Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.03.2014 21:36

Vagia rzeczywiście zjawiskowa, życzę Wam, abyście w maju zwiedzili także mnóstwo pięknych plaż, miasteczek, kościółków et cetera...
:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.03.2014 22:18

tiwa napisał(a):słynny wiatr Meltemi

Słynny niestety z tej negatywnej strony :? , chociaż podobno w upalne letnie dni przynosi też nieco chłodniejszego powietrza.
Będąc na Kithirze w ogóle nie mieliśmy tego problemu, chyba mieliśmy szczęście. Co prawda słyszałem wcześniej pojęcie "meltemi" ale byłem przekonany, że dotyczy ono tylko stricte letnich miesięcy czyli lipca i sierpnia. Dopiero jakoś po powrocie wyczytałem że to bardzo wietrzna wyspa.
Niestety, na Milos boleśnie się przekonaliśmy, że i we wrześniu też potrafi porządnie powiać :? . W ogóle wtedy często mocno nam wiało, na Milos to tak ze 3 dni chyba ale i na innych wyspach nie było spokojnie.
Na Serifos było lepiej, dużo lepiej, poza pierwszym dniem gdy przypłynęliśmy i nocą. Te wakacje pod względem wiatru były dużo bardziej udane bo nawet czasem jak powiewało, to tak jeszcze całkiem do zniesienia.
Czego i Tobie życzę (może w czerwcu jeszcze nie będzie tak źle :) ) i mam nadzieję, że po powrocie podzielisz się wrażeniami :) .
Nie wiem na ile się wybierasz, ale naprawdę warto wygospodarować ten chociaż jeden dzień na Kimolos. Chora, spacer do Skiadi i Prassa na kąpiel - myślę, że nie będziesz żałować :)
tony montana napisał(a):życzę Wam, abyście w maju zwiedzili także mnóstwo pięknych plaż, miasteczek, kościółków et cetera...

Dzięki :) taki właśnie mamy plan.
A jeden z najważniejszych celów to zobaczyć Cyklady jeśli nawet nie kwitnące, to przynajmniej zielone :)

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.03.2014 10:00

26 września, czwartek c.d.

Żegnaj Serifos :idea: , żegnajcie (na ten rok) Cyklady...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.03.2014 10:01

Agios Georgios to prom dobrze znany, niedrogi, zapewniający dogodne połączenie z kilkoma wyspami południowo-zachodniej części Cyklad. Ma jedną wadę... jest strasznie wolny :D . Gdyby nie to, że trochę nam się jednak dziś spieszy, wcale by nam to nie przeszkadzało... ale przecież mocy mu nie dodamy. Lepiej pooglądajmy Kithnos :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To, że wyprzedził nas jeden z „pędzących” Sea Jetów, to normalka. Ale że zauważony gdzieś w oddali Blue Star systematycznie też się przybliżał, by się zrównać i następnie też wyprzedzić, tego się nie spodziewaliśmy :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nad lądem trochę chmur...

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.03.2014 10:02

Zachód słońca był przepiękny, nie tylko my zapamiętale robiliśmy zdjęcia :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No a potem zapadł zmrok i zatokę Sarońską rozświetlały światła coraz bardziej zbliżających się Aten. Prom niestety nie przyspieszył, do brzegu dobiliśmy około 20 tutejszego czasu po prawie 6 godzinach rejsu. Zanim tłum ludzi i pojazdów się wytoczył na zewnątrz też minęło trochę czasu, ale w końcu wyjechaliśmy i my. Nie bardzo wiedziałem gdzie się znajdujemy, była to na pewno jedna z dalszych bram wjazdowych do portu, dlatego stwierdziłem się nie będziemy wyjeżdżać w korku na miasto a pojedziemy po prostu portem jak najdalej się da. I w ten sposób w parę minut byliśmy już za Pireusem :D . A potem rajd po niezatłoczonej i nietrudnej orientacyjnie trasie wzdłuż wybrzeża aż do wylotówki z Aten... tę trasę przejechaliśmy już rok temu i dla mnie to wystarczy by się nie pogubić. Krzyżówka w Elefsinie i kierunek północ :? , dobrze znana już zwykła droga jest krótsza, no i oczywiście darmowa – a o tej porze prawie całkiem pusta.

Głód nieźle dawał się nam we znaki, w zeszłym roku zatrzymaliśmy się po prostu w jednej z szerokich zatoczek przy drodze i tam ugotowaliśmy sobie jedzenie. Ale w ciemnościach nie było to najłatwiejsze, dlatego teraz stwierdziłem że zatrzymamy się jeszcze gdzieś na przedmieściach. Są tu jakieś tereny przemysłowe, także opuszczone zupełnie – i właśnie gdzieś w takie miejsce skręciłem. Tuż przy drodze, oświetleni ulicznymi lampami, a tak trochę na uboczu, za drzewami, za resztkami ogrodzenia.... tak, to był bardzo dobry pomysł by tu stanąć.

Po godzinie, najedzeni, ruszyliśmy dalej. Teraz ważne było by po prostu jechać jak najdalej, jak najdłużej... dlatego w ruch jak zawsze poszły napoje energetyczne. Minęliśmy Teby, Orchomenos, zjazd na wybrzeże do Lamii i znów podjazd na kilkaset metrów pod górę. Wskazówka temperatury silnika podczas zjazdów, w chłodnym, nocnym powietrzu spadała na sam dół, jak podczas uruchamiania auta... ale ważne, że silnik pracował bez zakłóceń. W zeszłym roku zostaliśmy na noc kawałek za przełęczą, teraz uznaliśmy że pojedziemy jednak dalej. A dalej dogodnych miejsc za bardzo nie było... ostatecznie zjechałem po prostu w pole, kilkanaście kilometrów przez Larisą. Pierwsza w nocy, najwyższy czas na sen...

A takie trasy przejechaliśmy (i przepłynęliśmy) dziś :

Na Serifos

Obrazek

A – zatoczka Maliadiko
B – plaża Vagia
C – Livadi port

I w drodze powrotnej:

Obrazek

A – Serifos
B – Pireus
C – Elefsina
D – Teby
E – Lamia
F – gdzieś przed Larisą

c.d.n.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 10.03.2014 10:04

kulka53 napisał(a):... żegnajcie (na ten rok) Cyklady...


:cry:

No ale chyba "nie żegnaj (na ten rok) Grecjo"?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.03.2014 10:15

Vjetar napisał(a):
kulka53 napisał(a):... żegnajcie (na ten rok) Cyklady...


:cry:

No ale chyba "nie żegnaj (na ten rok) Grecjo"?

Na ten, to znaczy na tamten :wink: = 2013
Mamy nowy 2014 i nowe grecko-wyspiarskie wyzwania przed sobą i to w coraz bardziej nieodległej przyszłości :cool:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 10.03.2014 10:43

Ufff.
:mrgreen:


Pozdrawiam
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 10.03.2014 14:21

kulka53 napisał(a):Mamy nowy 2014 i nowe grecko-wyspiarskie wyzwania przed sobą i to w coraz bardziej nieodległej przyszłości :cool:

Bardzo jestem ciekaw majowych wyzwań i fotek. :D

pzdr :wink:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 10.03.2014 17:52

Ostatni zachód słońca, godny wyprawy...
Oprócz samej wyprawy, należy pogratulować, że znowu udało się Wam ją udokumentować na forum! :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.03.2014 08:16

longtom napisał(a):Bardzo jestem ciekaw majowych wyzwań i fotek. :D

My też :wink:
Swoją drogą zauważyłem, że na czerwiec też już coś planujecie... i też ciekawi mnie co to będzie :cool:

DarCro napisał(a):Ostatni zachód słońca, godny wyprawy...
Oprócz samej wyprawy, należy pogratulować, że znowu udało się Wam ją udokumentować na forum! :)

No, prawie się udało :) , jeszcze jakieś zakończenie oczywiście się pojawi.
A i wracając mieliśmy małą "przygodę" wartą wspomnienia :)

Ten zachód słońca naprawdę był ładny, zdjęcia tego nie oddają. Wywołał spore poruszenie na promie :)
Bardzo trudno robi się zdjęcia z promu gdy zapada zmrok, nawet jak nie ma fal drgania są spore i dłuższe nieco czasy wiadomo jak się kończą :? .
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 11.03.2014 11:03

kulka53 napisał(a):Agios Georgios to prom dobrze znany, niedrogi, zapewniający dogodne połączenie z kilkoma wyspami południowo-zachodniej części Cyklad. Ma jedną wadę... jest strasznie wolny :D . Gdyby nie to, że trochę nam się jednak dziś spieszy, wcale by nam to nie przeszkadzało... ale przecież mocy mu nie dodamy. Lepiej pooglądajmy Kithnos :)


...jak tak patrzę na czasy na rozkładach, to widać, że to wyjątkowo wolna łajba 8O , ale grunt, że cena dobra :wink:

pozdr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.03.2014 12:03

janusz.w. napisał(a): wyjątkowo wolna łajba 8O

Prom to bardzo fajny sposób podróżowania, lepszy niż pociąg bo daje możliwość obserwacji znacznie większej grupy ludzi naraz. Lepszy też jest niż samolot (czasu przemieszczania nie biorę tu pod uwagę :wink: ) czy autokar bo można sobie swobodnie chodzić po pokładzie.
Ta obserwacja jest dla nas dość istotna bo z powodu naszej wakacyjnej niezależności nie mamy zbyt wielu możliwości na kontakt z Grekami, a przeprawę promową traktujemy też jako sposób by trochę im się poprzyglądać i czegoś się o ich zwyczajach dowiedzieć.
Ludzie płynący promem często podróżują w większych grupach, a nawet jak nie, to po prostu się znają i przesiadują w grupkach głośno rozmawiając (trudno powiedzieć o czym :wink: )
Mężczyźni bardzo często sami skręcają sobie papierosy (kryzys?, czy może tak lubią?), często też widać jak trzymają w ręku koraliki różańca które zapewne oprócz celów religijnych służą też do rozładowania stresu, napięcia.
A że płynie się wolno, to nie ma dla nas żadnego znaczenia. W końcu do Grecji też powoli się przemieszczamy :)
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21032
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 11.03.2014 12:07

Wschody słońca...zachody słońca...relacja ogółem...dla mnie bez zmian...czyli PIKNIE
Serdecznie pozdrawiam Adrian
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 11.03.2014 19:50

Czerwone krzesełko fajne.
:hut:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 381
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone