Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 12.06.2015 11:40

... faktycznie bardzo przyjemne miasteczko ... :) ... ruch niewielki, a widoczki fajne ... :D ...

kulka53 napisał(a):albo częściej – koszulki z taką flagą.


... byłaby idealna do mojej wakacyjnej kolekcji ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1304
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 12.06.2015 16:05

Co ciekawe, do dziś można w Alghero usłyszeć język kataloński, bo w średniowieczu właśnie ten obszar był pod wpływem Katalończyków, podobnie jak i cała północno-zachodnia część Morza Śródziemnego.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.06.2015 18:34

kulka53 napisał(a):W jednej z bocznych kaplic, ładnie podświetlonej – czarnoskóra figurka... wpływy hiszpańskie, czy może Maurów :roll:
Obrazek

Mi się figurka skojarzyła z Madonną z Montserrat
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.06.2015 20:07

kmichal napisał(a):... byłaby idealna do mojej wakacyjnej kolekcji ... :mrgreen: ...

Pozdrawiam zbieracza :)
Gdybyśmy namiętnie zbierali koszulki, to chyba w szafach by się nie pomieściły :)
Ale też nie z każdego miejsca można jakąś przywieźć, niektóre greckie wysepki były na tyle małe, że nawet takiego sklepu nie było :wink: . A czasem niespecjalnie nam się oferta podobała :?
Toteż mamy tylko 3... z albańskim godłem :wink: , z archipelagiem Cyklad i teraz nową, z sardyńską flagą :)

maxredaktor napisał(a):Co ciekawe, do dziś można w Alghero usłyszeć język kataloński, bo w średniowieczu właśnie ten obszar był pod wpływem Katalończyków, podobnie jak i cała północno-zachodnia część Morza Śródziemnego.

Możliwe... myśmy nie słyszeli, zresztą nie wiem na ile różni się od hiszpańskiego (w tym sensie, czy ja bym odróżnił słysząc :) ).
Podobno sardyńskie miasta przypominają hiszpańskie... na pewno są bardzo kolorowe, a kamienice mają charakterystyczne balkony.

piekara114 napisał(a):Mi się figurka skojarzyła z Madonną z Montserrat

Rzeczywiście, jest identyczna, to po prostu kopia :roll:
Dowód na związek Sardynii z Katalonią :)
Oryginału nie widzieliśmy...

Figurka z Loreto też ma czarną twarz, podobnie kopie których parę w okolicy widzieliśmy.
Szczerze mówiąc nie wiem jaka jest przyczyna przedstawiania Marii z Dzieciątkiem w taki sposób :roll:

Pozdrawiam
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 13.06.2015 21:32

... tych cykladzkich oraz tej sardyńskiej zazdroszczę Wam ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 14.06.2015 12:00

kulka53 napisał(a):Alghero... się podobało...


...Mnie też...

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.06.2015 20:40

kmichal napisał(a):... tych cykladzkich oraz tej sardyńskiej zazdroszczę Wam ... :oczko_usmiech: ...
Pewnie przywiozłeś sobie za to jakąś z Danii :)
Może i my się zaopatrzymy... o ile nie będą po 50 euro :lol:

ajdadi napisał(a):
kulka53 napisał(a):Alghero... się podobało...


...Mnie też...

Liczę, (i sądzę...), że ostatni punkt programu z tamtego dnia, także Ci się spodoba :)
Zapraszam jutro...

Pozdrawiam
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 14.06.2015 21:41

... tak, kupiłem w Odense obok domu Andersena za cenę 12 E ... 8O ... czyli jak na Danię bardzo korzystnie - były też dwa razy droższe ... :lol: ...
Pozdrawiam.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 15.06.2015 07:47

kulka53 napisał(a):Jak do tej pory, było to najładniejsze miasto, które widzieliśmy na Sardynii...


Faktycznie ładne, przynajmniej na Waszych zdjęciach, a kiedy jeszcze nie ma dużo ludzi, to cała przyjemność zwiedzania. Miejsce może być nie wiadomo jak ładne, ale kiedy jest wypełnione szczelnie turystami, odechciewa się oglądać.

kulka53 napisał(a):... i takie właśnie sobie zakupiliśmy :cool: .


Też jestem kolekcjonerem koszulek i taką z pewnością bym kupił. Tak jak Wy nie kupuje ich oczywiście wszędzie. Czasem właśnie w miejscach, które szczególnie przypadły mi do gustu nie można tego zrobić. Oprócz koszulek kupuje też kubki, trochę już tego się zebrało.

Duża ta Sardynia, dużo zwiedzania. Może nie doczytałem, ale jeśli mogę trochę uprzedzić fakty, ile czasu tam spędziliście?

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.06.2015 08:47

kmichal napisał(a):kupiłem w Odense obok domu Andersena za cenę 12 E

Czyli cena całkiem akceptowalna :)
Na Sardynii ceny wahały się od 10 do 16 euro, tzn przynajmniej takie widełki zaobserwowaliśmy :)

KOL napisał(a):
kulka53 napisał(a):Jak do tej pory, było to najładniejsze miasto, które widzieliśmy na Sardynii...

Faktycznie ładne, przynajmniej na Waszych zdjęciach, a kiedy jeszcze nie ma dużo ludzi, to cała przyjemność zwiedzania. Miejsce może być nie wiadomo jak ładne, ale kiedy jest wypełnione szczelnie turystami, odechciewa się oglądać.

Dokładnie... zresztą pamiętam Wasze Lindos :cool:
Dlatego jakoś tak wychodzi, że przynajmniej na razie omijamy te największe miasta, typu Rzym, Wenecja, Florencja, Paryż itp. Raz, że trzeba by tam spędzić trochę więcej niż pół dnia, dwa, że wielogodzinne przebywanie w tłumie jest męczące i deprymujące.
Może kiedyś... ale nie wiem kiedy :lol:
Fakt, zwiedziliśmy m.in. Pragę, Bratysławę, Budapeszt, Wiedeń, stolice krajów nadbałtyckich, na każdym razem przeznaczając na każde z miast po kilka dni. Ale to było dawno, teraz mamy trochę inne podejście.

Sardyńskie miasta nie powalają, to fakt. Z tych co widzieliśmy, tak naprawdę ładne były 3, no, jeszcze czwarte (Castelsardo) jest warte poświęcenia mu tych 2-3 godzin ze względu na swoje położenie. Niemniej, zawsze, wszędzie można znaleźć COŚ ciekawego.

KOL napisał(a):Też jestem kolekcjonerem koszulek i taką z pewnością bym kupił. Tak jak Wy nie kupuje ich oczywiście wszędzie. Czasem właśnie w miejscach, które szczególnie przypadły mi do gustu nie można tego zrobić. Oprócz koszulek kupuje też kubki, trochę już tego się zebrało.

O kubkach nie pomyśleliśmy... podobnie jak o np czapeczkach :)
Sporo jest pamiątkowych gadżetów jakie można sobie nabyć.
Z niektórych miejsc chętnie bym coś przywiózł, ale na np Limnos koszulek jakoś ostatecznie nie wybraliśmy, a na Agios Efstratios, hmm... raczej nie było :wink: :lol:

KOL napisał(a):Duża ta Sardynia, dużo zwiedzania. Może nie doczytałem, ale jeśli mogę trochę uprzedzić fakty, ile czasu tam spędziliście?

Sardynia jest ogromna...ale wszystko zależy czy chce się ją poznać całą, czy tylko jakąś część i pozwiedzać dokładnie, czy przyjąć jakiś priorytet, np plażowy.
Myśmy spędzili tam 12 dni, miało być 13 ale ten ostatni skrócił się o połowę i w zasadzie prawie niczego nowego już nie widzieliśmy.
Jest właściwie postanowione, że jeszcze na wyspę wrócimy. W tak krótkim czasie nie ma szans by ją dobrze poznać - a staraliśmy się dobrze wykorzystać te dni. Zresztą, później już świadomie odkładaliśmy to i owo "na kiedyś" :) .

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 15.06.2015 08:55

kulka53 napisał(a):Dokładnie... zresztą pamiętam Wasze Lindos :cool:
Dlatego jakoś tak wychodzi, że przynajmniej na razie omijamy te największe miasta, typu Rzym, Wenecja, Florencja, Paryż itp. Raz, że trzeba by tam spędzić trochę więcej niż pół dnia, dwa, że wielogodzinne przebywanie w tłumie jest męczące i deprymujące.
Może kiedyś... ale nie wiem kiedy :lol:
Fakt, zwiedziliśmy m.in. Pragę, Bratysławę, Budapeszt, Wiedeń, stolice krajów nadbałtyckich, na każdym razem przeznaczając na każde z miast po kilka dni. Ale to było dawno, teraz mamy trochę inne podejście.



:) No właśnie Lindos to symbol tego o czym pisałem. Ja podobnie jak Wy miałem kiedyś ciśnienie na te duże znane miasta, kilka też odwiedziłem, teraz jakoś kompletnie nas do nich nie ciągnie.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.06.2015 09:01

12 maja, wtorek – c.d.

Alghero, mimo że ładne, zajęło nam jednak mniej czasu niż się początkowo spodziewaliśmy. Tak więc spokojnie, popołudniową porą, zaliczymy jeszcze jedno miejsce, które znalazło się na naszej trasie z uwagą że „trzeba” :) .

Na dodatek, pojedziemy tam ładną, widokową trasą, podobno jedną z ładniejszych na wyspie. Jak się okazało, rzeczywiście jechało się sympatycznie, prawie zupełnie pusto, spotykaliśmy prawie wyłącznie kampery :wink: .

Z Alghero do Bosy jest 45 kilometrów. Ogarnęliśmy to w godzinkę z hakiem, no bo przecież czasem trzeba się zatrzymać na jakieś fotki...A z tym problemu nie było żadnego, zatoczek do zatrzymania się przewidziano bardzo dużo.

Wybrzeże przypomniało mi to, które widzieliśmy na Monte Argentario:

Obrazek

Im dalej na południe, tym robiło się ciekawiej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.06.2015 09:02

Kilka plażyczek w mini zatoczkach zarejestrowaliśmy, ale nie było to nic szczególnego i w zasadzie bez dojazdu. Jechało się kolorowo.....

Obrazek

….za sprawą tych roślin, które z natury chyba przybierają takie jesienne kolory:

Obrazek

Widzieliśmy je dokładnie rok temu, w południowej części Folegandros. Tam było ich bardzo dużo i były mniejsze, bardziej krzaczaste. Tu zaś było ich mniej, ale w lepszych zapewne warunkach do wegetacji przybierały formy niedużych, 2-3 metrowych drzewek.

Obrazek

Skałki jakby powulkaniczne :roll:

Obrazek

To już niedaleko Bosy

Obrazek

Torre Argentina

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.06.2015 09:03

No i jesteśmy... Bosa to niewielkie miasto położone blisko morza, ale nie nad samym jego brzegiem, za to nad rzeką o nazwie Temo, która jest jedyną rzeką na wyspie nadającą się do żeglowania. Okolice te były oczywiście zamieszkane od tysiącleci, jednak do czasów średniowiecznych główna osada znajdowała się nieco dalej od morza – dziś są to przedmieścia z wciąż stojącym kościołem San Pietro Extramuros. W 1112 roku, na wzgórzu Serravalle wzniesiono zamek Malaspina i od tego czasu ludzie zaczęli przenosić się na drugi brzeg rzeki, na i pod zamkowe wzgórze. Za czasów hiszpańskich Bosa była jednym z najważniejszych i najbogatszych sardyńskich miast. Dziś tak nie jest, ale uroda miasta sprawiła, że zatrzymaliśmy się tu na długie godziny :cool: .

Bo czy nie jest tutaj ładnie? :)

Obrazek

Obrazek

Bez większego kłopotu zostawiamy auto pod wielkimi palmami nabrzeża Temo, na bezpłatnym parkingu wzdłuż ulicy. Podekscytowani naszym odkryciem :wink: niezwłocznie ruszamy poszwędać się po Bosie.

Oprócz dwóch starych dzielnic „podzamcza” starszej, z malutkimi, kolorowymi domkami zwanej Sa Piana i nieco nowszej, niżej, przy rzece, zwanej Sa Piatta, po drugiej stronie rzeki są takie nietypowe zabudowania, jak sadzę dawne spichlerze :roll: .

Obrazek

Wschodnia część Sa Piatta i katedra Niepokalanego Poczęcia NMP

Obrazek

Zachodnie nabrzeże widziane z mostu Ponte Vecchio

Obrazek

Szeroka rzeka Temo... nic dziwnego, do ujścia został może kilometr :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - SARDYNIA maj'201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.06.2015 09:03

Katedra, wybudowano ją zaraz po przeniesieniu się miasta pod twierdzę, czyli w XII wieku, jednak od tego czasu przebudowywano ją na tyle, że zatraciła swój średniowieczny charakter...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W katedrze zastaliśmy francuską wycieczkę, dołączyliśmy do niej na krótką chwilę licząc że czegoś się o Bosie dowiemy, ale wyraźnie było widać, że wizyta miała być bardzo krótka.

Obrazek

Obrazek

Główny deptak Bosy – Corso Vittorio Emanuele II

Obrazek

Obrazek

Mały kościółek przy deptaku – MB Różańcowej (XIX wiek), z pierwszym publicznym zegarem miejski, z 1875 r.

Obrazek

Obrazek

Wycieczka też jest zainteresowana :wink:

Obrazek

Obrazek

Kawałek dalej, w wąskiej uliczce opuściliśmy już Francuzów.... po tym jak przewodniczka doprowadziła ich do ubranej na czarno babci siedzącej na progu swego domu. Babcia, podobnie jak kilka innych nieopodal, zajmowała się wyrobem takich oto rękodzieł:

Obrazek

Namawiani do zakupu Francuzi, sięgnęli do kieszeni, a my lekko zniesmaczeni poszliśmy dalej własną drogą. Nie ma to jak zorganizowane wycieczki, nawet zakupy powiedzą jakie i gdzie trzeba zrobić :roll: .

Kotek też wydawał się być zniesmaczony takim procederem... :wink:

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe

Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 115
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone