Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.12.2017 10:22

No to wyspa Was zaskoczyła...
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 27.12.2017 10:57

kulka53 napisał(a):w monastyrze można było sobie po prostu zamieszkać będąc turystą?


... chętnie skorzystałbym z takiej możliwości - to mogłoby być ciekawe doświadczenie ... :) ...

kulka53 napisał(a):Wejścia do monastyru pilnuje groźny czworonóg


... ładnie musieliście bidulka wystraszyć skoro aż tak nisko Wam się pokłonił ... :oczko_usmiech: ...

kulka53 napisał(a):nie musieliśmy się o nocleg martwić


... czyżby w monastyrze :?: ... 8) ...
Pozdrawiam.
Użytkownik usunięty
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.12.2017 15:35

kulka53 napisał(a):Czyżby w monastyrze można było sobie po prostu zamieszkać będąc turystą? Na dodatek wygląda na to (choć pewnie to nieprawdopodobne) że… za darmo?


Obstawiałbym raczej opcję "co łaska" lub pracę na rzecz klasztoru. Rozumiem, że takowa informacja była lub się pojawiła, a Wy po prostu trzymacie nas w napięciu ;-)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.12.2017 18:52

piekara114 napisał(a):No to wyspa Was zaskoczyła...

Troszeczkę :wink: , i przyznam się bez bicia :wink: , że tego pierwszego dnia były takie momenty, że byliśmy ciut rozczarowani i nawet przez głowę nam przechodziły nam myśli by zjechać do portu i sprawdzić kiedy i dokąd moglibyśmy się z Tilosa ewakuować :oops: . Na szczęście od pomysłu do realizacji była dużo dłuższa droga niż przed laty na Folegandros :mrgreen: i gdy zbliżał się czas planowego opuszczenia Tilos zastanawialiśmy się nad czymś wręcz przeciwnym.... czy by nie zostać tam do samego końca urlopu :roll: .

kmichal napisał(a):... chętnie skorzystałbym z takiej możliwości - to mogłoby być ciekawe doświadczenie ... :) ...

Zdaje się że i u nas można się załapać na coś podobnego, np na Antysylwestra w Tyńcu :wink: . Podobno w lecie trzeba było miejsca rezerwować :roll:
A serio to naprawdę nie wiemy jakie zasady rządzą tym miejscem i możliwościami noclegu. Drugi raz do tego monastyru nie zajrzeliśmy... może następnym razem sprawdzimy :cool:
kmichal napisał(a):.. czyżby w monastyrze :?: ... 8) ...

No właśnie nie :lol: , w miejscu bardziej pasującym do atmosfery lata i wakacji... tak jak najbardziej lubimy - na plaży :lol:
eystrasalt napisał(a):Obstawiałbym raczej opcję "co łaska" lub pracę na rzecz klasztoru. Rozumiem, że takowa informacja była lub się pojawiła, a Wy po prostu trzymacie nas w napięciu ;-)

Nie nie, nic z tych rzeczy :) . Aż tak przebiegli nie jesteśmy :wink: .
Tak jak napisałem wyżej - nic więcej na ten temat nie wiemy bo już tam nie wróciliśmy.
Opcja "co łaska" wg mnie jest możliwa, po kontakcie z osobą, która opiekuje się klasztorem, bądź z lokalnym popem. Ale nie byliśmy zainteresowani więc temat pozostaje do odkrycia dla ewentualnych kolejnych chętnych na wizytę na Tilos :) .

Pozdrawiam
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 27.12.2017 19:06

kulka53 napisał(a):np na Antysylwestra w Tyńcu


... kiedyś zastanawiałem się nad Athos ( nawet była relacja na cro.pl jednego z kolegów ) ... :wink: ...

kulka53 napisał(a):No właśnie nie


... a to mnie zaskoczyliście ... :wink: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.12.2017 07:43

kmichal napisał(a):... kiedyś zastanawiałem się nad Athos ( nawet była relacja na cro.pl jednego z kolegów ) ... :wink: ...

Była, była... (może nawet jeszcze jest gdzieś :wink: ), zresztą ten kolega specjalizował się w specyficznych turystycznych destynacjach :cool: . Pamiętam też Karabach i Naddniestrze :) .
kmichal napisał(a):... a to mnie zaskoczyliście ... :wink: ...

No proszę... nawet my możemy czasem być nieprzewidywalni :lol:
A może to cały ten wyjazd będzie taki zaskakujący? :roll: :lol:

Pozdrawiam
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.12.2017 08:55

kulka53 napisał(a):
kmichal napisał(a):... kiedyś zastanawiałem się nad Athos ( nawet była relacja na cro.pl jednego z kolegów ) ... :wink: ...

Była, była... (może nawet jeszcze jest gdzieś :wink: ), zresztą ten kolega specjalizował się w specyficznych turystycznych destynacjach :cool: . Pamiętam też Karabach i Naddniestrze :)

Ten kolega to Dubaj, i chyba spokojnie możemy napisać, że specjalizuje się w relacjach z wątkiem klubowym :mrgreen: i specyficznym językiem w relacjach......
A myślicie o tej relacji: autonomiczna-republika-swietej-gory-athos-t46277.html?hilit=athos
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 28.12.2017 08:57

piekara114 napisał(a):A myślicie o tej relacji: autonomiczna-republika-swietej-gory-athos-t46277.html?hilit=athos


... dokładnie tak ... 8) ...
Pozdrawiam.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 28.12.2017 09:01

kulka53 napisał(a):A może to cały ten wyjazd będzie taki zaskakujący? :roll: :lol:
Pozdrawiam

Jestem już bardzo zaciekawiony, co się działo na tej Tilos :roll: :lol: .
pzdr. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.12.2017 09:08

kmichal napisał(a):
piekara114 napisał(a):A myślicie o tej relacji: autonomiczna-republika-swietej-gory-athos-t46277.html?hilit=athos

... dokładnie tak ... 8) ...

No właśnie :)
Co prawda nie jestem w stanie pojąć takiego przywiązania do instytucji/organizacji w postaci klubu piłkarskiego :roll: , to jednak relacje te z chęcią śledziłem :)

tiwa napisał(a):Jestem już bardzo zaciekawiony, co się działo na tej Tilos :roll: :lol: .

Nie no, żadnych strasznych przygód i ekscesów nie było :)
A skoro jesteś taki ciekawy, to proszę - kawałek ciągu dalszego :lol:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.12.2017 09:09

17 września, niedziela c.d.

Wracając z monastyru Agios Panteleimon chwilę uwagi poświęciliśmy niedużej osadzie Agios Antonios położonej w zatoce o tej samej nazwie. Jest tutaj trochę zabudowań, wydaje mi się, że kilka jest zamieszkałych na stałe, jest też niewielka przystań a przy niej tawerna. Jednak naszą uwagę przyciągnęła (na tyle by zrobić kilka fotek :) ) jedynie tutejsza plaża.

Obrazek

Całkiem fajna, ale do celów noclegowo-kąpielowych nieprzydatna, bo tuż nad nią przebiega ulica do monastyru… pewnie niezbyt ruchliwa, ale jednak.

Obrazek

Obrazek

Tęsknym okiem spoglądaliśmy na tę plażę… dochodziło południe a upał stawał się coraz bardziej nieznośny i dokuczliwy, zamiast dalej jeździć i zwiedzać chętnie zanurzylibyśmy się w tych lazurowych wodach naszej nowej wyspy :cool: . Postanowiliśmy spróbować dotrzeć do jednej z plaż, do których nie ma dojazdu samochodem, do położonej w najbardziej na północ wysuniętej części Tilos plaży Skafi :idea: .

Do tej plaży idzie się z Megalo Chorio. Jednak jest to kawałek drogi, około 2,5 kilometra :roll: , oczywiście jeszcze przed wyjazdem wiedziałem że nie będzie się nam chciało taki kawał iść pieszo, skoro widać na mapach, że jest tam jakaś dróżka, a teren jest w miarę płaski :cool: . Oczywiście spróbujemy tam dojechać, tak daleko jak się da.

Tuż przed Megalo Chorio (jadąc od strony Livadii) jest boczna asfaltówka a przy niej drewniany znak z napisem Skafi. Skręcamy… i chwilę potem trochę błądzimy, bo niepotrzebnie kontynuuję asfaltem w kierunku wsi. A to trzeba z niego zjechać :wink: w coś, co w pierwszej chwili nie sądziłem że jest w ogóle drogą :lol: . Ale to właśnie tędy… choć prawdę mówiąc w tej początkowej części drogi są dwie i dopiero w pewnym momencie się łączą.

Niby nie jechało się aż tak źle, trakt jest w miarę równy, bardziej piaszczysto-ziemny niż kamienisty. Ale jest wąsko 8O , poza tym w kilku miejscach mieliśmy chwile zawahania którą odnogę traktu wybrać. Do tego ewidentnie było widać, że turyści raczej tędy jednak nie jeżdżą :wink: , nie było żadnych świeżych śladów. Niemniej Luna dzielnie telepała nas po tych wybojach wznosząc za sobą tumany tiloskiego pyłu, który już na dobre na niej osiadał :wink: . Pod koniec mieliśmy już coraz większe obawy czy nagle nie pojawi się jakaś przeszkoda nie do pokonania… ale nie, największą przeszkodą był :idea: całkowity już koniec tej drogi – czyli lekkie tylko jej rozszerzenie, potem była już tylko ścieżka. I na tym krzywym czymś miałem zawrócić 4,5 metrowym autem? 8O

Nie mamy niestety żadnego zdjęcia tego miejsca, ale naprawdę było słabo. Z Małgosi pomocą nawracanie trwało chyba z 10 minut, w niezliczonych podjazdach i cofaniach. Na szczęście jakoś dałem radę, do tego tak postawiłem auto by umożliwić manewry ewentualnemu innemu pojazdowi który mógł się przecież pojawić. I…szok, ale pojawił się 8O , ledwo zdążyliśmy powyciągać potrzebne rzeczy na plażę, jakieś ręczniki itp. nadjechało małe wypożyczone autko w którym siedziało 5 dorosłych osób 8O . Kierowca nawrócił na 2 czy 3 razy :wink: …gdybym miał Skodę też byłoby mi łatwiej :lol: .

Zamieniliśmy z przybyszami parę słów i puściliśmy ich przodem.

Obrazek

Jak widać warto było tu przyjechać, bo do plaży zostało może ze 300 metrów.

Pustej plaży :cool:

Obrazek

Niestety, raczej kamienistej plaży :roll: .

Obrazek

Te 2 jasne mikro-punkciki na końcu ścieżki to nasze auta.

Obrazek

Na plaży wala się cała masa antycznych skorup 8O

Obrazek

Obrazek

Na szczęście nie cała Skafi jest kamienista, zajęliśmy sobie mały kawałek z czerwonym piaskiem :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.12.2017 09:09

Nasi współplażowicze pozostali w ubraniach lub strojach, ale my jak zawsze urządziliśmy sobie zakątek bez tych niepotrzebnych plażowych elementów :) w którym spędziliśmy około 2-3 godziny. W tym czasie pojawili się kolejni ludzie, kilka par w różnym wieku. Popływaliśmy w gorącej :idea: niemal wodzie (dobrze że zabraliśmy buty do wody, podłoże jednak było w niej kamieniste), poleżeliśmy, znalazłszy plastikową butelkę napełniliśmy ją tym fajnym czerwonym piaseczkiem, który później przyjechał z nami do domu :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Były też miejsca zasłane pumeksem.

Obrazek

Mimo, że plaża jako całość nie była można najpiękniejszą i najprzyjaźniejszą jakie widzieliśmy, to był bardzo przyjemnie spędzony czas :idea:

Obrazek

Nasze auto jednak smaży się w słońcu :roll: , a my chcemy coś dzisiaj jeszcze zobaczyć… wracamy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok na Skafi z „parkingu”

Obrazek

Obrazek

Powietrzyliśmy Lunę, zjedliśmy drugie śniadanie i ruszyliśmy dalej.

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 28.12.2017 09:38

kulka53 napisał(a):Co prawda nie jestem w stanie pojąć takiego przywiązania do instytucji/organizacji w postaci klubu piłkarskiego


... ja zdecydowanie jestem w stanie pojąć ... :wink: ... mam tak od 40 lat - czyli od czasu kiedy mój tata zabrał mnie jako trzylatka po raz pierwszy na mecz ... :mrgreen: ... i tak już zostało ... :oczko_usmiech: ...

kulka53 napisał(a):Widok na Skafi z „parkingu”


... przepiękny ... 8O ... w takich miejscach można się zapomnieć ... :wink: ...
Pozdrawiam.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 28.12.2017 09:51

Ekscesów nie ma, a plaża z gatunku tych, które lubię :) .
Ciekawe jak było pod wodą :roll: :?: .
pzdr. :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Dodekaneskie TRIO 2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.12.2017 10:44

tiwa napisał(a):Ekscesów nie ma, a plaża z gatunku tych, które lubię :) .
Ciekawe jak było pod wodą :roll: :?: .


Całkowicie się z Tobą zgadzam i to samo pytanie z chęcią bym zadała....
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 594
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone