Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2018 08:43

Ruszyliśmy. Za wielkiego wyboru dróg na Tilos nie ma :wink: , Megalo Chorio, parę km w kierunku Livadii i odbicie pod górę w prawo.

Obrazek

Docierając do „przełęczy” mijamy grupę piechurów… jesteśmy pełni podziwu że o tej wczesnej bądź co bądź jeszcze porze doszli z Livadii aż tutaj.

Obrazek

Na przełęczy trochę wieje, ale nie jest tak źle. Zostawiam auto na niedużym placyku, tyłem do słońca, z uchylonymi szybami. O jakimkolwiek cieniu w tym miejscu nie ma mowy.

Obrazek

Widać stąd Livadię.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widać też Kastro Agriosikia.

Obrazek

Sporo tu różnych drogowskazów :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oryginalny stojak na przydatne w wędrówce kije :cool:

Obrazek

Małgosia też wybrała sobie jeden… przydał się a potem przyjechał z nami do domu :cool:

Wybieramy ten kierunek… :idea:

Obrazek

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 22.01.2018 09:21

kulka53 napisał(a):Wybieramy ten kierunek…


... no to zobaczymy w jakie kolejne ciekawe miejsce nas zabierze ... :lol: ...
Pozdrawiam.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 22.01.2018 22:38

Bardzo dobry wybór 8) ! Szkoda tylko, że wtedy nie mieliście jeszcze sprzętu do snurkowania :wink: , bo na Tholos z pewnością warunki ku temu były świetne.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2018 07:54

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Wybieramy ten kierunek…

... no to zobaczymy w jakie kolejne ciekawe miejsce nas zabierze ... :lol: ...

Trochę, z daleka, było już widać w jednym z poprzednich odcinków :)
Jest to z pewnością plaża godna polecenia :idea:

dangol napisał(a):Bardzo dobry wybór 8) ! Szkoda tylko, że wtedy nie mieliście jeszcze sprzętu do snurkowania :wink: , bo na Tholos z pewnością warunki ku temu były świetne.

:cool:
Tak, możliwe że rzeczywiście mógłby się przydać... tyle że akurat nie w tym momencie w którym się na Tholos znaleźliśmy :?
Właśnie wtedy warunki były niesprzyjające... o czym niedługo :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2018 09:36

21 września, czwartek c.d.

Plecaki spakowane, aparaty wiszą na szyjach, kije w dłoniach… idziemy na plażę Tholos. Jak wynikało z napisów na drewnianych tabliczkach do pokonania było zaledwie 1,3 kilometra – to w poziomie, niezbyt dokładnie wiedzieliśmy tylko ile w pionie (około 200 m), ale i tak nie miało to aż takiego znaczenia. Była wspaniała pogoda, ostre, przejrzyste powietrze, gorące ale już nie tak nieznośnie upalne jak przez ostatnie dni. No i okolica bardzo przyjemna :) .

Obrazek

Obrazek

Kiedyś ktoś miał tutaj swoją „farmę” .

Obrazek

Obrazek

Poza tym jednym opuszczonym budynkiem z paroma tarasowymi poletkami nic więcej tutaj nie ma.

Obrazek

Obrazek

Zastanawialiśmy się, czy ktoś specjalnie tak poukładał te kamienie w okrąg, w którego dokładnym środku wyrastała wyjątkowo dorodna urginia :lol: :D

Obrazek

Mniej więcej pół drogi to łagodnie obniżająca się ścieżka.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2018 09:37

Kolorowe skały Tilos…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mniej więcej od tych czerwonych skał teren mocniej się obniża, ścieżka stała się wyraźnie bardziej stroma i gorszej jakości. Jednak także w sandałkach dajemy radę :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zbliżając się do morza widać, że zwiększający się wiatr nieźle marszczy powierzchnię :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Już mamy blisko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak zwykle jestem pierwszy :cool:

Obrazek

Plaża jest całkiem spora 8O , nie spodziewaliśmy się aż takiej powierzchni. Podoba się nam, jest piaszczysta, chociaż piach jest gruboziarnisty. Co dość oczywiste w tego typu miejscach, zalega na niej sporo wyrzuconych przez morze plastikowych śmieci i patyków, ale to w części do której dochodzi ścieżka. Przy brzegu jest czyściutko, nawet żadnych traw nie ma.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2018 09:38

Dłuższą chwilę zastanawiamy się, gdzie się umieścić. Niestety porządnie wieje :? , na górze nie było tego tak czuć jak tutaj. Zależałoby nam też na miejscu gdzie można by się schować w cieniu, dziś słońce jest naprawdę ostre i mimo, że skórę już mamy nieźle zbrązowiałą to nie chcemy się narażać na jakieś nieprzyjemne oparzenie. Najpierw umieszczamy się po prawej stronie pod skałami, potem przenosimy się jednak na środek wykorzystując tę konstrukcję, którą później trochę poprawiłem.

Obrazek

Od razu wędruję przez kamienne zwałowisko do drugiej części Tholos, tej która z daleka wydawała się nam zielona… i faktycznie takie wrażenie sprawia, ale na zdjęciach :lol: , bo na miejscu te skały, jak i gruboziarnisty piach pod nimi są raczej w odcieniu szarym :roll: .

Jednak jest to świetne, piękne miejsce :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Opanowane w znacznej mierze przez kozy :cool: …..

Obrazek

…..które wykorzystują ledwie cieknącą spośród skał słodką wodę do zaspakajania pragnienia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2018 09:39

Kolorystyka tego zakątka naprawdę się nam podoba :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zwłaszcza, że w tuż obok, na „głównej” części Tholos jest diametralnie inna 8O .

Obrazek

Ooooooo, mamy gości 8O :lol: .

Obrazek

Para przybyszów umieściła się po przeciwnej stronie plaży i po chwili rekonesansu zabrała się za rozstawianie szmacianego daszku przeciwsłonecznego. Z podziwem przyglądaliśmy się gdy mijały kolejne minuty, przechodzące niemal w godziny 8O a oni uparcie walczyli z absolutnie niewykonalnym wg mnie zadaniem w warunkach tak silnego wiatru.

Mimo sporych fal udało się nam zanurzyć w tholoskiej wodzie. Podobnie jak na innych tiloskich plażach także i tu trzeba trochę uważać bo na dnie zalega sporo kamieni i głazów.

Bardzo podobał mi się tutejszy piach zarówno z plaży głównej jak i tej mniejszej. Postanowiłem zabrać trochę ze sobą :cool: , znalazłem dwie walające się puste butelki i napełniłem je do pełna. Wraz z tą, która już od paru dni jeździła z nami w aucie przyjechały do domu :) .

Jeszcze parę zdjęć z mniejszej części Tholos, bardzo, naprawdę bardzo spodobało się nam to miejsce, choć przy takich falach, niespecjalnie nadawałoby się do plażowania… no i nie sprzyjała temu obecność stadka kóz :wink: :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2018 09:39

Niestety, wiało zbyt mocno :? . Po może dwóch godzinach walki o przetrwanie :roll: poddaliśmy się. Mimo, że plaża była pusta (nikt więcej poza wspomnianą dwójką się nie pojawił) i naprawdę fajna i ciekawa nie daliśmy rady znosić tak silnych podmuchów przed którymi nie było się gdzie schować. Zgodnie zarządziliśmy powrót :( , a pozostały czas do końca dnia wykorzystamy na odwiedzenie jednego miejsca, którego jeszcze rano w ogóle nie braliśmy pod uwagę 8O .

Niełatwo podchodziło się z plecakiem wypełnionym butelkami z piachem :wink: .

Widać że wieje :roll:

Obrazek

Ale na przełęczy wcale nie było tak źle… auta w każdym bądź razie nie zwiało :)

Obrazek

Ten znak z krowami to trochę na wyrost :wink: bo na Tilos nie widzieliśmy ani jednej :lol: .

Obrazek

Tą szutrówką którą widać z tyłu można szybko i bardzo stromo zjechać do Livadii, zrobiliśmy to pierwszego dnia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To jedziemy... daleko nie będzie :)

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 23.01.2018 09:52

kulka53 napisał(a):Kolorystyka tego zakątka naprawdę się nam podoba


... faktycznie - kolory raczej z tych rzadziej spotykanych ... :) ...
Pozdrawiam.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 23.01.2018 11:25

Trochę mnie nie było, ale nadgoniłem. :)

IMG_5807a.jpg


To tak dla ochłody.

pzdr :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.01.2018 14:52

kulka53 napisał(a): Po może dwóch godzinach walki o przetrwanie :roll: poddaliśmy się.

Na przyszłość koniecznie trzeba podróżować z polskim wynalazkiem - parawanem :mrgreen:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 23.01.2018 15:23

Czekałem na Tholos i nie zawiodłem się, coś pięknego! Już nie mogę się doczekać! :). Ale nie tylko Tholos. Od początku Wasza relacja utwierdza mnie w przekonaniu, że Tilos jest bardzo dobrym wyborem.

Dzięki i Pozdrawiam
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 23.01.2018 15:40

Fantastyczne te kolory skałek... zielone, czerwone, szare.... Plus błękit wody... Obłędnie 8) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.01.2018 19:40

kmichal napisał(a):... faktycznie - kolory raczej z tych rzadziej spotykanych ... :) ...

Z wysp które mieliśmy okazję do tej pory widzieć, chyba tylko Milos była bardziej kolorowa :)

longtom napisał(a):Trochę mnie nie było, ale nadgoniłem. :)

Cóż... brnięcie w zaspach zajmuje sporo czasu :cool: :wink:
Czyżby to Sudety były? Chyba nie...

piekara114 napisał(a):Na przyszłość koniecznie trzeba podróżować z polskim wynalazkiem - parawanem :mrgreen:

Podróżujemy z namiocikiem :)
Został w samochodzie...nawet nie pomyślałem by go zabrać a rzeczywiście mógł się przydać - jeśli by wytrzymał ten wiatr.
Ale nie ma tego złego... dzięki temu odwiedziliśmy jeszcze jedno miejsce i była to dość emocjonująca wyprawa 8O

KOL napisał(a):Czekałem na Tholos i nie zawiodłem się, coś pięknego! Już nie mogę się doczekać! :). Ale nie tylko Tholos. Od początku Wasza relacja utwierdza mnie w przekonaniu, że Tilos jest bardzo dobrym wyborem.

:D
Tholos rzeczywiście jest bardzo ładna i ciekawa, podobnie jak przyjemna jest wędrówka na nią. Nie śledziłem ile dokładnie czasu zajęło nam zejście i powrót, ale nie jest to ani daleko ani zbyt stromo.
Co do Tilos to będąc tam też byliśmy takiego zdania - była bardzo dobrym wyborem :cool:
Jeszcze 3 miesiące... :)

Potter napisał(a):Fantastyczne te kolory skałek... zielone, czerwone, szare.... Plus błękit wody... Obłędnie 8) .

Plus jeszcze dzikość i pustki :)
No cóż... to Grecja i jej wyspy... Każda inna, każda ma coś oryginalnego, sprawiającego że warto właśnie na nią się udać by to zobaczyć, poznać, doświadczyć.
Ciebie jednak jak sądzę nie trzeba do tego przekonywać :cool:

Pozdrawiam :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 605
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone