Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 31.12.2013 13:46

Obrazek
Świetne zdjęcie...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.12.2013 16:52

KarKoz napisał(a):Świetne zdjęcie...

Dzięki Karol :)
Grecja jest bardzo fotogeniczna, więc może i czasem uda się jakieś ładne ujęcie...
te kiero napisał(a):...i Wy to wszystko ta Skodzinką :?:
szacun i mistrzostwo świata, jest to dla mnie koronny argument i wartość przekonywująca, że i ja mogę się wybrać w taki kawał drogi i w takie tereny, a zróżnicowanych terenów w tej tasiemcowej relacji - do której co jakiś czas zaglądam po ciuchu - nie brakuje...

Dobrze wiedzieć, że zaglądasz :)

Co do auta, to już temat ten nieraz był poruszany... fakt, wszystko co jest opisane w tym wątku, jak i w "Podróżach niebałkańskich" oraz we "Wrześniowych Chorwacjach" objechaliśmy tym niepozornym autkiem. A nawet więcej, bo przecież nie wszystkie podróże opisywaliśmy... np 3 tygodnie w krajach nadbałtyckich, Słowenię czy pierwszą wizytę w Macedonii i Albanii jeszcze przed laty. Gdy je kupowałem nie miałem ani takich planów, ani pojęcia, że kiedykolwiek będę je robić...

Dzięki za uznanie, chociaż ja nie widzę nic aż tak szczególnego... auto jak auto, proste, małe i odpukać - niezawodne :idea: . Nie widzę powodu, dla którego takim autem nie mogłyby odbywać dalekich podróży dwie osoby i ich pokaźne nawet bagaże. A że u niektórych, nawet i na tym forum, podróże Skodą Felicją wzbudzają politowanie, no cóż - moje ego jako właściciela na tym nie cierpi :cool: .

Małgosia jest równie mocno przywiązana do naszego pojazdu a że plany zakupu czegoś nowocześniejszego i większego są jak "neverending story" :wink: stwierdziła, że może zamiast kupić coś innego zainwestujmy w zmianę silnika na ciut mocniejszy, podnieśmy trochę zawieszenie by nie walić spodem o kamienie, a jak ze starości zardzewieje - to i blachy się wymieni :cool: i jeździjmy nim jeszcze długie lata. Bo prawie całe nasze wspólne życie jeździmy Skodą... tylko na samym początku nad morze pojechaliśmy białym "maluchem" :cool: .

Właśnie przedwczoraj obchodziliśmy naszą 15-stą rocznicę :idea: :D i życzyliśmy sobie kolejnych przynajmniej 15 wspólnych lat i udanych podróży.

A z okazji nadchodzącego kolejnego, Nowego, już 2014 Roku chcielibyśmy złożyć wszystkim naszym życzliwym Czytelnikom serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego, powodzenia w realizacji każdego zamierzenia, dużo zdrowia, sił i oczywiście środków :D na coraz ciekawsze, coraz wspanialsze podróże w piękne zakątki naszego kontynentu a może i świata :idea:

Pozdrawiamy
Małgosia i Paweł
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 31.12.2013 17:11

Ja także życzę Wam jeszcze wielu niezapomnianych podróży Skodzianką albo jej następcą, duzo zdrowia i radości na codzień

Ps. Mam ze dwie strony do nadrobienia, ale to pikuś :)

:papa:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 31.12.2013 17:27

kulka53 napisał(a):


Obrazek



Zdjęcie wygląda jakby było zrobione w Siviri na Chalkidikach

Obrazek

Serdecznie pozdrawiam i życzę Wam dalszych podbojów wysp greckich już w Nowym 2014 Roku
Adrian
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 31.12.2013 17:56

kulka53 napisał(a):Właśnie przedwczoraj obchodziliśmy naszą 15-stą rocznicę :idea: :D i życzyliśmy sobie kolejnych przynajmniej 15 wspólnych lat i udanych podróży.


Moje ciacho ma 14 lat, czyli prawie rówwieśniczki. :)
Gościu mi jeden opowaidał, że aby podnieśc podwozie należy zmienić opony na grubsze i powsadzać coś w amortyzatory. Sam osobówką do Theth dojechał w ten sposób. 8O

Wszystkiego NAJ w Nowym Roku!
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 31.12.2013 23:25

Małgosiu , Pawle , dla Was również życzenia samych wspaniałości w bardzo już bliskim 2014 Nowym Roku

Pozdrawiam
Piotr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.01.2014 13:16

Dziękujemy za życzenia :idea: :D
tony montana napisał(a):Mam ze dwie strony do nadrobienia, ale to pikuś :)

Też tak myślę :)
To co wklejone czeka w swym miejscu... o ile croplowe serwery nagle a niespodziewanie przypadkiem nie padną :wink:
ajdadi napisał(a):Zdjęcie wygląda jakby było zrobione w Siviri na Chalkidikach

8O
Faktycznie podobnie :D
Sprawdziłem gdzie to Siviri leży żeby stwierdzić co to za ląd w oddali. I wyszło mi że to faktycznie ląd a nie żadna wyspa, ale ta góra mnie zastanowiła bo w tym kierunku powinien być Olimp, a raczej nie wygląda :roll:
DarCro napisał(a):czyli prawie rówwieśniczki. :)

Chyba jednak nie tak do końca :wink:
DarCro napisał(a):Gościu mi jeden opowaidał, że aby podnieśc podwozie należy zmienić opony na grubsze i powsadzać coś w amortyzatory. Sam osobówką do Theth dojechał w ten sposób. 8O

Swego czasu, tak z 10 lat temu na tym forum byli ludzie, którzy objeździli bezdroża MNE i AL przerobioną (znaczy podniesioną, ale nie pamiętam jak) Felicją... jakaś relacja może gdzieś tu jeszcze w otchłani tego działu się błąka. Wiem że można różne cuda z autem wyczyniać, ale na razie aż tak mnie nie przypiliło :lol:
Natomiast co do Theth, to też w mniej więcej tych czasach zupełnie zwykłą Felą dojechali tam niejaki "zawodowiec" z "typem" :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.01.2014 18:16

17 września, wtorek

Internetowa, przekazana sms-em prognoza sprawdziła się idealnie :idea: . Już w nocy widać było księżyc i gwiazdy, chmury rozeszły się gdzieś, zniknęły, wstał piękny, słoneczny dzień. Dzień, w którym postanowiliśmy opuścić Naxos ostatecznie spędziwszy na niej prawie cały tydzień.

Okolica plaży Kastraki

Obrazek

widziana z miejsca, gdzie jedliśmy śniadanie :)

Obrazek

Teraz, rano, morze było już spokojne... po wczorajszej wichurze i ogromnych falach pozostały tylko ślady na piasku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.01.2014 18:17

Kilka godzin które pozostały nam na Naxos spędzimy oczywiście na plaży :cool: . Parę miejsc pewnie warto byłoby jeszcze tu zobaczyć, ale damy sobie już z tym spokój... dziś będzie tylko relaks. Na plażowanie wybraliśmy Plakę, raz, że całkiem fajna była, dwa, że można było przy plaży zostawić auto w cieniu.

Obrazek

Obrazek

Nie jest tu tak szeroko jak na Kastraki, ale mimo to z pewnych względów :wink: było to dla nas bardziej odpowiednie miejsce :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zabudowa wyspy niestety postępuje :?

Obrazek

Obrazek

Spędziliśmy tu czas do godziny około 14 tak naprawdę ciągle się wahając czy dobrze robimy opuszczając wyspę. Leniwa atmosfera plażowania trochę nas zepsuła :wink: , chętnie spędzilibyśmy tu jeszcze parę dni na tzw prawdziwym odpoczynku, czyli słodkim nicnierobieniu. Ale wciąż jeszcze szkoda nam w ten sposób spędzać czas, owszem, jest przyjemnie, ale ileż można :roll: . Tak więc grzecznie pożegnaliśmy Plakę, spakowaliśmy wszystko do auta i wzbijając tumany kurzu odjechaliśmy na północ :idea:

Chwilę przed odjazdem...

Obrazek

A to już nieużywane, zapomniane nieco mechanizmy do czerpania wody ze studni, bardzo częsty widok na zachodnich, płaskich, wciąż wykorzystywanych rolniczo obszarach Naxos.

Obrazek

Obrazek

Po drodze – ładny widok na stolicę z górującym nad nią Kastro

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.01.2014 18:18

I tak dojechaliśmy do Naxos. Pozostało już tylko przespacerować się do którejś z agencji i wydać trochę euro na prom. Tradycyjnie jest to moje zadanie :) , Małgosia w tym czasie zwykle męczy aparat :wink: .

Pobliski domek... jakby mało było w Grecji kotów, to tu jeszcze jednego domalowali :lol:

Obrazek

Obrazek

A to wspomnienie o tym, co na Cykladach jest już przeszłością...

Obrazek

Za to ta brama – jakby nie z tej bajki :roll:

Obrazek

Zwiedzając Naxos staliśmy prawie dokładnie w tym samym miejscu, ale dopiero teraz dowiedzieliśmy się, że ta otoczona murkiem budowla z kranikiem to antyczny zbiornik na wodę dla miasta. Kilkukilometrowym akweduktem doprowadzano ją z gór, podobno wiele zachowanych fragmentów tego wodociągu uszkodzono albo całkiem zniszczono podczas budowy domów na wyspie.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.01.2014 18:18

Wróciłem uboższy o niemal 50 euro ale z trzema biletami. 28,50 + 10 + 10 – taki będzie koszt przeprawy z Naxos na Paros. Jak na wyspę odległą o niemal rzut beretem cena jest niestety horrendalna :? , no ale byliśmy na to przygotowani. Niemniej, to kolejne potwierdzenie, że nie sama linia promowa, nie odległość decyduje o cenie, ale i popularność celu :roll: .

W parę chwil byliśmy na nabrzeżu gdzie ustawiono nas w kolejce oczekujących aut. Płyniemy na Paros... nie powiem żebyśmy byli jakoś super szczęśliwi z tego powodu. Wyspa ta jest jedną z najlepiej zagospodarowanych turystycznie, najbardziej popularnych... jak my to przeżyjemy? . Zaplanowaliśmy to już w zeszłym roku a doświadczenie z Mykonos pokazało, że da się, choć może nie być łatwo. Zresztą nie ma wyjścia, skoro postanowiliśmy, że odwiedzimy KAŻDĄ wyspę, musimy popłynąć i na Paros :) . A może nie będzie tak źle, może i tu znajdziemy coś ciekawego?

W oczekiwaniu na prom (który ostatecznie przypłynął nieco spóźniony) popełniamy kilka pamiątkowych, pożegnalnych fotek Naxos.

Obrazek

Obrazek

W zeszłym roku się z tym nie zetknęliśmy, teraz, już któryś raz. Wjazdu na portowe nabrzeże pilnują policjanci, pytają o cel podróży i kierują na miejsce w którym trzeba się ustawić.

Obrazek

A jak się już człowiek ustawi... pstryk na pamiątkę :D

Obrazek

Przy okazji widać jak auto „siedzi”... a to już przeszło połowa urlopu za nami :roll: .

Chyba nie byłem szczęśliwy z faktu, że za parę chwil już nas tu nie będzie :?

Obrazek

Popołudniowe słońce pięknie oświetlało stolicę

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.01.2014 18:20

Prom przypłynął nie tylko spóźniony, ale też nieprawdopodobnie zatłoczony 8O . Niesamowite, 2 rejsy dziennie, druga już połowa września a na greckich wyspach wciąż taki ruch.... tylko dlaczego jakoś mnie to nie dziwi :roll: :wink: - tu po prostu WARTO być :idea: .

No i koniec... żegnaj Naxos :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To nie był stracony tydzień. Naxos jest piękną krajobrazowo, ciekawą, wciąż jeszcze nie całkiem zadeptaną i zabudowaną wyspą. Będziemy ją bardzo dobrze wspominać i pewnie byłoby jeszcze tu po co wrócić, a czy tak się stanie? Nigdy nic nie wiadomo, ale sądzę, że raczej nie...

Witaj Paros :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do stolicy Paros, miasta Parikia dopłynęliśmy po równiutkiej godzinie rejsu już po zachodzie słońca.

Obrazek

Ludzi wysiadło bardzo dużo, samochodów zaś wcale tak wiele nie wyjechało. Wieczorny ruch oczywiście był wielki, ale Parikia okazała się miastem bardzo prostym orientacyjnie :) i nie tracąc wiele czasu wyjechaliśmy w kierunku południowym szukać miejsca na nocleg. Zaledwie kilka km dalej skręciłem na plażę w niedużej zatoczce Parasporos, dojazd szutrem :wink: a zatoczka oczywiście zagospodarowana, Były tu i jakieś domy i spora tawerna albo i dwie, ale nie przeszkodziło to nam umieścić się w zakątku plaży, na samym końcu drogi. W całkowitych ciemnościach ugotowaliśmy sobie jeszcze obiad... nie było jeszcze późno, ale niestety, wrześniowe greckie dni baaaardzo szybko się kończą. Nie niepokojeni przez nic i nikogo szybko zasnęliśmy.

I tak oto dotarliśmy na Paros:

Obrazek

A – plaża Kastraki
B – Naxos
C – Parikia
D – plaża Parasporos

c.d.n.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 01.01.2014 20:18

Obrazek

To jest kot stacjonarny.
Cieszy oko jak kot mobilny sie oddali...
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 02.01.2014 11:23

kulka53 napisał(a):
Witaj Paros :idea:

Obrazek


Z wody wygląda b. ładnie.

pzdr w Nowym Roku :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 03.01.2014 11:47

DarCro napisał(a):To jest kot stacjonarny.

W Grecji sporo jest też kotów prawie-stacjonarnych.... jak zalegną gdzieś w kącie to ciężko je w ogóle ruszyć :D
Ale takie okienko z kotkiem, to całkiem fajny pomysł :idea:
longtom napisał(a):Z wody wygląda b. ładnie.

To zobaczmy jak wygląda i z lądu :)

Zapraszamy na przejażdżki i spacery po Paros :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 356
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone