Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.05.2013 18:45

A to już Duomo.

Obrazek

Obrazek

Przechodzący starszy człowiek widząc że robimy zdjęcia, zagadnął nas i usiłował coś powiedzieć, o czymś co wewnątrz świątyni jest szczególnie cenne, czy warte uwagi. Nie jestem pewny, ale chyba chodziło mu o ten krzyż :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek 

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.05.2013 18:46

Kilka widoczków sprzed kościoła, w najwyższym punkcie Rocca Malatestiana inaczej zwana Castel del Sasso (z XII wieku).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skoro tyle strzałek, trzeba tam iść :)

Obrazek

To idziemy, po schodach w górę, a w chwilach odpoczynku przyglądamy się ślicznym kwiatkom porastającym jeszcze nieskoszone trawniki :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O, pojawił się nawet przedstawiciel lokalnej fauny :cool:

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.05.2013 18:46

Wyżej znajduje się Rocca del Passerello, jak się okazało zamknięta – remont. Bardzo pięknie prezentowała się stamtąd twierdza Malatestiana

Obrazek

Widok na nową część Verucchio:

Obrazek

Widoczki :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wróciliśmy w okolice Rynku by przejść tyłami Ratusza :)

Obrazek

Obrazek

Torre Civica, dziś bez żadnej konkretnej funkcji.

Obrazek

No, może jedynie można spod niej popatrzeć na to i owo :wink: .

Obrazek

Obrazek

Strasznie kiepska dziś widoczność :?

Obrazek

Oliwki i mlecze :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.05.2013 18:47

Postanowiliśmy zdobyć tę twierdzę 8O

Obrazek

Z postanowienia nic nie wyszło :? , zamknięte – przerwa. Prawie godzinę nie chciało się nam czekać. Gdyby ktoś chciał pooglądać wnętrze i widoki zza murów – może to uczynić za jedyne 4 euro :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

My znów poprzyglądaliśmy się kwiatkom :)

Obrazek

Obrazek

Bzy i palmy 8O :)

Obrazek

O, są tu i opuncje z irysami :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.05.2013 18:48

Kościół San Francesco

Obrazek

Jedna z miejskich bram, Porta di Sant'Agostino

Obrazek

Podeszliśmy do kościoła

Obrazek

Wewnątrz, jak również w zabudowaniach klasztornych (z 1215 roku) mieści się obecnie Muzeum Archeologiczne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podarowaliśmy sobie zwiedzanie :roll: . Wracamy.

Obrazek

Z murów wyrasta lulek czarny :)

Obrazek

Obrazek

I kto by pomyślał... życie w Verucchio toczy się tak leniwie i powoli, że wodę dostarczają tu żółwie :wink:

Obrazek

c.d.n.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.05.2013 19:12

Obrazek
Kolor tej ściany byłby dla mnie okolicznością łagodzącą, gdybym w pewnym momencie zastrzelił sąsiada ;)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 27.05.2013 19:52

kulka53 napisał(a):
Teraz pojedziemy do Verucchio, miejscowości o której żaden z naszych przewodników nie raczył wspomnieć, ale skądinąd wiemy, że warto się tam znaleźć :wink: :) . Pół godzinki i jesteśmy na miejscu.
Verucchio jest nieduże, posiada jednak bodaj 4 oznakowane, bezpłatne parkingi.


:oczko_usmiech: :oczko_usmiech:

Fajny jest podjazd pod górkę do Verucchio....
Całe szczęście, że byliście tam w południe - wieczorem nie sposób na żadnym z parkingów znaleźć miejsca do parkowania - normalnie byłem zszokowany 8O 8)

kulka53 napisał(a):

Obrazek


Tutaj zaraz, po lewej stronie był sobie hotelik. Wyguglałem go w street viev, Hotel Oste del Castello
Bardzo klimatyczne miejsce, jeśli ktoś chciałby sprawić mi niespodziankę - niech mi zamówi go na tydziień - JAKOŚ TAM DAM RADĘ DOJECHAĆ, no niech będzie ... ;)


Dziękuję Wam za spacer po Verucchio (jeszcze dokładnie obejrzę resztę fotek, bo ja tam zrobiłem strasznie mało zdjęć (nie wiem czemu!!) 8O :?


Ps. Szczerze mówiąc nie sądziłem że pojedziecie do Verucchio :) Jeszcze powiedzcie, że i do Gradary trafiliście?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.05.2013 22:03

weldon napisał(a):Kolor tej ściany byłby dla mnie okolicznością łagodzącą, gdybym w pewnym momencie zastrzelił sąsiada ;)

Też bardzo lubię taki ceglasto pomarańczowy :cool:

tony montana napisał(a):Całe szczęście, że byliście tam w południe

Jak byśmy byli o innej porze, pewnie weszlibyśmy na zamek :roll: .
Ale z tymi parkingami to dziwne... były właściwie dość puste.
Najfajniejszy był pod zamkiem właśnie - po tej stromej kostce nie sądzę bym ot tak podjechał naszym nie do końca lekkim autem :wink: . Wcześniej po asfalcie jakoś poszło :)

tony montana napisał(a):Dziękuję Wam za spacer po Verucchio

Polecamy się na przyszłość :cool: :)
Jedź, pisz.... kto wie czy za rok znów czegoś nie wykorzystamy :idea:

tony montana napisał(a):Szczerze mówiąc nie sądziłem że pojedziecie do Verucchio :) Jeszcze powiedzcie, że i do Gradary trafiliście?

Skoro polecałeś - wzięliśmy sobie to do serca :)
Po paru latach przebywania na cro.pl mniej więcej wiemy kogo i w jakiej sprawie warto posłuchać :cool:

O Gradarze się nie zająknąłeś :wink: to nie podjechaliśmy - trochę nie było zresztą po drodze. Ale w sumie we Włoszech to na jaką górkę by się człowiek nie popatrzył, to jak nie zamek czy miasteczko to opactwo albo chociaż wieża sobie sterczy :lol: . I weź tu człowieku bądź wszędzie :? :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2013 14:08

29 kwietnia, poniedziałek c.d.

Z Verucchio skierowaliśmy się w stronę San Leo. Nie jest to daleko, wręcz przeciwnie, całkiem blisko, ale widoczki i sama kręta i wąska boczna droga skłaniają do tego by się zatrzymać to tu, to tam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Te kwiatki przypominają żywokost lekarski, ale ten jest w innym kolorze, może to żywokost bulwiasty? :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ładnie widać San Marino. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało się nam tam znaleźć :)

Obrazek

Raptem parę km dalej jest już San Leo. Pierwsze co daje się zauważyć, to spory zamek na czubku pionowego skalnego urwiska 8O .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2013 14:08

Zamek zostawimy sobie jednak na koniec, objechawszy mini miejscowość naokoło (nie spodziewałem się, ze San Leo będzie aż tak malutkie :) ) pozostawiamy auto na bezpłatnym parkingu nieco poniżej tego płatnego :wink: .

Z racji swego niezwykłego położenia, osada pod skałą istniała już w starożytności, a pierwszą fortecę na jej szczycie wznieśli Rzymianie. W III w. przybył tu towarzysz św Marina, św Leon (obaj przybyli tu z wyspy Rab) by nawracać mieszkańców na chrześcijaństwo. Także tu w 360 roku zmarł i został pochowany w kaplicy, która w IX wieku stała się kryptą kościoła. W 1014 roku zawitał tu niemiecki cesarz Henryk II i postanowił przenieść ciało świętego do swego kraju. Jednak ostatecznie jego szczątki pozostały w miejscowości Voghenza (niedaleko Ferrary), w Katedrze znajduje się jedynie relikwia przekazana dopiero w latach 50 XX wieku.

Główny placyk San Leo – Piazza Dante

Obrazek

Obrazek

Nad miasteczkiem góruje twierdza – La Rocca.

Obrazek

Przy Piazza Dante stoi bardzo stary kościół, wspomniany La Pieve z IX wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To właśnie tu, w krypcie pod prezbiterium leżały szczątki św Leona.

Obrazek

Podczas budowy, tradycyjnie wykorzystano jakieś rzymskie kolumny :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

La Pieve z boku

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2013 14:09

A to nieco młodsza, XII wieczna Katedra w San Leo.

Obrazek

Piaskowce nie są zbyt trwałym materiałem budowlanym :? . Choć zważywszy że kościół ma jakieś 1200 lat, chyba się nadają :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kapitele jak widać mogły posłużyć średniowiecznym inżynierom i za podstawy kolumn :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2013 14:09

Niesamowite jest jak gdzieniegdzie widać że kościół postawiono bezpośrednio na skale 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W krypcie pod Katedrą znajduje się płyta sarkofagu św Leona, z V wieku. Również i ta krypta jest starsza niż sam kościół, prawdopodobnie było to miejsce kultu jeszcze w czasach pogańskich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyjście z krypty :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.05.2013 14:19

kulka53 napisał(a):Zamek zostawimy sobie jednak na koniec, objechawszy mini miejscowość naokoło (nie spodziewałem się, ze San Leo będzie aż tak malutkie :) )


Niecałe 2000 mieszkańców ... San Leo jest BOSKIE! I mieli pyszne lody!!

A Tutaj namawiałem też na Gradarę ;)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.05.2013 19:11

tony montana napisał(a):Niecałe 2000 mieszkańców ... San Leo jest BOSKIE! I mieli pyszne lody!!

A Tutaj namawiałem też na Gradarę ;)

San Leo jest faktycznie bardzo fajne, ten zamek na skale robi spore wrażenie :)
Miasteczko w postaci niewiele więcej niż jednego placu i dwóch pradawnych kościołów, ten zestaw też raczej nieczęsto spotykany :lol:

A co do Gradary - to już się wstydziliśmy :oops: , że dopiero po powrocie przeczytaliśmy tę Twoją relację sprzed roku, naprawdę nie wiem jak to się stało, skoro plany na 2013 śledziłem na bieżąco :roll: .
Miałem na myśli, że Verucchio polecałeś nam krótko po zakończeniu zeszłorocznej toskańskiej relacji - i wtedy nie wspomniałeś o zamku Gradara.
Przewodniki go opisują... tak naprawdę to był na liście celów ewentualnych, gdyby jakoś tak wyszło, że znalazłby się po drodze :wink: . Ale się nie znalazł... co nie znaczy, że tak się jeszcze nie stanie :idea: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.05.2013 09:33

kulka53 napisał(a):
A co do Gradary - to już się wstydziliśmy :oops: , że dopiero po powrocie przeczytaliśmy tę Twoją relację sprzed roku, naprawdę nie wiem jak to się stało, skoro plany na 2013 śledziłem na bieżąco :roll: .
Miałem na myśli, że Verucchio polecałeś nam krótko po zakończeniu zeszłorocznej toskańskiej relacji - i wtedy nie wspomniałeś o zamku Gradara.
Przewodniki go opisują... tak naprawdę to był na liście celów ewentualnych, gdyby jakoś tak wyszło, że znalazłby się po drodze :wink: . Ale się nie znalazł... co nie znaczy, że tak się jeszcze nie stanie :idea: .


Szczerze mówiąc ta moja relacja jest bardzo pobieżna i niedokładna, teraz napisałbym ją zupełnie inaczej z większą ilością zdjęć (no ale tych aż tak dużo wtedy nie robiłem) ;)

To w gradarze żyły najważniejsze włoskie rody okresu średniowiecza i renesansu: Malatesta, Sforza, Borgia i Della Rovere; tutaj zakończyła się tragiczna Historia miłości Paola i Franceski.

:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 59
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone