Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 12.07.2014 19:36

kulka53 napisał(a):Jak dla nas te widoki były wręcz oszałamiające...

Dla mnie też.

Fantastyczne miejsce.

:hut:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 12.07.2014 23:29

Oia to z pewnością najbardziej fotogeniczne miejsce Santorini. Jak wiecie nie jestem fanem tej wyspy, ale gdybym zobaczył Wasze piękne zdjęcia nigdy nie będąc tam, to niewątpliwie Sanorini byłaby jednym z naszych następnych celów. Tak swoją drogą, to zazdroszczę Wam tej bardzo niewielkiej, jak na to miejsce, ilości turystów.

Pozdrawiam Sedecznie
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 14.07.2014 05:55

mysza73 napisał(a):Przepiękne to Oii 8O :P ,
chyba muszę przeboleć jakoś ceny tych promów i wyruszyć w tamtym kierunku 8O :lol: .


37,5 Eur/os. w jedną stronę z Pireusu - Blue Star :D


Pozdrawiam cieplutko
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.07.2014 07:40

Joan65 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Przepiękne to Oii 8O :P ,
chyba muszę przeboleć jakoś ceny tych promów i wyruszyć w tamtym kierunku 8O :lol: .


37,5 Eur/os. w jedną stronę z Pireusu - Blue Star :D


Pozdrawiam cieplutko


Dzięki :wink: ,
czyli za 3 osoby + auto około 200 E w jedną stronę :roll: ,

no ale jak chcę oglądać takie cuda będę musiała mojego osobistego księgowego przekonać, że to nie jest aż tak drogo :wink: :papa: .
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 14.07.2014 09:40

mysza73 napisał(a):Przepiękne to Oii 8O :P ,

Może to jednk;
ten Oii,
albo
ta Oii. :D

Jedno jest bezdyskusyjne, piękne :!:

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.07.2014 10:30

longtom napisał(a):
mysza73 napisał(a):Przepiękne to Oii 8O :P ,

Może to jednk;
ten Oii,
albo
ta Oii. :D

Ta OIA :idea:
I tak też "stało" na tablicy gdy miejscowość się zaczynała :)

kaszubskiexpress napisał(a):Fantastyczne miejsce.

longtom napisał(a):Jedno jest bezdyskusyjne, piękne :!:


Bardzo się cieszę że się Wam podobało :D

mysza73 napisał(a):chyba muszę przeboleć jakoś ceny tych promów i wyruszyć w tamtym kierunku 8O :lol: .

Nie chyba, a na pewno :)
mysza73 napisał(a):czyli za 3 osoby + auto około 200 E w jedną stronę :roll:

Zapewne nie zamierzacie spać w aucie :wink: , więc czy ono jest aż tak niezbędnie potrzebne?
Wypożyczalni jest tam chyba ze sto :) .
Zresztą, niektóre kompanie promowe więcej sobie liczą za pojazdy Jeepo-podobne :roll:
Nie jest to wielka różnica, ale jest.

Joan65 napisał(a):37,5 Eur/os. w jedną stronę z Pireusu - Blue Star :D

Adamantiosem Koraisem - 36 euro/os :)
Zawsze coś :wink: :lol:

KOL napisał(a):Oia to z pewnością najbardziej fotogeniczne miejsce Santorini. Jak wiecie nie jestem fanem tej wyspy, ale gdybym zobaczył Wasze piękne zdjęcia nigdy nie będąc tam, to niewątpliwie Sanorini byłaby jednym z naszych następnych celów. Tak swoją drogą, to zazdroszczę Wam tej bardzo niewielkiej, jak na to miejsce, ilości turystów.

Ja też wielkim fanem nie zostałem, ale na pewno nie żałuję tego, że tam byłem i to całkiem długo. Te widoki naprawdę robią wrażenie :idea: i myślę, że jest to jedno z tych wyjątkowych i jedynych w swoim rodzaju miejsc w Europie. Oczywiście nie przypuszczam byśmy jeszcze kiedyś planowali Santorini... a skoro wybieraliśmy się w terminie majowym, to ta wyspa była priorytetem, bo we wrześniu zapewne ludzi jest więcej. Nie można powiedzieć, że było ich mało :roll: , ale myślę że to może wyglądać dużo gorzej. Dlatego warto też odwiedzić inne miejsca niż stolicę, ona była naprawdę zatłoczona i to właśnie dawało nam wyobrażenie :) . Poza stolicą było znacznie lepiej a w Oii porą "przed zachodem słońca" :wink: - całkiem znośnie.

Pozdrawiam :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 14.07.2014 10:58

KOL napisał(a):Jak wiecie nie jestem fanem tej wyspy

P już napisał jaki mamy stosunek do Santorini. Trzeba przyznać, że i my mieliśmy opory przed tłumami (hordami) turystów mieliśmy przeogromne. Przecież odbijaliśmy się od tej wyspy kilka razy. Ale raz kozie śmierć. I prawdę mówiąc nic nas do tej wyspy nie zniechęciło, no może tylko wiatr. Ale to Cyklada, musi wiać.

kulka53 napisał(a):
longtom napisał(a):
mysza73 napisał(a):Przepiękne to Oii 8O :P ,

Może to jednk;
ten Oii,
albo
ta Oii. :D

Ta OIA :idea:
I tak też "stało" na tablicy gdy miejscowość się zaczynała :)

Nasze przewodniki lansują nawę Ia. Stwierdziliśmy, że "Oja" czyli grecka nazwa i tak łatwiej się odmienia. Spróbujcie odmienić Ia. (kogo, czego nie ma Ii 8O 8O 8O :wink: )
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.07.2014 11:12

10 maja, sobota

Całkiem nie najgorsze było to nasze miejsce do spania :) . Co prawda o ustronności mówić tu nie było można, ale też za bardzo nikt nie zakłócał nam poranków, wieczorów i snu w nocy. Co prawda, gdyby nie był to maj a miesiąc bardziej sezonowy, pewnie mielibyśmy więcej kłopotów... ale dlatego przyjechaliśmy tu właśnie w maju :) .

Tego ranka nawet nie wiało 8O , a aura zdawała się być kontynuacją wczorajszego popołudnia. Czyli chmur było niewiele – ale ciepło za to nie było. Jak zwykle zebraliśmy się bez ociągania i korzystając ze sprzyjającej pogody postanowiliśmy wjechać na najwyższy szczyt Santorini – Profitis Ilias, na wysokość 566 m. n.p.m.

Postanowiłem skrócić sobie drogę i w efekcie, za Emporio, mieliśmy okazję uchwycić wiatrakowe wzgórze pod którym spaliśmy z nieco innej perspektywy.

Obrazek

Obrazek

A potem wjechaliśmy w winogronowe uprawy :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pola na Santorini są bardzo zadbane, a tradycyjna cykladzka (czy w ogóle wyspiarska) metoda uprawy bezpalikowej, przy ziemi, ma na celu by rośliny miały możliwość czerpania jak największej ilości wilgoci z nocnej rosy. Nie wiedzieliśmy tylko dlaczego na niektórych polach umieszczano wśród winorośli pomalowane na biało kamienie... czasem kilka, czasem więcej. Moja hipoteza była taka, że ma to na celu zwabianie owadów :roll: , no ale dlaczego na jednych polach takie kamienie były a na innych nie ?

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.07.2014 11:13

Żeby dojechać na szczyt, tak czy inaczej trzeba przejechać przez Pirgos. Z tego co pamiętałem, na szczycie miał się znajdować monastyr, spodziewaliśmy się także jakiejś stacji przekaźnikowej, ale że będą tam też tereny wojskowe :? (działająca jednostka) , tego już nie. Droga ogólnie jest całkiem dobra i nawet nie tak stroma, nie jest też zbyt kręta. Gdy przyjechaliśmy, było jeszcze całkiem pusto, na szczęście bo miejsca na pozostawienie pojazdu nie ma tu za wiele, a większa część jest przeznaczona dla autokarów i ich manewrowania. Ale pogoda wyraźnie się już pogarszała :? .

Na horyzoncie Ios a po lewej Oia i część Sikinos.

Obrazek

Akrotiri

Obrazek

W międzyczasie dojechała busem kilkunastoosobowa wycieczka i w jej towarzystwie powędrowaliśmy kawałek pod górę. Ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu do pozwiedzania jest tu jedynie to:

Obrazek

Monastyr, widoczny z tyłu jest niedostępny.

Dlatego skupiliśmy się bardziej na tym co widać w dole...

A było całkiem zielono – dzięki winorośli :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Perivolos, czy Agios Georgios... w każdym razie gdzieś tam w rogu po prawej stronie jest nasze miejsce noclegowe :)

Obrazek

Obrazek

Pumeks...

Obrazek

Emporio

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pirgos, Vothonas, Karterados i Fira

Obrazek

Na horyzoncie Sikinos

Obrazek

Kopalnia i lotnisko :)

Obrazek

Nea Kameni, Thirasia a w oddali Folegandros

Obrazek

Fira, Firostefani, Imerovigli... takie santorinskie Trójmiasto :wink:

Obrazek

Po lewej – Panagia Episkopi

Obrazek

Obrazek

Pirgos

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczycie znajdują się też takie opuszczone i zrujnowane budynki, wcześniej był to teren wojskowy - natowski :roll:

Obrazek
Ostatnio edytowano 14.07.2014 11:23 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.07.2014 11:14

Skoro nic innego nie ma tu do oglądania, wróciliśmy do tej mini kapliczki, podobno starej, ale wewnątrz mało oryginalnej :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pewnego rodzaju atrakcją była możliwość skosztowania wyrobów zamieszkujących monastyr mnichów, zarówno win jak i ziołowych przypraw. Ze względu na to, że prowadziłem, degustacji dokonywała głównie Małgosia :) , ale wg jej opinii wina były bardzo dobre (mimo, że wytrawne :) )

Wychodzimy...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ile mogliśmy być na górze... nie więcej niż pół godziny. A w tym czasie... 8O :lol:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.07.2014 11:14

Jeszcze kilka fotek z parkingu (takie same – przynajmniej teoretycznie - jak zrobiły tłumy... :cool: )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale kwiatkami raczej nikt oprócz nas się nie zajął :lol:

Obrazek

Obrazek

Profitis Ilias trochę nas rozczarował. Santorini nie jest piękna krajobrazowo, do tego jest mocno zabudowana, wyjątkowo atrakcyjnych widoków więc nie należy się stąd spodziewać. Ale dodatkowo negatywnie zaskoczeni byliśmy tym że nie można pozwiedzać monastyru :? . No trudno.

Ten minus powetowaliśmy sobie zatrzymując się w drodze powrotnej kawałek przed Pirgos na makowe polowanie :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.07.2014 12:09

kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):czyli za 3 osoby + auto około 200 E w jedną stronę :roll:

Zapewne nie zamierzacie spać w aucie :wink: , więc czy ono jest aż tak niezbędnie potrzebne?
Wypożyczalni jest tam chyba ze sto :) .
Zresztą, niektóre kompanie promowe więcej sobie liczą za pojazdy Jeepo-podobne :roll:
Nie jest to wielka różnica, ale jest.

Wakacje w "obcym" aucie i do tego jeszcze samolot :roll: ,
tego mój osobisty księgowy raczej napewno nie zaakceptuje :roll: :wink: ,
już raczej będzie gotów zapłacić za te promy :? :wink:

no i nasze auto to prawdziwy Jeep, a nie jakieś Jeepo-podobne :evil: :lool: :wink:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 14.07.2014 15:04

No to nadrobiłem...

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.07.2014 16:51

mysza73 napisał(a):Wakacje w "obcym" aucie i do tego jeszcze samolot :roll: ,
tego mój osobisty księgowy raczej napewno nie zaakceptuje :roll: :wink: ,
już raczej będzie gotów zapłacić za te promy :? :wink:

no i nasze auto to prawdziwy Jeep, a nie jakieś Jeepo-podobne :evil: :lool: :wink:


Też wolę "ciasne ale własne" :cool:
Nawet za cenę promu :idea:

Wiem, wiem jakie masz autko... miałem na myśli wszystkie takie trochę większe. Kiedyś gdy kupowałem bilet, pani w agencji spytała: what type of car? normal, or Jeep? :lol:

ajdadi napisał(a):No to nadrobiłem...

Witamy z powrotem (i na relację czekamy :) )

U nas zbyt wiele do nadrabiania nie było, mam nadzieję, że się podobało :)
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 14.07.2014 17:29

kulka53 napisał(a):... mam nadzieję, że się podobało :)


...jak zawsze...

Dopiero co nadrobiłem czytać relacje...nawet jeszcze zdjęć nie wgrałem na kompa...więc
relacja będzie, ale w póżniejszym terminie...zresztą u mnie na wakacjach w tym roku spokojnie było...

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 417
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone