Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.04.2015 07:13

stary_jac napisał(a):Czy Szanowny kolega mógłby wskazać to miejsce na mapie , chodzi mi o miejsce gdzie zostawiliście samochód.

Nie udało mi się zlokalizować budynku na mapie google, a końcówka drogi dojazdowej nie jest zaznaczona jako jakakolwiek droga :roll:
Ale w paru słowach opiszę jak się tam dostać.

Ze Sparty jedziemy na południe główną drogą, po około 10 km od centrum w punkcie A skręcamy w prawo i mijamy wioskę Anogia (B). W Paleopanagii (C) skręcamy ponownie w prawo. Nasze miejsce noclegowe zaznaczyłem jako D. Natomiast E to miejsce gdzie kończy się asfalt, jest źródło wody, są ławki, mapki, zaczyna się szlak na szczyt.

mapa1.jpg


Jedziemy dalej już szutrem.

mapa2.jpg


W miejscu B jest rozwidlenie, skręcamy lekko w prawo. Za ok. 2 km jesteśmy pod schroniskiem.

My korzystaliśmy z bardzo dobrego, dokładnego opisu znalezionego w sieci:

"In Spárti, drive south along the main street (in the direction of Githio), a section of this street is divided with palm trees along the middle. From the end of this section, drive 7 kilometer south, then look for a road going right with a sign saying "The shelter of Taygetos 22". The location of this point is N37:00.486, E022:27.061, elevation about 196 meter. Measure from this point.
After 2 km you enter the village of Anogia, at 2.9 turn left, continue straight ahead at kilometer 3.0 (do not turn right!). At 3.5 you leave Anogia and enter the next village. Continue straight at 4.1 and make a sharp right at 4.3 where there is a blue sign. At 4.5 you leave the village and head uphill. Follow the main road and make a sharp right where the road forks at km 10.2. At 13.2 you arrive at the lower trailhead. The paved road ends here. This is a good place to park and start hiking. The location of this trailhead is N36:57.949, E022:22.954, elevation 962 meter.
In order to continue driving to the refuge, make a sharp left at this point and follow the road (now dirt) as it climbs the hill with several hairpin curves. At 16.8 stay left and keep right where the road forks at 17.6. At 18.2, the road gets appreciably rougher, however still very driveable with some care. At 18.5 the road passes a small mountain farm that grows trees, before arriving at the refuge at kilometer 19.7."

Źródło


stary_jac napisał(a):Piękne wyprawy, śliczne widoki i ta forma wypoczynku jaką uprawiacie jest niesamowita.

Dzięki :!: :)

Pozdrawiam
stary_jac
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 301
Dołączył(a): 16.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary_jac » 29.04.2015 22:04

bardzo dziękuje ,
i pozwolisz że wrzucę link do waszej relacji jak i źródła z opisem na inne greckie forum.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - Wrześniowa Samotraka'14

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 30.04.2015 11:09

kulka53 napisał(a):Jak zawsze na zakończenie relacji, jeszcze kilka słów podsumowania tej podróży :)

Podczas krótkich, wrześniowych wakacji na Samotrace przejechaliśmy niespełna 4000 km, z czego na samej wyspie zaledwie około 200 km. Całkowity koszt tygodniowego greckiego wypadu to koło 2500 zł, w tym:
- paliwo – ok. 1500 zł
- noclegi – 0 zł
- opłaty autostradowe i prom – ok. 800 zł
- jedzenie – ok. 200 zł

nie zauważyłem tego wpisu, przywracacie mi wiarę..., choć domyślam się - na podstawie reakcji na moje opisy kosztów na forum, że wielu będzie do tych wyliczeń podchodzić sceptycznie, piękna kwota - niezapomniane przeżycia, cóż trzeba więcej
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.04.2015 19:49

stary_jac napisał(a):bardzo dziękuje ,
i pozwolisz że wrzucę link do waszej relacji jak i źródła z opisem na inne greckie forum.

Jasne, nie ma sprawy.
Zawsze nam miło, gdy ktoś chce skorzystać z jakichś naszych doświadczeń :)

Cytowane wejście miało miejsce co prawda miejsce 10 lat wstecz, w związku z czym, jak to w Grecji, pewne drogowskazy czy znaki mogą już nie istnieć :wink: , ale kilometry z pewnością się zgadzają :)

Życzę fajnej wyprawy :idea:, daj znać jak poszło....

te kiero napisał(a):nie zauważyłem tego wpisu, przywracacie mi wiarę..., choć domyślam się - na podstawie reakcji na moje opisy kosztów na forum, że wielu będzie do tych wyliczeń podchodzić sceptycznie, piękna kwota - niezapomniane przeżycia, cóż trzeba więcej

Pamiętam, że zimą coś czytałem na ten temat... ale nie pamiętam by reakcja była aż tak gwałtowna :wink: , może się do tutejszych realiów już przyzwyczaiłem :lol: .
Jeśli ktoś nie wierzy w takie koszty, czy też komuś się one nie podobają - no cóż :roll: .
Co prawda było to parę lat temu i we wrześniu, ale spędzaliśmy chorwackie 2 tygodnie za około 2000 PLN z małym hakiem płacąc za kwatery mniej więcej 20-25 euro, gdzieś w relacjach są i te koszty podane.
Teraz kosztów noclegów nie ponosimy :wink: , auto pali ile wleję :wink: , za to greckie promy są znacznie droższe od chorwackich....
Odrobina samozaparcia i dasz radę :idea: :D

Pozdrawiam
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.04.2015 20:00

Kulki, a Wy nie mieliście gdzieś jechać teraz jakoś? :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.04.2015 20:10

mysza73 napisał(a):Kulki, a Wy nie mieliście gdzieś jechać teraz jakoś? :wink:

Mieliśmy....




.....i plany się nie zmieniły :cool: :lol:

Ale za tydzień dopiero ruszamy :roll: licząc na to że im później, tym może będzie w tej Italii więcej słońca i cieplej.

Właśnie sprawdziłem... za autostradę TAM zapłacimy 60 euro :?
Z powrotem nie sprawdzam, bo nie wiem skąd będziemy wracać :wink:

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.04.2015 20:15

kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Kulki, a Wy nie mieliście gdzieś jechać teraz jakoś? :wink:

Mieliśmy....




.....i plany się nie zmieniły :cool: :lol:

Ale za tydzień dopiero ruszamy :roll: licząc na to że im później, tym może będzie w tej Italii więcej słońca i cieplej.

Właśnie sprawdziłem... za autostradę TAM zapłacimy 60 euro :?
Z powrotem nie sprawdzam, bo nie wiem skąd będziemy wracać :wink:

:papa:



Ok :P ,
no to słoneczka życzę i będę wypatrywać relacji :P :papa:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 30.04.2015 20:33

kulka53 napisał(a):Ale za tydzień dopiero ruszamy :roll: licząc na to że im później, tym może będzie w tej Italii więcej słońca i cieplej.

zadam goopie pytanie czy Felicia jedzie z Wami :wink:
stefanos
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 09.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) stefanos » 30.04.2015 22:42

60 euro? Do Rzymu wychodzi coś koło 50. Czyżby Sycylia? Pozdrawiam i życzę szerokiej drogi stefanos
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.05.2015 18:21

mysza73 napisał(a): będę wypatrywać relacji

Fajnie, też liczę że się pojawi :wink: , tyle że w innym wątku :cool:

te kiero napisał(a):zadam goopie pytanie czy Felicia jedzie z Wami :wink:

:lol:
Póki co jest to niezastąpiona towarzyszka naszych podróży :cool:

Ostatnimi czasy Fela trochę się zmieniła :wink: , oprócz tradycyjnego generalnego "dopieszczania" w warsztacie, kiedy to zyskała z poważniejszych części nową uszczelkę pod głowicą i sondę lambda, została także profesjonalnie wyprana 8O (po 15 latach czas najwyższy), dostała nowe opony (tym razem całoroczne) oraz przyciemnione szybki (wszystkie prócz przedniej) :cool: . Przebieg na dziś 209 tys, sądzę że w tym roku dość poważnie się zwiększy... Na same Włochy liczę minimum 5000 :roll: .

A za nowym pojazdem rzecz jasna nieustająco się rozglądamy :D

stefanos napisał(a):60 euro? Do Rzymu wychodzi coś koło 50. Czyżby Sycylia? Pozdrawiam i życzę szerokiej drogi stefanos

Z tego wynika, że jedziemy dalej niż do Rzymu :wink: . Tyle że drugą stroną półwyspu.... te 60 euro wypadnie przy zjeździe na Gargano...
Sycylia - w bardzo poważnych planach, być może już w przyszłym roku? :roll: .

Pozdrawiam
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.05.2015 18:42

kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a): będę wypatrywać relacji

Fajnie, też liczę że się pojawi :wink: , tyle że w innym wątku :cool:

Wiem, wiem :wink: ,
ale w tamtym taka cisza, a tu zauważyłam że wpadłeś, to zapytałam :lol: .

kulka53 napisał(a):Z tego wynika, że jedziemy dalej niż do Rzymu :wink: . Tyle że drugą stroną półwyspu.... te 60 euro wypadnie przy zjeździe na Gargano...

Gargano :evil: ,
jak będę czytać relację, to chyba pęknę z zazdrości :oops: :wink: :papa: .
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 03.05.2015 10:03

kulka53 napisał(a):Ale za tydzień dopiero ruszamy :roll: licząc na to że im później, tym może będzie w tej Italii więcej słońca i cieplej.


W takim razie życzę udanych wojaży,dużej ilości słoneczka i ciepełka i oczywiście pozdrawiam
stary_jac
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 301
Dołączył(a): 16.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary_jac » 09.08.2015 19:30

kulka53 napisał(a):
stary_jac napisał(a):bardzo dziękuje ,
i pozwolisz że wrzucę link do waszej relacji jak i źródła z opisem na inne greckie forum.

Jasne, nie ma sprawy.
Zawsze nam miło, gdy ktoś chce skorzystać z jakichś naszych doświadczeń :)

Cytowane wejście miało miejsce co prawda miejsce 10 lat wstecz, w związku z czym, jak to w Grecji, pewne drogowskazy czy znaki mogą już nie istnieć :wink: , ale kilometry z pewnością się zgadzają :)

Życzę fajnej wyprawy :idea:, daj znać jak poszło....



Właśnie wróciłem i chciałem podziękować za podpowiedzi ale przede wszystkim za inspiracje.
Myślę że w wolnej chwili podzielę się kilkoma wrażeniami praktycznymi informacjami itd.

1-DSCF7490.JPG

Co prawda nie podjeżdżałem pod schronisko bo uznaliśmy że to trochę za krótka droga na górę. Naprawdę warto.

ps.
studnia o której wspominałeś jest już zabezpieczona.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.08.2015 07:44

stary jac napisał(a):Właśnie wróciłem

:D
Po zdjęciu widzę, że się udało :cool:
Super, bardzo się cieszę, także z tego, że się jakoś tam do tego przyczyniliśmy.

stary jac napisał(a):Co prawda nie podjeżdżałem pod schronisko bo uznaliśmy że to trochę za krótka droga na górę.

:oops:
Widzę, że tylko my chodzimy na tzw. "łatwiznę" :roll:

:lol:

Tym bardziej gratuluję :idea:

A ta dziura naprawdę mogła być niebezpieczna, zwłaszcza po zmroku. Może parę zwierząt im wpadło i uznali że warto zabezpieczyć :roll:

Pozdrawiam
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 11.09.2015 07:25

Które greckie wyspy zamierzacie odwiedzić w tym roku?
No i ile czasu na to przeznaczyliście?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 452
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone