Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 10.10.2017 09:18

Nadrobiłam zaległości :wink: Pięknie, a te maki :hearts:
Natomiast ta "sceneria nie jak z greckiej wyspy" trochę mi nasz spacer koło Olimpu przypomniała :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12171
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 10.10.2017 13:27

kulka53 napisał(a):No cóż, nie udało się nam popłynąć na wycieczkę na Chalki.

Szkoda, bo na fotkach wygląda ciekawie.

pzdr :wink:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 10.10.2017 17:27

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):No cóż, nie udało się nam popłynąć na wycieczkę na Chalki.

Szkoda, bo na fotkach wygląda ciekawie.

pzdr :wink:


Faktycznie szkoda, liczyłem po cichu, że ją odwiedzicie. Jestem za to bardzo ciekaw pozostałych dwóch.
Czasem, jeśli chodzi o godziny odpłynięcia promów, pomaga ta strona.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.10.2017 19:39

Buber napisał(a):Rodos, jak wiesz, zwiedziłem w trybie tzw. rodzinnym, ale ciągnie mnie tam nadal.
Dobrze, że pokazujecie, że wyspa to nie tylko turystyczny kombajn, Faliraki i inne kombinaty, ale też historia.
Zamki, nawet zrekonstruowane jak ten w Krithinia, to największy atut i wspaniały magnes do zwiedzania.
Trochę żałuję, że zobaczyłem ich tak mało, ale wszystko może się nadrobi (i jeszcze może się Symi uda odwiedzić).

Dla mnie największym magnesem (poza oczywiście chęcią odwiedzenia nowej greckiej wyspy) na Rodos było... Rodos :) , czyli stolica. I przyznam, że bardzo duży wpływ na to "namagnesowanie" było to jak ją pokazałeś w swojej relacji...
Nie zawiedliśmy się, miasto Rodos robi wielkie wrażenie :idea: .
Zamki oczywiście też, chociaż po czasie wspomina się najbardziej te 3 najbardziej spektakularne - Lindos, Monolithos i właśnie Kritinię.

Co do Simi to sposobów na jej odwiedzenie zapewne jest sporo, my wybraliśmy tradycyjną podróż promem :)
Simi jest jedyna w swoim rodzaju (no, może prawie jedyna :) ), i powiedzieć że warto się tam wybrać to jakby nic nie powiedzieć 8O , a nam dodatkowo będzie się zawsze kojarzyć z pewną przygodą która właśnie tam się nam przytrafiła :wink: .

Beata W. napisał(a):Nadrobiłam zaległości :wink: Pięknie, a te maki :hearts:
Natomiast ta "sceneria nie jak z greckiej wyspy" trochę mi nasz spacer koło Olimpu przypomniała :wink:

Okolice Olimpu rzeczywiście mocno zielone... ale to od strony morza bo od tej drugiej (kiedyś udało się nam tam dojechać i podejść w okolicę szczytu :) ) to już tak bardziej łyso :lol:
Kwiaty... to efekt wiosny :cool: , jesienią też to i owo można spotkać, choćby moje ulubione urginie, ale to już zupełnie nie to samo.

longtom napisał(a):Szkoda, bo na fotkach wygląda ciekawie.

KOL napisał(a):Faktycznie szkoda, liczyłem po cichu, że ją odwiedzicie.

Nie zauważyliście ikonki " :wink: " po tym zdaniu o Chalki :)
Nasz urlop jeszcze się nie skończył :) , a obfitował w "promowe zwroty akcji" :lol: , pierwszym była rezygnacja z misternie opracowanego planu wyjściowego, ten z końca opisanego dnia był kolejnym z nich :lol:

KOL napisał(a):Czasem, jeśli chodzi o godziny odpłynięcia promów, pomaga ta strona.

Może pomaga, tyle że my ze względu na koszty raczej nie korzystamy z internetu za granicą. Ale dzięki, stronkę zapamiętam, zawsze może się przydać w razie konieczności :) .

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.10.2017 22:03

5 maja, piątek

Noc podobnie jak poprzednia u podnóży Ataviros minęła sielankowo :cool: . Zero wiatru, zero ruchu samochodowego, zero jakiegokolwiek ruchu...zatoczka wybrana wczoraj wieczorem była bardzo dobrym pomysłem :idea: .

Może to tak wygląda, ale te kółeczka to nie ja kręciłem :wink: :lol:

Obrazek

Niedługo przed startem...

Obrazek

Prawda że tu ładnie?

Obrazek

Obrazek

Fajne są te „pogniecione” kwiatki :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.10.2017 22:04

Wg planu to dziś miał być ostatni dzień na wyspie. Dziś mieliśmy zwiedzić miasto Rodos i odpłynąć...odpłyniemy, to prawda, ale tylko na jakiś czas i potem znów na Rodos wrócimy. Ale to dopiero wieczorem, dziś, tak jak było zaplanowane będzie czas na rodyjską stolicę :idea: .

Kolos rodyjski, imponujące mury otaczające zwarte Stare Miasto, równie imponujące mury, mieszanka kultur kształtujących przez wieki obraz Rodos...to wszystko sprawiało że z wielkim napięciem czekaliśmy na ten dzień i na możliwość spaceru podczas którego będziemy je poznawać. Najpierw jednak musimy pokonać kilkadziesiąt km na północ (po drodze tankowanie), a potem... znaleźć miejsce do zaparkowania w dogodnym punkcie w miarę blisko Starówki. Nie było to łatwe, ale udało się całkiem szybko, upchnęliśmy Lunę co prawda w słońcu, ale za to prawie naprzeciwko Ratusza :) i do tego za darmo 8O . Bo Rodos to jedno z nielicznych w Grecji miast i miejsc z płatnym postojem... jak dotąd spotkaliśmy takie trzy :lol: .

Zarówno Ratusz, jak i okoliczne budynki (teatr, policja, poczta) zostały zaprojektowane i zbudowane w czasie gdy Rodos należała do Włoch, czyli w 20-leciu międzywojennym. Wyraźnie widać łatwy do rozpoznania monumentalny styl ówczesnego budownictwa, ale przyznajemy, że choć do Grecji średnio to pasuje, to nawet aż tak bardzo nie razi w tym miejscu. W końcu Rodos to tygiel, tu wszystko jest możliwe :) .

Jak to, że tuż obok stoi meczet 8O Murada Reisa.

Obrazek

Obrazek

Przy meczecie znajduje się muzułmański cmentarz, zajrzałem tam co prawda dopiero późnym popołudniem gdy wróciliśmy do auta po całodziennej włóczędze (Małgosia była już zbyt zmęczona), ale aby powstała jakaś tam całość tego miejsca pokażę tych parę zdjęć już teraz.

Meczet w popołudniowym słońcu.

Obrazek

Obrazek

Cmentarz jest nieco zarośnięty i wygląda na niezbyt zadbany, ale sam meczet wewnątrz (zajrzałem przez okna) i okoliczne budynki są odremontowane i wyglądają na używane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naprzeciwko stoi za to raczej nieużywany (był ogrodzony metalowym płotem pod którym stało nasze auto) teatr miejski... choć akurat to zdjęcie zrobiłem by pokazać odkryte starożytne mury tuż obok :roll: .

Obrazek

Zajrzałem też na słynną miejską plażę Rodos – Elli :cool: , z działającymi barami, ale o tej porze roku i dnia niezbyt obleganymi.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.10.2017 22:05

No dobrze, ale póki co dopiero przyjechaliśmy do miasta :) i pierwsze kroki kierujemy na wybrzeże . A tam – takie włoskie cacko 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie mam pojęcia co znajduje się w tym budynku, ale jest wielki i całkiem ładny...

Obrazek

Obrazek

Ten nieduży mały budyneczek to dawny szpital... dziś klub nocny przy plaży Elli :cool: .

Obrazek

Pomnik na placu przy nabrzeżu.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.10.2017 22:05

I to jest właśnie to miejsce, rozbudzające naszą wyobraźnię od lat, miejsce w którym stał Kolos Rodyjski 8O

Obrazek

Dziś po obu stronach wejścia do Starego Portu Mandraki stoją dwa pomniki, jelenia i łani... a pomnik Kolosa tak naprawdę nie stał w rozkroku nad tymże wejściem :) , być może w ogóle nie stał w tym miejscu a bardziej w głębi lądu na wzgórzu gdzie teraz znajduje się Pałac Wielkich Mistrzów... Nieważne, teraz i tak jesteśmy strasznie podekscytowani że udało się nam być w tym właśnie miejscu :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drugiej stronie (pod słońce) fort Agios Nikolaos

Obrazek

Oraz słynne wiatraki portowe :) .

Obrazek
Ostatnio edytowano 12.10.2017 12:19 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.10.2017 22:06

Tuż obok przy porcie Mandraki stoi zbudowany w 1925 roku z lokalnego piaskowca w roku kościół Evangelismos.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zajrzeliśmy oczywiście do środka, wnętrze pokryte nowoczesnymi (choć niemal stuletnimi) malowidłami, sprawia zupełnie dobre wrażenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.10.2017 22:06

Nie spędzamy tam zbyt wiele czasu, zielone nabrzeże Mandraki to zdecydowanie przyjemniejsze miejsce :) .

Obrazek

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego miejsca i takich widoków ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zanim jednak wejdziemy na właściwe Stare Miasto kręcimy się dłuższą chwilę po zewnętrznej stronie potężnych murów 8O , co prawda widzieliśmy je przez moment zjeżdżając o poranku z promu, ale teraz to zupełnie co innego :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mury mają około 2 km długości a do tego są grube, skomplikowane i otaczają miasto wcale nie jednym pierścieniem, ale także dwoma a nawet trzema 8O i łatwo można się wśród nich zgubić 8O o czym mieliśmy się przekonać później. Spoglądamy też w kierunku portowych wiatraków i fortu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Imponująca Brama Morska 8O

Obrazek

Tamtędy wejdziemy do miasta...

c.d.n..
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 11.10.2017 22:37

Tak - zgadzam się - miasto Rodos robi duże wrażenie.
Niewiele jest miejsc z pełni zachowanymi murami, te rodyjskie są olbrzymie.
Bardzo mi się podobał czas panowania Joannitów i zasada odpowiedzialności każdego z "domów" zakonnych za dany odcinek murów. Mury są zachowane w dobrym stanie, obok stoją kule armatnie , łatwo sobie wyobrazić, stojąc pod nimi, szaleńczą szarżę rycerzy pod wodzą starego mistrza Piotra Z Aubusson w 1480, podczas obrony włoskiego odcinka - mała garstka przeciwko setkom janczarów; czy też intrygę jednego z rywali Wielkiego Mistrza, który ukrył w piwnicach pod zamkiem olbrzymie ilości prochu (eksplodowały po uderzeniu pioruna w XIX wieku); czy też przejście Sulejmana przez bramę św. Atanazego, po zdobyciu miasta w 1522 i natychmiastowe jej zamurowanie, gdyż po sułtanie plebs nie miał prawa tu przechodzić.
Będąc w Starym Mieście czuje się mocno tę historię, mimo komercji, no i przerobienia przez Włochów wnętrz Pałacu Wielkich Mistrzów.
Dla mnie najpiękniejszym miejscem, z prawdziwym średniowiecznym klimatem, była surowa uliczka Rycerska.

Ten "włoski" budynek na nadbrzeżu to siedziba powiatu / województwa (Grecy to nazywają chyba prefekturą) Dodekanezu.
Chcesz sobie założyć kawiarnie na Kos - musisz się tutaj pewnie kopsnąć z 10 x :wink: .
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 12.10.2017 08:28

kulka53 napisał(a):miasto Rodos


... wiadomo stolica ... :wink: ... jak mawia słynny komentator Hajto: "truskawka na torcie" ... :mrgreen: ...

kulka53 napisał(a):Może to tak wygląda, ale te kółeczka to nie ja kręciłem


... nie musisz się wstydzić swojego kolejnego hobby ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 12.10.2017 13:37

Miasto Rodos bardzo nam się podobało, choć nie zwiedziłem go w takim stopniu jak Wy. Tym bardziej z ciekawością oglądam Wasze zdjęcia i opisy.
Też czytałem, że kolos stał bardziej w głąb lądu. Obecnego lądu. Ale podobno kiedyś morze sięgało głębiej, co oznaczałoby, że jednak stał na wybrzeżu :wink:

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Może to tak wygląda, ale te kółeczka to nie ja kręciłem

... nie musisz się wstydzić swojego kolejnego hobby ... :oczko_usmiech: ...

:lol: :lol: :lol:

to chyba wygląda na robotę motocyklistów :)

pozdrawiam,
M
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 12.10.2017 18:57

Czuję jakiś wewnętrzny opór przed tą wyspą... Ale jak tak patrzę na Wasze zdjęcia coś mi się zdaje, że ten opór słabnie... 8) .
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 12.10.2017 22:08

Ja się już tego oporu pozbyłem :lol: . Rodos mi się spodobała i tylko Santorini jest u mnie przegrana (nie moje klimaty, za dużo :hut: ) :?
pzdr. :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 566
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone