Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 15.12.2016 19:33

To jest zdjęcie z gatunku: co autor miał na myśli. :lol:
Prawidłowa odpowiedź brzmi: zależy kim jest autor wielbicielem kotów czy aparatów :wink:

Rozmyślamy o następcy ale nie pentaxa a fuji.
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 15.12.2016 22:09

Witam,
bardzo ciekawa i "widokowa" wyprawa. Ja mam 1 wyspę na koncie: Kretę /nie całą, zachodnia część :) /
Bardzo ciekawe te mniejsze wysepki - relacja zachęcająca. Moglibyście wydać przewodnik po "Waszych" wyspach w wersji papierowej - byłoby pożytecznie dla innych i dodatkowe środki na Wasze wyprawy :D
Serdecznie pozdrawiam :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.12.2016 07:51

Witamy ponownie w naszym wątku :)
MARK1 napisał(a): Ja mam 1 wyspę na koncie: Kretę /nie całą, zachodnia część :) /

Wszystko przed Tobą :cool:
Kreta to jedna z wysp na którą ciągle nie możemy się zdecydować bo za bardzo nas ciągnie gdzie indziej - zwłaszcza mnie, bo Małgosia bardzo chętnie by tam pojechała. Ale z Kretą pewnie będzie jak z Santorini - obiecałem że pojedziemy i słowa musiałem dotrzymać :cool: (i nie żałuję bo było warto).
MARK1 napisał(a): Bardzo ciekawe te mniejsze wysepki - relacja zachęcająca. Moglibyście wydać przewodnik po "Waszych" wyspach w wersji papierowej - byłoby pożytecznie dla innych i dodatkowe środki na Wasze wyprawy :D

Jestem zdania, że nie ma nieciekawych wysp w Grecji, przynajmniej jak do tej pory na taką nie trafiliśmy. Nawet te, które tak całościowo wydają się mało, czy mniej atrakcyjne niż inne, też mają coś, co sprawia że warto na nie zajrzeć. Np. Skiros - ma pięknie położoną i ciekawą stolicę, Schinoussa - całkiem fajne plaże i jest na tyle mała że można przemierzać ją pieszo bez wydatków na auto, Samotraka - ciekawie położoną stolicę i inną rzadko spotykaną na wyspach ciekawostkę - płynące strumienie i wodospady a do tego najwyższy szczyt greckich wysp, Antiparos - jaskinię którą zwiedza się bez przewodnika, nieźle zachowane Kastro w stolicy i jedną z plaż w formie mini Złotego Rogu :wink: .... itp.itd.
Każda wyspa jest inna i każda ma coś do zaoferowania :idea:

A co do przewodnika... my się do tego nie nadajemy, zbyt mało w nas przebojowości :wink: a poza tym co to za przewodnik bez opisów co i gdzie zjeść i gdzie znaleźć fajny hotel? :wink: :lol:

Pozdrawiam :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.12.2016 08:57

kulka53 napisał(a):
MARK1 napisał(a): Moglibyście wydać przewodnik po "Waszych" wyspach w wersji papierowej - byłoby pożytecznie dla innych i dodatkowe środki na Wasze wyprawy :D

A co do przewodnika... my się do tego nie nadajemy, zbyt mało w nas przebojowości :wink: a poza tym co to za przewodnik bez opisów co i gdzie zjeść i gdzie znaleźć fajny hotel? :wink: :lol:

Popieram MARK1, a Kulki są zbyt skromne....a co do hotelu i jedzenia - od tego jest booking i tripadvisor, więc nie ma wymówek...
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 16.12.2016 09:18

kulka53 napisał(a):Monastyr Chozoviotissa


... piękne miejsce ... 8O ... trochę przypomina mi czarnogórski Monaster Ostrog w którym bardzo nam się podobało ... :) ...
Pozdrawiam.
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 16.12.2016 09:51

kulka53 napisał(a):A co do przewodnika... my się do tego nie nadajemy, zbyt mało w nas przebojowości :wink: a poza tym co to za przewodnik bez opisów co i gdzie zjeść i gdzie znaleźć fajny hotel?

To byłby Wasz przewodnik :!: , charakterystyczny , specyficzny, krajoznawczy :idea: - taka lekka zachęta :D
Wczoraj wziąłem do ręki duży przewodnik po Grecji i jeśli chodzi o opisy małych wysp ... słabiutko lub nic.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.12.2016 19:04

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Monastyr Chozoviotissa

... piękne miejsce ... 8O ... trochę przypomina mi czarnogórski Monaster Ostrog w którym bardzo nam się podobało ... :) ...

Bardzo piękne, bardzo specyficzne, rozpoznawalne, charakterystyczne. Warto tam być :idea:
Monastyr Ostrog niestety ominęliśmy podczas naszych dwóch czarnogórskich wakacji :?
Przejeżdżając przez MNE w drodze do Albanii miałem zamiar podjechać, ale byliśmy już za późno, zmierzchało się.
Chyba już nie będzie okazji :roll: :?

piekara114 napisał(a):co do hotelu i jedzenia - od tego jest booking i tripadvisor, więc nie ma wymówek...

No tak, słyszałem o tych stronach... nie korzystaliśmy nigdy z żadnej.
Chyba kiepsko nam idzie przyswajanie nowinek wszelakich, zarówno technicznych jak i internetowych :?
Ale też nie było takiej potrzeby :D

MARK1 napisał(a):To byłby Wasz przewodnik :!: , charakterystyczny , specyficzny, krajoznawczy :idea: - taka lekka zachęta :D
Wczoraj wziąłem do ręki duży przewodnik po Grecji i jeśli chodzi o opisy małych wysp ... słabiutko lub nic.

Pomyślimy o tym jak zdobędziemy już całą KGW (Koronę Greckich Wysp) :D , tak to co roku trzeba byłoby dodrukowywać uzupełnienie :wink:
Póki co - "tworzymy" na cro.pl :cool:

A co do przewodników po wyspach... w czasach gdy jeszcze usiłowaliśmy z nich korzystać z tego co widziałem bywały różne, niektóre nawet nie najgorsze, inne z błędami :? . Na dzisiaj żadna publikacja nie zastąpi google maps + zamieszczonych tam zdjęć. Odrobina cierpliwości i wiemy wszystko (albo prawie) co chcemy :idea: . Przewodnik może być już tylko np. uzupełnieniem informacji o historii danych miejsc na poziomie dla takich laików jak my...

Pozdrawiam :)
Użytkownik usunięty
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.12.2016 02:39

kulka53 napisał(a):Amorgoska autostrada w okolicy Markiani :)

Obrazek



A celem mym droga... Jest moc!
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 18.12.2016 23:55

Ciekawie pokazany i opisany monastyr, chyba lepiej niż w przewodnikach :) .
pzdr. :wink:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 19.12.2016 02:07

kulka53 napisał(a):Fajnie było, na pewno obowiązkowe miejsce do odwiedzenia podczas amorgoskich wakacji :idea: .

będę o tym pamiętał.
Rzeczywiście monastyr robi wyjątkowe wrażenie i fakt, położeniem przypomina Ostrog

pozdrawiam,
M
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.12.2016 09:08

kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):co do hotelu i jedzenia - od tego jest booking i tripadvisor, więc nie ma wymówek...

No tak, słyszałem o tych stronach... nie korzystaliśmy nigdy z żadnej.
Chyba kiepsko nam idzie przyswajanie nowinek wszelakich, zarówno technicznych jak i internetowych :?
Ale też nie było takiej potrzeby :D

To podobnie jak ja macie :mrgreen: O ile z booking korzystam bardzo bardzo sporadycznie (w pracy częściej) to z trip. już w ogóle. Jak już jemy na mieście to raczej poddajemy się intuicji własnej...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.12.2016 09:51

eystrasalt napisał(a):A celem mym droga... Jest moc!

W przypadku podróżowania samochodem faktycznie droga może być celem, zwłaszcza na wyspie, taka jak ta.
Bo pieszo... wolimy jednak cel osiągać w sposób najkrótszy i najmniej skomplikowany :wink:

tiwa napisał(a):Ciekawie pokazany i opisany monastyr, chyba lepiej niż w przewodnikach :) .

:D
Dzięki.

Mikeee napisał(a):będę o tym pamiętał.
Rzeczywiście monastyr robi wyjątkowe wrażenie i fakt, położeniem przypomina Ostrog

Widzę, że ostro planujesz wyspy i Amorgos :cool:
Ostrog znam ze zdjęć i główną różnicą wydaje się ta, że nie leży nad morzem :roll:
piekara114 napisał(a):To podobnie jak ja macie :mrgreen: O ile z booking korzystam bardzo bardzo sporadycznie (w pracy częściej) to z trip. już w ogóle. Jak już jemy na mieście to raczej poddajemy się intuicji własnej...

Przyznam, że w tym "oporze" do nowinek przoduję właśnie ja :oops: . Małgosia bardziej daje radę :) , ale głównie wtedy, gdy zmuszają nas do ich przyjmowania wymogi dzisiejszej cywilizacji, no albo gdy rzeczywiście widzi w tym jakieś ułatwienie codziennego funkcjonowania.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.12.2016 10:04

16 września, piątek c.d.

Pora dość już zawansowana, jeszcze trochę i zacznie się robić ciemno, a my zupełnie nie wiemy gdzie spędzimy dzisiejszą noc :? . Na Amorgos nie ma zbyt wielu odpowiednich miejsc :roll: , co prawda moglibyśmy się wrócić do Kalotaritissy, już wiemy, że tam byłoby fajnie, moglibyśmy też zajechać do zatoki Kato Kambos. Ale nie bardzo chce mi się jechać ze środka znów na sam koniec wyspy, po to by jutro znów pokonywać tę samą drogę :roll: , spróbujmy zatem sprawdzić spory parking przy (nad) plażą Agia Anna. Tak jeszcze nawiasem mówiąc to terminem Agia Anna określa się potocznie mówiąc całość tego miejsca w dole, a nazwa pochodzi od małej kapliczki – ale żwirowych plażyczek jest w tej części wybrzeża kilka.

Zjeżdżamy. Parking jest faktycznie spory, trochę co prawda pochyły, ale co najbardziej zaskakujące – są tutaj toalety z bieżącą wodą 8O (sprawdziłem :lol: ). Uznaliśmy jednak, że jest to zbyt mało intymne miejsce by było dla nas odpowiednie, trzeba będzie pomyśleć o czymś innym na tę noc. Ale skoro już tutaj jesteśmy, trochę się rozejrzymy.

Słynna kapliczka Agia Anna

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatni plażowicze

Obrazek

Jedna z kilku plaż… lepsze to niż skałki, ale cóż, szału przynajmniej dla nas nie ma.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo oryginalny garaż na łódkę 8O :D

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.12.2016 10:05

Sama kapliczka…no jak kapliczka, tyle że w wyjątkowym otoczeniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do „plaż” w tej okolicy trochę zniechęcił nas ten napis :?

Obrazek

Obrazek

Czyżby kolejny cudownie wyrzucony na amorgoski ląd artefakt? :wink:

Obrazek

Parking już prawie pusty, ale nie zostaniemy tutaj.

Obrazek

Pojechaliśmy jednak kawałek z powrotem, najbliższym i jak sądziliśmy niezłym miejscem do spania będzie plac przy plaży Mourou, poza parkingiem jest tam właśnie drugi jeszcze wielki plac, pewnie też służący jako parking ale w sezonie. I na nim właśnie się umieściliśmy, trochę powiewało, ale czuć było, że wiatr słabnie i liczyliśmy, że jutro będzie już spokojnie. Tradycyjnie przygotowany obiadek przy porządnie święcącym w pełni księżycu to coś, bez czego trudno byłoby nam wyobrazić sobie wakacyjny sezon…

Obrazek

I po obiadku :cool: :wink:

Obrazek

To był całkiem fajny dzień, właściwie taki jak się spodziewaliśmy, może poza tym, że jeszcze dziś odwiedzimy Chozoviotissę. Amorgos w swej zachodniej części nie zaskoczyła nas zbytnio, było tak jak się spodziewaliśmy – góry, ładne krajobrazy i bardzo marne jak dla nas plaże. Może jedynie spodziewałem się, że będzie tu więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia… kilka było ale jakoś liczyłem na więcej :roll: . No nic – przeznaczyliśmy na tę wyspę 4 dni, byliśmy tego wieczora zdania że chyba dobrze zrobiliśmy… o ile znajdziemy jakąś dobrą dla nas plażę to sobie przynajmniej poleżymy :D

Dzisiejsza mapka:

Obrazek

A – zatoka i plaża Kalotaritissa
B – zatoka wraku „Olimpia”
C – monastyr Agia Paraskiewi i plaża Paradisia
D – zatoka Kato Kambos
E – Agia Triada
F – Rachoula
G – Vroutsi i antyczne Arkesini
H – Markiani
I – monastyr Agios Georgios Valsamitis
J – monastyr Chozoviotissa
K – Agia Anna
L – nocleg przy plaży Mourou

c.d.n.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Małe jest piękne..Grecj

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 19.12.2016 10:35

kulka53 napisał(a):I po obiadku :cool: :wink:

Obrazek
Chyba po kolacyjce ... :oczko_usmiech: ,
tak czy owak księżyc super :!:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 529
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone