Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.07.2017 10:09

3 maja, środa c.d.

Na chwilę zatrzymujemy się w Kattavii. Mimo strategicznego położenia na trasie do Prasonisi (przez wioskę trzeba przejechać jadąc zarówno wschodnim jak i zachodnim wybrzeżem) nie widać tu zbytnio rozbudowanej bazy hotelowo-gastronomicznej, a sama wioska sprawia senne i mało ciekawe wrażenie. Wewnątrz jest trochę lepiej, na ocienionym placyku jest parę tawern i sklepików, są też kwatery do wynajęcia. Zatrzymujemy się pod zbudowanym w XIX wieku głównym kościołem Kattavii, Agia Paraskiewi, patronki wsi, który, jak to często bywa na Rodos, jest zamknięty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy kościele stoi budynek prawdopodobnie dawnej szkoły, teraz wykorzystywany jako coś w rodzaju świetlicy wiejskiej – przynajmniej takie wrażenie odnieśliśmy zaglądając przez okna :cool: .

Obrazek

Wyjeżdżając z Kattavii zatrzymujemy się raz jeszcze - przy cmentarzu na południe od wioski obok głównej szosy. Stoi tam pochodzący ponoć z X wieku ładnie odnowiony i zadbany kościółek Panagia Katholiki. Jak można się było spodziewać też był zamknięty, tyle że tutaj już dużo bardziej tego żałowaliśmy :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.07.2017 10:13

Chwilę później trafiliśmy na miejsce, które uznaliśmy zgodnie za jedno z najfajniejszych na Rodos :cool: . Długa na parę kilometrów, kompletnie dzika plaża :idea: 8O , na dodatek piaszczysto żwirowa i z dobrym dojazdem – na odcinku paru kilometrów naliczyliśmy co najmniej kilka zjazdów. Jedyny minus to brak cienia :roll: , krzaczaste zarośla są zdecydowanie za niskie by móc schronić w ich cieniu auto. Byliśmy autentycznie zachwyceni tymi widokami i w ogóle tym miejscem :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie sądziliśmy że trafimy na coś takiego, prawie dla nas idealnego (także i na nocleg) na Rodos :D .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.07.2017 10:14

Ach, kusiło by zanurzyć się na chwilę…. :wink: , przyjdzie myślę na to czas :) , pojechaliśmy jednak dalej, na północ. I nawet nie tylko ze względu na plażę ten kawałek wyspy tak bardzo się nam spodobał :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Extra :idea:

c.d.n.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 24.07.2017 11:11

kulka53 napisał(a):Obrazek

Takie warstwowe skały przypominają mi te, które widziałem w nieodległej Turcji (Kapadocja) :) .
pzdr. :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.07.2017 08:10

tiwa napisał(a):Takie warstwowe skały przypominają mi te, które widziałem w nieodległej Turcji (Kapadocja) :) .

No to mieliśmy na Rodos chociaż namiastkę tego pięknego i ciekawego rejonu, bo na żywo to chyba się jednak nie uda :roll:
Trochę "oklapliśmy" :oops: , a do tego ta nieciekawa teraz sytuacja w Turcji :?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.07.2017 09:32

3 maja, środa c.d.

Naszym kolejnym celem na dziś będzie Kastro Monolithos. Jeszcze jedna z joannickich twierdz (dziś w formie ruiny) została wybudowana około 1480 roku na pojedynczej skale wznoszącej się 250 m. n.p.m. i podobno ma być najładniej położona i najatrakcyjniejsza ze wszystkich. No to sprawdzimy :) .

Mijamy nieciekawe Monolithos, wioska nie wyróżnia się niczym spośród innych, może tylko tym, że mając to „szczęście” położenia na trasie wycieczek do zamku więcej tu sklepików i kramów z pamiątkami i lokalnymi wyrobami. Parę stoisk ulokowało się też nieco dalej, w miejscu gdzie z drogi widać już skałkę z ruinami Kastro, widać zresztą bardzo ładnie :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.07.2017 09:33

Stromy zjazd i niewielki placyk parkingowy jest może kilometr dalej. Trochę aut stoi, także na poboczach, ciekawe gdzie mieszczą się w sezonie :roll: , zwłaszcza że czasem nawraca tutaj też autokar. Ale mniejsza z tym, ważne jest tu i teraz :) , a teraz, w środku tego pięknego i gorącego dnia pojawiło się trochę chmur 8O . Powietrze jest na tyle wilgotne, że – tak jak w górach – po prostu tworzą się na zboczach i wypływają spośród skał i drzew. Na szczęście nie są zbyt wielkie, choć czasami słońce udało im się zakryć a okolicę zamglić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podejście do ruin Kastro Monolithos to kilkadziesiąt, a może ponad 100 schodków. Nie jest daleko ani stromo, a na dodatek – co nas trochę zaskoczyło – nie ma żadnych opłat :) . Połączywszy to wszystko w całość (dobry dojazd, darmowy wstęp i całkiem atrakcyjne położenie) trudno się dziwić, że jest to popularne miejsce na trasie zwiedzania wyspy :D .

Na skałce jest jednak rzeczywiście niewiele do oglądania. Trochę murów zewnętrznych i dwa kościółki, jeden zupełnie zrujnowany a drugi w całości – ale zamknięty. Toteż głównie przyjechać tu warto dla samego ładnie położonego miejsca i widoków.

Kościółek w ruinie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z innej perspektywy

Obrazek

Chmury jeszcze nie dają za wygraną :roll:

Obrazek

W dole muszą być jakieś pastwiska :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.07.2017 09:34

W miarę upływu czasu (którego spędziliśmy tam całkiem sporo) chmury zanikły i zrobiło się znów pięknie i fajnie widokowo :) .

Obrazek

Obrazek

Humory ewidentnie dopisywały :cool:

Obrazek

Obrazek

A ponieważ skałka z ruinami nie jest zbyt duża, to obeszliśmy ją dookoła parę razy :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W zagłębieniu terenu wypatrzyliśmy ogromnego :idea: drakunkulusa, bardzo powszechnie rośnie on na Rodos.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.07.2017 09:34

Trochę turystów się kręciło, ale nie były to powalające tłumy, chyba z racji pogody większość zalegała na plażach.

Obrazek

Jeszcze kilka widoczków z Monolithos

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo przyjemne miejsce, warto tu przyjechać :idea: .

c.d.n.
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 25.07.2017 09:35

No naprawdę ładnie tam :papa: widoczki super :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 25.07.2017 10:20

kulka53 napisał(a): Jednak amatorzy owoców morza na pewno znaleźliby coś dla siebie :cool: .

Obrazek

Z grilla, ze szklaneczką retsiny, Pyszności :!: :P

pzdr :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 25.07.2017 10:31

8O :D A ja już myślałem, że na Rodos nie ma takich miejsc :!:
pzdr. :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 26.07.2017 19:42

kulka53 napisał(a):Stromy zjazd i niewielki placyk parkingowy jest może kilometr dalej. Trochę aut stoi, także na poboczach, ciekawe gdzie mieszczą się w sezonie :roll: , zwłaszcza że czasem nawraca tutaj też autokar.


Pod koniec lipca 2011 tragedii tam nie było

A widoki wynagradzają podejście 100 schodków w 40 stopniowym upale...

Teraz sobie przypomniałem, że wtedy w Plimri tez ośmiorniczki wisiały w restauracji, a pan zaopatrywał się w nie nurkując a potem, niestety, uderzając nimi o kamień.....

:papa: :papa:
mariuszula
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 477
Dołączył(a): 21.05.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariuszula » 26.07.2017 19:51

kulka53 napisał(a):
mariuszula napisał(a):Witam.Teraz kolej na mnie. w sierpniu wyjazd do Grecji. Pierwszy raz,autem. Kompletnie nie mam pojęcia czego się spodziewać po drodze i na miejscu , lecz 10 lat temu do Cro było tak samo i na 10 lat zostało :D

Witam w naszym wątku :D (chwilowo nieco zapomnianym...)

Nas Chorwacja wciągnęła na trochę mniej, bo na 3 lata :wink: , za to od pierwszej wizyty w Grecji minęło już 10 lat, a od pierwszej dłuższej - w tym roku będzie 7. W tym czasie udało się nam być 9 razy na dłużej i 2 razy "na chwilę" przy okazji innych celów.
I tego także i Wam życzę :D :idea: :cool:

Czego się spodziewać po drodze... długiej i nieco uciążliwej jazdy serbską i macedońską autostradą, korków na granicach i bramkach w weekendy - ale tak poza tym jest w zasadzie ok, zwłaszcza że z każdym kilometrem jest się coraz bliżej Raju :cool: .
A na miejscu - to już od tego miejsca zależy :) do którego się wybieracie, no i oczywiście od oczekiwań :roll:

My znaleźliśmy w Grecji wszystko i dokładnie to o co nam chodziło, a czego nie zaznaliśmy w Chorwacji - pogodę bez zarzutu poza sezonem, ciepłą wówczas wodę, całą masę pustych, fajnych plaż (piaszczystych), także dzikich, a także - a może przede wszystkim SWOBODĘ w spędzaniu czasu tak jak lubimy. Czyli zero płatnych parkingów, zero obaw że ktoś nas przegoni z miejsca które wybraliśmy na nocleg (nawet pod samym Akropolem :wink: ), zero czających się za rogiem miśków z radarami, zero kontroli wszelakiej... generalnie luz i brak stresu :cool: . A takie małe niedogodności jak strajki kompanii promowych to już lokalny folklor :wink: z którym trzeba się liczyć... albo nie pływać na wyspy :roll: .

Wiele w temacie podróży do Grecji i spędzania w niej czasu można znaleźć w ogóle na forum, jak i oczywiście w naszym wątku :) , nasze podróże są co prawda trochę nietypowe, ale w razie pytań postaramy się pomóc.

piekara114 napisał(a):To przynajmniej już wiesz co przez najbliższą dekadę w wakacje będziesz robiła :mrgreen:
My swój pierwszy grecki raz mamy za sobą....

Pierwszy i jak mi się wydaje nie ostatni :D
U nas zanosi się na dłużej niż dekadę... a kolejny raz już za miesiąc 8O :roll:

..............................................

PS. A dzięki nawiązanemu kontaktowi z p.Zbyszkiem (columbus53, z postu powyżej) kilka naszych zdjęć będzie miało szansę ukazać się drukiem w planowanej przez niego książce... :) . I to także jest jakiś sens naszych tutaj relacji...

Pozdrawiamy :papa:

dzięki za info.dopiero teraz zajrzałem.Każda cenna informacja na wagę złota.
Jedziemy w nast środę na tydzień na Evię-samo południe i kolejny tydzień pod Lefkadę :D
Spodziewam się korków na granicy, więc mam zamiar zjechać z autostrady i przekraczać granicę bocznymi przejściami.Omijam Segedyn jadąc od strony Balatonu w kierunku Subotnicy. Tym samym nawet nie liźniemy Budapesztu
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.08.2017 19:02

Beata W. napisał(a):No naprawdę ładnie tam :papa: widoczki super :wink:

tiwa napisał(a):8O :D A ja już myślałem, że na Rodos nie ma takich miejsc :!:

Monolithos to jeden z kilku rodoskich "rodzynków" :)
Punkt obowiązkowy podczas objazdu wyspy :cool:

longtom napisał(a):Z grilla, ze szklaneczką retsiny, Pyszności :!: :P

Możliwe :wink: , my jednak z pewnością nie zdecydujemy się na ten przysmak... choćby ze względu na wygląd 8O :lol:
Retsina Małgosi nie podeszła, ja nie mam nic przeciwko :)
tony montana napisał(a):Pod koniec lipca 2011 tragedii tam nie było

A widoki wynagradzają podejście 100 schodków w 40 stopniowym upale...

Teraz sobie przypomniałem, że wtedy w Plimri tez ośmiorniczki wisiały w restauracji, a pan zaopatrywał się w nie nurkując a potem, niestety, uderzając nimi o kamień.....

No właśnie, też kiedyś raz widzieliśmy (jeszcze w Chorwacji) poławianie ośmiornic.... :roll:
Myśmy w Monolithos mieli zdecydowanie przyjaźniejszą temperaturę :cool: , ale to podejście :roll: , na Tsampikę jest wg mnie dużo bardziej męczące.

mariuszula napisał(a):Jedziemy w nast środę na tydzień na Evię-samo południe i kolejny tydzień pod Lefkadę :D
Spodziewam się korków na granicy, więc mam zamiar zjechać z autostrady i przekraczać granicę bocznymi przejściami.Omijam Segedyn jadąc od strony Balatonu w kierunku Subotnicy. Tym samym nawet nie liźniemy Budapesztu

Eubeja + Lefkada - bardzo fajny plan :idea: (po drodze Meteory :idea: )
Musimy się kiedyś wybrać na Eubeję na dłużej :roll: , kiedyś był taki plan z wejściem na jej najwyższy szczyt, z tego co pamiętam dość wysoko można autem podjechać i potem zostaje jakieś 400 (chyba) m. do podejścia.
Przez Węgry my akurat zawsze jeździmy zwykłymi drogami :) , ale od 3 czy 4 lat wybieramy przejście właśnie w Tompie.
Budapeszt to raczej na jakiś krótszy wypad i niekoniecznie latem bym sugerował :)
Życzę super urlopu :D

Pozdrawiam :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 560
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone