Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.06.2014 21:19

A tak zaprezentowała się nam popołudniowa Santorini :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.06.2014 21:19

A potem.... potem jeszcze raz pojechaliśmy na Czerwoną Plażę :cool: . No bo skoro to tak blisko, a rano była w cieniu, to teraz powinna być ładnie oświetlona. No i była, choć tym razem byliśmy może ciut za późno. Optymalne godziny to chyba tak mniej więcej od 12 do 15 :roll: .

Obrazek

Obrazek

Nawet takie „wodne fury” podpływają by pooglądać to miejsce :)

Obrazek

Kamyczki 8O

Obrazek

Obrazek

My też tam pójdziemy :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To co z daleka wydaje się skałą, z bliska jest jak posklejany, czerwony żużel i bardzo łatwo się kruszy :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A plażowy piasek to fajna czerwono czarna mieszanka :D

Obrazek

Obrazek

Był też większy kaliber żwirku :)

Obrazek

Oczywiście przywieźliśmy sobie na pamiątkę i różne piaski i różne kamienie.... jeszcze nigdy tyle tego nie mieliśmy w bagażniku :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.06.2014 21:20

Niektórzy korzystali z promieni słonecznych.....

Obrazek

Ale tak w ogóle na plaży nie było tłumu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tuż obok skał czerwonych – czarno-szare 8O

Obrazek

Kolorowa wyspa...

Obrazek

Obrazek

Piargi jak w górach :lol:

Obrazek

Nie wszyscy schodzili na dół

Obrazek

Ten widok też jest zupełnie ładny...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.06.2014 21:20

I tak popołudnie powoli się kończyło, a zaczynał się już wieczór. Największe wyzwanie na teraz – znaleźć sobie miejsce gdzie spędzimy tę pierwszą noc na Santorini :roll: . Na Mykonos na początku nie było prosto, chociaż później oprócz naszej, znaleźliśmy jeszcze inne nie najgorsze miejscówki gdzie można by spokojnie się wyspać. Obawiałem się Santorini i jak się okazało nie było to nieuzasadnione, wyspa jest zabudowana właściwie od krańca do krańca... ale na razie te poszukiwania były jeszcze przed nami :) .

Pojechaliśmy do miejsca opisanego na mapach jako Vlychada.

Trudno powiedzieć co to takiego... jest tu duży porcik jachtowy i łódkowy, jest trochę tawern, kilka domów, jakiś nieczynny hotel. Niby norma, ale kiedyś było tu też kilka zakładów przemysłowych :roll: , ze stanu w jakim się znajdują uznaliśmy, że nie działają, albo znacznie zmieniły/ograniczyły działalność. Ogólnie miejsce jest takie sobie.

Obrazek

Plaża w cieniu komina :cool: , ale w sumie całkiem duża i fajna.

Obrazek

Obrazek

A potem trafiliśmy do Perissy 8O

Obrazek

O rany... kurort :lol:

Dobre parę kilometrów jechaliśmy wzdłuż wybrzeża, wzdłuż szerokiej plaży z czarnego piasku. Po lewej, jedna przy drugiej tawerny i bary, po prawej – parasolki, leżaki, plaża i morze. Byliśmy w szoku, z dwóch powodów, pierwszego, że tak strasznie dużo tego tu jest... drugiego, że tak strasznie dużo tu jest piaszczystej plaży :roll: .

Obrazek

Obrazek

Zatrzymaliśmy się na samym końcu, prawie pod skałą Mesa Vouno i poszliśmy na krótki spacer po santorińskiej miejscowości letniskowej. Kram koło kramu, ludzi mało a wszystko pootwierane. Klimaty w ogóle nie dla nas, ale czasem warto zobaczyć coś innego, zobaczyć jak chcą i lubią spędzać wakacyjny czas inni...

Kramom zdjęć nie robiliśmy, a jedynie wielkiemu kościołowi Timiou Stavrou, który został zbudowany gdy wcześniejszy zniszczyło trzęsienie ziemi w 1956 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wg tego co napisano w naszym przewodniku, to właśnie tu stała bizantyjska bazylika poświęcona świętej Irenie, patronce wyspy, od której wzięła ona swą obecną nazwę. Ale w internecie znalazłem też informację, że ruiny bazyliki wznoszą się jeszcze bliżej góry Mesa Vouno i nic na nich nie zbudowano :roll: , tak więc sami nie wiemy jaka jest prawda...

Słońce coraz niżej, plaża za chwilę będzie całkiem w cieniu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Można załapać się jeszcze na autobus do Firy :)

Obrazek

Wydłużone kulki dwie :)

Obrazek

No nic, tu się nie wyśpimy :wink: . Wróciliśmy tą samą drogą wzdłuż plaży, jechaliśmy nią cały czas prosto, aż do momentu gdy tawerny się skończyły, skończył się asfalt... Był tam nieduży domek, sezonowy, zamknięty, otoczony niewysokim murkiem. Tu droga całkiem się skończyła, za to był mały placyk, w sam raz dla nas :cool: . Trochę się porozglądaliśmy i uznaliśmy, że spokojnie możemy tu zostać... No i będziemy dziś gotować i spać praktycznie na plaży :idea:

Mapka pierwszego dnia na Santorini:

Obrazek

A – Athinios, santoriński port
B – Czerwona Plaża
C – wykopaliska minojskiego miasta
D – Akrotiri
E – przylądek Akrotiri i latarnia morska
F – plaża Mesa Pigadia
G – Vlychada
H – centrum Perissy
I – miejsce noclegowe :)

c.d.n.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 24.06.2014 22:09

ajdadi napisał(a):
kulka53 napisał(a):.... zdjęcia, nasze są co najwyżej czasami ładne.

...czysta skromność...


... I chyba miałem rację...

Santorini robi super wrażenie na fotkach

Teraz "lete" na mecz tych,do których tak bardzo lubię jeżdzić

Pozdrawiam
heca7
Cromaniak
Posty: 624
Dołączył(a): 03.01.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) heca7 » 25.06.2014 07:11

Piękna wyspa. A plaża taki... księżycowy klimat 8O Można by gwiezdne wojny kręcić.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 25.06.2014 09:50

Nadrobiłam zaległości :lol: .

kulka53 napisał(a):Kolorowa wyspa...
Obrazek

Super ta kolorowa skała :D ,
a czy to czerwone brudzi na czerwono :? :wink: .

kulka53 napisał(a):Obrazek

Pięknie :P .
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 25.06.2014 10:38

kulka53 napisał(a):...tu i ówdzie zdarzają się fragmenty piasku. Czarnego ...


Niby nie brudzi :D , ale nagrzany słońcem parzy jeszcze bardziej niż ten w innych kolorach. :o

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.06.2014 18:58

ajdadi napisał(a):Santorini robi super wrażenie na fotkach

W rzeczywistości też robi, może nie wszędzie, ale niektóre miejsca zapierają dech...

ajdadi napisał(a):Teraz "lete" na mecz tych,do których tak bardzo lubię jeżdzić

Na szczęście "nasi" wygrali :D :lol:

heca7 napisał(a):Piękna wyspa. A plaża taki... księżycowy klimat 8O Można by gwiezdne wojny kręcić.

Nie ukrywam, że księżycowe klimaty, to coś co kulki, a zwłaszcza jedna (czyli ja :) ) lubią najbardziej :idea:

mysza73 napisał(a):Nadrobiłam zaległości :lol:

Przyznam, że lekko zdębiałem widząc początek opisów nowej "wyprawy" :)
A zaledwie parę dni temu wpadłem na pomysł żebyśmy też podobnie wykorzystali długi weekend, ten kolejny, sierpniowy. I jak będzie pogoda i wszystko się ułoży, też zrobimy sobie może taki mały wypadzik, co prawda krótszy, za to mocno sentymentalny :cool:

mysza73 napisał(a):Super ta kolorowa skała :D ,
a czy to czerwone brudzi na czerwono :? :wink:

Czerwona Plaża to jeden z santorińskich "hitów" :)
Jej czerwone skałki niestety, ale też nie brudzą :wink:

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):...tu i ówdzie zdarzają się fragmenty piasku. Czarnego ...


Niby nie brudzi :D , ale nagrzany słońcem parzy jeszcze bardziej niż ten w innych kolorach. :o

Sprawdzone, zgadza się :idea: :)
Co prawda temperatura powietrza nas nie rozpieszczała, ale słońce oczywiście przypiekało mocno, i na tym piaseczku butelki z wodą do mycia/spłukania się podgrzewały się błyskawicznie :)

Pozdrawiam
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 25.06.2014 21:10

kulka53 napisał(a):Na szczęście "nasi" wygrali :D :lol:


Nie jest żle...chociaż wielka szkoda,że Ci naprawdę "nasi" nie potrafią wygrywać...

Natomiast co do Santorini,jest to marzenie mojej Żony...temat wraca jak bumerang każdego roku
przed planowaniem wakacji...

Pozdrawiam
Joan65
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 585
Dołączył(a): 24.11.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joan65 » 26.06.2014 10:58

ajdadi napisał(a):Nie jest żle...chociaż wielka szkoda,że Ci naprawdę "nasi" nie potrafią wygrywać...

Natomiast co do Santorini,jest to marzenie mojej Żony...temat wraca jak bumerang każdego roku
przed planowaniem wakacji...

Pozdrawiam


A marzenia należy spełniać (oczywiście w miarę możliwości :wink: )...Santorini to też moje marzenie i mam nadzieję, że w nocy z 9 na 10 września tam zawinę...na całe 4 dni

Chłonę Wasze 'Kulkowe" opowieści jak santoryńska gąbka :D . W ogóle staram się nie myśleć o tzw komercji na Thirze. Dla mnie to przede wszystkim zjawisko geologiczne i z tym optymistycznym nastawieniem tam jadę. Piszcie dalej proszę...
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 26.06.2014 12:13

dzisiaj mam na Cro.pli wyjątkowo grecki dzionek: najpierw u longtoma, potem KOL i teraz u Was;
coś wspaniałego, a różnorodność zachwyca,
tylko te promy...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.06.2014 12:33

ajdadi napisał(a):Nie jest żle...chociaż wielka szkoda,że Ci naprawdę "nasi" nie potrafią wygrywać...

Z braku "naszych" trzeba sobie obrać tematy zastępcze :wink:
Albo zmienić dyscyplinę :roll: , dla mnie od lat nr 1 są skoki :oops:

ajdadi napisał(a):Natomiast co do Santorini,jest to marzenie mojej Żony...temat wraca jak bumerang każdego roku przed planowaniem wakacji...

Joan65 napisał(a):Santorini to też moje marzenie i mam nadzieję, że w nocy z 9 na 10 września tam zawinę...na całe 4 dni

Ja nie wiem :roll: , żaden facet nie marzy by znaleźć się na Santorini, ciekawe dlaczego :)
Dobrze że ja nie marzyłem, bo teraz bym się musiał tłumaczyć :wink: :lol:
Terminu wrześniowego trochę zazdroszczę... z naszych doświadczeń wynika, że pogoda praktycznie zawsze jest tam idealna, może za wyjątkiem silnego wiatru. Ale w maju też wiało :? .

Całe 4 dni mówisz... właśnie tyle mieliśmy tam być wg przedwyjazdowych założeń.
I sądzę, że jeśli chce się spokojnie, niespiesznie zobaczyć coś więcej niż stolicę, Oię i Czerwoną Plażę, to jest to minimum. Na równie popularnej Mykonos oprócz spacerów po przecudnej stolicy, wylegiwania się na jednej z wielu plaż i ewentualnej wycieczki na Delos tak naprawdę nie bardzo jest co robić. Na Santorini jest zupełnie inaczej.
Joan65 napisał(a):Chłonę Wasze 'Kulkowe" opowieści jak santoryńska gąbka :D . W ogóle staram się nie myśleć o tzw komercji na Thirze. Dla mnie to przede wszystkim zjawisko geologiczne i z tym optymistycznym nastawieniem tam jadę. Piszcie dalej proszę...

Gąbek, a raczej pumeksów jest tam aż w nadmiarze :lol:
A co do komercji, to jeśli wyłączyć myślenie o niej i zwracanie na nią uwagi, to wyspa staje się naprawdę ciekawa. Ma swoje plusy i minusy, myślę że co nieco uda się nam pokazać i opowiedzieć.
Do września na pewno ta relacja się zakończy... wszak sami będziemy chcieli wtedy być właśnie gdzieś TAM :cool:

te kiero napisał(a):dzisiaj mam na Cro.pli wyjątkowo grecki dzionek: najpierw u longtoma, potem KOL i teraz u Was;
coś wspaniałego, a różnorodność zachwyca,
tylko te promy...

:lol:
Rzeczywiście Grecją na cro.pl tej wiosny i lata obrodziło jak chyba nigdy :)
W ogóle mnie to nie dziwi bo to jest naprawdę "coś wspaniałego" a "różnorodność zachwyciła" nas już kilka lat temu.

Promy...kiedyś odwołali nam połączenie bo był strajk i musieliśmy nadrabiać sporo km lądem i płynąć inną linią, innym razem opóźnili odpłynięcie o dwie godziny, teraz jeden się zepsuł a drugi bał się wielkich fal :wink:

Zawsze można ograniczyć się do lądu :roll: , wybrać samolot :roll: , albo przyjąć, że taki jest lokalny folklor :wink: i nie przejmując się za bardzo planami być przygotowanym na różne niespodzianki :D . Pływanie promami samo w sobie jest już ciekawe i można je traktować jako część wakacyjnej przygody :) .

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.06.2014 12:49

9 maja, piątek

Przyplażowe spanie na skraju Perissy (oraz Perivolos i Agios Georgios, bo to są właściwie 3 połączone miejscowości) udało się znakomicie :) . Murek chronił nas przed wieczornymi podmuchami wiatru podczas gotowania, także rano podczas śniadania się przydał. Dzień zapowiadał się w miarę przyzwoicie, na horyzoncie wyraźnie widoczna była nie tak odległa Anafi. Około 8 rano zgodnie z wczorajszą sugestią sympatycznego człowieka z akrotirskiego Kastro postanowiliśmy odwiedzić podobny, choć dużo lepiej zachowany kompleks w Emporio.

Parę km jazdy jeszcze pustymi uliczkami i byliśmy w Emporio. Trudno powiedzieć gdzie na Santorini miejscowości się kończą, gdzie zaczynają... stopień zabudowy i zagospodarowania wyspy osiągnął chyba maximum... wszędzie jak nie domy to dość jak na Grecję zadbane pólka oraz bardzo zadbane uprawy winorośli, na których już od rana tu i ówdzie pracowali mieszkańcy.

A my wybraliśmy się na niedługi spacer po miasteczku :) .

Koło takiego cuda zbudowanego na czyimś dachu zaparkowałem...

Obrazek

Santorińskie wiatraki, ale dlaczego jeden tak daleko od drugiego? :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ruiny czegoś, wieży obronnej chyba :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sensowne wykorzystanie płaskich dachów :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod tym ozdobionym domem zostaliśmy donośnie oszczekani :lol:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-Grecja'14-i po co był pla

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.06.2014 12:50

Nie umiem powiedzieć dlaczego, ale było tu jakoś inaczej niż gdziekolwiek wcześniej byśmy nie byli. Na pewno tym co odróżnia tutejsze miejscowości od tych na innych cykladzkich wyspach jest to, że domy nie są tylko i wyłącznie (albo prawie zawsze) białe. Tu dość często są pomalowane na ciepłe, kremowe, pastelowe kolory.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i okna nie zawsze są niebieskie :cool:

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 411
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone