Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 22.11.2017 14:20

kulka53 napisał(a):popłyniemy na Chalki


... na tylu już wyspach z Wami byłem, że bardzo się ucieszę na kolejną ... :) ...
Pozdrawiam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.11.2017 14:23

Z przyjemnością bym się pokapala w takich falach :D Co do komentarzy rodaków to latwo mi sobie ich późniejszą rozmowę wyobrazić. Podobnie mam w pracy: tak daleko samochodem? Bez wyżywienia? Bez basenu? Dojeżdżać na plaze gdzie nie ma lezakow i knajpy i prysznica? I dla mnie najlepsze: kolejny raz w tym roku? Tu zawsze odpowiadam, chalupy nie buduje, dachu w domu po dzadkach wymieniac nie musze wiec sobie jeżdżę :-) takie leniwe popoludnia pod drzewkiem tez są potrzebne na wakacjach...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.11.2017 19:50

tony montana napisał(a):Spod krzyża na Filerimos można oglądać startujące i lądujące samoloty

Ale puste Rodos Town, szok 8O

Pod krzyżem byliśmy za pierwszym razem i w ogóle nic nie latało :?
Aż się dziwiliśmy bo na Santorini i Mykonos to non stop :roll:

Rodos takie puste chyba tylko o takiej porze... mojej ulubionej do życia i działania :cool:

walp napisał(a):Super miejsce, trochę jakby dzikie, a jednak zagospodarowane (parasole, leżaki, kibelek). Podoba mi się. :wink:

Na Rodos nie wybieramy się na razie (może Grecja kontynentalna), ale takie perełki jak zatoka Anthony Quinna, odnotowuję. :)

Kibelek był na górze koło tawerny, te niebieskie skrzyneczki co je na fotkach widać to zdaje się przebieralnie :cool:

Grecję niezmiennie polecamy :idea: , co prawda nie każdemu te klimaty pasują, ale to raczej normalne bo ludzie identyczni nie są :)
Grecja kontynentalna też jest ok, tak na dwa razy :wink: , są fajne regiony, Epir, Peloponez oczywiście, niektórym podoba się na Pilionie, nawet Chalkidiki w ostateczności oblecą, sporo zabytków których chociaż kilka warto zaliczyć... ale wyspy :mrgreen: to jest TO jednak...

kmichal napisał(a):... na tylu już wyspach z Wami byłem, że bardzo się ucieszę na kolejną ... :) ...

Ty też nas na parę zabrałeś :) .
Chalki nie będzie ostatnią w tym wątku tej zimy... :cool:

piekara114 napisał(a):Co do komentarzy rodaków to latwo mi sobie ich późniejszą rozmowę wyobrazić. Podobnie mam w pracy

U mnie w pracy to już nikt nawet nie komentuje :wink: , postawili na mnie krzyżyk :lol: , i też zawsze jest zdziwienie że znów gdzieś wyjeżdżam a tyle mam ciągle zaległego urlopu :lol:
Ci akurat spotkani ludzie byli w porządku, po prostu nie przyszło im do głowy, że w ogóle można jechać taki kawał autem, skoro oni dolecieli samolotem... nawet zazdrościli nam trochę że tyle miejsc na Rodos widzieliśmy bo on to wzięli autko na jeden dzień i tak tylko objechali kawałek wybrzeża.
Fale były straszne 8O , Małgosia została na górze przy ulicy i nawet tam dotarła słona mgiełka osiadając na obiektywie jej aparatu.

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.11.2017 09:08

10 maja, środa

Od rana nad Rodos pogoda jakiej oczekujemy :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I rzeczywiście nie wieje… tzn. wieje ale słabo, wygląda na to, że nasz rejsik jednak dojdzie do skutku :) .

Wstajemy tym razem bardzo wcześnie, jeszcze przed wschodem słońca, zawsze to lepiej być przed czasem :) . Choćby po to by porobić kilka tym razem naprawdę już pożegnalnych zdjęć z naszego placyku noclegowego i okolicy…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze raz spoglądamy na wyżłobienia w skałach wskazujące ile przez wieki się Rodos wynurzyła z egejskich odmętów 8O

Obrazek

Obrazek

Tawerna czeka na gości.

Obrazek

Obrazek

Tuż przed startem

Obrazek

Plaża Anthony Quinna, słynne, kultowe niemal miejsce na Rodos… dla nas okazało się przytulnym, sympatycznym, dogodnym zakątkiem z odpowiednią infrastrukturą na spędzenie trzech nocy, mieliśmy do dyspozycji wodę, prysznice, toalety… :cool: . Mimo, że za dnia tłumnie odwiedzane, nocą było tu spokojnie i pusto. Małgosia miała ochotę wracać tam już do końca pobytu, jednak uznaliśmy, że na ostatnie noclegi pojedziemy gdzie indziej.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.11.2017 09:09

Przemierzyliśmy drogę do Rodos, za każdym razem wybieraliśmy trasę nadmorską - może nieco wolniejszą ale z przyjemniejszymi widokami – tak było i tym razem. Już wcześniej miałem upatrzone miejsce w którym pozostawić mieliśmy samochód na czas naszej wycieczki, bardzo dobre miejsce – z jednej strony nieco na uboczu ale też nie zupełnie odludne, w dodatku w cieniu rozłożystych drzew do południa a miejskich murów popołudniu. O tej wczesnej porze było tam jeszcze pusto, ale z minuty na minutę w trakcie gdy się zbieraliśmy miejsca postojowe się zapełniały.

Do portu Kolona mieliśmy stamtąd kilkaset metrów. Obie jednostki linii Dodekanisos Seaways już czekają :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mijamy pomnik z delfinkami :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.11.2017 09:10

Wspaniały, sielankowy poranek, a my – podekscytowani czekającą nas podróżą i kolejną wyspą :idea: . Wsiadamy na nasz statek, dodatkowy rejs nie cieszy się wielkim zainteresowaniem podróżnych, poza nami nazbierało się może ze 20 chętnych osób, w tym jeden Francuz z rowerem… sądzę, że całkiem niezłym środkiem komunikacji do poznawania wyspy Chalki. Ruszamy punktualnie o 8.20, rejs na Chalki potrwa nieco ponad godzinę.

Ruszamy jako pierwsi :) , druga jednostka tuż po nas.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Początkowo było spokojnie, jednak chwilę po opuszczeniu portowych basenów katamaran nabrał tak zawrotnej prędkości 8O, że trudno było ustać na nogach na pokładzie – tak wiało od pędu powietrza.

Obrazek

Zaczęło też porządnie bujać, mimo, że fal prawie nie było.

Obrazek

Lubię gdy buja :wink: , chyba minąłem się z powołaniem wilka morskiego :cool: . Małgosia schroniła się w zaciszu promowego wnętrza, ja poddałem się działaniu wiatru i fal :D , dzięki czemu mogłem trochę pofotografować.

Obrazek

Obrazek

W kilkanaście minut zbliżyliśmy się do Skali Kamirou i Atavirosa.

Obrazek

Za chwilę pojawił się zamek Kritinia.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.11.2017 09:11

Po drugiej stronie – wysepka Alimia.

Obrazek

Alimia to niewielka wysepka, obecnie niezamieszkała. Jednak do czasów II wojny światowej mieszkała tam niewielka ilość ludzi w osadzie położonej w głębokiej zatoce po zachodniej stronie wyspy. Zarówno ta zatoka, jak i druga, po przeciwnej stronie wyspy, są bardzo dobrymi naturalnymi portami, dzięki którym już w starożytności rozwinęło się zainteresowanie Alimią. Wybudowano tu wówczas hellenistyczną twierdzę, którą rozbudowali joannici w 1475 roku. Z pozostałości dawnych wieków można jeszcze zobaczyć na Alimii ślady stoczni hellenistycznych, rzymskie grobowce i bazylikę wczesnochrześcijańską, z nowszych śladów – kościółek Agios Minas, koszary wojsk włoskich i zrujnowane budynki mieszkalne osady opuszczonej w latach 40-tych. Na Alimię ze Skali Kamirou oraz z Chalki są organizowane jednodniowe wycieczki, raczej w ściślejszym sezonie niż początek maja, chociaż może i teraz coś by się udało. Chętnie odwiedziłbym Alimię :roll: , ale może kiedyś będzie okazja, podczas tego wyjazdu taka wycieczka nie była rozważana.

Parę fotek wysepki koło której przepływaliśmy dłuższą chwilę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.11.2017 09:12

Jednak po chwili inny ląd wzbudza moją wzmożoną ciekawość :cool: . To nasz cel – wyspa Chalki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Póki co powietrze jest trochę zamglone na dalszą odległość, ale w minuty na minutę Chalki staje się coraz wyraźniejsza :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dochodzi 10, rejs trwał prawie półtorej godziny. Wysiadamy…mamy do dyspozycji około 6 godzin na Chalki… :idea:

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 23.11.2017 14:45

kulka53 napisał(a):Chalki nie będzie ostatnią w tym wątku tej zimy...


... zdecydowanie na to liczę ... :wink: ...

kulka53 napisał(a):Chalki


... i ponownie zrobiło się kolorowo ... 8) ...
Pozdrawiam.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 23.11.2017 18:30

Fajnie, że udało się popłynąć 8) Sześć godzin to w sumie niewiele, ale :idea: na rekonesans powinno wystarczyć.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.11.2017 19:54

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Chalki
... i ponownie zrobiło się kolorowo ... 8) ...
Identyczne skojarzenie miałam...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.11.2017 08:14

kmichal napisał(a):... zdecydowanie na to liczę ... :wink: ...

Obyśmy się do maja wyrobili... zobaczymy jak pójdzie :roll: :)

piekara114 napisał(a):
kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Chalki
... i ponownie zrobiło się kolorowo ... 8) ...
Identyczne skojarzenie miałam...

Bo zabudowa jest w zasadzie identyczna :lol: , tyle że miasteczko znacznie mniejsze.
Simi, Chalki i pokazane przez KOL-a jakiś czas temu Kastellorizo to właśnie te 3 wyspy z takimi kolorowymi domkami :)

dangol napisał(a):Fajnie, że udało się popłynąć 8) Sześć godzin to w sumie niewiele, ale :idea: na rekonesans powinno wystarczyć.

Bardzo fajnie :idea:
6 godzin to niewiele, ale gdybyśmy mieli auto, to jak sądzę w zupełności wystarczyłoby to nam na zajrzenie w KAŻDĄ dziurę tej wyspy :lol: . Nie ma tam bowiem zbyt wiele dróg, plaż, monastyrów, a i miasteczko tylko jedno. W pierwotnym założeniu mieliśmy na Chalki spędzić 2 doby i tak naprawdę to zastanawialiśmy się co my tam będziemy robić przez tyle czasu :lol:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 24.11.2017 14:03

piekara114 napisał(a):Z przyjemnością bym się pokapala w takich falach :D Co do komentarzy rodaków to latwo mi sobie ich późniejszą rozmowę wyobrazić. Podobnie mam w pracy: tak daleko samochodem? Bez wyżywienia? Bez basenu? Dojeżdżać na plaze gdzie nie ma lezakow i knajpy i prysznica? I dla mnie najlepsze: kolejny raz w tym roku? Tu zawsze odpowiadam, chalupy nie buduje, dachu w domu po dzadkach wymieniac nie musze wiec sobie jeżdżę :-) takie leniwe popoludnia pod drzewkiem tez są potrzebne na wakacjach...


U mnie w pracy było to samo, co po niektórzy w głowę się pukali, że pcham się do Grecji samochodem i to jeszcze z dziećmi.
Bo wakacje to bez samochodu no bo All-in jest :twisted: basen, leżaki, obiadki, opieka dla dzieci itp. itd. I ciężko im zrozumieć, że nie każdy tak lubi :evil:

Super, że popłynęliście będziemy mgli z Wami i tą wyspę zobaczyć :wink: W sumie to te greckie promy mogły być trochę tańsze. Mieliśmy popłynąć na Skiatos właśnie promem ale jak za przeprawę 2+2 zaśpiewali nam 100e (bez auta) to odpuściliśmy :(
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.11.2017 19:42

Beata W. napisał(a):Super, że popłynęliście będziemy mgli z Wami i tą wyspę zobaczyć :wink: W sumie to te greckie promy mogły być trochę tańsze. Mieliśmy popłynąć na Skiatos właśnie promem ale jak za przeprawę 2+2 zaśpiewali nam 100e (bez auta) to odpuściliśmy :(

Pamiętam, że gdy pierwszy raz przymierzałem się do jakiejś greckiej wyspy (poza Lefkadą która była w planie, ale jest darmowa), zwróciłem uwagę na Sporady właśnie i też nieco zszokowały mnie ceny promów :? . Wtedy wybraliśmy się na Skiros, która chyba jako dużo mniej popularna była znacznie tańsza, coś chyba koło 60 euro płaciliśmy z autem w jedną stronę. Co i tak się wydawało dużo w porównaniu do dopiero co poodwiedzanych wysp chorwackich :roll: . Potem przywykliśmy do płacenia coraz to więcej i więcej... musiałbym posprawdzać konkretne wyjazdy ale kojarzę że najdrożej w czasie jednego promy wyniosły nas około 600 euro :roll: . Cóż, hobby kosztuje :wink: , jedni wydają na obiady w konobach czy tawernach, my na promy.
Jest drogo, to fakt. Ale czasami bywa naprawdę bardzo tanio, Blue Star na krótkich odcinkach pomiędzy pobliskimi wyspami to wydatki wręcz symboliczne, nawet z autem można przeprawić się za około 100 zł :) .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13063
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.11.2017 22:06

Jakby co, to ja tu jestem cały czas (tylko tak po cichutku :wink: ),
no i teraz troszkę żałuję, że tego Rodosa odpuściłam na wstępie :oops:
Ale wrócę do Waszej relacji we wrześniu i wtedy się do tej wyspy przymierzę :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 581
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone