Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 26.09.2016 11:51

kulka53 napisał(a):O jednym i drugim będzie pewnie spoooooro


... w takim razie czekam cierpliwie na relację ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.09.2016 13:52

Nadrobiłam :D

Ruiny kościoła w San Pantaleo ... SUPER... Skojarzyło mi się z kościołem w San Galgano (sama tam jeszcze nie dotarłam)


trinity napisał(a): Do razu bardzo dziękuję za zeszłoroczną relację, bo była ona dla mnie i mojej rodziny inspiracją do tegorocznych wakacji na tej właśnie wyspie. 8)

Mam nadzieję, że pokosisz się o relację i pokażesz wyspę w sezonie...

kulka53 napisał(a):Posiedzieliśmy chwilę na murku, zjedliśmy drugie śniadanie…rzeczywiście roztaczają się stąd całkiem ładne widoki.
Obrazek

I jakoś nikomu nie przeszkadzają wiatraki, a u nas.....? Szkoda nawet czasu na pisanie...
Miejsce na piknik mocno zachęcające :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.09.2016 11:15

piekara114 napisał(a):Skojarzyło mi się z kościołem w San Galgano (sama tam jeszcze nie dotarłam)

My też nie dotarliśmy... jakoś nie było po drodze :roll:, choć ruiny były w planie podczas obu włoskich objazdówek.
Może jeszcze kiedyś, wyglądają bowiem extra.

piekara114 napisał(a):I jakoś nikomu nie przeszkadzają wiatraki, a u nas.....? Szkoda nawet czasu na pisanie...

Nie tylko we Włoszech nie przeszkadzają.
Odwiedziliśmy kraj, gdzie w ogóle trudno o krajobraz bez nich, stoją nawet w morzu 8O .
Małgosia bardzo lubi wkomponowane w otoczenie wiatraki, ja trochę mniej, w sumie wolę gdy ich nie ma, no chyba że są widoczne gdzieś daleko. Choć oczywiście z wielu względów to że warto je stawiać nie podlega dyskusji.

Pozdrawiam :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 28.09.2016 12:55

kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):I jakoś nikomu nie przeszkadzają wiatraki, a u nas.....? Szkoda nawet czasu na pisanie...

Nie tylko we Włoszech nie przeszkadzają.
Odwiedziliśmy kraj, gdzie w ogóle trudno o krajobraz bez nich, stoją nawet w morzu 8O .


Ponoć u nas, na poziomie Łeby mają stawiać "na wodzie" też.

pzdr :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.09.2016 16:50

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):I jakoś nikomu nie przeszkadzają wiatraki, a u nas.....? Szkoda nawet czasu na pisanie...
Nie tylko we Włoszech nie przeszkadzają.
Odwiedziliśmy kraj, gdzie w ogóle trudno o krajobraz bez nich, stoją nawet w morzu 8O .

Ponoć u nas, na poziomie Łeby mają stawiać "na wodzie" też.

Właśnie do tego piłam, ale chyba idea upadła, bo będą psuć widok, a teraz to już nikt nie postawi bo to się nie będzie opłacać...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.09.2016 18:44

Witamy w Polsce i prosimy o kontynuację relacji

No i nową relację z GR :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.09.2016 06:21

piekara114 napisał(a):
longtom napisał(a):Ponoć u nas, na poziomie Łeby mają stawiać "na wodzie" też.

Właśnie do tego piłam, ale chyba idea upadła, bo będą psuć widok, a teraz to już nikt nie postawi bo to się nie będzie opłacać...

Gdyby były daleko od brzegu, aż tak bardzo by nie psuły...
tony montana napisał(a):Witamy w Polsce i prosimy o kontynuację relacji

No i nową relację z GR :)

Kontynuacja będzie niebawem, jak również "wschodniego" wypadu.
Kolejny rozdział naszej greckiej odysei - mam nadzieję w przyszłym tygodniu :) .

W sumie mamy tu 4 wątki i w każdym coś nowego do pokazania i opowiedzenia... 8O :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.09.2016 10:22

16 maja, poniedziałek c.d.

Z malutkiego Chiaramonti udajemy się do kilkunastotysięcznego miasta Ozieri, to około 30 km całkiem dobrą, trochę krętą szosą. Dlaczego Ozieri? Jako że w tej okolicy odnaleziono wiele śladów prehistorycznej, wcześniejszej niż kultura nuraghi kultury Ozieri, sądziłem, że może natrafimy jakieś pozostałości, jakąś może osadę :roll: , przyznam że nie doczytałem czy rzeczywiście coś takiego się gdzieś tam znajduje. Niczego takiego nie znaleźliśmy, choć nie był to jedyny powód dla którego tam pojechaliśmy, bo poza tym Ozieri określane było jako ładne miasto, a do tego leżało mniej więcej po drodze do kolejnych zaplanowanych na dziś atrakcji. Teraz wiem, że miejscem odnalezienia cennych przedmiotów sprzed około 5000 lat jest jaskinia San Michele znajdująca się w południowej części miasta, którą można zwiedzać… w sumie nie wiem czy warto bo znaleziska oglądaliśmy w zeszłym roku w muzeum w Cagliari :roll:

Może stratą czasu to miasto nie było, ale uważam, że spokojnie mogliśmy sobie je odpuścić. Nie wiedząc tego, zaparkowałem auto prawie w samym centrum w dobrym cieniu kamienic i udaliśmy się na krótki spacer po gęsto zabudowanych uliczkach wiodących pod górę. Ozieri jest dość ciekawie położone, na końcu zwężającej się dolinki, jest tu zatem ciasno i stromo, w górę lub w dół.

Np. tak :)

Obrazek

Bardziej płasko też bywało, trafiliśmy na taki ładny placyk:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten pan chyba stał się niewygodny :roll: :?

Obrazek

Jedna z uliczek centrum Ozieri

Obrazek

Obrazek

Niebrzydko tu nawet :roll:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.09.2016 10:22

W przewodniku napisano, że w Ozieri warto zobaczyć dwa miejsca – fontannę i katedrę. O rzymskim moście Pont’Ezzu z I wieku n.e. nieopodal miasta nic nie napisano, toteż nie zobaczyliśmy go, a podobno warto :roll: . Długi na ok.80m, sześcioarkadowy, zachowany jest w dobrym stanie, stoi nad rzeką Rio Mannu nieopodal osady San Nicola tuż za miastem. No trudno, za to fontannę Grixoni odnaleźliśmy, trochę przypadkiem. Nie omieszkaliśmy się nieco odświeżyć :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz – na poszukiwania katedry. Czy to może ona?

Obrazek

Trudno powiedzieć… w wąskich uliczkach trudno o szerszą perspektywę.

Zwłaszcza gdy okna są tylko namalowane :lol:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.09.2016 10:23

Ale jest :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

XV wieczna budowla nie robi szczególnego wrażenia (przebudowano ją w XIX wieku) zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Ale – to na dowód że weszliśmy :wink:

Obrazek

Wnętrze trochę ciemne…. :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

OK, to byłoby na tyle, wracamy do auta.

Główny placyk przy którym stało.

Obrazek

Obrazek

Stacja benzynowa tuż obok, pod palmami :cool:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.09.2016 10:23

Wyjeżdżamy z Ozieri kierując się na północny zachód. Do celu może kilkanaście km, jest dobrze widoczny z głównej drogi, choć spodziewaliśmy się nieco innego obrazka jako że przewodnik podaje, że leży na wulkanicznym wzgórzu 8O

Obrazek

Jeśli za wzgórze uznać tę skałkę wysokości paru metrów, to ok :lol:

A cóż to takiego na tym „wzgórzu” ? . To jeden z największych romańskich kościołów na Sardynii, bazylika San Antioco di Bisarcio. Pierwszy kościół zbudowano tu już w XI wieku, zaś obecny, po pożarze, ukończono w 1174 roku. Wówczas stał on pośrodku osady z której zachowały się jedynie śladowe pozostałości.

Kościół pozbawiony jest wieży dzwonniczej, w dokumentach nie zachowały się wzmianki na temat kiedy i w jaki sposób została zniszczona.

Obrazek.

Podjeżdżamy na mikro parking pod samym wejściem, w sumie lepiej jest zostawić auto nieco wcześniej, przy jakichś zabudowaniach poniżej. Poza nami – 2 francuskie kampery… oraz gromadka psów i kotów :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.09.2016 10:24

Prawdopodobnie nikogo tu nie ma bo dziś poniedziałek… kościół zamknięty. Wstęp pewnie kosztuje 2-3 euro, chętnie byśmy zajrzeli, no ale nie ma takiej możliwości. Francuzi też są wyraźnie rozczarowani.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z tyłu – pod słońce

Obrazek

Na obrazku na tablicy informacyjnej lepiej wygląda

Obrazek

Obrazek

I widoczek na dolinę rzeki Mannu.

Obrazek

c.d.n.
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1304
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 30.09.2016 10:40

Jak na miasteczko, które spokojnie mogliśmy sobie je odpuścić jest bardzo fajne. I w sumie dobrze, że nie odpuściliście :wink:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 30.09.2016 11:10

kulka53 napisał(a):Niebrzydko tu nawet


... zdecydowanie niebrzydko, a nawet ładnie ... :D ...

kulka53 napisał(a):Zwłaszcza gdy okna są tylko namalowane


... trochę jakby inne od tych oryginalnych po lewej ... :wink:...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.10.2016 19:36

maxredaktor napisał(a):Jak na miasteczko, które spokojnie mogliśmy sobie je odpuścić jest bardzo fajne. I w sumie dobrze, że nie odpuściliście :wink:

Zawsze można podejść w ten sposób, że są też na Sardynii znacznie mniej przyciągające miejscowości :)
Ozieri było w planie, było po drodze, byliśmy, zobaczyliśmy, jest ok. Żałować nie żałujemy :)

kmichal napisał(a):... zdecydowanie niebrzydko, a nawet ładnie ... :D ...

Niebrzydko, ale jak dla nas trochę za mało ciekawie :wink:

kmichal napisał(a):... trochę jakby inne od tych oryginalnych po lewej ... :wink:...

Ważne, że się rozmiarem zgadzają :cool: :lol:

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 152
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone