Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 25.05.2017 16:22

RODOS? FINALLY! :)
Ciekaw jestem Waszych wrażeń z Wyspy Słońca

Luna z chiptuningiem fiufiufiufiu
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.05.2017 17:54

janusz.w. napisał(a):Piękny początek wyjazdu :lol: :!:
Wspomnę tylko, że ja 30.04 byłem w okolicach Ramzowej... na nartach 8)
Zazdroszczę wam trochę Luny :wink: a zwłaszcza poziomu spalania :) baaaardzo ekonomiczny kamper :!:

Prawda, że piękny biały puch? W sam raz na ferie a nie opalanie i morskie kąpiele :lol:
Byliśmy po takich drogowych atrakcjach w sporym szoku widząc w Grecji przekwitłe już akacje i poletka po żniwach na Rodosie :cool:

Z Luny jesteśmy naprawdę (odpukać) zadowoleni :idea: . Nie jest to salonowa limuzyna :wink: , ale dla nas spory skok technologiczny i komfortowy. Wciąż nie jest to też jednak kamper... i jesteśmy zdania, że jak na nasze wymagania i potrzeby udało się nam trafić dokładnie w to o co nam chodziło.
Spalanie jest na poziomie Skody, a nawet nieco mniejsze. Zresztą, co tu dużo gadać... policzyłem, że biorąc pod uwagę niższe ceny diesla, niższe spalanie i fakt tankowania w taniej Macedonii - na samym paliwie trasa wyniosła nas ok 450 zł czyli 100 euro mniej niż byśmy pokonali ją tak jak dawniej :roll: .

tony montana napisał(a):RODOS? FINALLY! :)
Ciekaw jestem Waszych wrażeń z Wyspy Słońca

Luna z chiptuningiem fiufiufiufiu

Cześć Tony :)
Wrażenia z Rodos są chyba takie jakich się spodziewaliśmy i oczekiwaliśmy :cool: , o tem potem :wink:

O chipie myślałem od razu po zakupie, a nawet jeszcze przed nim :wink: , wcześniej "tedeik" przy tej masie był taki lekko niemrawy. Chłopaki ze 106 kM i 260 momentu wycisnęli odpowiednio 142 i 330 i teraz naprawdę czuć różnicę :lol: . Nogę mam raczej nieciężką i nie cisnę w podłogę na każdych światłach :wink: , także liczę że silniczek jeszcze trochę popracuje i obwiezie nas gdzie trzeba.

piekara114 napisał(a):pojedziemy do Pireusu na prom....

Już jedziemy.... :cool:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.05.2017 17:59

30 kwietnia, niedziela

Pochmurny, czy może bardziej zamglony poranek pod zaśnieżonym Olimpem….

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zielono przy naszym placyku, kwitną tamaryszki…

Obrazek

Tafla…

Obrazek

Mimo wczesnej pory coś się tu jednak dzieje

Obrazek

Plaża… nie jest może piękna, ale trzeba przyznać że przed sezonem została zagrabiona, posprzątana, śmieci wcale nie ma, jedynie sporo wyrzuconej przez morze trawy.

Obrazek

Sprawdziłem temperaturę wody, szczerze mówiąc spodziewałem się ciut więcej niż wskazane 17 stopni… aura też do zanurzenia się nie zachęca. Może na wyspach będzie okazja :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.05.2017 18:01

W zeszłym roku spędziliśmy tu chwilę czasu, tym razem uznaliśmy, że nie będziemy gotować obiadu o 7 rano :wink: , zjemy kanapki i ruszymy od razu. W Platamonas wjechaliśmy na główną drogę i ….zaskoczenie, bo kawałek dalej okazuje się że Grecy zbudowali autostradę przez wąwóz Tempi 8O . Szok, tego się po nich nie spodziewaliśmy :wink: . Chwila dezorientacji, co prawda mogliśmy na nią wjechać, ale postanowiliśmy tym razem spróbować przejechać bez opłat, a nową szosę sprawdzić podczas powrotu, gdy spieszyć się będziemy dużo bardziej. No i udało się – spokojnie do Larisy można przejechać starą drogą i potem wzdłuż autostrady darmowo, może w jednym miejscu jeszcze przed wąwozem nieco wspomogliśmy się ściągniętym przez Małgosię programem z mapami, działającym na GPS, bez internetu.

Dalej jedziemy dokładnie jak zawsze, to droga z Larisy do Farsali, zwykle pola widzimy już dawno zaorane, teraz – zielono wszędzie :idea:

Obrazek

Zaobserwowaliśmy też smutne zjawisko…przy drogach powszechnie rosną w Grecji oleandry, spodziewaliśmy się że może będą już kwitły, ale niestety. Coś się stało, nie wiemy co :roll: , ale większość, znaczna, prawie wszystkie oleandry w tych okolicach (na północ od Lamii) uschły :( . Czy to jakaś choroba, czy może zdarzyły się zimą większe przymrozki i krzewy tego nie przetrzymały, a może jeszcze co innego? W każdym razie przykro na to było patrzeć.

Nie spieszymy się, ale i nie zwlekamy, prom co prawda odpływa dopiero o 18 ale tak ze 2 godziny wcześniej warto w Pireusie już być. Zatrzymujemy się kilkadziesiąt km wcześniej by się przygotować do podróży, zebrać potrzebne rzeczy do jedzenia i do spania, przy okazji poprawiam wygląd auta mocno ubrudzonego po deszczowej podróży. Przebieramy się też na letnio :D , jest upalnie, gdy dojeżdżamy do portu temperatura przekracza 30 stopni. Jeszcze tylko przystanek na tej co zawsze stacji, bak napełniony (1,17 euro/l) a spalanie na macedońsko-greckim odcinku podróży – 5,4 – dla mnie bomba :) .

Hmmm, nie pomyślałem by sprawdzić skąd odpływa nasz prom :? , przypomniałem sobie jednak że chyba jadąc mijaliśmy napisy „Dodecanese” . No tak… już pierwsza portowa brama to było to o co chodziło, zajeżdżamy, prom stoi, budka jest… ok, to idę po bilety. Kupiłem, tanie nie były :? , no ale cóż, miłość i hobby w jednym mają swoją cenę :wink: :lol: .

Wjeżdżamy na pokład, jest jeszcze pustawo, ale okazuje się, że nieliczne kanapy wewnątrz już pozajmowane :? . Zostało dla nas za to jedno całkiem fajne miejsce na zabudowanym prawie całkowicie otwartym pokładzie – dwie ogromne kanapy naprzeciwko siebie – w sam raz do spania :idea: . Bo rejs tym razem będzie naprawdę dłuuuuuugi….

Na Rodos promem można się dostać w zasadzie codziennie, rejsy są nocą i przypływa się rano. Tak i tym razem będzie, a nasz statek to Blue Star 2, ogromna jednostka, chyba jedna z największych tej firmy. Tej nie znamy, tak wielkim statkiem jeszcze nie płynęliśmy. Zaraz po zajęciu miejsc obleciałem pokład w poszukiwaniu…tego co zwykle na Blue Starze :wink: , czyli kabiny prysznicowej. Nie zawiedliśmy się, także i tu były, co prawda z dość ażurowymi drzwiczkami :wink: , ale tłumów nie ma, nikt nie powinien nam przeszkadzać. I tak też się stało, fajnie jest się tak w pełni odświeżyć po podróży.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.05.2017 18:02

Punktualnie 18, odpływamy :idea: .

Obrazek

Parę portowych obrazków…

Obrazek

Ten chyba na Kretę?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę pochmurno, ale gorąco, bezwietrznie i duszno.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.05.2017 18:03

Zdążyłem pstryknąć w ostatniej chwili, pan z obsługi za moment zwinął flagę 8O :lol: .

Obrazek

Tłumu nie ma, ale całkiem pusto też nie jest.

Obrazek

Obrazek

Pireus zostaje w tyle…

Obrazek

…jak i inne lądy :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zostaje tylko lekko zakrzywiony horyzont :wink:

Obrazek

Potem zapadają ciemności, a my, zmęczeni nieco jednak temperaturą i podróżą dość szybko zasypiamy, mimo hałasującego promu i niezmordowanych w dyskusjach przedstawicieli greckiego narodu :wink: . Jest ciepło, wygodnie – spokojna podróż i teraz ten rejs to całkiem dobry początek tych naszych dziesiątych greckich wakacji :idea: :D

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.05.2017 18:18

Mam nadzieję, że szybko się na Blu Starze wyśpicie....no w sumie to wygodna miejscówka Wam się trafiła....
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 25.05.2017 18:43

Nie korcił was śnieżny Masyw Olimpu :?: ...no chyba, że mieliście dość :wink: po śnieżnych Jesenikach :lol: ...

A tu łezka w oku mi się zakręciła :!: El Venizelos to nasz pierwszy duży prom, a w zasadzie kolos... Grecja 2003 i trasa z Triestu do Igoumenitsy :D :!: Spędziliśmy na nim 30 godzin :!: (Deck) :lol:
kulka53 napisał(a):
Ten chyba na Kretę?

Obrazek



pozdr
W.
Ostatnio edytowano 25.05.2017 22:02 przez janusz.w., łącznie edytowano 1 raz
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 25.05.2017 21:07

Zapowiada się jak zqwsze ciekawie;
Luna fajna ma swoje zalety, ale sentyment do Skody pozostał :wink:

kulka53 napisał(a):Dalej jedziemy dokładnie jak zawsze, to droga z Larisy do Farsali, zwykle pola widzimy już dawno zaorane, teraz – zielono wszędzie :idea:


aha, również podobnie w tym roku zauważyliśmy różnicę, zwykle towarzyszyły nam spieczone słońcem Chorwackie wzgórza, na wiosnę jest pięknie
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 25.05.2017 21:50

Ale ta droga do Grecji szybko zleciała... :wink: oczywiście będę zaglądał. :papa:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 26.05.2017 07:50

ajdadi napisał(a):Ale ta droga do Grecji szybko zleciała...


... nowa, podrasowana maszyna to się "leci" ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.05.2017 20:29

piekara114 napisał(a):Mam nadzieję, że szybko się na Blu Starze wyśpicie....no w sumie to wygodna miejscówka Wam się trafiła....

Tym razem, w przeciwieństwie do podróży w poprzednim roku, mieliśmy szczęście do super wygodnego i w miarę spokojnego spania :D
Trochę to zależy od samego promu, trochę od szczęścia... na pewno wykupując kabinę ma się gwarancję na spokój, ale nawet bez tego przeprawy tanie nie są :?
janusz.w. napisał(a):Nie korcił was śnieżny Masyw Olimpu :?: ...no chyba, że mieliście dość :wink: po śnieżnych Jesenikach :lol: ...

Na Olimp mamy nieustający plan... a już raz zalegający śnieg uniemożliwił nam podjazd do tego schroniska najbliżej szczytu. Też to było w maju :roll: , od tego czasu jakoś nie złożyły się powroty by zahaczyć :?
janusz.w. napisał(a):A tu łezka w oku mi się zakręciła :!: El Venizelos to nasz pierwszy duży prom, a w zasadzie kolos... Grecja 2003 i trasa z Triestu do Igoumenitsy :D :!: Spędziliśmy na nim 30 godzin :!: (Deck) :lol:

Prawie półtorej doby na decku... twardziele :cool: :lol:
Tyle na Rodos płynie ANEKowy Prevelis (ten co to utknął nam na skale pod Santorini :wink: ), jest tańszy ale jednak Blue Star daje radę w raptem 14 godzin - z przystankami na Samos i Kos...

te kiero napisał(a):Zapowiada się jak zqwsze ciekawie;
Luna fajna ma swoje zalety, ale sentyment do Skody pozostał :wink:

Witamy :) , dzięki za miłe słowa...
Zalety Luny są nie do przecenienia, nawet ja je dostrzegam :cool: , natomiast sentyment oczywiście jest - jak i sama Skoda :D , służy wciąż, tyle że już na krótsze trasy, głównie po mieście ...

te kiero napisał(a):Zrównież podobnie w tym roku zauważyliśmy różnicę, zwykle towarzyszyły nam spieczone słońcem Chorwackie wzgórza, na wiosnę jest pięknie

Tak, gdzieś zauważyłem wpis o Megankowej podróży :) i o tym, by jeszcze dać autku szansę na kolejne :D
Wiosna ma swoje zalety, dłuższy dzień, kwitnąca roślinność, takie poczucie że to nie koniec, a dopiero początek przygód na dany rok... w przyszłym też zaplanujemy sobie coś na maj, bo znów wolne dni się układają mocno korzystnie :)

ajdadi napisał(a):Ale ta droga do Grecji szybko zleciała... :wink: oczywiście będę zaglądał. :papa:

kmichal napisał(a):... nowa, podrasowana maszyna to się "leci" ... :oczko_usmiech: ...

Leci się, leci... dokładnie 30 godzin 8O :roll:
Niestety, czasowo niewiele da się urwać, jedynie po dotarciu do celu człowiek czuje się jakby wyjechał godzinę temu :idea:
Ale przyznam, że powrót zajął nam już z tego co policzyłem tylko 27 godzin :)

Pozdrawiam :)
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 26.05.2017 20:51

Chętnie ruszę z Wami na kolejne greckie podboje. Rodos jest mi akurat znana, ale chętnie przypomnę sobie te zakamarki. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się takiego wyboru :)

No i nie przytrafiło mi się nigdy jechać samochodem na - co jak co - ale letnie wakacje, w iście zimowej scenerii 8O :wink:

pozdrawiam,
M
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.05.2017 21:03

Mikeee napisał(a):Chętnie ruszę z Wami na kolejne greckie podboje. Rodos jest mi akurat znana, ale chętnie przypomnę sobie te zakamarki. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się takiego wyboru :)

No i nie przytrafiło mi się nigdy jechać samochodem na - co jak co - ale letnie wakacje, w iście zimowej scenerii 8O :wink:

Witaj, miło Cię tu widzieć :)
No właśnie.... Rodos jest znana, wszystkim, tylko nie nam :? , tzn nam była nieznana :lol: do niedawna...
A że wybór niespodziewany :roll: , myślę, że jednak nie będzie on dziwić, wiedząc, że także i Rodos to niezbędny element takiej śmiesznej układanki którą sobie wymyśliliśmy, zwanej KGW (Korona Greckich Wysp) :wink: :lol: .
Wracając stwierdziliśmy, że jak już je wszystkie kiedyś zaliczymy :wink: to będziemy wracać na te na których byliśmy jesienią - na wiosnę, i na odwrót :lol:

A co do zimowej scenerii to faktycznie, nam też się jeszcze nie zdarzyło wyjeżdżać tak na wakacje.... ale wracać - owszem 8O . Gdy wracaliśmy z Sardynii w 2 połowie maja 2015 i spaliśmy na Brennerze, razem z nami leżał tam też śnieg :lol:

Pozdrawiam :)

Edit: i jeszcze mi się przypomniało, gdy pisaliśmy naszą pierwszą relację z Chorwacji i ktoś napisał, że pierwszy raz widzi ludzi na chorwackich wakacjach w polarach i kurtkach. A byliśmy wtedy na Zavizanie i Gromovacy w Sjeviernym Velebicie i wiała bora :wink: . Zawsze musimy być widocznie jakoś nietypowi :lol:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) -Rodos i okolice,maj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 26.05.2017 21:12

kulka53 napisał(a): KGW (Korona Greckich Wysp)

fajny pomysł, piękny cel 8)
widać, że zawładnęła Waszymi sercami ta Grecja :)

pozdrawiam,
M
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 549
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone