Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.05.2013 19:05

Niedaleko stąd do jednego z miejsc najbardziej znanych i odwiedzanych, zresztą, są one wpisane na listę UNESCO (w liczbie ośmiu). Kościół Sant'Apollinare Nuovo pochodzi z VI wieku i ściany jego głównej nawy pokrywają równie stare mozaiki. Wstęp jest rzecz jasna płatny, kupujemy tzw Ravenna Visit Cards które uprawniają do odwiedzin najważniejszych zabytków miasta oraz Muzeum Arcybiskupiego. Koszt – 11,50 euro, no cóż... po to właśnie tu przyjechaliśmy.

Obrazek

Obrazek

Wnętrze świątyni , a zwłaszcza mozaiki bardzo się nam podobają :idea: . Na szczęście wolno tu robić zdjęcia (bez lampy) co oczywiście bardzo nas cieszy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.05.2013 19:06

Na pierwszy rzut oka przedstawione kobiety są identyczne, jednak po bliższym przyjrzeniu , okazuje się, że każda od sąsiadki różni się jakimś szczegółem, czasem jest to kwiatek, czasem szarfa

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze parę fotek tego, co jeszcze można zobaczyć oprócz mozaik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten orzeł na suficie do złudzenia przypominał nam naszego polskiego Orła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.05.2013 19:06

Ostatni rzut oka na kościół, fajnie jest popatrzeć od czasu do czasu jak zwiedzający zadzierają głowy i się przypatrują czytając jednocześnie w przewodnikach i folderkach gdzie co jest :) .

Obrazek

Obrazek

Tuz obok Sant'Apolinare Nuovo wznosi się tzw Palazzo di Teodorico, budowla nazwana tak dlatego, iż stoi na miejscu gdzie wcześniej rzeczywiście wznosiła się siedziba starożytnego króla Teodoryka. Jednak z tamtych czasów pozostały jedynie fragmenty mozaik, natomiast to co widać na zdjęciu to prawdopodobnie narteks wielkiego kościoła San Salvatore której ślady również odkryto podczas wykopalisk.

Obrazek

A jeszcze kawałek dalej – wielki kościół – bazylika Santa Maria in Porto.

Obrazek

Obrazek

Porta Nuova

Obrazek

Ciekawostka, informacja zapewne bardzo przydatna pracującym w Italii rodakom :wink:

Obrazek

Uliczki w Rawennie

Obrazek

Obrazek

Nimi skierujemy się do kolejnych zabytkowych miejsc Rawenny :)

c.d.n.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.05.2013 10:25

28 kwietnia, niedziela c.d.

Wędrując natrafiamy na kościółek Santa Agata Maggiore z okrągłą dzwonnicą... czyżby to była taka tutejsza tradycja :roll: :)

Obrazek

Piazza Caduti per la Liberta i Palazzo della Provincia

Obrazek

Duomo (od tyłu) z okrągłą wieżą i Baptysterium Neońskie – kaplica wzniesiona na miejscu rzymskich łaźni nosząca swą nazwę od biskupa Neona który w V wieku polecił ozdobić ją mozaikami. To kolejne miejsce wpisane na listę UNESCO, miejsce do którego wejdziemy dzięki naszym biletom wstępu.

Obrazek

Obrazek

Zanim to jednak nastąpi, wejdziemy jeszcze do Muzeum Arcybiskupiego (Museo Arcivescovile). Tam znajduje się Capella di San Andrea, prywatna kaplica biskupa Piotra II, również dzięki mozaikom wpisana na listę UNESCO. Niestety, wewnątrz nie wolno robić zdjęć :? , a rozmieszczone w każdym kącie kamerki skutecznie zniechęcają do prób wszelakich. Jedynym obiektem który udało mi się „ustrzelić” był marmurowy tron biskupa z V wieku.

Obrazek

Kilka zdjęć z barokowego wnętrza Katedry

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo stara ambona

Obrazek

I trochę mniej stare ławki :wink:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.05.2013 10:25

Pogoda wciąż dopisuje :) , mimo zmęczenia zwiedzaniem, humory też całkiem całkiem :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejka do wspomnianego Baptysterium Neońskiego :wink:

Obrazek

W oczekiwaniu na wejście :cool:

Obrazek

Bez przesady, strasznych tłumów nie było... po prostu trafiliśmy na wycieczkę i trzeba było parę minut poczekać na wejście. Wewnątrz, całkiem ładne mozaiki :) (i jak zawsze trochę kłopotów z balansem bieli :wink: )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zadarte głowy... :wink:

Obrazek

Nic dziwnego... jest się czemu przyglądać. Najdziwniejsze było odczucie, że wszystkie te mozaiki wyglądają jak zupełnie nowe, a mają przecież około 1600 lat :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.05.2013 10:26

Trochę nas zmęczyło to zwiedzanie, posiedzieliśmy więc trochę na ławce przed Katedrą. Kilka miejsc jednak chcieliśmy jeszcze odwiedzić, dzięki czemu natknęliśmy się na tradycyjny włoski pomnik :lol:

Obrazek

Wejście do budynku w którym mieści się muzeum Dantego (dawny klasztor Franciszkanów)

Obrazek

Bardzo lubimy te włoskie krużgankowe dziedzińce :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kaplica z grobem poety Dantego.

Obrazek

Obrazek

Jakież było nasze zdziwienie, gdy się okazało, że prawdziwy grób zdaje się jest tu :) , a w kaplicy było niewiadomoco :lol:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.05.2013 10:27

A to kościół San Francesco z (o dziwo) kwadratową wieżą.

Obrazek

Obrazek

Obok – mroczne arkady

Obrazek

Obrazek

Początki kościoła sięgają V wieku, jednak obecna budowla pochodzi z czasów średniowiecza.

Obrazek

Obrazek

Małgosia twierdzi że ta rzeźba przedstawia Madonnę brzemienną :? , ja tam tego nie widzę, a zdjęcie mamy tylko to jedno....

Obrazek

W jednej z kaplic stoi rzeźba o. Maxymiliana Kolbe... to już któryś raz widzimy we Włoszech coś związanego z tą postacią, jak widać jest tu bardzo popularna.

Obrazek

Obrazek

Gdzie oni tak zaglądają ? :roll: :wink:

Obrazek

Zaglądnęliśmy i my :)

Obrazek

Kilka zdjęć pstryknęliśmy, ale warunki oświetleniowe były dość ekstremalne :) i tylko to jedno nadaje się do publikacji. To miejsce to krypta z X wieku, w której zachowały się podłogowe mozaiki, a jako że Rawenna leży dość nisko n.p.m. , zalane są wodą.

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 22.05.2013 19:17

Oglądając ten odcinek jestem przerażony faktem, jak mało zobaczyłem podczas mojej krótkiej wizyty w Rawennie.... a tu jeszcze widzę, że cdn Rawenny będzie ...
Strasznie po łebkach ją zrobiliśmy a historycznie było to tak ważne miasto, że aż się rumienię widząc, że praktycznie nic w niej nie widziałem :(

Czasem relacje, jakkolwiek świetne, wpędzają w krótkotrwały na szczęście smutek ...

:oops: :cry:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 22.05.2013 20:01

kulka53 napisał(a):Małgosia twierdzi że ta rzeźba przedstawia Madonnę brzemienną , ja tam tego nie widzę, a zdjęcie mamy tylko to jedno....


A ja tam za bardzo Madonny nie widzę, tylko jakiegoś starego gościa... :)

Zazdroszczę tempa w jakim Wasza relacja powstaje. :!:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.05.2013 09:47

tony montana napisał(a):Oglądając ten odcinek jestem przerażony faktem, jak mało zobaczyłem podczas mojej krótkiej wizyty w Rawennie.... a tu jeszcze widzę, że cdn Rawenny będzie ...
Strasznie po łebkach ją zrobiliśmy a historycznie było to tak ważne miasto, że aż się rumienię widząc, że praktycznie nic w niej nie widziałem :(

Czasem relacje, jakkolwiek świetne, wpędzają w krótkotrwały na szczęście smutek ...


Tony,
w ogóle nie trzeba się przerażać :wink: :idea:
Właśnie parę dni temu :oops: trafiliśmy na Twoją relację z 2010, sam nie wiem dlaczego tak późno, skoro o planach na ten rok przecież w tym samym wątku czytałem :?
No i teraz już wiem skąd się wzięło Verucchio :)
No i ta Bolonia :roll:
A już rajd do Pizy i nad "inne" morze jednego dnia... 8O :lol: w sumie całkiem fajny :)

Ale nie o tym... to przecież jasne, że inaczej jest gdy zwiedza się z dwójką małych dzieci, z wózkiem...
A inaczej gdy się kupi bilet na 5 miejsc, wtedy chce się je wszystkie odwiedzić, a trudno nie zaglądnąć gdy coś innego jeszcze mija się po drodze :)
Rawenna rzeczywiście jest ważna historycznie, natomiast jak chodzi o urodę Starówki to jest taka sobie, może nie brzydka, ale i zachwycająca też na pewno nie.
W każdym razie, jakby co, jej położenie jest takie, że jest "po drodze" na południe i może kiedyś jeszcze trafisz :)

Relacje są super, gdy czyta się je przed własną podróżą do opisywanych miejsc, wtedy można rozmyślać, oglądać, planować, marzyć... Ale gdy czyta się o tym gdzie się już było, a opisuje to kto inny, mnie przynajmniej czasem to faktycznie smuci, że na to czasu nie starczyło, a tu lało, a tam nie mieliśmy siły a jeszcze gdzie indziej nie doczytaliśmy czegoś :? . Mniej więcej tak było z Mantovą myszy, rok temu miałem do wyboru Modena albo Mantova - wybrałem Modenę bo też niby ciekawa a nie trzeba było nadrabiać drogi. I była ok, ale teraz Mantovy szkoda :roll: .

DarCro napisał(a):A ja tam za bardzo Madonny nie widzę, tylko jakiegoś starego gościa... :)

Stary gościu jest trochę wyżej :wink:
W sumie nawet niedawno się zastanawialiśmy w jaki sposób umieszczać podpisy do zdjęć. Kiedyś, na początku dawaliśmy pod zdjęciami, ale teraz uznaliśmy, że powyżej, tak jak ostatnio będzie lepiej.

DarCro napisał(a):Zazdroszczę tempa w jakim Wasza relacja powstaje. :!:

A ja się cieszę, że wciąż się nam udaje to tempo utrzymywać.
Zresztą, my mamy łatwiej bo jest nas dwoje - Małgosia wybiera i przygotowuje i wysyła zdjęcia, ja opisuję i je wklejam.

Chciałoby się, by wszystkie relacje powstawały we w miarę szybkim tempie, ale oczywiste jest, że nie zawsze tak może być. Na pewno nie da się takiego tempa utrzymywać non stop, ale jak się czuje "kopa" po fajnym urlopie.... :wink: , trochę można :)

Pozdrawiam
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 23.05.2013 10:36

kulka53 napisał(a):Tony, w ogóle nie trzeba się przerażać :wink: :idea:
Właśnie parę dni temu :oops: trafiliśmy na Twoją relację z 2010, sam nie wiem dlaczego tak późno, skoro o planach na ten rok przecież w tym samym wątku czytałem :?
No i teraz już wiem skąd się wzięło Verucchio :)


Nawet chyba pisałeś kiedyś w komentarzu, że Verucchio zapisujesz i może kiedyś ...

kulka53 napisał(a):
A już rajd do Pizy i nad "inne" morze jednego dnia... 8O :lol: w sumie całkiem fajny :)


Tak, tamten dzień był hardcore'owy - górami do Florencji, w niej parę godzin, później rajd do Pizy dwupasmówką (bo na nią wpadłem a nie na Autostradę), Campo dei Miracoli i Morze w Pizie i ponad trzysta kilometrów powrót autostradami do hotelu w Cesenatico ;)


kulka53 napisał(a):Ale nie o tym... to przecież jasne, że inaczej jest gdy zwiedza się z dwójką małych dzieci, z wózkiem...
.............
........W każdym razie, jakby co, jej położenie jest takie, że jest "po drodze" na południe i może kiedyś jeszcze trafisz :)



Na razie to mam inne plany po drodze i Rawenna w nich nie jest uwzględniania ;(
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.05.2013 12:40

tony montana napisał(a):Nawet chyba pisałeś kiedyś w komentarzu, że Verucchio zapisujesz i może kiedyś ...

Pisałem, zapisałem i ... czemu nie :wink:
tony montana napisał(a):Na razie to mam inne plany po drodze i Rawenna w nich nie jest uwzględniania ;(

Nie szkodzi :) , te inne na pewno będą super i na pewno bbb chętnie je pooglądamy i poczytamy :idea:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.05.2013 12:42

28 kwietnia, niedziela c.d.

Rawenny część trzecia – ostatnia :idea :)

A to już Piazza dell Poppolo – główny plac miasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Santa Maria del Suffraggio

Obrazek

Sezon rowerowy rozpoczęty także i tu :)

Obrazek

Nie tylko Piza i Ząbkowice Śl. mają krzywe wieże :wink: W Rawennie też jedna jest :)

Obrazek

Obrazek

Krzywa Torre Civica

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.05.2013 12:43

Kościółek Santo Croce z okrągłą wieżą w komplecie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.05.2013 12:43

I w ten właśnie sposób spacerując i zaglądając to tu, to tam, zawędrowaliśmy w okolice najważniejszego chyba zabytku Rawenny, bazyliki San Vitale. Właśnie ten kościół i pobliskie mauzoleum Galli Placydii to ostatnie miejsca które obejmował nasz bilet wstępu, jednocześnie dwa kolejne zabytki z listy UNESCO.

Obrazek

Ośmiokątny kościół, niezwykłe osiągnięcie architektury bizantyjskiej powstał w VI wieku i dotrwał do naszych czasów w nienaruszonym właściwie stanie. To jedyny taki kościół w całych Włoszech, był on inspiracją dla budowniczych stambulskiej Hagii Sofii.
Bazylika ma nietypowy kształt, ale okrągła wieża jest w tym mieście całkiem typowa :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W prezbiterium znajdują się najsławniejsze i najpiękniejsze na świecie mozaiki bizantyjskie jakie można wciąż oglądać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 56
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone