Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.08.2014 18:27

maslinka napisał(a):Wiem, że już kilka razy zapowiadałam zmianę kierunku ;), ale ona w końcu nastąpi :)

Pamiętamy :wink:
Liczę, że w czasie kolejnych wakacji nastąpi już na pewno...
Bardzo fajnie byłoby poczytać i pooglądać Grecję i jej wyspy widziane Twoimi oczami :)

heca7 napisał(a):Najwyżej nadrobię po 28 :wink:

Raczej już po 28 :?
Coś ostatnio czasu na forum i kontynuację nieco brakuje :oops:

Tobie i wszystkim Czytelnikom obiecuję poprawę :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2014 10:53

14 maja, środa c.d.

Na zakończenie porannego spaceru po santorińskiej stolicy skierowaliśmy się do drugiego z tutejszych muzeów archeologicznych, muzeum prehistorycznej Thiry. Mieści się ono nieopodal katedry prawosławnej w dość nowoczesnym budynku. No i po wizycie tam mamy mieszane uczucia... ale chyba lepsze takie niż żadne :wink: .

Podszedłem do kasy, bilety kosztują 3 euro od osoby i nie ma mowy o bilecie łączonym do obu muzeów o czym wspomina przewodnik. Zapłaciłem 6 euro i dostałem dwie karteczki... jedną wyglądającą „normalnie” , drugą zaś – dość mocno pogniecioną :roll: . Spoglądam na nią po chwili i co się okazuje? Widnieje na niej data sprzed dwóch dni :idea: . Byliśmy w ciężkim szoku, za chwilę mamy je (jak sądziliśmy) pokazać komuś kto je sprawdzi, a tu taka sytuacja. Wróciłem do kasy z pretensją, pani bez słowa podała mi inną karteczkę, już nie wymiętą, z datą co prawda dzisiejszą, ale sprzed godziny. No dobra, odpuściłem, ale dość mocno zniesmaczeni byliśmy taką „przedsiębiorczością” obsługi muzeum. A tak w ogóle, to tych biletów już nikt nie sprawdzał.... No i do tego okazało się jeszcze, że toalety w budynku nie działają :wink: .

Za to wnętrze i ekspozycja były całkiem, całkiem. Najważniejsze i najcenniejsze są tu freski zdjęte ze ścian prehistorycznego miasta, nie wszystkie, bo część znajduje się w Atenach, m.in. najsławniejszy, przedstawiający chłopca z rybami. Ale i to co było, naprawdę się nam podobało i warto było tu wejść, zresztą wewnątrz były prawdziwe tłumy odwiedzających.

Przy wejściu – szczegółowa makieta prehistorycznego miasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Freski

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2014 10:53

Oczywiście nie mogło zabraknąć przeróżnych naczyń, z przeróżnych okresów rozwoju tutejszej cywilizacji :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niektóre całkiem spore :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2014 10:54

Ale takiego kształtu dzbanki widzieliśmy po raz pierwszy 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze kilka innych gadżetów :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Były nawet skamienieliny.

Obrazek

Obrazek

To co można było tu obejrzeć trochę zatarło początkowe złe wrażenie. Co nie zmienia faktu, że toalety musieliśmy poszukać gdzie indziej :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2014 10:54

W drodze do auta – mała scenka rodzajowa na jednej z głównych ulic Firy :)

Obrazek

Autokar nie mieścił się pomiędzy niedbale pozostawionym dostawczakiem a budynkiem, kilkukrotne donośne trąbienie w końcu przywołało kierowcę :wink: . Wsiadł za kierownicę i bez większych ceregieli najechał na dwa pachołki 8O , byliśmy w szoku, ale jak się okazało one są plastikowe :lol: i bez problemu można je wyginać bez obawy że uszkodzi się podwozie... no i pachołek oczywiście :cool:

Obrazek

:lol:

Jest upalne przedpołudnie... jedziemy na plażę. Postanowiliśmy zrobić sobie odmianę od naszej dobrze znanej Mesa Pigadii i poszukać czegoś po północnej stronie wyspy. Po drodze mały przystanek widokowy :)

Czerwone skałki przy całkiem malowniczej drodze do Oii :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Winorośli tu nie brakuje...

Obrazek

Odmiennie niż wszędzie indziej, niektóre poletka obsadzone były winogronami poprowadzonymi tradycyjnie, na palikach.

Obrazek

Dziś jest świetna widoczność – Sikinos

Obrazek
Ostatnio edytowano 14.08.2014 07:16 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.08.2014 10:55

Wybraliśmy się na plażę Katharos, tuż obok Oii. Spodobała mi się gdy byliśmy tu na chwilę pierwszy raz więc pomyślałem że to będzie dobry wybór. Niestety, nie był :? , pogoda była dziś na tyle sprzyjająca że kilkanaście osób już się porozkładało w co fajniejszych zakamarkach. No nic, pójdziemy więc kawałek dalej.

Dalej było tak :wink:

Obrazek

Znów przypomniały się nam chorwackie poszukiwania plaż... :wink: . Wracamy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka kilometrów dalej....

...plaża Baxedes :D

Obrazek

Obrazek

I o to chodziło :idea: . Jedynym minusem był brak cienia dla pozostawionego na skarpie samochodu. Ale my spędziliśmy tu bardzo fajne kilka godzin, co prawda jeszcze fajniejsze byłyby, gdyby chwilami nie powiewało trochę zbyt mocno i gdyby majowa egejska woda nie była tak makabrycznie zimna :wink: . Ale ogólnie odkrycie tej plaży było kolejnym zaskoczeniem na Santorini :)

A na popołudnie wybierzemy się tam, gdzie podążają tłumy i gdzie można zażyć trochę santorińskiego romantyzmu :wink:

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 13.08.2014 11:21

kulka53 napisał(a):Niektóre całkiem spore


... podobnej wielkości naczynia leżały w ogrodzie na naszej kwaterze w Marantochori ... zapewne jednak nie pochodziły z wykopalisk i aż tyle wiosen sobie nie liczyły ... chociaż kto wie - przecież to Grecja ... :lol:

kulka53 napisał(a):Wsiadł za kierownicę i bez większych ceregieli najechał na dwa pachołki , byliśmy w szoku, ale jak się okazało one są plastikowe i bez problemu można je wyginać bez obawy że uszkodzi się podwozie... no i pachołek oczywiście


... podobne pachołki widziałem w mojej okolicy i co niektórzy traktują je w podobny sposób z tym, że co drugiego już nie ma ... więc albo nasze są mniej wytrzymałe albo po prostu komuś się za bardzo spodobały ... :D

Pozdrawiam.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 13.08.2014 11:38

kulka53 napisał(a):Obrazek
I o to chodziło :idea: . Jedynym minusem był brak cienia dla pozostawionego na skarpie samochodu. Ale my spędziliśmy tu bardzo fajne kilka godzin, co prawda jeszcze fajniejsze byłyby, gdyby chwilami nie powiewało trochę zbyt mocno i gdyby majowa egejska woda nie była tak makabrycznie zimna :wink: . Ale ogólnie odkrycie tej plaży było kolejnym zaskoczeniem na Santorini :)

Wygląda zachęcająco :P

kulka53 napisał(a):A na popołudnie wybierzemy się tam, gdzie podążają tłumy i gdzie można zażyć trochę santorińskiego romantyzmu :wink:

Tłumy :roll: ,
ale piszę się na tą wycieczkę :wink: .
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10882
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 13.08.2014 11:46

mysza73 napisał(a):
kulka53 napisał(a):(....)

Wygląda zachęcająco :P

lubię takie wystające pkt z wody, mobilizujące do zaliczenia dłuższego pływania, a nie tylko moczenia :mrgreen:
kolorystyka wzgórz aż zachęca do jazdy
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 13.08.2014 12:14

kulka53 napisał(a):Ale takiego kształtu dzbanki widzieliśmy po raz pierwszy 8O


Może u nas w sex shopie takie mają? :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 13.08.2014 13:19

kulka53 napisał(a):...plaża Baxedes :D


Bardzo fajnie wygląda :!:

Muzeum też wygląda ciekawie, szczególnie freski.

pzdr :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 13.08.2014 19:31

Obrazek

Kocankowe kurzołapy zabezpieczone, pora więc na nadrobienie greckich 8) zaległości. Na szczęście jeszcze wyspy nie zmieniliście, więc się nie pogubię :wink:
shigella
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 19.07.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) shigella » 13.08.2014 22:53

Witam Was serdecznie!!
Przynajmniej sie przywitam bo mi strasznie głupio, że znów czytam i korzystam z Waszych doświadczeń niejako na sępa - zapisując ciekawe miejsca i trasy, w przygotowaniu się do wyprawy. Co prawda, jeszcze 3 godziny temu plany ciągle były niepewne (nie ma jak los trzymający w napięciu między projektem realizowanym na ostatnią chwilę przez Wojtka, który opóźnienie miał przez uszkodzenie ręki, a autem, które dziś o 18 zostało odebrane z naprawy po dziwnych objawach objawionych w poniedziałek). A plany ponoć na jutro wieczór...

A najgłupiej mi, że nie udało mi się nic do tej pory napisać ani na forum, ani nigdzie indziej, poza notatkami w komputerze i zeszycie i dobrymi chęciami... :oops:

Więc póki co, to bardzo dziękuję Wam za piękne relacje, inspiracje, opisy i entuzjazm który widać w każdym wpisie na forum.

Jeśli się uda wyjechać to po powrocie nadrobię czytanie Waszej relacji!
Jeśli się uda, to jutro w nocy kierunek - południe :) bez planów, z wydrukami relacji mapami i przewodnikami, gdzie nas (h)Opel ( po świezym przeglądzie) poniesie

z ukłonami

Agnieszka
margaret-ka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2622
Dołączył(a): 05.12.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) margaret-ka » 13.08.2014 23:23

kmichal napisał(a):
kulka53 napisał(a):Niektóre całkiem spore


... podobnej wielkości naczynia leżały w ogrodzie na naszej kwaterze w Marantochori ... zapewne jednak nie pochodziły z wykopalisk i aż tyle wiosen sobie nie liczyły ... chociaż kto wie - przecież to Grecja ... :lol:



Takiej wielkości cudo przywieźliśmy na tylnym siedzeniu samochodu. Co prawda to współczesne rękodzieło z Krety, ale dla nas ma ogromną wartość sentymentalno -wspominkową :wink:

IMG_2772 (Kopiowanie).JPG
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.08.2014 10:34

kmichal napisał(a):... podobne pachołki widziałem w mojej okolicy

A ja nigdy nie widziałem, stąd takie zaskoczenie :lol:
Po kraju mało podróżuję, to może dlatego :)
Ale czemu u nas nie ma a tam są.... może ludzie bardziej się autami rozbijają :wink:
mysza73 napisał(a):Tłumy :roll: ,
ale piszę się na tą wycieczkę :wink: .

Fakt, zwykle unikamy ich, ale są takie miejsca i takie momenty, że obecność tłumu jest czymś wręcz pożądanym i staje się całkiem ciekawa :D

te kiero napisał(a):lubię takie wystające pkt z wody, mobilizujące do zaliczenia dłuższego pływania, a nie tylko moczenia :mrgreen:
kolorystyka wzgórz aż zachęca do jazdy

Dłuższe pływanie, czemu nie, gdy jest cel.... oby tylko się z możliwościami nie przeliczyć :lol:
DarCro napisał(a):
kulka53 napisał(a):Ale takiego kształtu dzbanki widzieliśmy po raz pierwszy 8O


Może u nas w sex shopie takie mają? :wink:

Chyba muszę się wybrać, to sprawdzę :wink:
Może podrzucę im prehistoryczny pomysł na gadżet :lol:
longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):...plaża Baxedes :D


Bardzo fajnie wygląda :!:

Muzeum też wygląda ciekawie, szczególnie freski.

Ta plaża była naszym wielkim odkryciem... już parę dni wcześniej przejeżdżaliśmy tamtędy ale jakoś nie zwróciliśmy uwagi. Szkoda że dopiero ostatniego dnia - ale lepiej późno niż wcale :)

W różnych muzeach już byliśmy i to wg mnie jest naprawdę warte polecenia.

dangol napisał(a):Kocankowe kurzołapy zabezpieczone, pora więc na nadrobienie greckich 8) zaległości. Na szczęście jeszcze wyspy nie zmieniliście, więc się nie pogubię :wink:

Ano jeszcze nie... i już nie zmienimy, bo wakacje nasze powoli zbliżają się do końca :? . Ale w międzyczasie były małe wyskoki na wysepki pobliskie :)
Bardzo ładne kocaneczki :) aż żałuję że myśmy sobie tych anafijskich nie pozrywali :)

shigella napisał(a):(...)

Wszelki duch... 8O
Witaj Agnieszko :)
Bardzo dziękujemy za pamięć, obecność i miłe słowa :idea:
Cieszy nas niezmiernie że możemy być dla kogoś inspiracją :oops:

A że relacji nie stworzyłaś... przecież to normalne, że nie każdy ma czas. Kiedyś i nam (zwłaszcza mi) było łatwiej, a teraz nie jest prosto wygospodarować te godziny na każdy kolejny odcinek. I tak mamy dobrze, że nasze relacje tworzymy wspólnie :idea: :)

Życzymy udanych wakacji :idea: i do zobaczenia :papa:

margaret-ka napisał(a):
kmichal napisał(a):... podobnej wielkości naczynia leżały w ogrodzie na naszej kwaterze w Marantochori ... zapewne jednak nie pochodziły z wykopalisk i aż tyle wiosen sobie nie liczyły ... chociaż kto wie - przecież to Grecja ... :lol:


Takiej wielkości cudo przywieźliśmy na tylnym siedzeniu samochodu. Co prawda to współczesne rękodzieło z Krety, ale dla nas ma ogromną wartość sentymentalno -wspominkową :wink:

A ja też kiedyś chciałem sobie coś takiego przywieźć :lol: , nawet zatrzymałem się jeszcze na Pilionie będąc w jednym z punktów gdzie wybór był przeogromny...
Ale jakoś nie zdecydowałem się, auto mamy średnio pojemne a i bagaży całkiem sporo. No jeszcze te 2-3 noce trzeba było potem w nim spędzić :wink:

Pozdrawiam :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 428
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone