Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 20.06.2013 13:13

Draj Woche... :mrgreen:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.06.2013 13:19

FUX napisał(a):Draj Woche... :mrgreen:


Aber ... vom ... bis ...? ;)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 20.06.2013 13:26

Nie; do wyjazdu.

Latem mam młyn. Tylko 10-14 dni. :evil:
M.
Croentuzjasta
Posty: 491
Dołączył(a): 19.08.2002
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) M. » 20.06.2013 19:48

130P0936.jpg


Polski Cmentarz Wojskowy tylko ja zauważyłem? 8O
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.06.2013 20:36

M. napisał(a):Polski Cmentarz Wojskowy tylko ja zauważyłem? 8O

Witam :idea:
Wiedzieliśmy że tam jest, dobrze go było widać z dołu, widzieliśmy też poza murami znaki do niego kierujące. Chcieliśmy tam pójść ale po wyjściu z Bazyliki dość mocno padało :? i uciekliśmy do samochodu :roll: .
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 22.06.2013 14:40

kulka53 napisał(a):Obrazek


Bardzo mi się podoba to zdjęcie. :!:

Drugi Dom Marii - nie rozumiem czemu się dziwicie.
Wiele osób ma po dwa lub więcej domów. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.06.2013 10:36

DarCro napisał(a):Bardzo mi się podoba to zdjęcie. :!:

Ciekawe dlaczego :roll: :wink:
Ja osobiście wolę parę innych naszych fotek :)

DarCro napisał(a):Drugi Dom Marii - nie rozumiem czemu się dziwicie.
Wiele osób ma po dwa lub więcej domów. :wink:

Ale nie zatrudniają aniołów do ich przenoszenia o tysiące km :wink:
Chociaż... czego teraz za kasę nie zorganizujesz :roll:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.06.2013 10:42

2 maja, czwartek

Świta... późno coś :? . Nieeee, to nie zima kiedy wciąż tylko ciemno i ponuro, to tylko zachmurzona włoska, marchiańska wiosna :roll: . Tak, dziś bardzo, bardzo, nawet jeszcze bardziej niż zwykle zachmurzona i ponura...
A ledwo zdążyliśmy otworzyć oczy, zaczęło padać. Szybko doprowadziliśmy wnętrze auta do stanu umożliwiającego jazdę :wink: i.... w sumie nic więcej nie dało się zrobić. Nawet zjeść :? , kiepsko. Leje, bierzemy więc książki i czytamy...

Tuż obok była budowa, magazyn jakiś czy może supermarket. Co prawda dziś nie święto, ale myśleliśmy, że Włosi też jakiś długi weekend sobie uskuteczniają. Jednak nie, punktualnie o 7 pojawiło się dwóch gości pod parasolkami :wink: , trochę później pojawiło się jeszcze więcej, tym razem w kaskach i w otoczeniu budowlanego sprzętu. Nie zwracali na nas uwagi, w końcu byliśmy ZA płotem, ale uznaliśmy, że czas na opuszczenie tej okolicy. No i z powodu deszczu nawet nie mamy żadnej fotki :? .

No nic, leje, okolica zabudowana niemal jak przedmieścia Warszawy :wink: , a to tylko (a może aż) Macerata. Daleko nie było, raptem po parunastu minutach daliśmy się porwać strumieniowi aut zmierzających w tylko sobie znanych kierunkach wokół miejskiego centrum. To nie była dobra pora....poranny szczyt. Mokro, ciemno, szyby parują, zupełnie nie wiem dokąd jechać, gdzie zaparkować. Trochę potrwało zanim wcisnęliśmy się w ostatnie wolne miejsce tuż pod miejskimi murami, mogliśmy pozostawić tu auto na dwie bezpłatne godziny. Mało, ale zawsze coś.

Najpierw i tak trzeba było w końcu coś zjeść. Śniadanie na parkingu tuż obok przejeżdżających dwupasmówką aut nie było zbyt przyjemne, ale i z tym trzeba się czasem zmierzyć i sobie poradzić. Jedyny plus – na chwilę przestało padać, przynajmniej przez chwilę mogliśmy mieć trochę swobody...

No i tak naprawdę pewnie nie wspominałbym tego z taką niechęcią i rozgoryczeniem, gdyby choć miasto odwdzięczyło się nam pokazując swą urodę. A tym razem było po prostu nijak :? .

Wyruszyliśmy około 9 zostawiając za szybą własnoręcznie napisaną kartkę z „ora di arrivo”. Do bramy Porta Mercato mieliśmy zaledwie kawałek... byłem zadowolony, bo tuż obok mieści się coś, dlaczego najbardziej chciałem tu przyjechać – Sferisterio. Widziałem w internecie zdjęcia, bardzo mi się ta budowla spodobała i koniecznie chciałem ją zobaczyć. A cóż to takiego? To XIX wieczna, otwarta w 1820 r. arena niegdyś służąca walkom byków, konnym wyścigom i grze w piłkę, obecnie opera na wolnym powietrzu mieszcząca 3000 ludzi.

Wygląda mniej więcej tak:

Obrazek

Zdjęcie jest z internetu, dlaczego? Bo się okazało, że Sferisterio jest na wolnym powietrzu, owszem, ale wolnego dostępu tam nie ma :? . Teoretycznie można obiekt zwiedzić, bodajże za 4 euro, ale co z tego, jak wszystko pozamykane na głucho, zero informacji, w ogóle kicha. I nie to, że byliśmy za wcześnie – wracaliśmy też tamtędy i sytuacja była identyczna.

Pozostało tylko pooglądać Sferisterio i okolice z zewnątrz.

Po prawej Sferistrio, po lewej Porta Mercato

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Piazza Mazzini. Moja mina mówi sama za siebie :wink:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.06.2013 10:42

Malutki Piazza Strambi i kościółek Madonna della Misericordia

Obrazek

Wnętrze, co prawda barokowe, ale bardzo mi się spodobało. Ciekawa była też sama budowla kościółka, otoczonego szerokim jakby korytarzem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten sam placyk, stoi tu również Katedra.

Obrazek

I taki pomnik :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.06.2013 10:43

W środku, no pooglądaliśmy :)

Obrazek

Obrazek

Jeleń prawie na rykowisku :wink:

Obrazek

Obrazek

Scenka powyżej przedstawia patrona Maceraty, św Giuliana, którego historia jest dość zaskakująca. Pewnego dnia napotkany na polowaniu jeleń przemówił przepowiadając mu, że zabije własnych rodziców. Giuliano wyprowadził się z domu w odległe strony, założył rodzinę. Gdy kiedyś wrócił z polowania, w swym łóżku zastał dwie osoby. Przekonany, iż właśnie nakrył swą żonę na niewierności, bez zastanowienia zabił pogrążonych we śnie ludzi. Szybko okazało się, że byli to jego rodzice którzy chcieli go odwiedzić...Giuliano miał straszne wyrzuty sumienia i odrąbał sobie ramię, które to jest obecnie relikwią przechowywaną w kościelnym skarbcu. W pokucie założył też przytułek i opiekował się w nim chorymi. Jak widać, różne są drogi do świętości... :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

XIX wieczny biskup Maceraty

Obrazek

Czasem dobrze wejść gdzieś z wycieczką i przewodnikiem. Podpatrzyliśmy że uwaga grupy ludzi skupia się po prawej części prezbiterium, podeszliśmy potem i my. To najstarsze malowidło przechowywane w katedrze.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.06.2013 10:43

Gdy wyszliśmy z katedry znów zaczęło padać. Wyjątkowo niegościnna była dla nas Macerata i jej okolice :roll: . Przeszliśmy się nieco po starym centrum miasta, które naprawdę niczym nas nie zachwyciło.

Obrazek

Obrazek

Główny plac miasta, Piazza della Liberta. Co chwilę wycieraliśmy obiektywy szmatkami, ale i tak nie dało się uniknąć paru „zachlapanych” zdjęć :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.06.2013 10:44

Corso della Repubblica i w głębi kościół San Giovanni – jeden z niewielu ładnych obrazków z Maceraty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chociaż, ta brama też była całkiem niezła :)

Obrazek

Obrazek

Palazzo Ricci, obecnie muzeum sztuki współczesnej

Obrazek

Kościół San Filippo

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.06.2013 10:44

Malutki Santa Maria della Porta

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sklepienie bardzo ładne :)

Obrazek

Ale barokowe okrągłości czasem przybierają trochę przesadne formy :)

Obrazek

Obrazek

Piazza Mazzini

Obrazek

I w ten sposób w nieco ponad półtorej godziny zrobiliśmy mini rundkę po niezbyt rozległym centrum Maceraty. Wróciliśmy do samochodu marząc by chociaż przestało padać... Miasto okazało się największym włoskim rozczarowaniem podczas całych dwóch włoskich tygodni. Nie będziemy zachęcać do odwiedzin... ale gdyby ktoś tu przypadkiem zabłądził, może zobaczy w Maceracie coś, czego nam się nie udało :roll: :)

c.d.n.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.06.2013 10:55

kulka53 napisał(a):
I w ten sposób w nieco ponad półtorej godziny zrobiliśmy mini rundkę po niezbyt rozległym centrum Maceraty. Wróciliśmy do samochodu marząc by chociaż przestało padać... Miasto okazało się największym włoskim rozczarowaniem podczas całych dwóch włoskich tygodni. Nie będziemy zachęcać do odwiedzin... ale gdyby ktoś tu przypadkiem zabłądził, może zobaczy w Maceracie coś, czego nam się nie udało :roll: :)

c.d.n.


Nie spodobało się Wam, bo nie byliście na meczu siatkówki :wink: ,
a w Maceracie jest całkiem niezły zespół Lube Banca Macerata :oczko_usmiech: .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.06.2013 10:57

Prawdopodobnie przy innych okolicznościach przyrody :wink: wygląda lepiej , sympatyczniej , zachęca do długich spacerów i odkrywa swoje uroki . . .
W deszczu wszystko wygląda inaczej :?


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 69
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone