Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 01.09.2016 11:43

Byłem i widziałem tego "słonia" i mam wrażenie, że ta skała została tam specjalnie jakoś przytargana (może przy budowie drogi) :idea: . Aż się nie chce wierzyć, że takie cudo stoi na tym pustkowiu od wieków, bez żadnej ludzkiej ingerencji :?: 8O .
kulka53 napisał(a): W Sedini, do którego nie trafiliśmy poprzednio znajduje się jeden z najsłynniejszych „domus de janas” na wyspie… Obecnie, od połowy lat 90-tych mieści się w nim muzeum.
Obrazek

Tego nie wi(e)działem, a podoba mi się ta skała :D . Rozumiem, że w środku (niestety :( ) nie byliście :?:
pzdr.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.09.2016 12:35

kmichal napisał(a):... ładne to to ... :wink: ... na Malcie oglądaliśmy z wody skalnego krokodyla, ale ten Wasz słonik bardziej przypomina oryginał ... :oczko_usmiech: ...

Fakt, przypomina bardzo :idea: , to jedna z większych ciekawostek wyspy :)

W popołudniowym oświetleniu też ciekawie wygląda :)

https://www.tripadvisor.co.uk/Attractio ... 1&filter=7

tiwa napisał(a):Byłem i widziałem tego "słonia" i mam wrażenie, że ta skała została tam specjalnie jakoś przytargana (może przy budowie drogi) :idea: . Aż się nie chce wierzyć, że takie cudo stoi na tym pustkowiu od wieków, bez żadnej ludzkiej ingerencji :?: 8O .

Na to wychodzi że stoi... pokraczne tłumaczenia włoskich tekstów mówią, że skała to część masywu górskiego Casteddazzu, z którego stoczyła się na skutek wybuchu? czy też w naturalny sposób oderwała się, i w tak oryginalny sposób została ukształtowana w procesie erozji.
Jest to rzeczywiście dość zadziwiające, że w takim miejscu przez tysiąclecia nie została zniszczona, a jedynie użyta jako oryginalny grobowiec :roll:

tiwa napisał(a):Tego nie wi(e)działem, a podoba mi się ta skała :D . Rozumiem, że w środku (niestety :( ) nie byliście :?:

Nie, nie byliśmy w środku, jakoś nie wpadliśmy na ten pomysł, uznając, że to co widzimy z zewnątrz wystarczy.

W sumie nie żałujemy...

Zdjęcia wnętrza i ekspozycji muzeum z internetu:

s1.jpg


s2.jpg


Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.09.2016 09:21

16 maja, poniedziałek c.d.

Wyjeżdżając z Sedini na południe po paru km mijamy nieduże Bulzi, w którym spodziewamy się znaleźć kolejny punkt warty zatrzymania. Jedziemy, jedziemy…nie widać ani obiektu, ani żadnych znaków, co jest trochę dziwne, bo informacja turystyczna na Sardynii jest zwykle wystarczająca i łatwo trafić tam, gdzie się zmierza. Okazało się, że kościół San Pietro del Crocifisso (inna nazwa di Simbranos) stoi nie w samym Bulzi, a spory kawałek za nim, po prostu wśród łąk.

Widać go już z drogi.

Obrazek

Obrazek

Kościół zbudowany jest w stylu romańskim i pochodzi z XII wieku. Zjechaliśmy po wybojach na dół by przekonać się, że oczywiście jest zamknięty. Pozostało pooglądanie z zewnątrz…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całkiem przyjemny jest pofałdowany krajobraz w tej części wyspy :)

Obrazek

Obrazek

Zresztą pogoda również dopisywała, po porannych chłodach zrobiło się znacznie cieplej, nie wiało zbyt mocno, widoczność też była przyzwoita.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.09.2016 09:21

Bryła kościoła może nie jest porywająca, zresztą, podobnych mu zabytków jest na Sardynii co najmniej kilkadziesiąt :roll: , ale skoro był po drodze…. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ławeczka w cieniu i woda dostępna bez problemu :cool:

Obrazek

Jak widać, tylko w tej części wyspy, podobnych mniej lub bardziej imponujących zabytków architektury romańskiej jest kilkanaście.

Obrazek

Pewnie parę jeszcze uda się zobaczyć…. :cool:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.09.2016 09:22

Póki co jedziemy dalej na południe. Zatrzymamy się, tym razem na nieco dłużej w Martis, miejscowości podobnej wielkością do Bulzi, gdzie znajduje się kolejny interesujący obiekt. Powiedziałbym, nawet bardziej interesujący :idea: , przynajmniej dla nas.

Nie, to jeszcze nie to :wink:

Obrazek

Nieopodal zostawiliśmy auto, z głównej drogi jest parę tabliczek ze strzałkami z napisem San Pantaleo, ale mimo to chwile zawahania były, czy aby skręcamy w dobre, jednakowo wąskie uliczki wśród nijakich zabudowań. To coś rzuciło się nam w oczy i podeszliśmy… dookoła wystawało kilka rurek, z których pewnie kiedyś ciekła woda, teraz wszystko wyschnięte było na wiór.

Obrazek

Placyk widać zadbany.

Obrazek

Różnego koloru róże na jednej gałązce, takiego cuda nigdy nie widzieliśmy 8O

Obrazek

Przejechaliśmy może kilkanaście km a już jesteśmy na północnym zachodzie :wink: , gdzie jak widać jest też parę ciekawych zabytków.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.09.2016 09:23

San Pantaleo, stojący na skraju wsi na niewysokiej skałce nad doliną rzeki Carrucana, to ruina. Zabezpieczona oczywiście i całkiem malownicza, na zdjęciach bardzo mi się spodobał i stał się jednym z punktów programu na dziś.

Obrazek

Obrazek

Budowla pochodzi prawdopodobnie z pierwszej połowy XIV wieku i reprezentuje styl romańsko-gotycki. Zawalenie się sklepienia i częściowo ścian zostało spowodowane osunięciami skalistej skarpy na której zbudowano kościół.

Podczas gdy jedni są już tuż tuż, inni dopiero się zbliżają :wink:

Obrazek

Całe kościoły wiadomo jak wyglądają. Takie ruiny jak ta, są inne, a przez to bardzo przynajmniej dla nas ciekawe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.09.2016 09:23

Jak widać spędziliśmy wewnątrz trochę czasu :cool:

Obrazek

Obrazek

Mi się udało nawet wdrapać na chór 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo fajne miejsce, nam się bardzo podobało. A jak się okazało, spod kościoła w Martis widać nasz kolejny cel…. :D .

Obrazek

c.d.n.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 02.09.2016 09:31

kulka53 napisał(a):Jak widać spędziliśmy wewnątrz trochę czasu :cool:

Obrazek

Wcale się nie dziwię, bo to super miejsce ... będę miała na uwadze ... kiedyś :oczko_usmiech:
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 02.09.2016 14:36

mysza73 napisał(a):
kulka53 napisał(a):Jak widać spędziliśmy wewnątrz trochę czasu :cool:

Obrazek

Wcale się nie dziwię, bo to super miejsce ... będę miała na uwadze ... kiedyś :oczko_usmiech:


Myślę że kiedy my tam trafimy też trochę czasu spędzimy :wink: uwielbiam takie klimaty 8)
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 02.09.2016 16:36

Piękne miejsce i ładnie sfotografowane :D . Czyż nie jest dziwne, że ruiny robią czasami lepsze wrażenie niż dopieszczony zabytek :?: . Przypomniały mi się podobne w klimacie (też bez dachu), nastrojowe i skłaniające do refleksji Niedokończone Kaplice w portugalskiej Batalhii.
pzdr. :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.09.2016 18:53

Święty Piotr od krucyfiksu bardzo fajny, łaciaty
No i stoi tak in the middle of nowhere

:)
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 03.09.2016 15:26

Witam :D
Wychodzę z ukrycia i się melduję w relacji. Podziwiam Waszą tegoroczną podróż po Sardynii. Do razu bardzo dziękuję za zeszłoroczną relację, bo była ona dla mnie i mojej rodziny inspiracją do tegorocznych wakacji na tej właśnie wyspie. 8)
Wyspa mnie urzekła i z ogromną radością jestem z Wami w tej relacji :D

Kościół w Martis ma swój klimat a przynajmniej tak widać na zdjęciach. Takie zabytki są dla mnie :D
Wpisuję na listę 8)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.09.2016 08:34

mysza73 napisał(a):Wcale się nie dziwię, bo to super miejsce ... będę miała na uwadze ... kiedyś :oczko_usmiech:
AniaJ. napisał(a):Myślę że kiedy my tam trafimy też trochę czasu spędzimy :wink: uwielbiam takie klimaty 8)
tiwa napisał(a):Piękne miejsce i ładnie sfotografowane :D . Czyż nie jest dziwne, że ruiny robią czasami lepsze wrażenie niż dopieszczony zabytek :?: .

To prawda, nam się ta ruina naprawdę spodobała. Jeszcze jedna była w planie, ale nie dotarliśmy, bo trochę nie bardzo było po drodze i nie pasowało czasowo.
Dobrze zachowane ruiny często robią takie wrażenie, lepsze niż odrestaurowany np zamek z ekskluzywnym hotelem wewnątrz :roll:
tiwa napisał(a):Przypomniały mi się podobne w klimacie (też bez dachu), nastrojowe i skłaniające do refleksji Niedokończone Kaplice w portugalskiej Batalhii.

Portugalia wciąż przed nami. Trochę daleko, ale kiedyś się pewnie wybierzemy (Małgosia naciska :wink: ).
tony montana napisał(a):Święty Piotr od krucyfiksu bardzo fajny, łaciaty
No i stoi tak in the middle of nowhere

To dość częste na Sardynii, że spotyka się bardziej lub mniej znane i zabytkowe kościoły czy klasztory gdzieś w polu. Tym bardziej nuragi, ale to akurat jest jeszcze bardziej zrozumiałe.
Romańskich, pizańskich kościołów jest tam w ogóle sporo :)

trinity napisał(a):Witam :D
Wychodzę z ukrycia i się melduję w relacji. Podziwiam Waszą tegoroczną podróż po Sardynii. Do razu bardzo dziękuję za zeszłoroczną relację, bo była ona dla mnie i mojej rodziny inspiracją do tegorocznych wakacji na tej właśnie wyspie. 8)
Wyspa mnie urzekła i z ogromną radością jestem z Wami w tej relacji :D

A witamy serdecznie :idea: :)
Bardzo fajnie, że udało się nam zachęcić Cię do wybrania się na wyspę i jeszcze fajniej, że wakacje się udały :)
W przeciwnym razie mogłoby być z nami źle :wink: .

W jakim regionie byliście i co udało się zobaczyć?

trinity napisał(a):Kościół w Martis ma swój klimat a przynajmniej tak widać na zdjęciach. Takie zabytki są dla mnie :D
Wpisuję na listę 8)

Czyli planujesz powrót :cool: , nie dziwię się :) .

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.09.2016 16:05

16 maja, poniedziałek c.d.

Chiaramonti to kolejne niewielkie miasteczko na naszej trasie. Kolejne ładnie położone, ale ani nie ono samo, ani nie jego położenie ściągnęły nas tutaj. W Chiaramonti znajduje się, a właściwie znajdował się kiedyś Castello dei Doria… to co z niego pozostało nie jest może imponująco zachowane :roll: , ale coś tam jest, a poza tym wzgórze z ruinami to podobno dobry punkt widokowy (465m n.p.m.), z którego czasami widać nawet Korsykę.

Obrazek

Obrazek

Dla przeciwwagi :wink:

Obrazek

Zastanawialiśmy się do czego to może służyć, ale nic nie wymyśliliśmy.

Castello dei Doria, to jeden z kilku zamków wybudowanych w XII i XIII wieku przez liguryjską rodzinę Doria dla obrony swoich posiadłości w regionie Anglona. Inne, to zamek Castelgenovese (obecne Castelsardo), Casteldoria w Santa Maria Coghinas i Orvei. W rękach tej rodziny budowla pozostawała do połowy XV wieku, by następnie jak całość wyspy przejść pod panowanie aragońskie. W tym okresie przebudowano i przekształcono zamek w kościół, który w późniejszych wiekach popadł w ruinę jaką możemy oglądać do dziś.

Jako że ruiny znajdują się w najwyższym punkcie w okolicy, uznaliśmy, że jak będziemy jechać cały czas pod górę, to dojedziemy gdzie trzeba :wink: . I tak się stało, udało się podjechać pod niemal samą bramę, z miejsca tego dobrze widać było leżące niżej miasteczko.

Obrazek

Obrazek

Posiedzieliśmy chwilę na murku, zjedliśmy drugie śniadanie…rzeczywiście roztaczają się stąd całkiem ładne widoki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostała do podejścia ta uliczka :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże - Sardynia z planem-ma

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.09.2016 16:06

Ruiny kościoła i droga którą przyszliśmy. Nikt niczego nie pilnuje, nie jest zamknięte, opłat brak.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Centrum Chiaramonti, no stąd zdecydowanie lepiej widać :idea:

Obrazek

Na szczycie, poza ruinami właściwie nic nie ma, trochę drzew, parę ławek, skoszona trawa… można przyjąć, że to takie miejsce piknikowe :)

Obrazek

Rzeczywiście, widoki niezłe…. na Martis w którym przed chwilą byliśmy.

Obrazek

Obrazek

i na ruiny San Pantaleo.

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 150
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone