Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 27.08.2013 12:32

kulka53 napisał(a):Przyjmijmy, że to jednak ... mysza :D ,


Dla mnie to jest wieprzowinka. :)

pzdr :wink:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 27.08.2013 12:56

Na zdjęciach wioseczka wygląda sympatycznie, a brak turystów dodaje jej czaru.

O Grzegorzu VII w wiki piszą, że "pozbawił godności wszystkich biskupów, zezwalających na łamanie celibatu, w zamian za łapówki. Szczególnie przeciwni tym zmianom, byli temu księża z Niemiec i Francji." :)
oraz
"W wigilię Bożego Narodzenia 1075, gdy Grzegorz odprawiał pasterkę w kościele św. Marii Maggiore, do krypty wpadła nagle grupa uzbrojonych żołnierzy, najemnicy złapali papieża za włosy i zranionego wywlekli sprzed ołtarza. Zamknięto go w ufortyfikowanej wieży, gdzie był torturowany i wyśmiewany. Następnego dnia papieża odbito, wierni doprowadzili go do kościoła, by dokończył mszę z poprzedniego dnia."

No i to papież znany z wydarzeń z Canossy - ale to już ciekawi sami sobie doczytają.

Ech, to były czasy...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 27.08.2013 13:02

kulka53 napisał(a):
Przedsmak POŁUDNIA? 8O :roll: :wink:

Obrazek

c.d.n.


E.... tam.... na Południu domy są "elegantsze" ;)

Swoją drogą - ile przywieźliście fotek z tej wyprawy? :)

:boss: :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.08.2013 13:30

longtom napisał(a):Dla mnie to jest wieprzowinka. :)

Czyli dla każdego coś miłego :wink: :cool:

DarCro napisał(a):wioseczka wygląda sympatycznie

Tak, to naprawdę była wioseczka...
Niesamowite było dla nas to, że te miejscowości, nawet tak małe, wyglądają wciąż zupełnie tak samo jak te 800, 700, czy 600 lat temu. Nie wiem czy u nas znalazłoby się choć jedną taką wieś :roll: .

DarCro napisał(a):O Grzegorzu VII w wiki piszą

Oj, piszą, piszą... strasznie dużo. Pisząc o Sovanie też tam zaglądnąłem i mnie to zaskoczyło, jak wiele wydarzeń się wiąże z jego osobą i że był liczącym się w historii papieżem. Wtedy doceniłem to, że widzieliśmy jego rodzinny dom :)

O Canossie już wcześniej czytałem... ruiny zamku leżą na wstępnie planowanej przyszłorocznej trasie włoskiej podróży :wink: .
Im więcej jeździmy, im więcej widzimy, im więcej potem czytamy, opisujemy i się dowiadujemy, także o "tamtych czasach" - tym szerzej otwierają się nam oczy 8O ze zdumienia.

tony montana napisał(a):E.... tam.... na Południu domy są "elegantsze" ;)

Się pojedzie, się na własne oczy zobaczy... :wink:

tony montana napisał(a):Swoją drogą - ile przywieźliście fotek z tej wyprawy? :)

Przywieźliśmy z 2 aparatów ponad 6000 zdjęć które zajęły około 30 GB (same jotpegi).
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 27.08.2013 13:44

tony montana napisał(a):E.... tam.... na Południu domy są "elegantsze" ;)

kulka53 napisał(a):Się pojedzie, się na własne oczy zobaczy... :wink:


Jest już malutki ZALĄŻEK jakiegoś planu wrześniowego (2014)? :)

tony montana napisał(a):Swoją drogą - ile przywieźliście fotek z tej wyprawy? :)

Przywieźliśmy z 2 aparatów ponad 6000 zdjęć które zajęły około 30 GB (same jotpegi).[/quote]

MAJ GUDNES ;)

A mi mówią, że chory jestem że 2500 fotek z Italii przywiozłem ;)

A tylko 500 zrobiłem w papierze :)

hihih
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 27.08.2013 18:26

A jak wygląda proces zwalniania karty pod nowe zdjęcia? Wozicie ze sobą jakiegoś laptopa?
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 27.08.2013 18:52

tony montana napisał(a):
tony montana napisał(a):E.... tam.... na Południu domy są "elegantsze" ;)

kulka53 napisał(a):Się pojedzie, się na własne oczy zobaczy... :wink:


Jest już malutki ZALĄŻEK jakiegoś planu wrześniowego (2014)? :)
Zostawiam tworzenie zarysów Pawłowi bo to on potem musi go jako kierowca realizować. Napisze pewnie sam coś na ten temat.

tony montana napisał(a):A mi mówią, że chory jestem że 2500 fotek z Italii przywiozłem ;)
hihih

W naszym wypadku "tą chorą" jestem ja. Wypełniam zdjęciami wszelkie dostępne karty jakie ze sobą zabieramy. :wink: Robię 2,5 x więcej zdjęć niż Paweł. No ale jak się ma prawdziwy aparat, który wydaje jeszcze szczęk opadającego lustra i zwiedza się bardzo ciekawą "słoneczną Italię" to same zdjęcia się "robią" :wink: A tak swoją drogą to lustrzanką po prostu nie zawsze "dobrze wychodzą" i trzeba poeksperymentować. (ev+-)

DarCro napisał(a):A jak wygląda proces zwalniania karty pod nowe zdjęcia? Wozicie ze sobą jakiegoś laptopa?

Nie wozimy laptopa i nie zrzucamy zdjęć. Mamy kilka kart pamięci do zapełnienia - w sumie 44 GB. Z Włoch wróciliśmy z wolnymi mocami. Jakieś 14 GB wolnego miejsca - na około 3 tys zdjęć ! :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 27.08.2013 20:22

kulka53 napisał(a):
DarCro napisał(a):O Grzegorzu VII w wiki piszą

Oj, piszą, piszą... strasznie dużo. Pisząc o Sovanie też tam zaglądnąłem i mnie to zaskoczyło, jak wiele wydarzeń się wiąże z jego osobą i że był liczącym się w historii papieżem. Wtedy doceniłem to, że widzieliśmy jego rodzinny dom :)
O Canossie już wcześniej czytałem...


Niedawno czytałam książkę o Matyldzie z Canossy. Beletrystyka, więc historia życia margrabiny zapewne mocno ubarwiona, ale ciekawie przedstawiona, jak chociażby wątki o dość silnych mocno prywatnych związkach z Grzegorzem VII na tle wydarzeń jak najbardziej historycznych :) . Jak pokazaliście urokliwą Sovanę, od razu mi się to i owo przypomniało :) ...

Czy wiecie, że szczątki Matyldy spoczywają w watykańskiej bazylice św. Piotra?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.08.2013 20:48

tony montana napisał(a):Jest już malutki ZALĄŻEK jakiegoś planu wrześniowego (2014)? :)

Trochę za wcześnie nawet na zalążki, przynajmniej na takie co do których byłaby pewność, że coś z nich wykiełkuje :wink:
Na razie to jeszcze nie wiemy czy spędzimy miesiąc i czy akurat we Włoszech... chociaż prawdopodobieństwo jest spore :) .
Jeśli by się tak zdarzyło, to myślę, że może tydzień przeznaczyłbym na nadrabianie zaległości z tych terenów które już ciut poznaliśmy, wstępnie trasę wyznaczyłem przez Mantovę :cool: , Parmę, Cinque Terre. Potem na południe... może Florencja :roll: , jakieś toskańskie maleństwa, Perugia, Todi. Z kolei na wschodzie czeka Ascoli Piceno, Teramo... no i góry, które nie były dla nas łaskawe tego maja. Może udałoby się to ogarnąć tak do 10 dni.

A co potem? Południe... tam jest cudnie :cool: .
Wiem już że całości na raz nie ogarniemy, więc albo Gargano + Apulia, albo może samo zachodnie wybrzeże od Rzymu na południe? . A może od razu na Sycylię? :cool: .
Pożyjemy, zobaczymy :)

dangol napisał(a):Niedawno czytałam książkę o Matyldzie z Canossy.

O szczątkach nie wiemy... wielu rzeczy nie wiemy :)
Ale o mocno prywatnych związkach i walkach o wpływy średniowiecznego (i nie tylko) papiestwa jakieś tam pojęcie się nam ugruntowało... Ja z kolei oglądałem chyba w TV Historia taki serial "Historia Papiestwa", wraz z tym co tu i ówdzie przeczytaliśmy dał niezły obraz tamtych czasów i kształtowania się katolicyzmu w obecnie znanej postaci.

A co do Sovany... skoro już nasze fotki przypomniały Ci takie fakty, to co by było jakbyś te niezmienione od wieków maleńkie wioski zobaczyła na własne oczy :roll: :D

Pozdrawiam :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 27.08.2013 21:18

kulka53 napisał(a): to co by było jakbyś te niezmienione od wieków maleńkie wioski zobaczyła na własne oczy


Co by to było, mogłoby się okazać po :idea: wprowdzeniu do realizacji wrześniowego planu C :) .

Bo na razie kombinuję, żeby wyszedł plan A lub B, a więc czekam na super-lastminuta na jedną z greckich 8) wysp na K (zdarzają się z Wrocławia przeloty na obie, ale czy :roll: w odpowiednim terminie cena będzie akceptowalna?).
Oczywiście, to nie to samo co podróż z własną sypialnią :wink: , ale jeśli ma się do dyspozycji tylko tydzień, to nie można zbytnio wybrzydzać :oczko_usmiech:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.08.2013 06:38

dangol napisał(a):jedną z greckich 8) wysp na K

Na przelotach się nie znam :? a greckich wysp na K jest trochę więcej niż dwie :cool: , na jednej zdaje się już nawet byłaś :) . Myśmy byli na dwóch... ale o Kithirę chyba nie chodzi :)

Na tydzień - rzeczywiście nie ma wyboru, tylko samolot albo :roll: gdzieś bliżej.
Trzymam kciuki za "akceptowalność" cen bo wtedy są szanse że znów spędzimy "wspólny" wrześniowy urlop :) .
Mimo, że żadna wyspa na K nie jest w tym roku w planie :) .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.08.2013 10:03

tony montana napisał(a):A mi mówią, że chory jestem że 2500 fotek z Italii przywiozłem ;)
hihih

Lidia K napisał(a):W naszym wypadku "tą chorą" jestem ja. Wypełniam zdjęciami wszelkie dostępne karty jakie ze sobą zabieramy. :wink: Robię 2,5 x więcej zdjęć niż Paweł. No ale jak się ma prawdziwy aparat, który wydaje jeszcze szczęk opadającego lustra i zwiedza się bardzo ciekawą "słoneczną Italię" to same zdjęcia się "robią" :wink: A tak swoją drogą to lustrzanką po prostu nie zawsze "dobrze wychodzą" i trzeba poeksperymentować. (ev+-)


Tak, aby wszystko było jasne: to ONI mówią, że to jest chore, ja uważam, że w dobie cyfrowej, można robić tyle zdjęć, ile się chce i potrzeba :)

tony montana napisał(a):Jest już malutki ZALĄŻEK jakiegoś planu wrześniowego (2014)? :)

kulka53 napisał(a):Trochę za wcześnie nawet na zalążki, przynajmniej na takie co do których byłaby pewność, że coś z nich wykiełkuje :wink:
Na razie to jeszcze nie wiemy czy spędzimy miesiąc i czy akurat we Włoszech... chociaż prawdopodobieństwo jest spore :) .


A dobra, bo myślałem, że to juz postanowione ;)

kulka53 napisał(a):Jeśli by się tak zdarzyło, to myślę, że może tydzień przeznaczyłbym na nadrabianie zaległości z tych terenów które już ciut poznaliśmy, wstępnie trasę wyznaczyłem przez Mantovę :cool: , Parmę, Cinque Terre. Potem na południe... może Florencja :roll: , jakieś toskańskie maleństwa, Perugia, Todi. Z kolei na wschodzie czeka Ascoli Piceno, Teramo... no i góry, które nie były dla nas łaskawe tego maja. Może udałoby się to ogarnąć tak do 10 dni.


Ascoli Piceno podobno zjawiskowe
A w Sulmonie nie byliście nie?


kulka53 napisał(a):A co potem? Południe... tam jest cudnie :cool: .
Wiem już że całości na raz nie ogarniemy, więc albo Gargano + Apulia, albo może samo zachodnie wybrzeże od Rzymu na południe? . A może od razu na Sycylię? :cool: .
Pożyjemy, zobaczymy :)


Między Rzymem A Neapolem to oczywiście Orvieto must see :)

Podobno ładne tereny to Sperlonga Gaeta, Terracina, potem aż do Neapolu nieciekawie mówią ....
No i Kalabria nieodkryta jeszcze przeze mnie ale z fotek AIT wyglądało, że MOCNA :)

No to na Apulię może nie starczyć czasu ...

:papa: :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.08.2013 10:21

tony montana napisał(a):A dobra, bo myślałem, że to juz postanowione ;)

Postanowione nie... na razie wymyślone i nastawienie bojowe jest :)
tony montana napisał(a):Ascoli Piceno podobno zjawiskowe
A w Sulmonie nie byliście nie?

Podobno.
Teraz niby były szanse, ale jednak nie dotarliśmy.
Do Sulmony też, a czytałem i o niej.

To co wymieniłem to oczywiście tylko takie ważniejsze miejsca... bo i Viterbo jeszcze zostało, i Tarquinia i Lago di Vico, Lago Bracciano, nie mówiąc jeszcze o np Massa Maritima czy San Galgano. Trochę zaległości na pewno się uzbiera :wink:

tony montana napisał(a):Między Rzymem A Neapolem to oczywiście Orvieto must see :)

Jak must, to must :wink:
Tylko czy ono na pewno pomiędzy tymi miastami leży? :roll: :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.08.2013 10:24

10 maja, piątek c.d.

Z Pitigliano podjechaliśmy znów kawałek na wschód, nad jezioro, które w zeszłym roku już widzieliśmy – ale z daleka, ze szczytu Monte Amiata. Lago di Bolsena leży już w Lacjum i jest największym w Europie jeziorem położonym w kraterze dawnego wulkanu 8O . Najważniejszym miasteczkiem nad jeziorem Bolsena jest... Bolsena :wink: , miasteczko nieduże ale ładne. Przed wyjazdem zobaczyłem w sieci kilka zdjęć zrobionych z jeziora i to zachęciło mnie by uwzględnić te okolice w naszej trasie. Dopiero potem doczytaliśmy że Bolsena znana jest z takiego jednego średniowiecznego cudu :roll: (kolejnego), w każdym razie tym bardziej fajnie że zobaczymy sobie jak tu jest :) .

Bolsena, tzn jej stara część nie leży bezpośrednio nad jeziorem a jakieś pół kilometra od brzegu, bezpośrednio nad brzegiem mieści się nowa dzielnica. Stare Miasto znajduje się na niedużej górce, zaparkowałem w odległości może 5 minut pieszo od tej oto bramy:

Obrazek

Pogoda jak widać za bardzo się nie poprawiła :? , ale przynajmniej nie padało, bez przeszkód mogliśmy pójść sobie na niedługi spacerek po Bolsenie.

Miejskie ujęcie wody :)

Obrazek

Schodki

Obrazek

Wieeelka brama 8O

Obrazek

Obrazek

Pod górkę...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

........... i na górce :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.08.2013 10:24

Ten placyk i okolice to najładniejsze miejsce miasteczka

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znajduje się tu XIV wieczny zamek książąt Monaldeschi – obecnie muzeum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoki sprzed zamku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 96
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone