Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 06.10.2016 13:53

Pozdrawiamy z naszego ostatniego dnia na Sardynii. Głównie nadmorskiej i gastronomicznej, więc z zabytkami wszelakimi zapoznam się dopiero po powrocie, oczywiście dzięki Waszej relacji.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.10.2016 18:37

kulka53 napisał(a):Zachęcony otwartymi drzwiami wszedłem... i wydałem z siebie wielkie WOW 8O . Szybko zawołałem Małgosię…

To ten widok tak na mnie podziałał:

Obrazek



Faktycznie CUDO, ciekawe czy pisali o nim w przewodniku, ja coraz bardziej przekonuję się do tego, że większość guidebooków jest totalnie sztampowa....

dangol napisał(a):Pozdrawiamy z naszego ostatniego dnia na Sardynii. Głównie nadmorskiej i gastronomicznej, więc z zabytkami wszelakimi zapoznam się dopiero po powrocie, oczywiście dzięki Waszej relacji.



A przecież ledwo wyjechaliście.... ale zas leci, mnie też trochę na Forum znów nie było....

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.10.2016 19:18

dangol napisał(a):Pozdrawiamy z naszego ostatniego dnia na Sardynii. Głównie nadmorskiej i gastronomicznej, więc z zabytkami wszelakimi zapoznam się dopiero po powrocie, oczywiście dzięki Waszej relacji

Pozdrawiamy również :)
Wy pewnie już na promie... mam nadzieję, że wyspa spełniła wasze oczekiwania a pogoda dopisała.
Zresztą... jakakolwiek by nie była, gorsza niż tutaj być nie mogła :?

Wracajcie szczęśliwie i liczymy na opowieść :idea: .

tony montana napisał(a):Faktycznie CUDO, ciekawe czy pisali o nim w przewodniku, ja coraz bardziej przekonuję się do tego, że większość guidebooków jest totalnie sztampowa....

W naszym nie było...
W zeszłym roku kierowaliśmy się głównie zabranym przewodnikiem, wydawał się nam szczegółowy w miarę, ale jak się okazało opisywał jedynie główne miasta i parę innych, najważniejszych atrakcji.
Posiedziałem trochę zimą nad mapą (papierową), zweryfikowałem atrakcyjność zaznaczonych tam miejsc na zdjęciach w sieci, dołożyłem atrakcje pokazane przez google... i na połowę tego wszystkiego co byśmy chcieli zabrakło czasu :? .
W obecnych czasach dostępności informacji wszelakich przewodniki są chyba już nieco przestarzałą formą poznawczą... może tak na pierwsze zetknięcie z danym obszarem wystarczą, ale później już nie :roll: .

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2016 15:04

17 maja, wtorek

Jako że nasz dzisiejszy nocleg wypadł w mało ustronnym miejscu, kawałek dalej był parking z restauracją a też niedaleko przebiegała jakaś boczna, dziurawa i mało uczęszczana (ale jednak) droga, wstaliśmy bardzo wcześnie, skoro świt i szybko zebraliśmy się z codziennymi porannymi czynnościami. Żołądki napełnione, kilka warstw ubioru na sobie (to była kolejna lodowata noc i poranek), wciąż jest jeszcze wcześnie. Zabytkowy kościół miał być czynny chyba od 10, zdecydowanie nie chciało się nam tak długo czekać, dlatego pooglądaliśmy go raz jeszcze, tym razem w porannym oświetleniu.

Czy ten pojazd wygląda że jeszcze przed chwilą służył za sypialnię? :)

Obrazek

Słońce świeci, ale od zachodu nadciąga porządne zachmurzenie... oby przejściowo :?

Obrazek

Kościół we wschodnim oświetleniu też ładnie się prezentuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2016 15:04

No to jedziemy :idea: . Pierwszy punkt dzisiejszego programu leży dokładnie po drugiej stronie Sassari, w zeszłym roku jadąc z Sassari do Stintino i plaży La Pelosa przejeżdżaliśmy tuż obok 8O , ale zwyczajnie w natłoku wrażeń zapomniałem o tym miejscu zaznaczonym na naszej mapie. Zabytek ten jest tak oryginalny i inny niż wszystko co można zobaczyć nie tylko na Sardynii ale i w Europie :roll: , że zdecydowanie był punktem obowiązkowym tegorocznej trasy.

Monte d'Accoddi to zabytek odkryty w 1954 roku, mający około 6000 lat 8O , zbudowali go ludzie z tzw. kultury Ozieri. Jest to konstrukcja o wysokości ok. 5,5 m ze szczytem w kształcie prostokąta o wymiarach ok. 12 x 7 m. Jako, że nie stwierdzono wewnątrz żadnych komór ani w ogóle wejścia do kamiennego kopca, przypuszcza się, że służył on jako ołtarz – w funkcji religijnej, albo punkt obserwacyjny, jako że plan na którym został zbudowany odpowiada 4 stronom świata. Okoliczne znaleziska potwierdzają, że miejsce to najprawdopodobniej było centrum sakralnym.

Od głównej drogi podjeżdża się kawałek do sporego parkingu – zupełnie pustego jako że pora jest wciąż wczesna. Jest tu budynek z kasą i punktem informacyjnym, ale wszystko jest pozamykane. Do zabytku trzeba się jeszcze kawałek przespacerować, co czynimy, okazuje się, że jest już na szczęście otwarte i budka z kasą znajduje się tuż przy samym kopcu. Cena – 3 euro.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2016 15:05

Pogoda niestety jest dość ponura, ale czasami zza cienkich chmur wygląda słońce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niby nic szczególnego, kopiec z kamieni... ale jak dla nas, ze względu na jego wiek i ciekawy kształt z pewnością warto zobaczyć na własne oczy.

Obrazek

Wracamy na parking... w zasadzie gdyby ktoś bardzo się uparł to można autem podjechać pod sam kopiec :) .

Kilka kwitnących roślinek po drodze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2016 15:05

Jedziemy do Porto Torres. Spore portowe i przemysłowe miasto założone w czasach nowożytnych w XIX wieku ominęliśmy rok wcześniej, teraz jednak byliśmy już tak blisko, że stwierdziliśmy że na chwilkę wstąpimy. W jednym tylko celu – by popatrzyć na najważniejszy tu zabytek – kościół San Gavino.

Dawna katedra (miasto było siedzibą biskupa od V do XV wieku) wg najstarszych dokumentów została zbudowana na początku XI wieku w stylu protoromańskim na miejscu dwóch wcześniejszych wczesnochrześcijańskich świątyń z których jedna była jednocześnie grobowcem świętego Gabinusa. Gabinus był rzymskim żołnierzem, który pod wpływem dwóch uwięzionych za wiarę kapłanów przeszedł na chrześcijaństwo – wszyscy zostali straceni i stali się męczennikami kościoła a cała trójka ma swoje święto 3 mają kiedy to odbywają się w mieście procesje.

Kościół jest charakterystyczny... nie ma wieży dzwonniczej, ma za to dwie absydy, jest symetryczny w każdym kierunku. Jest też bardzo długi, przez co sprawia wrażenie przysadzistości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wejście do kościoła... niby otwarte, ale jednak zamknięte :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2016 15:06

Ktoś ma sympatyczne wejście do domu :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak wygląda w środku, zdjęcie z tablicy informacyjnej.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.10.2016 15:06

Wyjeżdżając z miasta w kierunku portu natknęliśmy się jeszcze na inne jego ciekawostki.

W samym porcie stoi taka oto aragońska wieża.

Obrazek

Kawałek dalej w kierunku zachodnim znajdują się ruiny dawnego założonego przez Rzymian miasta – Turris Libisonis, jednego z najważniejszych na Sardynii.

Obrazek

Obrazek

Tuż obok – dawny rzymski most nad Riu Mannu. Jest największy na Sardynii i liczy 170m długości. Wygląda na to, że służył w normalnym ruchu drogowym jeszcze całkiem niedawno 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Otoczenie można powiedzieć średnio atrakcyjne :wink: .

Obrazek

Tuż obok – nowy most.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Most jest faktycznie spory, ale nie ma żadnej możliwości by zrobić mu reprezentacyjne zdjęcie w całej okazałości, wszędzie wyłażą albo krzaki albo jakieś rudery. Od południa mamy towarzystwo stadniny koni :) .

Obrazek

Pogoda się poprawiła, to będzie sprzyjać naszym dalszym planom na dziś, jako że teraz pojedziemy nad morze... najwyższy czas, w końcu na wyspie jesteśmy :wink: . W sumie fajnie, że zajrzeliśmy do Potro Torres, ale teraz, po ponad 2 dniach zwiedzania trzeba by wreszcie popatrzeć na jakieś plaże :cool: .

c.d.n
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 09.10.2016 21:12

San Gavino rzeczywiście charakterystyczny. Absydy po obu stronach długości - nie spotkałem się jeszcze z czymś takim 8O

pozdrawiam,
Michał
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.10.2016 08:13

Mikeee napisał(a):Absydy po obu stronach długości - nie spotkałem się jeszcze z czymś takim 8O

Na Sardynii to ponoć unikat. Na kontynencie spotyka się takie budowle częściej, np tuż pod Pizą stoi San Piero a Grado

Pozdrawiam
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.10.2016 15:42

kulka53 napisał(a): mam nadzieję, że wyspa spełniła wasze oczekiwania a pogoda dopisała


Trochę tak, trochę nie… Więcej na ten temat będzie w relacji, na ten moment tylko tyle, że na pożegnanie lata bardziej jednak pasuje nam Grecja 8) , więc raczej ona będzie kierunkiem na kolejne dwutygodniowe jesienne urlopy. Tyle, że najwcześniej dopiero za dwa lata, bo w 2017 na wrzesień zostanie nam tylko tydzień (Kaszuby „obowiązkowe”, a wcześniej na ten właśnie rok przypada jakiś wypad na narty), na 99 % w kraju (wstępny plan już jest).

Co do pokazywanych przez Was sardyńskich zabytków… Tak jak wspomniałam, w realu :roll: prawie ich nie widzieliśmy. O Łaciatej Krowie czytałam przed wyjazdem, ale nawet nie próbowałam namawiać Grześka na dotarcie tam. Nuragi wszelakie też odpuściliśmy (wiem, wiem… chociaż jeden wypadałoby odwiedzić :oops: ), zobaczyliśmy za to Monte A’ccoddi :) (właśnie dlatego, że miejsce nietypowe dla Sardynii).

:papa:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 10.10.2016 16:11

kulka53 napisał(a):Wizerunek krowy (kilku krów) jest również wyrzeźbiony na jednej z podpór łukowych przed wejściem.

Przyjdzie moment, że w Sopronie dotrzemy do "koziego" kościoła. :)

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.10.2016 18:47

dangol napisał(a):na pożegnanie lata bardziej jednak pasuje nam Grecja 8) , więc raczej ona będzie kierunkiem na kolejne dwutygodniowe jesienne urlopy.

No cóż... jakoś mnie to nie dziwi :lol:
Jak już gdzieś tam napisałem - planowaliśmy na wrzesień Korsykę. Bardzo byliśmy nastawieni, choćby by wykorzystać zniżkę na kolejny rejs od Moby :wink: . Inne powody sprawiły, że wybraliśmy jednak Grecję, ale fakt, że obawialiśmy się o wrześniową pogodę na górzystej wyspie w tym rejonie Europy :roll: .

dangol napisał(a):Co do pokazywanych przez Was sardyńskich zabytków… Tak jak wspomniałam, w realu :roll: prawie ich nie widzieliśmy. O Łaciatej Krowie czytałam przed wyjazdem, ale nawet nie próbowałam namawiać Grześka na dotarcie tam. Nuragi wszelakie też odpuściliśmy (wiem, wiem… chociaż jeden wypadałoby odwiedzić :oops: ), zobaczyliśmy za to Monte A’ccoddi :) (właśnie dlatego, że miejsce nietypowe dla Sardynii).

I tak jestem bardzo ciekawy Waszego spojrzenia i wrażeń, wyspa jest na tyle duża i różnorodna, że na pewno trafiliście w jakieś nieznane, ominięte przez nas miejsca.
Maj tegoroczny był na tyle kapryśny pogodowo, tzn było może ładnie ale chłodno i czasami wiatr dawał nieźle popalić :roll: , że nawet gdy chcieliśmy poplażować to się nie bardzo dało :? . Siłą rzeczy trzeba było zwiedzać :lol: .
Nuraga trochę szkoda. Kilka jest naprawdę odlotowych, w sensie - ciekawych i byłem strasznie zaskoczony, że aż tak może to wyglądać. Niepozorne dość z zewnątrz, wewnątrz kryją niesamowite rozwiązania :roll: . Następnym razem na Sardynii (bo taki prawdopodobnie nastąpi - kiedyś) na pewno ponownie zajedziemy do Su Nuraxi i tym razem do środka już wejdziemy...

longtom napisał(a):Przyjdzie moment, że w Sopronie dotrzemy do "koziego" kościoła. :)

Na pewno nie ominę tej chwili :cool: :D

Pozdrawiam :)
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 11.10.2016 19:37

A propos wiatru, w czerwcu też mocno wiało :( , czasami :) i nie wszędzie :D
pzdr. :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 154
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone