Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.05.2018 10:45

Czas na powrót nad wspomniane jeziorko. Od Termopil to około 5 km, od naszej stałej trasy i autostrady – niespełna 2 km. Najpierw na moment zatrzymujemy się nad strumykiem, który wartko przepływa przez równinę… podobieństwo do włoskiej Saturnii nasuwa się od razu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest tu też coś w rodzaju akweduktu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Samo jeziorko jest nieduże i tuż obok jest asfaltowy placyk parkingowy – tego dnia i o tej porze dość szczelnie zapełnia go około 20 samochodów. W wodzie jednak wciąż jest sporo miejsca :D .

Obrazek

Obrazek

Dołączamy do moczących się w jeziorku na niespełna godzinkę :cool: . Woda ma bardzo komfortową temperaturę ale jest dość płytka, w najgłębszym miejscu ma może metr. W jednym miejscu z dna wydostają się bąbelki sprawiające wrażenie siedzenia w jaccuzi :) . Ogólnie jest baaaaaardzo przyjemnie i mimo obecności sporej ilości ludzi jest cicho i spokojnie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego odkrycia :idea: .

Do przejechania zostało nam około 200 km czyli znając warunki tej trasy – jakieś 3 godziny. Jazda jest bezproblemowa do czasu dotarcia do miejscowości Erithres, już za Tebami czyli bardzo blisko celu… problem w tym, że ten cel jest na drogowskazach skreślony, zasłonięty, a od czasu do czasu pojawiają się zakazy wjazdu 8O . Mamy trochę stresu bo nie wiemy o co chodzi… gdyby się okazało że droga jest przypadkiem zamknięta, na objazd mogłoby nam zabraknąć czasu, tzn. raczej na pewno nie zdążylibyśmy na prom :? . Mimo to widzimy wciąż pojawiające się z naprzeciwka samochody…. Dopiero daleko za Erithres zagadka się wyjaśnia, ta droga jest rzeczywiście zamknięta ale dla ciężarówek a powód jest dość poważny – tak jak poważne są jej uszkodzenia po zimowych ulewach :roll: , jezdnia jest poobrywana, podmyta, są zwężenia i wahadłówki. Niemniej nie zabiera nam to wiele więcej czasu, na szczęście.

Przed Pireusem tradycyjne tankowanie. Ta co zwykle stacja oferuje niestety drogie paliwo, dlatego przedostajemy się na 2 stronę jezdni na stację na której zawsze tankuję podczas powrotu (1,24 e). Tam po raz drugi spotkamy Polaka - młodego chłopaka, który mieszka w Grecji i na tej stacji pracuje :) , poznał nas i chwilę pogadaliśmy.

W porcie przy kupnie biletów okazuje się że popłyniemy do Iraklionu liniami Anek (pływają na zmianę wspólnie z Blue Starem) statkiem Kriti II. Z Anekiem nie mamy dobrych skojarzeń :wink: , znany nam ich statek Prevelis jest jednostką beznadziejną na której m.in. przeżyliśmy przygodę gdy zepsuł się nieopodal Santorini parę lat wstecz. Jak będzie na Kriti? Zaraz się okaże, plusem była o 17 euro niższa cena od tej której się spodziewałem (143 euro za auto i 2 osoby – rejs na Kretę nie jest zbyt drogi).

Ładujemy się na prom, jeszcze pustawy. Plus – pokład dla samochodów jest niezabudowany w całości, nie ma duchoty i zapachu spalin, auto będzie miało przewiew. Na pokładzie pasażerskim też nieźle :) sporo kanap, do tego tłumów nie ma więc jeszcze nawet znajdujemy coś pustego dla siebie. Odkryliśmy także kabiny prysznicowe, z których tym razem nie skorzystaliśmy. Minusy wychodzą później, obsługa (kelnerzy) bardzo przejmują się swoją rolą i faktem że jesteśmy w barze :roll: , okazuje się że nie można tu wyciągać swojego jedzenia (ewentualnie na odkrytym pokładzie na górze), nie można też wyciągnąć się :? w pozycji leżącej. Dopiero po dłuższym czasie, gdy większość pasażerów udaje się do kabin zaczyna panować swobodniejsza atmosfera, panowie w mundurkach odpuszczają i kanapy stopniowo zajmują „śpiworowicze” :wink: . Przed nami noc na promie a od rana – witaj Kreto :idea: .

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.05.2018 11:43

To przejazd Serbią podrożał? Jeśli dobrze pamiętam to w 2016 od Roszke do Macedonii płaciłam w sumie 10 eur...

kulka53 napisał(a):Kąpieli nie próbowałem ale nogi zamoczyłem :) przy okazji zmierzyłem temperaturę wody. Efekt – 20,5 stopnia, całkiem zachęcający jak na ostatnie dni kwietnia 8O
Zachęcający :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.05.2018 11:54

piekara114 napisał(a):To przejazd Serbią podrożał? Jeśli dobrze pamiętam to w 2016 od Roszke do Macedonii płaciłam w sumie 10 eur...

Droższy jak mi się wydaje jest ten początkowy (albo końcowy :) ) odcinek od Węgier do Belgradu, już w zeszłym roku we wrześniu to było 4,5 euro. Oni trochę pozmieniali tam bramki, dawniej były dwie na których się płaciło - od północy przed Nowym Sadem i przed Belgradem, teraz zaraz za Suboticą bierze się bilecik a przed Belgradem płaci.

piekara114 napisał(a):
kulka53 napisał(a):Kąpieli nie próbowałem ale nogi zamoczyłem :) przy okazji zmierzyłem temperaturę wody. Efekt – 20,5 stopnia, całkiem zachęcający jak na ostatnie dni kwietnia 8O
Zachęcający :D

Dodam uprzedzając fakty, że na Krecie było podobnie lub ciut niżej. Tak czy inaczej bez większego problemu wielokrotnie się zanurzaliśmy :) , jeśli tylko nie przeszkadzały w tym ogromne fale + kamieniste dno.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 18.05.2018 12:22

kulka53 napisał(a): Efekt – 20,5 stopnia, całkiem zachęcający jak na ostatnie dni kwietnia


W tym czasie w "naszym" jeziorze na Kaszubach :roll: :mrgreen: 14...
lkemot
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 149
Dołączył(a): 14.02.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) lkemot » 18.05.2018 12:37

Czy mógłbyś podać namiary na to ciepłe jeziorko...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.05.2018 12:41

dangol napisał(a):
kulka53 napisał(a): Efekt – 20,5 stopnia, całkiem zachęcający jak na ostatnie dni kwietnia

W tym czasie w "naszym" jeziorze na Kaszubach :roll: :mrgreen: 14...

Hmmm, to chyba i tak w miarę nieźle :)
W zeszłym roku w Bałtyku w 2 połowie czerwca było 16 :D (ale i tak przynajmniej kilka razy się kąpałem 8O :cool: )

lkemot napisał(a):Czy mógłbyś podać namiary na to ciepłe jeziorko...

Jasne :)
To tu: 38.804339, 22.494838
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 18.05.2018 13:06

Bałtyk zazwyczaj zimniejszy od jeziora...
Dla mnie absolutne minimum, abym mogła się cała zamoczyć, to 18 :wink: , komfort i przyjemność pojawia się tak od 24 :) . Oczywiście, w jeziorze nawet w środku lata :roll: nieczęsto się to zdarza, więc z braku laku akceptuję te niższe od komfortowych.
Grzesiek w 14 pływał, no ale co do dla niego, skoro zimą wchodził do przerębli :wink: .
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 18.05.2018 13:11

kulka53 napisał(a):... Chora Sfakion skąd miał odpłynąć prom na moją wymarzoną Gavdos


Nie tylko Twoja wymarzoną :). Wielokrotnie już była w planach, tylko zawsze z czymś przegrywa, przez konieczność odwiedzenia Krety właśnie. Szkoda, że Wam się nie udało na nią popłynąć. No nic, pooglądamy Kretę.
My też niedawno wróciliśmy, ale jakoś przez zniknięcie fmixa, przynajmniej na razie jakoś mi chęć do pisania relacji odeszła.

Pozdrawiam
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 18.05.2018 13:22

kulka53 napisał(a):
Olimp w chmurkach i w śniegu.

Obrazek



A ja marzę o biegówkach w Masywie Olimpu :!: :D

Pozdr
W.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.05.2018 09:28

dangol napisał(a):Bałtyk zazwyczaj zimniejszy od jeziora...

W tych samych terminach to na pewno :)
dangol napisał(a):Dla mnie absolutne minimum, abym mogła się cała zamoczyć, to 18 :wink: , komfort i przyjemność pojawia się tak od 24 :) . Oczywiście, w jeziorze nawet w środku lata :roll: nieczęsto się to zdarza, więc z braku laku akceptuję te niższe od komfortowych.
Grzesiek w 14 pływał, no ale co do dla niego, skoro zimą wchodził do przerębli :wink: .

No tak, 24 to już faktycznie jest przyjemnie :)
Dawniej nasze ewentualne bałtyckie 20 przyjmowaliśmy z wielką radością :wink: , teraz jednak to trochę mało - nawet w maju na południu. Pamiętam jak zaczęliśmy przygodę z Chorwacją i bardzo nas rozczarowała temperatura wody - fakt że w 2 połowie września, ale my w końcu nad ciepłe morze się wybraliśmy... a tu zanurzanie jak w naszym Bałtyku :? . W czerwcu (byłem dwukrotnie) było chyba jeszcze gorzej.
Z Małgosią różnimy się w jednym - ona wejdzie do wody jaka by prawie nie była ale wtedy gdy jest upał i jest jej gorąco. A ja przeciwnie - do chłodnej wody daję radę wejść gdy powietrze ma zbliżoną temperaturę i najlepiej gdy są fale... dlatego z trudem ale dawałem radę w tym 16-sto stopniowym Bałtyku :cool: .

KOL napisał(a):
kulka53 napisał(a):... Chora Sfakion skąd miał odpłynąć prom na moją wymarzoną Gavdos


Nie tylko Twoja wymarzoną :). Wielokrotnie już była w planach, tylko zawsze z czymś przegrywa, przez konieczność odwiedzenia Krety właśnie. Szkoda, że Wam się nie udało na nią popłynąć. No nic, pooglądamy Kretę.

W końcu to też Grecja, choć taka jakby trochę niegrecka...
Ja też o Gavdos myślałem od paru już lat ale nie było o tym mowy jak i nie było mowy o Krecie. Teraz też trochę żałuję, choć wiem jaka była wtedy sytuacja i jakie były powody rezygnacji. Może będzie jeszcze okazja.
KOL napisał(a):My też niedawno wróciliśmy, ale jakoś przez zniknięcie fmixa, przynajmniej na razie jakoś mi chęć do pisania relacji odeszła.

Mam nadzieję że wróci....
Google+ z którego korzystamy ma swoje wady ale daje się oswoić, może spróbujesz.
Bardzo jesteśmy ciekawi jak było i jakie wyspy odwiedziliście.... :cool:

janusz.w. napisał(a):A ja marzę o biegówkach w Masywie Olimpu :!: :D

A nie za stromo tam? :)
Sporo śniegu widzieliśmy też na Parnasie... a i na Krecie jeszcze tu i ówdzie leżał 8O .

Pozdrawiam
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 19.05.2018 15:31

Ale szybko ten czas leci. Dopiero konczyliscie pisać o Dodekanezie a tu już nie tylko pobyt ale nawet relacja „po” pomyka ... :D .
Oczywiście nie może mnie tu zabraknąć chociaż Kreta ... :papa: Zobaczę czy tym razem mnie zachęci czy zniechęci ....
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.05.2018 15:42

Hejka

Szczerze mówiąc, wstęp mnie mocno zaskoczył. Jasne, że Kreta jest inna niż Cyklady (choć nie byłem na żadnej z Cyklad hehehe), inna niż Rodos - ale sądziłem, że jeśli takie Rodos dobrze wpsominacie, a ono jest wg mnie troche nietypowe - mało białych wioseczek i niebiesko-białych motywów (wyjątek: Lindos) to Kreta tym bardziej wam się spodoba

Zdobyliście Grotę Zeusa? :)

Ciekaw jestem, czy dotarliście do Plaży Vai i dalej do Itanos, do Ierapetry, bo Kato Zakros już chyba czytałem, że byliście

:boss: :papa:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1378
Dołączył(a): 27.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 19.05.2018 21:38

Ciekaw jestem Waszego spojrzenia na Kretę. Gdzie byliście i co zobaczyliście. My starujemu na Kretę zaraz po skonczeniu roku szkolnego. W odróżnieniu od Was celujemy w część zachodnią.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.05.2018 14:38

Hej
Już niedługo pojadę Waszymi śladami.
Fajny pomysł na ten popas koło terenu słynnej bitwy, zwłaszcza, że planuję sam pomnik zaliczyć.
A ta tania stacja jest po drugiej stronie tej o której pisałeś Paweł na PW ??
Ciekawy jestem Waszych miejsc na Krecie - myślę, ze opiszecie coś unikalnego, z dala od typowych turystycznych ścieżek.
:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.05.2018 18:26

Buber napisał(a):Już niedługo pojadę Waszymi śladami.
Fajny pomysł na ten popas koło terenu słynnej bitwy, zwłaszcza, że planuję sam pomnik zaliczyć.
Buber, to gdzie w tym roku pomykasz?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 630
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone