Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.07.2014 08:27

Port w Oii – zatoka Amoudi

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Thirasia jakby bardziej zielona :roll: .

Obrazek

Obrazek

Dobrze że zeszliśmy z kursu... jeszcze by nas staranował 8O

Obrazek

Już dopływamy, ale pięknie oświetlona Oia wciąż jakby bardziej przyciąga uwagę i wzrok.

Obrazek

Obrazek

Jedyna piaszczysta plaża Thirasii, tuż przy porcie.

Obrazek

Obrazek

Port, zwany Agia Irini albo też Riva.

Obrazek

Obrazek

Wyjeżdżamy... najpierw Grecy

Obrazek

I na końcu :wink: ja :)

Obrazek

No to jesteśmy. Tym razem za drugim podejściem, czwartą wyspę majowej greckiej podróży można uznać za zdobytą :idea: :D

c.d.n.
ArliJ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 705
Dołączył(a): 31.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) ArliJ » 18.07.2014 09:07

nie będę wyjątkiem jak zachwycę się po raz kolejny fotogenicznością wyspy, tak ciekawie i pięknie pokazanej nigdzie nie widziałam.
Piękne zdjęcia i ciekawe opisy ... jak zawsze zresztą.

Coraz bardziej jestem przekonana że tam wrócimy i odkryjemy to co było w zasięgu ręki w trakcie naszego pobytu a nie udało się, Santorini jest niezwykłe mimo tej popularności, niepowtarzalne...

Wspaniale śledzi się Wasze relacje.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 18.07.2014 09:49

kulka53 napisał(a):... , dlatego zdjęć będzie duuuuuużo :roll: .
...


Do mojego tasiemca ze Stefanosa trochę Wam brakuje. :)

Ale

robicie postępy. :D

pzdr :wink:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 18.07.2014 13:27

Santorini pocztówkowe na Waszych zdjęciach i wypada dużo lepiej (chyba pisałeś o tym), jeśli zwiedzania tej wyspy nie rozpocznie się od jej stolicy. Można się zrazić (jak My).
Thirasię obejrzę z wielką ciekawością, już nie raz korciło nas żeby ją odwiedzić. Dodatkowo niedawno oglądałem jakiś grecki film, który był tam kręcony.
Widoki na Santorini podczas rejsu na Thirasię mieliście piękne. Aż nie chce mi się wierzyć, kiedy piszecie o niskiej temperaturze, jakiś dziwny maj w tym roku na na greckich wyspach.

Pozdrawiam
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 18.07.2014 15:37

Nie wiem co napisać

PIĘKNIE

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.07.2014 07:42

ArliJ napisał(a):Wspaniale śledzi się Wasze relacje.

:oops:
Dziękujemy bardzo.... :)

Ujęłaś idealnie to, co chciałem przekazać... Santorini jest niepowtarzalne na europejską skalę i po prostu trzeba przymknąć oko na komercję a skupić się na tym co istotne. Jestem przekonany, że warto spędzić tam nieco więcej niż kilka godzin w czasie wycieczki do stolicy (jak robi wielu ludzi), po to by niespiesznie się z wyspą zapoznać.
longtom napisał(a):Do mojego tasiemca ze Stefanosa trochę Wam brakuje. :)

Ale

robicie postępy. :D

A ja sądziłem, że zrobiliśmy postępy w zmniejszaniu ilości zdjęć :roll: :oops:

:wink:
KOL napisał(a):Santorini pocztówkowe na Waszych zdjęciach i wypada dużo lepiej (chyba pisałeś o tym), jeśli zwiedzania tej wyspy nie rozpocznie się od jej stolicy. Można się zrazić (jak My).

Można, to prawda. Stolica jest najbardziej tłocznym miejscem na wyspie (choć pewnie w sezonie wszędzie tak jest).
KOL napisał(a):Thirasię obejrzę z wielką ciekawością, już nie raz korciło nas żeby ją odwiedzić. Dodatkowo niedawno oglądałem jakiś grecki film, który był tam kręcony.

Wydaje mi się, że to byłby dobry wybór dla Was na 2-3 dni.... Thirasia jest przeciwieństwem Santorini choć leży tak blisko. Myślę, że tam sytuacja jest trochę podobna jak na Nisiros, że na kilka godzin w ciągu dnia pojawia tam trochę ludzi a poza tym niewiele się tam dzieje :)

KOL napisał(a):Aż nie chce mi się wierzyć, kiedy piszecie o niskiej temperaturze, jakiś dziwny maj w tym roku na na greckich wyspach.

Było rzeczywiście chłodno, zwłaszcza wieczory i ranki, przy wiejącym wietrze. Póki świeciło słońce, było ok, chwilę po zachodzie robiło się tak lodowato, że trzeba było ubierać na siebie kilka warstw. Siłą rzeczy zwracamy wielką uwagę na pogodę bo właściwie cały czas przebywamy na dworze :cool: .
Podobno zima w GR była w tym roku wyjątkowo zimna (przeciwnie niż u nas, przynajmniej we Wrocławiu praktycznie nie było śniegu), a i ten maj niespecjalnie był jednak udany.

ajdadi napisał(a):Nie wiem co napisać

PIĘKNIE

I wystarczy....
Fajnie że się podoba :)

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.07.2014 08:49

11 maja, niedziela c.d.

Pierwsze wrażenie z Thirasii – tu nic nie ma 8O . Pusto, cicho... jechaliśmy powolutku wzdłuż wybrzeża podniszczoną, zarośniętą asfaltówką która do czasu wybudowania krótszej była główną (i jedyną) drogą z portu do stolicy. 2 czy 3 razy zatrzymałem się na chwilę i podszedłem przez łąki na brzeg – był kamienisty, raczej trudno nazwać to plażą, zresztą to właśnie od tej strony najmocniej zawsze wieje i rozbijają się o wyspę największe fale.

Nagle 8O

Obrazek

No tak... wszystkie turystyczne łodzie już odpłynęły, zwierzęta wwożące turystów z portu do stolicy mogą udać się na odpoczynek :roll: .

Była mniej więcej 16 naszego czasu, zatem na zwiedzenie wyspy mieliśmy raptem kilka godzin. Całe szczęście, że w maju dzień jest znacznie dłuższy niż we wrześniu... Po drodze do stolicy – Manolas - przejeżdża się przez Potamos. I pewnie przejechalibyśmy bez zatrzymania, gdyby nie TO 8O

Obrazek

Jak tu przejść obojętnie obok takiego kolorowego cuda? :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.07.2014 08:51

W ogóle bardzo spodobało się nam Potamos, malutkie, wciśnięte w dolinkę, wąwóz wyżłobiony w miękkim pumeksie. Domów było tu może ze 20,może 30, z czego zapewne połowa niezamieszkałych, ale za to kościołów – chyba 5 8O (a z kapliczkami na pewno więcej :) )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tak wygląda dolinka z Potamos z góry.

Obrazek

Obrazek

Jakby się ktoś wybierał :wink: - droga jest dość stroma i gdyby była pokryta asfaltem to byłoby w porządku, ale nie była. Chyba kładli jakieś rury przy okazji zrywając starą nawierzchnię, a może w ogóle był to jej remont? Zakończenie trudne do przewidzenia :wink: a efekt taki, że mocno zakurzyliśmy siebie i okolicę w trakcie tego szutrowego podjazdu :? .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.07.2014 08:52

No ale jesteśmy już w Manolas :) . Trafiliśmy pod największy kościół w „miasteczku” , postawiłem auto w cieniu i poszliśmy pozwiedzać.

Obrazek

Obrazek

Stolica Thirasii jest taka duża jak i cała wyspa :wink: i w sumie nie powala urodą :roll: , ale nie miało to dla nas większego znaczenia. Ważniejsze było wrażenie jakie zrobiła zarówno wyspa jak i jej stolica, a było to wrażenie jednak zaskakujące. Niby w przewodnikach jest napisane, że wyspa nie jest turystyczna, że ożywa tylko w czasie dnia gdy docierają tu łodzie z Santorini. Ale że to wszystko tak tu wygląda... tego się nie spodziewaliśmy- bo wyglądało tak, jakby Thirasia nie leżała tuż obok europejskiego hitu turystycznego, a gdzieś np. pomiędzy Agios Efstratios a Psarą :wink: . Tak... chyba do Efstratiosa najbardziej można ją porównać :idea: .

Trochę obrazków z Manolas...

Obrazek

Obrazek

Kolorowe kościoły to najwyraźniej cecha charakterystyczna Thirasii :)

Obrazek

Tu biało niebiesko aż do przesady :lol: .

Obrazek

Obrazek

Korfos – czyli stary port

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przejaw nowoczesności – bankomat 8O

Obrazek

Obrazek

Nie wszędzie jest tu pięknie odstawione :roll:

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.07.2014 09:03 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.07.2014 08:53

Wyraźnie widać było, że wyspa jest na skraju upadku. Ruch turystyczny nie rozwinął się tu wcale a chwilowi przybysze nie zapewniają rozwoju. Może w porcie wygląda to nieco lepiej ale tam nie poszliśmy... nie było na to czasu, zresztą nie mieliśmy takiego zamiaru. W Manolas jeśli nawet kiedyś było kilka tawern, to i one w większości upadły albo bardzo „cienko przędą” . Bardzo byliśmy zaskoczeni tym co tu zobaczyliśmy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Małgosi bardzo zapadł w serce ten przyjacielsko nastawiony czworonóg, który na dodatek miał oczy w różnych kolorach 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spotkaliśmy tu więcej psów niż gdziekolwiek, każdego domu pilnował pies. Poszczekiwały, sprawdzały kto się w pobliżu wałęsa. Jeden czworonóg tego gatunku mało nie odgryzł mi głowy 8O gdy nieopatrznie za blisko podszedłem do jego terenu... znienacka pojawił się tak blisko mnie, że mało zawału nie dostałem :? .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.07.2014 08:54

Uspokajający widoczek :)

Obrazek

Obrazek

I jeszcze (główna) uliczka w Manolas.

Obrazek

Manolas

Obrazek

Obrazek

Cmentarz (chyba)

Obrazek

Ktoś robi remont :)

Obrazek

I jeszcze raz ten największy kościół, tym razem od frontu

Obrazek

Obrazek

Uderzający był spokój Thirasii i jej stolicy po gwarze, w końcu i tak przedsezonowym, na Santorini. Teraz zrozumiałem naszych znajomych Anglików którzy bardzo chcieli tu przypłynąć, wspominali że jest tu tylko jeden „hotel” , czyli w ogóle miejsce gdzie można wynająć jakieś kwatery. Po tym co zobaczyliśmy, uwierzyłem, że tak rzeczywiście może być :)

Robiło się coraz później, a my jeszcze chcieliśmy to i owo tu zobaczyć. Wszystkiego się nie dało, bo właśnie tu, właśnie za moment, mieliśmy przeżyć jedną z najciekawszych przygód nie tylko podczas tego wyjazdu, ale w ogóle podczas wszystkich greckich i nie tylko podróży :idea: :)

c.d.n.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 21.07.2014 16:02

kulka53 napisał(a):Uspokajający widoczek :)

Foty bomba

Jestem bardzo ciekawy tej Waszej przygody

Pozdrawiam
ArliJ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 705
Dołączył(a): 31.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) ArliJ » 21.07.2014 19:47

ajdadi napisał(a):
kulka53 napisał(a):Uspokajający widoczek :)

Foty bomba

Jestem bardzo ciekawy tej Waszej przygody

Pozdrawiam


ja także jestem ciekawa:)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 21.07.2014 19:57

Witam po dłuższej nieobecności ... :)
... no i jak zwykle foty powalają ... cudowne te Santorini w Waszym wydaniu ... :)
Ach już bym chętnie wrócił do Grecji ... :D
Pozdrawiam.
Miken77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 228
Dołączył(a): 08.02.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miken77 » 21.07.2014 21:42

Podziwiam Wasze relacje, niezwykle bogate pod względem merytorycznym jak i fotograficznym. No i szacun, że dajecie radę ciągle tym samym środkiem lokomocji :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 420
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone