Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.04.2018 08:13

1 października, niedziela

To dzień z przyjemną podróżą przy pięknej, bezchmurnej niemal pogodzie :idea: . Noc była lodowata 8O , raptem 3 stopnie było gdy ruszaliśmy jeszcze w ciemnościach około 6 rano. Ale w miarę upływu czasu temperatura nieco się podniosła, na tyle że nie telepaliśmy się z zimna podczas śniadania na parkingu gdzieś pośrodku Węgier. Lubię jazdę przez Węgry, drogi są pustawe, wsi nie ma aż tak wiele i choć pojawiły się na naszej trasie fotoradary 8O (5, skrzętnie zapisaliśmy gdzie się znajdują by nie być zaskoczonymi za rok) to jak zawsze można tam liczyć na przelotową prędkość około 60-70 km/h. Niespełna 300 km pokonujemy w około 4 godziny. Mijamy Bratysławę i na fajnej stacji Jurki w Stupavie (najtańsze paliwo) dobieram tyle litrów by wystarczyło na dojazd do Polski. Przez lasy i puste tereny pomiędzy Stupavą a Holicem drogą wzdłuż autostrady zawsze jedzie się nam bardzo ładnie i przyjemnie :D .

Słowacka jesień…

Obrazek

Obrazek

Czechy to już inna bajka :? . Wieś za wsią, sznurki pojazdów… tempo jak zawsze spada. Nie ma siły, szybciej niż średnie 50km/h tych 200 km nie pokonujemy. A i na obiad trzeba się zatrzymać :cool: , ostatni…

Tankowanie w Głuchołazach to właściwie ostatni godny odnotowania moment tej podróży. Około 17 docieramy do domu. Tym razem podróż z Pireusu zajęła nam mniej więcej równe 30 godzin.

KONIEC :idea:

Dziękujemy bardzo Czytelnikom za uwagę i poświęcony czas :D :idea:
Do zobaczenia w kolejnej relacji…

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.04.2018 09:01

Werginia ponownie odnotowana.....
Dziękujemy za kolejną podróż, ale liczę jeszcze na podsumowane, które zawsze się u Was pojawia...
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 16.04.2018 09:57

Dziękuję za kolejną świetną relację :!:
Zapewne już niebawem ruszacie do Grecji :D

Pozdr
W.
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 16.04.2018 10:24

Dzięki za to co było... I już cieszę sie, że niedługo zapewne pojawi się nowa relacja :D ....
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13060
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 16.04.2018 10:49

kulka53 napisał(a):
KONIEC :idea:

Dziękujemy bardzo Czytelnikom za uwagę i poświęcony czas :D :idea:
Do zobaczenia w kolejnej relacji…

:papa:

I nie będzie tradycyjnego podsumowania 8O 8O 8O :wink:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 16.04.2018 11:50

I ja dziękuję za ciekawą relację.

mysza73 napisał(a):I nie będzie tradycyjnego podsumowania 8O 8O 8O :wink:


Nie traćmy nadziei :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 16.04.2018 12:11

Trudno nie zgodzić się z poprzednikami :!:
Dziękuję za to co było i czekam na to co pojawi się po eskapadzie majowej. :)

pzdr :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.04.2018 17:07

Dzięki za wspaniałą relację 8).
No i fajnie, że wkrótce będziecie mieli nowe wyspiarskie zdobycze :D, a my miłe chwile przed ekranem przy Waszych kolejnych wspomnieniach :hut: :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.04.2018 19:07

piekara114 napisał(a):Werginia ponownie odnotowana.....

Okolica niezbyt może ciekawa, pagórek mało imponujący, ale skrywa prawdziwy skarb...
Pamiętam swoje wrażenie, nie wiedząc czego się można w środku spodziewać stanąłem jak wryty :idea:
piekara114 napisał(a):Dziękujemy za kolejną podróż, ale liczę jeszcze na podsumowane, które zawsze się u Was pojawia...

mysza73 napisał(a):I nie będzie tradycyjnego podsumowania 8O 8O 8O :wink:

maxredaktor napisał(a):Nie traćmy nadziei :)

I słusznie... podsumowanie oczywiście będzie, pewnie jutro rano :cool: .
janusz.w. napisał(a):Dziękuję za kolejną świetną relację :!:
Zapewne już niebawem ruszacie do Grecji :D

Potter napisał(a):Dzięki za to co było... I już cieszę sie, że niedługo zapewne pojawi się nowa relacja :D ....

Tak, ruszamy i rzeczywiście niedługo... tak jak w zeszłorocznym wrześniu trochę nietypowo bo już w czwartek :)
A relacja raczej będzie... chyba już nie umiemy bez tego funkcjonować :wink:

longtom napisał(a):Dziękuję za to co było i czekam na to co pojawi się po eskapadzie majowej. :)

Tym razem będzie (najprawdopodobniej) bez większych fajerwerków, bo wybieramy się na wyspę powszechnie znaną. Nam jednak wciąż nie... tak więc dzięki determinacji Małgosi :wink: tym razem padło na Kretę :) .
Majowy termin powinien zaowocować - podobnie jak na Rodos i Santorini - jeszcze akceptowalną ilością turystów :idea:

dangol napisał(a):Dzięki za wspaniałą relację 8).
No i fajnie, że wkrótce będziecie mieli nowe wyspiarskie zdobycze :D, a my miłe chwile przed ekranem przy Waszych kolejnych wspomnieniach :hut: :)

Liczę na to, że może poza Kretą jednak uda się coś jeszcze tego maja dołożyć do "kolekcji" :D
To był mój warunek - godzę się na Kretę ale pod warunkiem, że "uszczknę" jeszcze chwilkę czasu na jakiś inny ląd :cool:
Ale tak naprawdę to mam nadzieję, że i na Krecie znajdziemy coś fajnego dla siebie :idea: .

Pozdrawiam :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.04.2018 19:12

kulka53 napisał(a):Tym razem będzie (najprawdopodobniej) bez większych fajerwerków, bo wybieramy się na wyspę powszechnie znaną. Nam jednak wciąż nie... tak więc dzięki determinacji Małgosi :wink: tym razem padło na Kretę :) .
Majowy termin powinien zaowocować - podobnie jak na Rodos i Santorini - jeszcze akceptowalną ilością turystów :idea:
Tak cały czas myślała, że właśnie Kreta w końcu będzie :D No na Krecie w okresie majówkowym sporo użytkowników tego forum będzie... Rozglądałam się wczoraj za lotami, ale ceny mało przyjemne....musi poczekać na ponowne odwiedziny...
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.04.2018 06:59

Kolejna wspaniałą inspiracja na wyprawę do Grecji.
Czekam na podsumowanie - po Santorynie pociąga mnie nie tylko reszta Cyklad, ale turystyczne wyspy a Dodekanezu byłyby niczego sobie. A Verginę muszę koniecznie zobaczyć po drodze - ale tak jak pisałem - z powrotem. Wszyscy którzy tam byli polecają to miejsce.
Jestem bardzo ciekawy Krety waszymi oczami .. to już niedługo :D .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.04.2018 07:16

piekara114 napisał(a):Tak cały czas myślała, że właśnie Kreta w końcu będzie :D No na Krecie w okresie majówkowym sporo użytkowników tego forum będzie... Rozglądałam się wczoraj za lotami, ale ceny mało przyjemne....musi poczekać na ponowne odwiedziny...

Kiedyś w końcu musiała być :wink:
A września nam szkoda... zakończenie sezonu to ma już być bardziej luzackie, mniej zwiedzania a więcej plażowania by wykorzystać warunki pogodowe i wodne :cool:
Jak z lotami to nie wiem, ale paliwo podrożało na pewno, także będzie ciut drożej. No i wstępy, te w Grecji mocno poszły w górę, trzeba się już liczyć z tym że za półdarmo się kraju nie pozwiedza.
Jeśli będzie na Krecie ktoś stąd, to może nas rozpozna, niewiele chyba jest na wyspie aut z polskimi numerami :) . A będziemy jeszcze bardziej rozpoznawalni, bo zakupiłem bagażnik i założymy na dach boxa :) już od paru lat kurzącego się w kącie. Zobaczymy jak nam się sprawdzi na nowym aucie :lol:

Buber napisał(a):po Santorynie pociąga mnie nie tylko reszta Cyklad, ale turystyczne wyspy a Dodekanezu byłyby niczego sobie.

Cóż, no nie dziwi mnie to wcale :cool:
Santorini jest jedyne i niepowtarzalne, inne wyspy już tak oryginalne nie są, niemniej myślę że takie np Simi, Astipalea czy Nisyros niewiele jej ustępują :wink: .
My się we wrześniu najprawdopodobniej znów wybierzemy na wyspy Dodekanezu, ale "dokończyć" Cyklady też będzie trzeba...jeszcze 5 nam zostało :)

Buber napisał(a):A Verginę muszę koniecznie zobaczyć po drodze - ale tak jak pisałem - z powrotem. Wszyscy którzy tam byli polecają to miejsce.

My z reguły zawsze woleliśmy jeśli coś zwiedzać do na początku wyjazdu... na koniec już emocje opadają i chęci nieco mniej, tu zawsze liczył się bardziej sprawny powrót do domu. Ale każdy ma inaczej :) , no i wszystko zależy od planu podróży.
Wergina, myślę że wraz z Akropolem oraz muzeum w Mykenach... to chyba miejsca które zrobiły na nas największe jak dotąd wrażenie z greckich starożytności...

Buber napisał(a):Czekam na podsumowanie

To już za parę chwil :)

Dzięki za miłe słowa :idea: Wszystkim :idea:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.04.2018 08:53

Na zakończenie relacji kilka słów tradycyjnego podsumowania :) .

Podczas wrześniowej dwutygodniowej podróży na 3 greckie wyspy w archipelagu Dodekanez w 2017 roku przejechaliśmy około 4600 km, w tym:

- podróż do/z Pireusu – około 4050 km
- na wyspie Tilos – około 190 km
- na wyspie Nisyros – około 180 km
- na wyspie Astipalea – około 180 km

Całkowity koszt 17-sto dniowego wyjazdu wyniósł około 3700 zł, w tym:

- paliwo i opłaty drogowe – około 1350 zł
- promy – około 1750 zł
- zakupy na miejscu (broszury, pamiątki, to i owo do jedzenia i picia :wink: , wstępy) – około 600 zł . Ale tym razem było to szaleństwo wyjątkowe :) , myślę że to co niezbędne zamknęłoby się w 200 zł a tym samym koszt całościowy wyniósłby około 3300 zł.
- noclegi – tradycyjnie za free :) , jedzenia zabranego z domu nie wliczamy od jakiegoś już czasu do kosztów (nie wyjeżdżając też musielibyśmy coś jeść…)

Tym razem wszystko poszło mniej więcej zgodnie z wcześniejszym, przedwyjazdowym planem (w przeciwieństwie do podróży majowej :) ). Jedyne niespodzianki to przebita opona :? oraz niesamowicie wiejący wiatr i rozkołysane morze podczas podróży powrotnej. Do niespodzianek, ale miłych też można zaliczyć z kolei prawie zupełny brak wiatru :) podczas dni spędzonych na wyspach, jedyne momenty kiedy zakłócał nam spokojne egzystowanie to jeden, właściwie nawet pół dnia na Tilos oraz sama końcówka na Astipalei. Pod tym względem był to najspokojniejszy :idea: wyjazd, i do tej pory pozostaje dla nas zagadką i tajemnicą czy w rejonie Dodekanezu jest tak zawsze o tej porze roku że wieje mniej niż na Cykladach, czy może po prostu mieliśmy szczęście :roll: . Poza tym również pogoda dopisała nam IDEALNIE , na 12 wyspiarskich dni nieco pochmurne były raptem 2-3 godziny jednego nisyroskiego popołudnia. A już temperatura wody :hearts: , po raz pierwszy w życiu mieliśmy okazję na własnej skórze przekonać się jak smakuje kąpiel w 27-28 stopniach :D .

Odwiedzone i w miarę myślę dokładnie zwiedzone 3 wyspy Dodekanezu BARDZO przypadły nam do gustu :idea: . Jak już wspominałem wcześniej na każdą chętnie bym powrócił… a dlaczego?

Na Tilos… za jej absolutny brak komercji, autentyczność i klimat, gorącą wodę w morzu 8O , ładne krajobrazy i sporo niezłych (dla nas) plaż. Ale przede wszystkim za Eristos :idea: i możliwość nieograniczonego kempingowania na tej plaży w cieniu tamaryszków z dostępem do pełnego węzła sanitarnego…to było coś niesamowitego, na co trafiliśmy po raz pierwszy nie tylko na greckiej wyspie ale i w ogóle w życiu :cool: .
A czego zabrakło? Może próby wspięcia się na najwyższy szczyt? Może wycieczki do Kastro Stavrou Lambrou?

Na Nisyros… przede wszystkim za Pachię Ammos :cool: , super plażę, ładną i z ciekawym dojściem. Ale oczywiście także za wulkan :idea: , ciekawostkę może nie jedyną taką w Grecji, ale chyba najbardziej imponującą, a także za bardzo ładne krajobrazy na wyspie.
Czego nam zabrakło… przede wszystkim i chyba to mogę wymienić jako jedyną rzecz – wycieczki na najwyższy szczyt wyspy :roll: .

Na Astipaleę… oczywiście za przewspaniałą Chorę z ciekawym Kastro :idea: , ale też za niesamowite, oryginalne krajobrazy wyspy… za plażę Tzanaki, świetne dla nas miejsce z pięknym widokiem :cool: , no i też za te niemal całkowite pustki o tej porze roku.
Tu zdecydowanie wybrałbym się jeszcze do dawnego klasztoru Panagia Flevariotissa i stamtąd – może – na plażę Pachia Ammos… ale to nie wiem, bo wędrówka mogłaby być zbyt uciążliwa. Natomiast na pewno wybralibyśmy się na niedostępną autem plażę Ai Giannis…

Zawsze zostaje coś na ewentualny następny raz :cool:

Pamiętam gdy parę lat temu zaczynaliśmy swoją przygodę z greckimi wyspami, głównie z Cykladami, i korzystając jeszcze z przewodników czytałem to i owo na temat każdej wyspy, te wschodnie, dodekaneskie wydawały mi się dużo mniej ciekawe… tzn. może nie tyle mniej ciekawe co mniej dla nas odpowiednie. Bo z gorszymi plażami, bo bardziej zaludnione, zabudowane… Rzeczywistość okazała się z jednej strony właśnie taka – bo na przykład Simi…plaż nie ma tam prawie wcale a i ludzi mieszka tłum, do tego przybywają makabryczne ilości turystów na wycieczki z Rodos. Jednak to wszystko kompletnie przestaje mieć znaczenie gdy wpływa się do portu na Simi i widzi te wspaniałe rzędy kolorowych domków wspinające się na strome zbocza wokół zatoki :idea: . Z kolei Tilos czy Astipalea…nie dotknięte masową turystyką zaoferowały nam jedne z najwspanialszych chwil ze wszystkich spędzonych podczas greckich wakacji… Tak, Dodekanez w niczym nie ustępuje Cykladom :idea: , jest może trochę inny, ale oferuje różnorodność znaną nam już wcześniej. Każda wyspa jest inna, każda ma coś oryginalnego, ciekawego do zaoferowania i z wielką niecierpliwością czekamy momentu kiedy znów będziemy mogli zjechać z promu na te jeszcze nie odwiedzone, jeszcze nam nieznane, jeszcze nie sprawdzone, nie oswojone. Kiedy znów wybierzemy Dodekanez? , kto wie, może jeszcze w tym roku :idea: :D .

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.04.2018 08:59

Bardzo fajne podsumowanie :D
Powinieneś na początku wątku dać kompendium wiedzy o wyspie: czyli Wasza subiektywna ocena każdej z odwiedzonych wysp - ale to byłaby pomoc.....
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 17.04.2018 10:12

Piękne i zachęcające (do podróży w tamte strony) podsumowanie :D . Pogoda we wrześniu 2017 r. była też na Cykladach zaskakująco dobra. Może to jakiś długofalowy trend, albo 7 lat wspaniałej pogody :roll: , czego nam wszystkim życzę :oczko_usmiech: .
pzdr. :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 627
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone