Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Kacper1978
Odkrywca
Posty: 98
Dołączył(a): 21.03.2016
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper1978 » 19.02.2017 12:56

kulka53 napisał(a):
Kacper1978 napisał(a):Proszę o pomoc w sprawie kwater w Grecji.
Interesują mnie okolice Leptokarii.


Cześć Kacper :)
Sorry, ale w tym temacie raczej nie pomożemy :?
Co prawda byliśmy już parę razy w Grecji ale głównie na wyspach, a co najważniejsze - nie korzystamy z kwater :wink: wykorzystując noclegowo nasz pojazd samochodowy marki dawniej Skoda Felicia a obecnie VW Caddy Tramper "Luna" :cool:
Okolice Leptokarii (a konkretnie Kalivia Varikou) są dla nas fajnym przystankiem noclegowym, gdzie można przespać się przy samej plaży i o wschodzie słońca wleźć do ciepłej wody :D a potem jechać dalej do Pireusu na jakiś prom.
Sama Leptokaria nawet pod koniec września jest popularnym miejscem wakacyjnym, widać to po ilości ludzi nawet tylko przejeżdżając.
Z tego co też widać to kwater tam nie brakuje, są też kempingi w okolicy z bungalowami.

Jest to miejsce poniekąd wyjątkowe bo po pierwsze najbliżej z Polski a po drugie ze względu na bliskość Olimpu, ale poza tym to - wg naszych opinii i gustów - jedno z najmniej ciekawych miejsc w Grecji.
Jadąc tylko trochę dalej a bardziej na wschód dotrzesz na "środkowy palec" Chalkidiki - Sithonię. Jest tam ładniej a i miejscowości turystyczne są w sporej ilości wraz z kwaterami :) .

Pozdrawiam :)

P.S. Tony... :papa: :D



Dziękuje
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.02.2017 21:43

kulka53 napisał(a):
Kacper1978 napisał(a):Proszę o pomoc w sprawie kwater w Grecji.
Interesują mnie okolice Leptokarii.

Sama Leptokaria nawet pod koniec września jest popularnym miejscem wakacyjnym, widać to po ilości ludzi nawet tylko przejeżdżając.
Z tego co też widać to kwater tam nie brakuje, są też kempingi w okolicy z bungalowami.

Jest to miejsce poniekąd wyjątkowe bo po pierwsze najbliżej z Polski a po drugie ze względu na bliskość Olimpu, ale poza tym to - wg naszych opinii i gustów - jedno z najmniej ciekawych miejsc w Grecji.
Jadąc tylko trochę dalej a bardziej na wschód dotrzesz na "środkowy palec" Chalkidiki - Sithonię. Jest tam ładniej a i miejscowości turystyczne są w sporej ilości wraz z kwaterami :) .


Kulki dobrze prawią.
Odpuść sobie Lept. na rzecz Sithoni - sama w zeszłym roku o niej myślałam (pierwsy raz w Gr.), ale na szczęście posłuchałam innych i ostatecznie zdecydowałam się na Sarti na Sithoni. W L. niższe ceny app., ale niestety plaże na zdjęciach nie zachwycają, a te na zdj. z Sithoni wyglądają przynajmniej tak dobrze jak w realu, jak nie lepiej.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 19.02.2017 22:09

piekara114 napisał(a):ostatecznie zdecydowałam się na Sarti na Sithoni


... mogę tylko potwierdzić - Sithonia to bardzo dobry wybór ... 8) ...
Pozdrawiam.
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 19.02.2017 23:46

kulka53 napisał(a):No tak... ta wyspa jeszcze przed nami.

Obejrzałem film, miejsca już w większości kiedyś odwiedziłem, znane, drogi przejechałem... wirtualnie oczywiście :D .
Rzeczywiście piękny :idea: , napracował się trochę pan Czech :D
Sprowokowałeś mnie :idea: , poprzyglądałem się możliwościom promowym i klamka być może już zapadła - wrzesień na Karpathos :cool:


To świetna wiadomość... :D
Szykuje się zatem fantastyczna relacja,której będę wyczekiwał... 8)
:papa:

Btw.
My planujemy Grecję na przyszły rok-jako świerzaki porywamy się na Lefkadę :D 8) 8)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.02.2017 23:51

CROberto napisał(a): My planujemy Grecję na przyszły rok-jako świerzaki porywamy się na Lefkadę :D 8) 8)

Już planujecie 2018??? My myślimy co w tym roku, i może właśnie Lefk lub Epir.
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 20.02.2017 00:41

piekara114 napisał(a):
CROberto napisał(a): My planujemy Grecję na przyszły rok-jako świerzaki porywamy się na Lefkadę :D 8) 8)

Już planujecie 2018??? My myślimy co w tym roku, i może właśnie Lefk lub Epir.

W tym roku mam już zaklepany Peljesac - po raz pierwszy nie jedziemy w ciemno... :D
Do Grecji wybieram się już ćwierć wieku - taka mała obsuwa.... :wink:
Ciągle coś stawało na drodze -przed dziesięciu laty Chorwacja - i tak nas potrzymała... :oczko_usmiech:
Myślę że w końcu się uda - Lefkada to dla mnie nr. 1 potem Karaphatos ,Kreta.Korfu,Zante .....
Może mi to zająć kolejną dekadę... :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.02.2017 08:29

CROberto napisał(a):To świetna wiadomość... :D
Szykuje się zatem fantastyczna relacja,której będę wyczekiwał... 8)
:papa:

Ja przedwczoraj, Małgosia wczoraj obejrzała i wydała werdykt :wink: - jedziemy :idea:
W końcu ileż można czekać.... :lol:
Mam nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie.
Jeśli nie, to postaramy się zaplanować przynajmniej pełny tydzień na wyspie, bo jest tam tak pięknie i tak daleko, że na krócej to szkoda zachodu.
CROberto napisał(a):My planujemy Grecję na przyszły rok-jako świerzaki porywamy się na Lefkadę :D 8) 8)

piekara114 napisał(a):My myślimy co w tym roku, i może właśnie Lefk lub Epir.

Lefkada, nie ma co ukrywać, to całkiem dobry wybór :D
Można zajrzeć tu i ówdzie w Epirze a i na Kefalonię wyskoczyć na wycieczkę.
Michał :papa: w swojej relacji z Lefkady pokazał kilka fajnych pomysłów :D

Ten region jest z pewnością dużo ładniejszy niż okolice Olimpu czy Chalkidiki.
CROberto napisał(a):Myślę że w końcu się uda - Lefkada to dla mnie nr. 1 potem Karaphatos ,Kreta.Korfu,Zante .....
Może mi to zająć kolejną dekadę... :lol:

To bardzo możliwe...
My przez 7 lat byliśmy tam 9 razy i mamy nadzieję na co najmniej drugie tyle... :D

Ja bym do tej listy jeszcze Santorini dołożył... Milos, Kithirę, Limnos, Naxos, Koufonissi, Amorgos, itp, itd. :lol:
Na pewno się uda :idea: :D

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.02.2017 09:06

19 września, poniedziałek

Kolejna ciepła, wręcz upalna noc za nami... bezwietrzna, z temperaturą grubo ponad 20 stopni 8O . Takie warunki sprawiają, że śpimy przy otwartych drzwiach...może gdzie indziej byłoby to nieco ryzykowne, ale w Grecji, na wyspie, jakoś nie mamy obaw. Zresztą, trochę nie mamy też wyjścia :wink: .

To miał być ostatni, spokojny, luźny dzień. Już wcześniej zdecydowaliśmy, że mimo wcześniejszych zamiarów i chęci odpuszczamy zdobywanie najwyższego szczytu Amorgos :? , około 700 m. pod górę w bezwietrznym, wilgotnym, lejącym się z nieba żarze to będzie ponad Małgosine siły. Wstajemy już jednak sporo przed świtem by spokojnie zająć się sobą i śniadaniem.

Express Skopelitis właśnie przypływa z Katapoli do Aegiali by poprzez Małe Cyklady popłynąć na Naxos i wieczorem znów tutaj wrócić :)

Obrazek

Naprawdę jest wcześnie :wink:

Obrazek

Nasza miejscówka może nie jest idealna, ale ładny z niej widok...

Obrazek

Chwilę przed odjazdem...

Obrazek

Słońce już świeci a i księżyc wciąż widoczny :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.02.2017 09:08

No i co...poranek właściwie jak każdy inny. Spakowani wsiadamy do auta by przemieścić się prosto na ten sam parking na którym byliśmy wczoraj, nad plażą Levrossos. Wsiadamy, zamykamy drzwi, przekręcam kluczyk i ….. cisza 8O . O w mordę.... :?

Padł nam akumulator, znowu. Kurcze, ale dlaczego, wczoraj prawie nie włączaliśmy lodówki :? . Tłumaczę sobie, no tak, jest już słaby a wczoraj dzień wyglądał tak, że ledwo ruszyliśmy z jednego miejsca, już za parę minut stawaliśmy w kolejnym i nie miał się kiedy porządnie podładować. Kiepskie tłumaczenie, wiem, ale innego do siebie nie dopuszczaliśmy...

No nic, próbuję raz, drugi, bez wiary że się uda – i słusznie, nie udało się. No więc co? Pchamy :?

Pchamy, pchamy, masakra, Caddy waży półtorej tony, a z naszym wyposażeniem jeszcze trochę więcej, nawet z lekkiej górki na żwirowym placyku trudno nam go ruszyć. Sił i szans wystarczyło na to, by pozostał ustawiony w kierunku ulicy i trochę bliżej niej....potem górka się skończyła i nasze siły też.

Mieliśmy w tym momencie sporo szczęścia bo zupełnie niespodziewanie, nie wiadomo dokąd idąc, pojawili się na drodze z Aegiali jacyś ludzie. Para turystów w nieco ponad średnim wieku widząc nasze zmagania chętnie przyszła nam z pomocą (przy okazji dowiedziałem się, że akumulator po angielsku to battery, co miało się nam jeszcze przydać :wink: ), wypchnęliśmy auto na asfalt a potem poszło już łatwiej. We wskakiwaniu i wrzucaniu dwójki (w Caddy można też jedynkę, mniejsza prędkość wymagana) mam już sporo wprawy :lol: , silnik zaskoczył, pięknie podziękowaliśmy i pojechaliśmy do Aegiali.

No ok, ale skoro tak to wygląda, lepiej będzie jak nie zostawimy dziś auta na wczorajszym parkingu :? . Jest on mały, ciasny, ciężko w razie czego manewrować, a do tego jedyny wyjazd z niego jest stromo pod górkę 8O , tam już nie dałoby się go uruchomić. Jadąc wypatrujemy dobrego miejsca gdzie mogłoby zostać na cały dzień gdzieś w miarę blisko plaż a jednocześnie na płaskim i najlepiej w cieniu...Ostatecznie zostawiam Małgosię z rzeczami nad Levrossos a sam wracam do Aegiali by zostawić auto przy głównej plaży, a zanim go tam zostawię (nawet lekko z górki było) robię jeszcze rundkę po okolicy by podładować nieco akumulator.

Docieram nad Levrossos pieszo i już wspólnie wędrujemy na ostatnią z trzech plaż – Chochlakas.

Obrazek

Dobrze widać fajną część piaszczystą i tę kamienistą.

Obrazek

Jesteśmy dziś tu pierwsi :cool:

Obrazek

Obrazek

W dolince ktoś ma działkę...

Obrazek

Na plaży jest sporo wodnego trawska, ale oczyszczam z niej niewielki fragmencik za skałką :)

Obrazek

No i mamy dla siebie całkiem sympatyczny kącik z widokiem :D

Obrazek

w którym spędzamy cały dzisiejszy dzień.

Jedyny spacerek jaki uskuteczniłem, to na tę drugą, kamienistą część Chochlakas gdzie wśród kilkunastu nadbrzeżnych tamaryszków prześwitywały jakieś namioty...okazało się, że obozowisko było już opuszczone, przynajmniej tak wyglądało. Jeśli jeszcze ktoś miałby tu wrócić, to ok, jeśli nie – to kiepsko go oceniam, bo co jak co, powinien po sobie posprzątać a nie zostawiać na pastwę losu namiot, jakieś szmaty, patelnie, butelki itp. itd. Biwakowanie na dziko jest fajne, ale pod podstawowym warunkiem :idea: , by miejsce po opuszczeniu nie wyglądało jak śmietnik :evil: . Miejmy nadzieję, że ktoś tam jeszcze po te rzeczy powrócił...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.02.2017 09:09

Wracamy późnym popołudniem... :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale nie wracamy od razu do samochodu, zachodzimy jeszcze do kotka na Psili Ammos :cool: . Tym razem nie z pustymi rękami :idea: , w butelce mamy wodę a w słoiku – danie w sam raz na wypełnienie kociego żołądka z konserwy, suchej kiełbasy krakowskiej, żółtego sera i kawałków chrupkiego chleba :) .

Kotek był w każdym razie zadowolony długo mył się i oblizywał po kolacji i pozostał z ładnie zaokrąglonym brzuszkiem :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.02.2017 09:09

Na Amorgos, a zwłaszcza w tej okolicy rosną naprawdę imponujące ilości urginii 8O

Obrazek

Obrazek

Widać też, ze czasem trochę tu wieje....

Obrazek

Tym razem na zachód do Aegiali nie zdążyliśmy (nie mieliśmy zresztą takiego zamiaru), ale też i niebo trochę mniej dopisało.

Obrazek

Obrazek

Tym razem mieliśmy nieco dłuższy spacer niż wczoraj, musieliśmy przecież wrócić do auta pozostawionego w dole, przy plaży Aegiali. Ale wróciliśmy, już po zachodzie słońca, czekało na nas tak, jak je zostawiłem. Wsiadamy, chwila niepewności, napięcia, przekręcam kluczyk i …. CISZA 8O

No to już naprawdę kiepsko wygląda :? , akumulator pada w tempie zastraszającym. Raz rozładowany widocznie nie jest w stanie utrzymać właściwych parametrów no i tego co najważniejsze, uruchamiać naszego auta.

Pod jakimś płotem gdzie stoimy lekko z górki jest, potem placyk z ubitego piachu się wypłaszcza. Zapieramy się, pchamy, pchamy, pchamy.. i nic, za mała górka była :? . I znów nie ma wyjścia, musimy prosić o pomoc... po chwili zaczepiam przechodzącego młodego człowieka, dołącza jeszcze drugi i udaje się Lunę uruchomić.

Jedziemy na nasz placyk i całe dwie godziny krzątamy się i gotujemy przy akompaniamencie terkoczącego diesla ładującego nasz umierający akumulator. Dziś w nocy przypłynie nasz prom którym opuścimy Amorgos, liczymy na to że takie ładowanie dzisiaj i w miarę konieczności każdego kolejnego dnia wystarczy by sprawnie poruszać się po kolejnej wyspie i wrócić do domu. Nie będziemy już spać na plażach, zawsze będziemy zostawiać auto tylko z górki a w razie czego, np. na promie, ktoś nas przecież popchnie :roll: . A pierwszym zakupem po powrocie do domu będzie nowy akumulator :idea:

Dobrze nie jest, ale jakoś damy radę :idea: .

c.d.n.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 20.02.2017 11:30

Lubię ten malutki Express Skopelitis :D
Kable. Kable rozruchowe :wink: ułatwiają sprawę. Zawsze mam w schowku w bagażniku. Na szczęście nigdy latem jeszcze nie korzystałem. Pierwszy raz w tym roku w Rabce, ale przy temp. -23 stopnie akumulator (rocznik 2007 8O ) nie dał rady... :?

pozdr
W.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.02.2017 11:58

No, kable to chyba byłaby podstawa, skoro takie rzeczy się dzieją
Albo zapasowy aku ;0

Ciekaw jestem nastepnej wyspy :)
:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.02.2017 11:59

janusz.w. napisał(a):Lubię ten malutki Express Skopelitis :D
Kable. Kable rozruchowe :wink: ułatwiają sprawę. Zawsze mam w schowku w bagażniku. Na szczęście nigdy latem jeszcze nie korzystałem. Pierwszy raz w tym roku w Rabce, ale przy temp. -23 stopnie akumulator (rocznik 2007 8O ) nie dał rady... :?

Też miałem kiedyś takie coś jeszcze w maluchu :wink:
Ale rzadko się przydawały, bo byłem w stanie go pchnąć nawet samodzielnie :lol:

Ile miał ten nasz akumulator lat? trudno powiedzieć, poprzedni właściciel twierdził że to drugi akumulator w tym aucie i że nadaje się do wymiany :oops: . Miał rację :?

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.02.2017 12:56

tony montana napisał(a):No, kable to chyba byłaby podstawa, skoro takie rzeczy się dzieją
Albo zapasowy aku ;0

Takie rzeczy działy się tylko i wyłącznie z mojej winy :?, po pierwsze zostałem uprzedzony, że trzeba wymienić akumulator, po drugie powinienem był go sprawdzić, stan naładowania itp.
Bardziej niż kable zdecydowanie przydałby się drugi zapasowy... pomyślę o tym przed sezonem :idea:

tony montana napisał(a):Ciekaw jestem nastepnej wyspy :)
:papa:


:wink: :cool:

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 538
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone