Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 28.12.2017 10:59

kulka53 napisał(a):I właśnie tutaj, na klasztornym dziedzińcu spotyka nas zaskakująca sprawa… składa się on zasadniczo z dwóch kilkupiętrowych budynków, wszędzie, także w różnych dziwnych zakamarkach są drzwi do pomieszczeń. Niektóre z nich są zamknięte, ale większość jest otwarta :roll: , a w tych pomieszczeniach (oczywiście zaglądamy) stoją łóżka, pokoje są lepiej lub gorzej wyposażone i nadają się do skromnego zamieszkania. ...


Na Lipsi, (w sumie niezbyt daleko od Tilos) spotkaliśmy się z czymś podobnym.

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.12.2017 19:03

kmichal napisał(a):... ja zdecydowanie jestem w stanie pojąć ... :wink:

Spoko... :wink: , wiem że nieco "dziwny" jestem w tym temacie :lol:
tiwa napisał(a):Ekscesów nie ma, a plaża z gatunku tych, które lubię :) .
Ciekawe jak było pod wodą :roll: :?: .

piekara114 napisał(a):Całkowicie się z Tobą zgadzam i to samo pytanie z chęcią bym zadała....

No niestety, na takie pytanie nie będzie wyczerpującej odpowiedzi :roll: :( .
My absolutnie nie zaglądamy pod wodę... raz że nie mamy sprzętu, dwa, że, przynajmniej jeśli o mnie chodzi to wolałbym żeby nic tam pod spodem za bardzo nie pływało :?
Ale :idea: , właśnie w czasie tego wyjazdu Małgosia coś tam zaczęła wspominać, że ona jednak może i by chciała to i owo zobaczyć, napomknęła nawet o zakupie niezbędnego zestawu 8O . Co prawda na razie do tematu nie wróciła, ale do maja jeszcze trochę czasu zostało, więc kto wie :)
To co widziałem to - kamienie, duże i małe, oraz płyty skalne. Buty do wody wg mnie na tej plaży niezbędne. Płyty śliskie :idea: . Jakiś tam rybi drobiazg zapewne pływał, bo prawie zawsze pływa :)

longtom napisał(a):Na Lipsi, (w sumie niezbyt daleko od Tilos) spotkaliśmy się z czymś podobnym.

O, fajnie że przypomniałeś... do tej relacji niewątpliwie będę musiał wrócić, gdy zaplanujemy sobie północną część Dodekanezu :idea: . Przed wrześniem nie wróciłem... i żałowaliśmy :oops:
Takie wyposażone pokoje w monastyrach, a także w budynkach przy zwyklejszych kościołach (np na Ios) widywaliśmy przynajmniej kilkukrotnie. Tu zaskakujący był fakt że ktoś 2 takie pokoje sobie zajmował... i jestem prawie pewien, że nie byli to Grecy.

Pozdrawiam
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.12.2017 20:12

Nadgoniłem i już jestem na bieżąco
Jak zwykle bardzo dokładne opisy, spora ilość zdjęć i kolejna wyspa do kolekcji. Tilos. No, zobaczymy, jak tam będzie, trochę już pokazaliście

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2017 07:03

tony montana napisał(a):Nadgoniłem i już jestem na bieżąco
Jak zwykle bardzo dokładne opisy, spora ilość zdjęć i kolejna wyspa do kolekcji. Tilos. No, zobaczymy, jak tam będzie, trochę już pokazaliście

Póki co dopiero początek, więc aż tak daleko jeszcze nie odjechaliśmy :wink:

A że podróż odbyła się stosunkowo niedawno i jeszcze cały czas świeżo w pamięci, to opisy w miarę szczegółowe... Tak, wiem że nie każdy to lubi :roll: :wink: , ale my to też robimy dla siebie by mieć pamiątkę za jakiś czas. Oczywiście zakładając że cro.pl nie uleci w niebyt internetowych przestworzy... ale na to się nie zanosi patrząc na ilość reklam i zaangażowanie pewnej osoby :cool:

A jak będzie? NAM się podobało i mam nadzieję że Tobie też się to i owo spodoba :)

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2017 08:50

17 września, niedziela c.d.

Ze Skafi jedziemy na drugą stronę wyspy popatrzeć na największą i najważniejszą plażę Tilos – położoną w zatoce na końcu sporej doliny Eristos. Dolina ta jest płaska, rozległa i raczej nie zabudowana, a wykorzystywana w celach rolniczych – pełno tu poletek z warzywami, ogródków, drzew, jest zielono. Asfaltowa droga dochodzi do samej plaży, później w obie strony są piaszczyste trakty wzdłuż gęsto rosnących dorodnych tamaryszków. A w tych tamaryszkach… 8O :roll: :idea: … porozbijane namioty :cool: .

No nie powiem, szok całkiem spory. Spodziewałem się tego po tej plaży Plaka na której byliśmy rano, ale nie po Eristos, najgłówniejszej plaży tej wyspy 8O . Tutaj to powinien stać rządek hoteli a nie namiotów :lol: .

No dobra, z tym rządkiem to przesadziłem, bo jest już druga połowa września i aż tak dużo ich nie było, ale kilkanaście owszem. Ale ewidentnie było widać, że cały teren przy plaży jest w ten sposób wykorzystywany, były ogrodzone kamykami parcelki, wyrównane, porozwieszane tu i ówdzie sznurki, porobione między gałęziami półeczki…Przejechaliśmy wolniutko z wybałuszonymi oczami aż do końca przyglądając się temu zjawisku i oczywiście przy okazji wypatrując dogodnego miejsca na nasz obozik :cool: bo natychmiast oczywiste się stało, że właśnie znaleźliśmy najlepszą bazę noclegową na wyspie :idea: .

Nie zatrzymaliśmy się… zdjęć brak. Ale będą :) .

Wracamy i jedziemy w kierunku Livadii. Mniej więcej w połowie drogi skręcam w prawo, opuszczoną wioskę Mikro Chorio na razie odpuszczamy. Jedziemy dalej mocno pod górę, widoki coraz rozleglejsze.

Livadia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ta szutrówka prowadzi do Mikro Chorio.

Obrazek

Górzyste wnętrze Tilos.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2017 08:51

Potem przestaliśmy się skupiać na robieniu zdjęć bo dalsza droga była dość wymagająca :roll: , betonowa wprawdzie, ale bardzo stroma i wąska. Postanowiliśmy bowiem dojechać na prawie najwyższy szczyt wyspy, ten, na którym stoją różne antenki. Było bezwietrznie i potwornie gorąco, auto wciągało te swoje i nasze w sumie prawie dwie tony z pewnym wysiłkiem, czego skutkiem była rosnąca z minuty na minutę temperatura silnika 8O , dopiero drugi raz zaobserwowałem to zjawisko w naszym „nowym” samochodzie, tym razem jednak wskazówka dotarła do górnej granicy, tak jeszcze nigdy nie było. W Skodzie pewnie trzeba byłoby już od połowy góry włączyć na full ogrzewanie :roll: , tutaj jednak wciąż chłodziła nas klima. Ale gdy dotarliśmy na miejsce trochę pomogłem silnikowi dojść do siebie…

Obrazek

Ta góra w tle to właśnie Profitis Ilias, najwyższy tiloski szczyt.

W drugą stronę też wysoko :roll: .

Obrazek

Livadia.

Obrazek

Livadia + urginia :cool:

Obrazek

Tam też pojedziemy, ale później :)

Obrazek

Obrazek

Tam… pójdziemy 8O (choć jeszcze o tym nie wiemy :) )

Obrazek

Obrazek

Na Tilos rośnie trochę moich ulubionych kwiatków, ale patrząc ogólnie nie są one zbyt dorodne w porównaniu ze spotykanymi na innych wyspach.

Obrazek

Obrazek

Ciepło jest :wink:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2017 08:52

Livadia z jednej strony….

Obrazek

…Eristos z drugiej 8O

Obrazek

Pogoda jest bezchmurna ale powietrze, chyba z powodu upału bardzo zamglone.

Obrazek

Pod koniec Eristos są jeszcze takie czerwone plażyczki.

Obrazek

Pusta Eristos. Ten biały budynek to jedyny hotel przy tej plaży.

Obrazek

Eristos i Megalo Chorio.

Obrazek

Megalo Chorio i mury Kastro ponad nim.

Obrazek

Tilos.

Obrazek

Szczyt z antenami.

Obrazek

Wiele się silnik nie ochłodził, ale teraz będziemy już zjeżdżać :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stromo…

Obrazek

Obrazek

Fajne skałki…

Obrazek

Podobało się nam. Będąc na Tilos warto się tam wybrać :idea: .

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 29.12.2017 09:08

kulka53 napisał(a):Szczyt z antenami.


... w sumie taki koniec świata, ale bardzo sympatyczny koniec ... :lol: ...
Pozdrawiam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.12.2017 09:10

Było też zdjęcie Luna i urginie :mrgreen:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 29.12.2017 12:32

kulka53 napisał(a):Podobało się nam

mnie również 8)
Zawsze mi się podoba, gdy góry spadają wprost do morza

btw - na Rodos w Lunie miałeś wszystkie obręcze kół jednakowe (oczywiście przed założeniem zapasu w prawym przodzie), a na Tilos z tyłu masz inne. Jakaś przygoda w międzyczasie?

pozdrawiam,
M
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.12.2017 18:47

kulka53 napisał(a):
tony montana napisał(a):Nadgoniłem i już jestem na bieżąco
Jak zwykle bardzo dokładne opisy, spora ilość zdjęć i kolejna wyspa do kolekcji. Tilos. No, zobaczymy, jak tam będzie, trochę już pokazaliście

Póki co dopiero początek, więc aż tak daleko jeszcze nie odjechaliśmy :wink:

A że podróż odbyła się stosunkowo niedawno i jeszcze cały czas świeżo w pamięci, to opisy w miarę szczegółowe... Tak, wiem że nie każdy to lubi :roll: :wink: , ale my to też robimy dla siebie by mieć pamiątkę za jakiś czas. Oczywiście zakładając że cro.pl nie uleci w niebyt internetowych przestworzy... ale na to się nie zanosi patrząc na ilość reklam i zaangażowanie pewnej osoby :cool:

A jak będzie? NAM się podobało i mam nadzieję że Tobie też się to i owo spodoba :)

Pozdrawiam


Ja tam lubię opisy, bo oddają też ducha wyprawy.
Ja przyznam bez bicia czasem czytam swoje relacje - i lubię je :)

:oops: 8)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.12.2017 18:49

tony montana napisał(a):Ja przyznam bez bicia czasem czytam swoje relacje - i lubię je :)
Ja też czasami swoje czytam :mrgreen:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 29.12.2017 21:15

Bardzo ładna Tilos 8O . Trochę stromo i ciężko dla auta, ale warto :) .
pzdr. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2017 21:29

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Szczyt z antenami.

... w sumie taki koniec świata, ale bardzo sympatyczny koniec ... :lol: ...

W zasadzie to każdy szczyt jest w pewnym sensie końcem świata :wink:
Tam było dość rozlegle i - co raczej niespotykane w takich miejscach - dość czysto, tzn nie walała się masa kabli, skrzynek, plastikowych i metalowych elementów, drutów itp itd... :)
piekara114 napisał(a):Było też zdjęcie Luna i urginie :mrgreen:

Było :wink: , ale na nim zależało mi by pokazać co innego :lol: .

Mikeee napisał(a):Zawsze mi się podoba, gdy góry spadają wprost do morza

Raczej standardowy widok na greckich wyspach :)
A jeśli tylko jest możliwość staramy się popatrzeć na to z jakiegoś szczytu...

Mikeee napisał(a):na Rodos w Lunie miałeś wszystkie obręcze kół jednakowe (oczywiście przed założeniem zapasu w prawym przodzie), a na Tilos z tyłu masz inne. Jakaś przygoda w międzyczasie?

Spostrzegawczy jesteś :)
Przygoda... hmm, jakby to ująć :wink: , nawet już mi samemu ciężko ogarnąć kiedy i jakie konfiguracje kół i opon w tym aucie miałem :lol: . To dłuższa historia, która zaczęła się już w momencie jego zakupu, potem spotkał mnie pech... dość powiedzieć, że sytuacja była zawsze dynamiczna. W efekcie różnych decyzji i zawirowań w maju na Rodos faktycznie jechaliśmy na oponach letnich założonych na alufelgach, ale - jedna z opon tylnych była inne niż 3 pozostałe, tej samej firmy i klasy ale ciut inny był bieżnik. Po przebiciu opony na Simi i wymianie koła przedniego wróciliśmy wtedy na 3 różnych rodzajach opon :cool: . Aby to jakoś ujednolicić nie zakupując ani nowego zestawu ani żadnych używek zdecydowałem się zaraz po powrocie założyć na przód pozostałe dwa koła z oponami letnimi, zaś na tył - stalówki z zimówkami. Przygód "kołowych" to jeszcze nie był koniec :wink: , teraz mam założone wszystkie 4 zimówki... wcale niekoniecznie tylko z tego powodu że właśnie mamy zimę :lol: .

tony montana napisał(a):Ja tam lubię opisy, bo oddają też ducha wyprawy.
Ja przyznam bez bicia czasem czytam swoje relacje - i lubię je :)

piekara114 napisał(a):Ja też czasami swoje czytam :mrgreen:

Dlatego lubię relacje szczegółowe i pisane w miarę jak najszybciej po zakończeniu podróży... wtedy wspomnienia się świeże i nie uciekają.
Relacji swoich nie czytam :wink: , ale wracam do pewnych rzeczy gdy potrzebuję coś sprawdzić, np cenę wstępu do jakiegoś zabytku. Ale Małgosia już zapowiedziała że pierwsze co zrobi na emeryturze to przeczyta wszystkie relacje a potem zajmie się uzupełnianiem zdjęć do części jednej z nich... zniknęły z jednego z kilku kont jakie założyliśmy przed laty na imageshacku :? .

tiwa napisał(a):Bardzo ładna Tilos 8O . Trochę stromo i ciężko dla auta, ale warto :) .

Tak, to prawda, to ładna krajobrazowo wyspa :idea: .
Co prawda spodziewałem się, że będzie robić jeszcze większe wrażenie, ale i tak jest świetnie.
Stromo - tak, ale nie wszędzie :) , to był najgorszy pod tym względem odcinek z tamtejszych dróg. Natomiast plus jest taki, że te drogi jednak mają nawierzchnię utwardzoną... szutrem jechaliśmy jeden niedługi i mocno też stromy kawałek, ale po pierwsze w dół :) , a po drugie wcale nie dlatego że taka była konieczność a dlatego, by sobie skrócić drogę. Jakby się uparł to jeszcze tu i ówdzie można by się szutrem przejechać ale :idea: nie upieraliśmy się :lol: .
Najeździliśmy się za to szutrami na innej z wrześniowych wysp, oj, dziesiątki kilometrów 8O

Pozdrawiam
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 31.12.2017 11:52

Jak zobaczyłem "wietrzenie Luny" to od razu przypomniał mi się wyjazd do Grecji w 2012 roku...wtedy to przed granicą H-SRB doszło do tego tragicznego wypadku (bodajże TIR wjechał w autobus) staliśmy parę godzin w korku przy 40-sto stopniowym upale...i też mi auto się grzało...w końcu nas zawrócili "pod prąd" z Roszke na Tompę...i tam też swoje odstaliśmy...wtedy obiecałem sobie ,że z Grecją daje sobie spokój...

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 595
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone