Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 13.06.2013 23:49

Belissimo!

Mgła dodała dużo uroku wielu zdjęciom.

Szkoda, że nie zeszliście na sam dół, bo nie wiadomo czego się spodziewać po tej ścieżce.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.06.2013 07:11

kaszubskiexpress napisał(a):Mam nadzieję, że doceniasz ( doceniacie ) trud włożony w mój post. :mrgreen:

No pewnie :oczko_usmiech:

Drzewko super... masz blisko, koniecznie musisz podjechać i sprawdzić co z nim.
Swoją drogą całkiem szybko się nam kraj zmniejsza :?

kaszubskiexpress napisał(a):To na dowód, że czytam uważnie. :wink:

Dowód nie do podważenia - nawet podkreślacz w edytorze nie zaprotestował - jesteś lepszy :idea: :wink:

tony montana napisał(a):PIĘKNE, PRZEPIĘKNIE jest na Conero ...!!!!

A mówiłem, że całkiem tam ładnie? Mówiłem... (znaczy pisałem) :)

tony montana napisał(a):(Jest tu gdzieś mój Kolega Italianiec FUX??

FUX woli inne wątki, tam gdzie nie ma tylu kościołów :wink:

tony montana napisał(a):Dzięki za te niesamowite zdjęcia. Teraz znowu zaczynam żałować, że ani na Gargano nie starczy czasu, ani na Conero, ani na Gub....

Sądziłem że popędzisz wzdłuż wschodniego wybrzeża prosto do Apulii i takie Conero byłoby dobrym przerywnikiem. Ale Asyż, uwierz mi, nie będzie gorszym a i na miejscu, na południu z tego co sam najlepiej wiesz będzie co robić. Jakieś priorytety trzeba na wstępie obrać... Nie sądzę zresztą by ten lipiec miał być ostatnim w Italii spędzonym :) .

tony montana napisał(a):dopiszę jeszcze: gdyby ktoś chciał się dostać na te dwie skałki czyli Spaggia Due Sorelle (Dwie Siostry) to niech wie, że z góry tam podobno nie da rady zejść, ale pływają tam łódki - pisali, że 15 Eiro od łba...

Z tego co widziałem, skałki ograniczające tę długą plażę od północy , te przy których są Siostry, są dość wysokie, tak z 50 m będą mieć. Może faktycznie są ciężkie do sforsowania :? . Ale po co płynąć na kolejną plażę, jak się ma taką fajną i długą do dyspozycji :) .
Swoją drogą ta plaża przypomniała mi te z Lefkady czy Kefalonii... ale nawet tam nie patrzyło się aż z tak wysoka 8O .

mysza73 napisał(a):ZAPISAŁAM SOBIE TO MIEJSCE :!: :hearts:.

Myślę, że to było bardzo dobre posunięcie :idea: :)
Może jak rodzinkę pogonisz to zejdziecie na sam dół?
Najbliższe dojście jest z miejsca zwanego Fonte d'Olio, takiego „przedmieścia” Sirolo.

rysiek_r74 napisał(a):No normalnie czad end odlot
Cudne miejsce :D
Wrażenia niesamowite

Na miejscu gorsze nie były z pewnością.... te obłędnie pachnące pinie to był dopiero odlot :) .
Monte Conero to jedno z najjaśniejszych wspomnień tego majowego wyjazdu :idea:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.06.2013 07:14

janusz.w. napisał(a):Genialne miejsce :D :!:
Przy pomocy łańcuchów i innych poręczy, po skałach na plażę... :roll:
Normalnie 2w1 :lol: :wink:

Cześć :)
Fakt, to była chyba najbardziej "górska" plaża jaką widzieliśmy :)
Na Kefalonii też jest taka jedna, ale drewniane schodki to jednak nie to samo :lol:

Te ubezpieczenia to jak sądzę trochę na wyrost :wink: , niemniej metrów do pokonania myślę że podobnie jak na plażę pod creskimi Lubenicami :)

romuald22 napisał(a):Wow. 8O
Z takich klifów to tsunami można by sobie na spokojnie obserwować :wink: .
Pozdrav :)

Witamy w naszych skromnych progach :)
To chyba inauguracyjny post :wink:

500 m skał jak sądzę żadne tsunami nie byłoby w stanie pokonać...
Ale jednak spora część tej strony włoskiego wybrzeża już taka wysoka nie jest :?
Na szczęście w tym rejonie aż takich trzęsień nie ma.

-Katka- napisał(a):8O przecudowne, przepiękne miejsce.
Zdjęcia suuuper :!: :!:

Dzięki :)
Fajnie że się podobało i że zaglądasz :)

razpol napisał(a):Nooo ostatni odcinek zmiażdżył.. ;) jakiś % czytelników pewnie zmienia plany urlopowe.. ;)
Pozdrawiam!

I o to chodzi :wink:
Całkiem zmieniać może nie powinni, ale uwzględnić Conero w jakiejś wycieczce, czy zatrzymać się na jeden dzień – jak najbardziej.
Chociaż, jako miejsce wypadowe Riviera Conero też nie byłaby taka zła :)

DarCro napisał(a):Belissimo!

Mgła dodała dużo uroku wielu zdjęciom.

Szkoda, że nie zeszliście na sam dół, bo nie wiadomo czego się spodziewać po tej ścieżce.

Prawda, nie wszystkie fotki muszą być ostre jak żyleta :)
Mi się tym razem nasze zdjęcia naprawdę podobają, a w połączeniu ze wspomnieniami to już w ogóle :cool:

Na dół nie zeszliśmy, nawet tego nie rozważaliśmy mówiąc szczerze. Nie wiedzieliśmy wcześniej jak to wszystko będzie na miejscu wyglądać i nie sądziłem że można by spędzić tam cały dzień... nie mieliśmy ze sobą nic do jedzenia ani do picia :? .
Z tego co widzieliśmy to ścieżka chyba nie jest jakaś bardzo trudna, czasem wymaga użycia rąk. Ta niemiecka para o której pisałem była z 2 dzieci, jedno w nosidełku na plecach, drugie szło samo, ale było może 4 letnie. I ci właśnie ludzie odpuścili zejście, dodatkowo nakłaniani do rezygnacji przez starszego Włocha.
Myślę, że przy naszym żółwim tempie zejście mogłoby trwać przynajmniej godzinę.

Pozdrawiam :D
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.06.2013 07:23

kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):ZAPISAŁAM SOBIE TO MIEJSCE :!: :hearts:.

Myślę, że to było bardzo dobre posunięcie :idea: :)
Może jak rodzinkę pogonisz to zejdziecie na sam dół?
Najbliższe dojście jest z miejsca zwanego Fonte d'Olio, takiego „przedmieścia” Sirolo.

Uzupełniłam notatki :wink: ,
ale już słyszę komentarze Zuzi :roll: :wink: .
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 14.06.2013 09:34

kulka53 napisał(a): Conero ....
......................................
Piękne miejsce, super widoki ...

... wszystko prawda ! 8)
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 14.06.2013 13:43

Pięknie, nie spodziewałem się takich nadmorskich widoków akurat w tym rejonie Włoch.
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 15.06.2013 11:39

kulka53 napisał(a):Prawda, nie wszystkie fotki muszą być ostre jak żyleta :)


Co prawda to prawda :-) Co do Conero, myślę że podobało Ci się tam co najmniej jak mi w Bansku gdy patrzyłem na Pirin. Ze wszystkimi uczuciami pobocznymi temu towarzyszącymi :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.06.2013 12:26

mysza73 napisał(a):już słyszę komentarze Zuzi :roll: :wink: .

No fakt :? trochę się nie dziwię.
W lecie przynajmniej na dole czeka nagroda w postaci super kąpieli w cieplutkiej wodzie, w maju... raczej nie bardzo :wink:
Zawsze możesz tez wejść córze na ambicję, taki wyczyn to nie byle co, i jaka będzie dumna gdy wrócicie :)
Ale tak naprawdę... w Sirolo łódkę będziecie mogli zapewne wynająć :wink:

mariusz-w napisał(a):... wszystko prawda ! 8)

Owszem, ale wiem, że ten nasz przewodnik się trochę mija z prawdą... bo oprócz Conero na adriatyckim wybrzeżu powyżej Gargano jest jeszcze przecież piękna Wenecja :cool:

KOL napisał(a):Pięknie, nie spodziewałem się takich nadmorskich widoków akurat w tym rejonie Włoch.

To jakie muszą być w tych rejonach, gdzie można się ich spodziewać 8O
Strach się bać :wink:
Liczę na to, że w przyszłym roku trochę ich zobaczymy.
A w maju, kto wie... może się gdzieś na greckich wyspach spotkamy :wink:

K2 napisał(a):Co do Conero, myślę że podobało Ci się tam co najmniej jak mi w Bansku gdy patrzyłem na Pirin. Ze wszystkimi uczuciami pobocznymi temu towarzyszącymi :D

Szczerze, to naprawdę byliśmy zaskoczeni, że tam jest tak ładnie, szczęśliwi że trafiliśmy tak jak trzeba by te widoki zobaczyć, że dopisała pogoda... i w ogóle :)
Ale... co góry, to góry :cool: , chyba silniejsze uczucia wzbudzają :wink:
Biały Pirin i błękit nieba - i nawet morze nie jest potrzebne...

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.06.2013 10:00

1 maja, środa c.d.

Powolutku zjechaliśmy z Monte Conero, wciąż jeszcze była ładna pogoda, świeciło i mocno przygrzewało słońce. Ale nad Loreto, czyli tam, dokąd właśnie zmierzaliśmy, już wisiały ciemne chmury.

Obrazek

Obrazek

Może po półgodzinie już byliśmy na miejscu pozostawiając samochód na jedynym chyba bezpłatnym mini parkingu, tuż pod murami. Jakby ktoś chciał skorzystać :wink: , znajduje się on po południowej stronie murów, przy szkole i windzie dzięki której można podjechać te kilkanaście metrów w górę do położonej wyżej bazyliki.

Loreto to mała mieścina, niczym niewyróżniająca się spośród wielu innych podobnych włoskich miasteczek, o której słyszał jednak mimo to chyba każdy. Sanktuarium Świętego Domu, rzekomo przeniesionego na skrzydłach anielskich domu Marii z Nazaretu jest miejscem licznych pielgrzymek z całego świata. Renesansowa bazylika wewnątrz której stoi Dom budowana przez niemal 100 lat w XV i XVI wieku stoi na sporym placu della Madonna który ma tylko 2 z trzech pierwotnie zaprojektowanych skrzydeł. Wewnątrz Domu pokrytego marmurowymi płaskorzeźbami znajduje się sławna figurka Matki Boskiej Loretańskiej – niestety kopia, gdyż oryginał spalił się w 1921 r.

Właśnie wjechaliśmy sobie pod górę wspomnianą wyżej windą :)

Obrazek

Bazylika od tyłu.

Obrazek

Obrazek

Piazza della Madonna – właśnie po tej stronie brakuje jednego skrzydła planowanej XVI wiecznej zabudowy – mamy za to niską zabudowę charakterystyczną dla przełomu XX i XXI wieku :wink:

Obrazek

Dwa istniejące są całkiem ładne

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.06.2013 10:00

Fontanna na środku placu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed bazyliką – pomnik... mówiąc szczerze nie dowiedzieliśmy się czyj, pewnie jakiegoś biskupa lub papieża :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.06.2013 10:01

Zanim weszliśmy do środka, podeszliśmy na skraj wzgórza na którym położone jest Loreto.
Przez taką bramę 8O

Obrazek

Widoki... może i byłyby ładne, ale pogoda zrobiła się tak paskudna, zamglona, wilgotna, że i tak niewiele byłoby widać na zdjęciu. Pozostało sfotografować pomnik :wink: , zapewne innego papieża

Obrazek

Wracamy

Obrazek

Budowano, budowano...

Obrazek

....by w tym momencie skończyła się kasa :wink:

Obrazek

Przed fontanną jakiś malarz ozdabiał właśnie chodnik. Stwierdziłem, że malowanie obrazów to chyba nie jest aż taka trudna sztuka :wink:

Obrazek

A przed bazyliką – pamiątkowa fotka :wink:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.06.2013 10:02

Do środka można wejść normalnie, głównymi drzwiami, można też tak trochę z boku, korytarzem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Można też jeszcze najpierw zejść do krypty. Spodziewaliśmy się nie wiadomo czego, a tam – nowoczesna kaplica :?

Obrazek

Obrazek

Gdy już w końcu zdecydowaliśmy się na odwiedzenie Celu :) , okazało się, że chyba przestaliśmy rozumieć po polsku 8O :lol:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.06.2013 10:03

Bazylika jest całkiem spora i co było pewnym zaskoczeniem bez przeszkód można tam robić zdjęcia. To robiliśmy :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na ścianach, oprócz licznych malowideł i obrazów, wisiały też kamienne tablice z tekstami (może o historii tego miejsca) w różnych dziwnych językach.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.06.2013 10:03

Święty Dom, w centralnym punkcie przed prezbiterium.

Obrazek

Bazylika ma 25 kaplic pokrytych malowidłami z czego 12 znajduje się w nawach bocznych. Niektóre z nich poświęcone są konkretnym krajom, podobno jest też kaplica polska ale nie dowiedzieliśmy się która to.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W niektórych kaplicach nie można było zrobić zdjęć ani się poprzyglądać im z bliska bo właśnie rozpoczęła się tam spowiedź. Z tego co widzieliśmy, wielkiego zapotrzebowania nie było, choć wybór językowy spowiedzi był dość spory.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.06.2013 10:04

Nawet najważniejszemu miejscu można było robić zdjęcia, co prawda tylko z zewnątrz...

Obrazek

Obrazek

Siła aniołów :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z jednej strony jest wejście, tu, z drugiej, wyjście. Chyba trafiliśmy na dzień i porę w której naprawdę było mało ludzi :roll:

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 67
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone