbać i odwiedzać :idea:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 11.01.2016 20:41

kulka53 napisał(a):
Nefer napisał(a):Kawał pięknego gotyku :) .

Okazuje się, że mimo skomplikowanych i często tragicznych losów północnych miast i miasteczek, na szczęście zostało nam sporo takich właśnie budowli. Warto o nie dbać i odwiedzać :idea:

Szczęśliwie się złożyło, że choć Frombork został zniszczony w wyniku działań wojennych w 80%, to sama katedra ucierpiała stosunkowo niewiele. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.01.2016 11:01

19 sierpnia, środa c.d.

No to (skoro mamy bilety) wejdźmy do katedralnego środka :idea:

Obrazek

Wnętrze trochę rozczarowuje barokowym wystrojem, wolimy jednak surowe gotyckie czy romańskie wnętrza. Ale pooglądać trzeba :) .

Obrazek

Obrazek

Grobowiec Mikołaja Kopernika

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.01.2016 11:01

Bardzo ładne, nietypowo zdobione jest sklepienie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone