Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.04.2018 10:00

Buber napisał(a):W Kazimierzu nie byłem, podobno niezły klimat ..

To koniecznie musisz to nadrobić :idea: , choćby po to by wyrobić sobie własną opinię :)
Mi Kazimierz podoba się bardzo, chociaż oczywiście jest bardzo turystyczny i komercyjny do bólu.
Najfajniejsze w nim jest to, że mimo małych rozmiarów ma tyle różnych atrakcji, że spokojnie można wypełnić nimi cały dzień :idea: .
Z zamkiem w Janowcu to i jednego dnia może być mało :roll: , a i do Męćmierza można się wybrać na punkt widokowy...
Buber napisał(a):Sam Zamość znam, bywam tam "służbowo", prawie co roku. Miasto spokojnie na 2 piękne dni zwiedzania, chciałbym je teraz rodzinie pokazać.
Jego stosunkowo jednolity renesansowy charakter to unikat na europejską skalę.
Szkoda, że leży z dala od typowych szlaków komunikacyjnych, byłby częściej odwiedzany.

Zamość odwiedziliśmy w poprzednim roku i też bardzo się nam spodobał. Chyba podobnie jak Lublin dopiero w ostatnich latach tak wypiękniał :roll: , poza Pałacem Zamoyskich niewiele już zostało do zrobienia. Byliśmy tylko parę godzin i wyjeżdżaliśmy z niedosytem.
Byliśmy też w Chełmie i o ile to miasto akurat nie powala, to wzgórze z bazyliką i klasztorem zrobiło na nas duże wrażenie.

Buber napisał(a):OK -teraz się rozgadam :D - tak na gorąco:

Dzięki :D
O wzgórzu z ruinami to już wiedziałem, także o tym trzecim kościele w pobliżu... też wyszukałem sobie jeszcze jeden w okolicy - w Skrzyszowie (zdaje się z listy UNESCO?) . Ale o reszcie nie... :) .
Przymierzam się do wakacyjnego, kolejnego wypadu na Wschód :wink: i mniej więcej ogarniam co warto i trzeba a co można...
Jeszcze na 100% nie wiem, czy wybierzemy się akurat w ten region, jak będziemy już bardziej pewni co do kierunku to jeszcze podpytam o to i owo :cool:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.04.2018 10:08

30 lipca, niedziela c.d.

Gdy opuszczamy zamek nie ma jeszcze południa, a sprzątanie na placu wciąż trwa :)

Obrazek

Ulica Kowalska, m.in. ten fragment na Starym Mieście jeszcze nie doczekał się renowacji.

Obrazek

Za to zamek niezmiennie fajnie się prezentuje...a dzięki przyglądnięciu się wystawom w baszcie mamy teraz wyobrażenie jak wyglądał zarówno on, jak i teren przed nim w czasie, gdy mieścił ciężkie więzienie :roll:

Obrazek

Na szczęście te czasy już minęły... mimo to warto mieć świadomość że nie wszystko zawsze było tak, jak zastaliśmy to my :roll: . Dla nas Lublin jest pięknym, pogodnym miastem, podczas gdy wielu innym, zwłaszcza starszym, może się kojarzyć z najgorszym okresem w ich życiu...


Ale dość smętnych myśli :idea: :D . Przed nami to co w Lublinie najpiękniejsze :idea:

Obrazek

Zanim jednak udamy się na Stare Miasto, pokręcimy się chwilę na terenie pod zamkiem... widać, że imprezy i wydarzenia trwają tu w najlepsze.

Obrazek

My jednak udajemy się tam w poszukiwaniu toalet :wink: i znajdujemy natychmiast. Są chyba nowo dostarczone, czyściutkie i pachnące :idea: , podobnie jak w zeszłym roku tak i teraz pod tym względem miasto stanęło na wysokości zadania. A obok rządka toi-toiów stoją specjalne umywalki... nie tylko my jesteśmy pod wrażeniem, uznanie i aprobatę wyrażają też inni korzystający z tych udogodnień ludzie. Chwilę porozmawialiśmy... to turyści tak jak my, przyjechali z Kielc :) .

Obrazek

Przenosimy się już na Stare Miasto. Jedna z kamienic tuż przy Bramie Grodzkiej, będąca chyba w ostatecznej fazie remontu nosi taki napis...

Obrazek

Obrazek

Piękny jest ten zaułek z Bramą...

Obrazek

Nie myliliśmy się :) , ta oryginalna konstrukcja na Placu Po Farze to symboliczny kształt dawnego kościoła...

Obrazek

Ulica Grodzka...

Obrazek

...w części prowadzącej do Bramy Krakowskiej ma fajne ozdoby :cool: .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.04.2018 10:09

Na Rynku dzieje się 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nawet jakby się nie działo, to i tak jest tu pięknie :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jesteśmy naprawdę pod wrażeniem :idea: .

Obrazek

Obrazek

A w Bramie Krakowskiej to już w ogóle :D .

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.04.2018 10:10

Południe... z balkonu Urzędu Miasta właśnie wybrzmiewa lubelski hejnał :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A Brama Krakowska nawet i bez Sztukmistrzów jest przepiękną budowlą :idea: .

Obrazek

Tłumne Krakowskie Przedmieście...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lublin to po prostu piękne miasto :idea:

Obrazek

c.d.n.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.04.2018 09:29

30 lipca, niedziela c.d.

Krakowskim Przedmieściem dochodzimy do placu Litewskiego, jednego z naszych tegorocznych lubelskich celów :) . W zeszłym roku był cały zagrodzony, gdy wiosną wyczytałem że remont został zakończony i plac jest już otwarty uznałem że koniecznie musimy przyjechać go zobaczyć :cool: . Pamiętałem plac sprzed remontu i rzeczywiście wyglądał tak sobie, ani źle ani dobrze. Teraz ewidentnie widać różnicę, jest elegancko i nowocześnie, choć przyznam, że spodziewałem się nieco większego efektu. Głównym punktem placu stała się nowa fontanna, a w zasadzie kompleks dwóch fontann... przy jednej z nich były ewidentne zakazy, ale w drugiej kłębił się tłum spragnionych wodnych kąpieli w upalny dzień dzieci :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.04.2018 09:30

Na przełomie XIX i XX wieku (zbudowana w roku 1876, rozebrana w 1925) stała tutaj imponująca cerkiew prawosławna. Dziś plac jest pusty, wznosi się tu m.in. pomnik Józefa Piłsudskiego.

Obrazek

Obrazek

Powiewają jubileuszowe flagi...

Obrazek

Stoi jeszcze jeden pomnik...Konstytucji 3 maja.

Obrazek

Obrazek

Lubelskie kamienice.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.04.2018 09:31

W dość długim i męczącym w upale spacerze dochodzimy do ostatniego już zaplanowanego tegorocznego lubelskiego celu, o którego istnieniu w poprzednim roku nie wiedziałem. Cmentarz przy ulicy Lipowej to w zasadzie kompleks czterech cmentarzy... rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego oraz wojskowego. Został założony w samym końcu XVIII wieku jako pierwsze wydzielone miejsce o tym przeznaczeniu, wcześniej pochówków dokonywano na przepełnionych coraz bardziej cmentarzach przykościelnych. Znajduje się tutaj około 1000 nagrobków z XIX wieku, co sprawia że jest to jeden z najcenniejszych polskich cmentarzy. Cmentarz prawosławny (na którym znajduje się około 500 nagrobków wieku) założono w 1840 roku, ewangelicki – w 1825 roku, zaś część wojskowa zawiera groby pochowanych w czasie I wojny światowej żołnierzy austriackich.

Nie zwiedzaliśmy cmentarza z konkretnym planem i zamierzeniem by odszukiwać szczególnie cenne nagrobki, czy te, które postawiono osobom znanym albo szczególnie zasłużonym. Po prostu trochę się pokręciliśmy po alejkach...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z pewnością jest to piękne i ciekawe miejsce, rozległe, przestronne i zadbane. Warto było tu przyjść :idea: .

c.d.n.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.04.2018 08:13

30 lipca, niedziela c.d.

Wizytą na cmentarzu przy Lipowej zrealizowaliśmy ostatni punkt tegorocznego lubelskiego planu…no, może przedostatni :) , jeszcze jeden cel został, ale to już rozglądniemy się za nim gdzieś bliżej centrum. Na razie trzeba jakoś do niego wrócić, a mimo że może aż tak wiele się nie nachodziliśmy to chyba daje o sobie znać zmęczenie ostatnich dni, no i panujący w środku dnia upał… mamy trochę dość. Wracamy nieco inną drogą natykając się przy okazji na obiekt którego wcześniej nie widzieliśmy – Centrum Kultury.

Centrum Kultury w Lublinie to spory kompleks dawnego klasztoru sióstr wizytek, zbudowany w połowie XVIII wieku. Na placu przed budynkiem stoi kapliczka Chrystusa Frasobliwego.

Obrazek

Nieopodal – kamienica w oryginalnym kolorze :cool: .

Obrazek

Z ozdobnikami? w bramie wejściowej.

Obrazek

Obrazek

Mijamy ładny i ciekawy, odwiedzony w poprzednim roku kościół Wniebowzięcia NMP (powizytkowski)

Obrazek

I wracamy na Krakowskie Przedmieście.

Obrazek

Tutaj też zainstalowano (ku uciesze dzieci :) ) fontannę.

Obrazek

Rzut oka na plac Litewski i pomnik Unii Lubelskiej.

Obrazek

I kierujemy się w stronę Bramy Krakowskiej i Rynku.

Obrazek

Prawie naprzeciwko Urzędu Miasta i Bramy Krakowskiej w jednej z kamienic jest niezwykle popularna lodziarnia 8O . Gdy szliśmy tamtędy była spora kolejka, nie chciało się nam tracić czasu by w niej stać. Teraz kolejka jest jeszcze większa 8O , chwilę stanęliśmy ale posuwało się tak ślamazarnie że odpuściliśmy i kupiliśmy sobie lody obok. Były takie sobie… następnym razem musimy koniecznie spróbować tych z okupowanej cukierni :cool: , a nosi ona nazwę Bosko :D .

Lody lodami, ale przydałby się jeszcze jakiś obiad :cool: . I to był właśnie ten ostatni zaplanowany punkt lubelskiego programu… postanowiliśmy że pójdziemy na pizzę :)

Obrazek

O – właśnie tutaj :idea: .

Obrazek

Na Rynku, naprzeciwko Trybunału. Miejsce oblegane, jak zresztą wszystkie inne w taki dzień o tej porze. Wybór okazał się trafiony, pizza bardzo dobra, z oryginalnymi przyprawami wg własnej receptury :cool: . Jeśli jeszcze będzie okazja by pójść w Lublinie na pizzę, wybierzemy się właśnie tam :idea:

Obrazek

Obrazek

A zanim opuściliśmy na dobre piękne lubelskie Stare Miasto nie oparliśmy się jeszcze jednej porcji lodów :cool: . Te z mieszczącej się w Bramie Grodzkiej z Lubelskiej Manufaktury były naprawdę REWELACYJNE 8O :idea: :D .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.04.2018 08:13

Najedzeni i zasłodzeni :wink: posiedzieliśmy jeszcze chwil parę pod lubelskim zamkiem…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Akurat skończyła się jakaś akcja strażacka :roll: .

Obrazek

Obrazek

Posprzątany plac Zamkowy wrócił już do swojej zwyczajowej funkcji i wyglądu…

Obrazek

Obrazek

Pamiątkowe, niepowtarzalne zdjęcia jubileuszowe… :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I w paru krokach wróciliśmy do auta. Postawiliśmy je, trochę w sumie przypadkiem, pod kamienicą, której mural obrazuje zarówno ten opisany właśnie, piękny, letni lipcowy dzień w Lublinie, jak i cały pięciodniowy wschodni wypad…

Obrazek

:D

No, może bardziej napis niż miny krasnali :wink: :lol:

Pozostało nam już tylko przejechać około 400 km i wrócić do domu, wyruszyliśmy około 15 więc czasu było tak w sam raz…i gdyby nie makabryczny korek przed Sulejowem i do Piotrkowa to nawet by nam jakoś to poszło :?

I to już koniec… prawie, bo wracając mieliśmy jeszcze jedną małą przygodę :wink: . W poprzednim roku ostatniego dnia, wracając z okolic Kielc przepaliła się nam i urwała rura pomiędzy tłumikami :? w związku z czym auto zaczęło wydawać nieco inne dźwięki :? . Tym zaś razem gdy byliśmy już za Piotrkowem gdzieś z przodu zaczęły dochodzić odgłosy może innego typu ale też niezbyt przyjemne… zlokalizowałem że to z prawej strony a słychać je było przy skręcie. Zatrzymałem się… no tak, to stamtąd :roll: , plastikowe nadkole „wymiękło” , czyżby od upału? , w każdym razie koło przy skręcie mocno o nie obcierało. Wygiąłem beznadziejny, nieoryginalny :idea: plastik w drugą stronę i dojechaliśmy bez kłopotu a parę dni później wymieniłem ten badziew na porządne nadkole (mam nadzieję, do tej pory jest ok :) ).

I teraz to już naprawdę KONIEC :idea: .

Dziękujemy za uwagę i komentarze :)
Do zobaczenia w kolejnej relacji w tym wątku… za jakiś czas :cool: .

:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5736
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 03.04.2018 08:29

Pięknie pokazany Lublin, pogoda Wam dopisywała, miło było pooglądać i poczytać. :)

Pozdrawiam
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8599
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.04.2018 09:33

Piękny poranek spędziłam dzisiaj dzięki Wam w Lublinie 8) .


kulka53 napisał(a):Do zobaczenia w kolejnej relacji w tym wątku… za jakiś czas :cool: .

Będę wypatrywać :hut: .
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12029
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 03.04.2018 09:38

Ślicznie pokazane moje miasto :hearts: Dziękuję :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15535
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.04.2018 10:59

Dworzec PKS i tak wygląda lepiej niż jeszcze w początkach lat 90-tych....

Widzę, że na zamku drzewa w donicach znowu są i chyba znowu nie mają pomysłu, gdzie by je ustawić....
Tak myślałam, że Waszym celem będzie kaplica zamkowa, mi nigdy nie udało się do niej zajrzeć, mimo że co roku wakacje i ferie w dzieciństwie spędzałam w Lublinie...

Na Pl.Litewskim w starej fontannie to i ja się dawno temu kąpałam :mrgreen: Ale się Babcia nie raz na nas nakrzyczała... A to moja wina, że trolejbusy tak rzadko jeździły? :oczko_usmiech:

Jak dobrze pójdzie to do Lublina wpadnę na ślub za 3 tygodnie :mrgreen:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.04.2018 22:51

kulka53 napisał(a):...
Do zobaczenia w kolejnej relacji w tym wątku… za jakiś czas :cool: .
:papa:

Dziękuję za wspaniałą i ciekawą relację (zwłaszcza odcinki z Kresów) .
Nie mogę się doczekać, dokąd Was teraz poniesie ...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.04.2018 09:23

Nefer napisał(a):Pięknie pokazany Lublin, pogoda Wam dopisywała, miło było pooglądać i poczytać. :)

Dzięki :idea:
Za obecność i zainteresowanie kierunkiem i tematem również :)

marze_na napisał(a):Będę wypatrywać :hut: .

Wypad planowany jest na drugą połowę lipca... a relacja :roll: - pewnie jesienią :)

beatabm napisał(a):Ślicznie pokazane moje miasto :hearts: Dziękuję :wink:

I my dziękujemy za obecność :)
Śliczne miasto to i pokazać je ładnie się udaje :wink: :D

piekara114 napisał(a):Dworzec PKS i tak wygląda lepiej niż jeszcze w początkach lat 90-tych....

Wtedy pewnie jeszcze tak pięknie rządkami poustawianych kiosków na targu nie było :wink:

piekara114 napisał(a):Tak myślałam, że Waszym celem będzie kaplica zamkowa, mi nigdy nie udało się do niej zajrzeć, mimo że co roku wakacje i ferie w dzieciństwie spędzałam w Lublinie...

Tak... to był jeden z celów przyjazdu, głównie dzięki Marzenie, która tak zachwalała :D
Choć widzieliśmy sporo podobnych w klimacie miejsc, to jednak to jest wyjątkowe, bo nasze, a i wnętrze gotyckie.

piekara114 napisał(a):Na Pl.Litewskim w starej fontannie to i ja się dawno temu kąpałam :mrgreen: Ale się Babcia nie raz na nas nakrzyczała... A to moja wina, że trolejbusy tak rzadko jeździły? :oczko_usmiech:

Prawdę mówiąc to nie pamiętam fontanny na "starym" placu :? . Albo nie zwróciłem uwagi, albo była wyłączona.

piekara114 napisał(a):Jak dobrze pójdzie to do Lublina wpadnę na ślub za 3 tygodnie :mrgreen:

Relacja obowiązkowa :idea: :wink: :D .

Buber napisał(a):Dziękuję za wspaniałą i ciekawą relację (zwłaszcza odcinki z Kresów) .
Nie mogę się doczekać, dokąd Was teraz poniesie ...

Również dziękujemy za obecność i zainteresowanie :)
Dokąd nas poniesie, to będzie zależało na jak długo będziemy mogli pojechać - a to z kolei w głównej mierze od pogody w drugiej połowie lipca :) . No chyba że wszystko się inaczej potoczy i pojedziemy np w połowie sierpnia :roll: .
Przynajmniej 3 opcje jak na ten moment brane są pod uwagę... coś się zapewne wymyśli :) .

Pozdrawiam :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 77
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone