Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.12.2013 20:11

DarCro napisał(a):W temperaturze 30 stopni, to rosną ciepłowity, a nie ziemowity...

W Grecji jak jest 30 stopni, to wyraźny znak nadchodzącej zimy :wink:

A serio, to nawet tam czasem pada śnieg...

Kapliczka Stavros, pokazywaliśmy ją parę stron wcześniej.
To fotka z internetu :)

Naxos Snow.jpg


longtom napisał(a):Ciekawe co to za ptaki :?:

Rzeczywiście, ciekawe :lol:

Zimorodki na pewno nie, one mają inną kolorystykę, chociaż długość dziobów podobną.
Właśnie przez te dzioby zwróciły naszą uwagę i to, że dość głośno się zachowywały fruwając wokół tego drzewa :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.12.2013 20:12

14 września, sobota c.d.

Parę obrazków z okolicy Ano i Kato Sagri, w płaskiej już prawie, zachodniej części wyspy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To też ruiny weneckiej ufortyfikowanej rezydencji

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedziemy do ruin świątyni Demeter, stąd już ją widać :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.12.2013 20:13

Zbudowana z tutejszego marmuru w VI wieku p.n.e na żyznych, gęsto zaludnionych terenach świątynia bogini urodzaju i płodności oczywiście nie przetrwała do naszych czasów. Około 1000 lat później przekształcono ją w bazylikę wczesnochrześcijańską, a obecnie, zrekonstruowano w pierwotnej formie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok – jeszcze jeden kościółek.

Obrazek

Obrazek

Bardzo ładne miejsce, wstęp darmowy, dojście wysadzaną kwitnącymi oleandrami ścieżką z mini parkingu. Znajduje się tu też nieduże muzeum, ale było zamknięte.

Obrazek

Oczywiście też i stąd świetnie widać urwiska Zeusa :)

Obrazek

Bardzo nam się tu podobało... jeszcze jedno ujęcie z oddali.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.12.2013 20:13

Wracamy do Ano Sagri zatrzymując się na dłuższą chwilę przy monastyrze Agiou Elefteriou wzniesionym za czasów tureckich. Dlaczego dłuższą? Powód jak najbardziej prozaiczny, okazało się że będzie to dobre miejsce by przeprać sobie trochę rzeczy :wink: . Ale sama budowla też całkiem ciekawa trzeba przyznać. Wszędzie pusto, pozamykane... trudno powiedzieć jaką teraz funkcję pełni :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok od tyłu.

Obrazek

I znów wiatraki :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.12.2013 20:14

Południe dawno już minęło, teraz to już naprawdę najwyższy czas na plażowanie. Zachodnie wybrzeże jest całkiem blisko, tylko którą by tu plażę wybrać „na pierwszy ogień”? . Ostatecznie jedziemy na Mikro Vigla, położoną przy cypelku, podobnym do Aliki.

Jest przepiękna.... staliśmy dłuuuuuugą chwilę zaszokowani i zafascynowani.

Obrazek

Obrazek

W stronę Kastraki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Było super, ludzie na szczęście tylko przy tawernie :wink: , ale postanowiliśmy jeszcze trochę pozwiedzać okolicę. Najpierw pobliski cypelek Mikro Vigla.

Widać z niego plażę Parthenos (albo Orkos) i dalej dłuuuuugą Plakę.

Obrazek

Obrazek

Wielka góra 8O Stelida (151m) oddzielająca Plakę od stolicy Naxos

Obrazek

Niby mocno nie wiało, ale fale były, widocznie takie warunki dla kitesurferów były całkiem dobre :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W pobliżu - mini wysepka z obowiązkową kapliczką :)

Obrazek

Obrazek

Cypelek jest nieduży, u nasady praktycznie w całości zabudowany m.in. apartamentami na wynajem, przy końcu bardziej skalisty i jest tu tylko parę domów. Dojechaliśmy na sam koniec, a tam... nie dokończone zabudowania apartamentów :?

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.12.2013 20:15

Pokręciliśmy się po okolicy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nawet i taki domek zauważyliśmy :D

Obrazek

Bardzo fajne miejsce, musiało tu być naprawdę rewelacyjnie tych kilkadziesiąt lat temu, gdy Naxos pozostawała nieodkrytym rajem. A teraz takich rajów trzeba się troszkę naszukać :wink: .

Jedziemy na północ, wzdłuż plaży Orkos, po szutrze a właściwie piachu. A przed nami... naxoski PKS 8O :wink:

Obrazek

Obrazek

No co, to w końcu główna droga przy najpopularniejszych tutaj plażach :lol: . Jest autobus, można do kilku dojechać i to jak widać pylącą szutrówką :idea: .

Zajechaliśmy na południowy kraniec Plaki. Krótki rekonesans... jest ok, zostajemy na resztę dnia.

W drodze do plaży towarzyszy nam taki stwór 8O

Obrazek

Obrazek

Nie jest tu tak szeroko jak na Vigli, nie jest też pusto, ale wybrzydzać nie będziemy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spędziliśmy tu trochę czasu prawie do zachodu słońca, a na nocleg wróciliśmy na cypelek Mikro Vigla, na sam koniec, tam, gdzie były te niedokończone apartamenty. Wcześniej sprawdziłem, że da się tam dojechać autem w taki sposób, że nie będzie nas widać od strony lądu a będziemy mieli do zagospodarowania swój własny taras :cool: . Jakoś wcisnąłem się pomiędzy skały i betonowe zabudowania, nawróciłem (większym autem nie polecam) i wieczór spędziliśmy tradycyjnie na gotowaniu. Było już późno, całkiem ciemno, dzięki czemu tym razem mogliśmy podziwiać rozświetloną Paros...

A dzisiaj poznaliśmy takie okolice:

Obrazek

A – zatoka Kalados
B – okolice Chalki – Rahi i bizantyjskie kościółki
C – monastyr Panagia Drossiani
D – Flerio i kurosy
E – Glinado
F – Ano Sagri i monastyr Agiou Elefteriou
G – świątynia Demeter
H – plaża Mikri Vigla
I – plaża Plaka
J – nocleg na cypelku Mikri Vigla

c.d.n.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 18.12.2013 10:02

kulka53 napisał(a):Jest przepiękna....


Zgadzam się.
:mrgreen:

Pozdrawiam świątecznie
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.12.2013 11:37

kulka53 napisał(a):Południe dawno już minęło, teraz to już naprawdę najwyższy czas na plażowanie. Zachodnie wybrzeże jest całkiem blisko, tylko którą by tu plażę wybrać „na pierwszy ogień”? . Ostatecznie jedziemy na Mikro Vigla, położoną przy cypelku, podobnym do Aliki.

Jest przepiękna.... staliśmy dłuuuuuugą chwilę zaszokowani i zafascynowani.

Obrazek



No, bidy nie ma, taka apulijska ;) no, może TROCHĘ szersza ;)
No i mniej lazurów ;) :P :lool: :devil:


Obrazek

To wygląda jakby ten PAN chciał .... obrabować SKODZIANKĘ ... 8O 8) :lool: :lool: :lool:


Dziękuje także za "kamienie" czyli Świątynię Demeter :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 18.12.2013 11:51

tony montana napisał(a):Dziękuje także za "kamienie" czyli Świątynię Demeter :)


Takie zagubione w interiorze ruiny bardziej przemawiają do mojej wyobraźni niż pełen ludzi Akropol w centrum Aten. 8O :)

I gadzina też wspaniała :!: :D

pzdr :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.12.2013 11:57

longtom napisał(a):
tony montana napisał(a):Dziękuje także za "kamienie" czyli Świątynię Demeter :)


Takie zagubione w interiorze ruiny bardziej przemawiają do mojej wyobraźni niż pełen ludzi Akropol w centrum Aten. 8O :)


No właśnie dlatego tak bardzo spodobały mi się w Turcji ruiny (hmm, bardzo dobrze zachowane ruiny), Świątyni Zeusa w Euromos - miejsce imponujące, a my bylismy tam sami (no dobra, był poczatek maja) ;) :oops:

troche-lata-wiosna-how-are-you-my-friend-turkiye-2013-t41070-165.html?hilit=turkiye
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 18.12.2013 13:25

kulka53 napisał(a):Drugi co do wysokości szczyt Naxos i droga, którą nie odważyliśmy się pojechać...


A co z tą drogą było nie tak?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.12.2013 20:34

Vjetar napisał(a):Zgadzam się.
:mrgreen:

To już nas kilkoro jest :)
tony montana napisał(a):No, bidy nie ma, taka apulijska ;) no, może TROCHĘ szersza ;)

Ta była jedną z szerszych :)
Lazurów może i ciut mniej, ale za to LUDZIÓW, to na pewno DUŻO mniej :idea: :cool:
tony montana napisał(a):To wygląda jakby ten PAN chciał .... obrabować SKODZIANKĘ ... 8O 8) :lool: :lool: :lool:

Ten pan za dużych szans by nie miał bo JA siedziałem w środku :wink:
Ale chyba stanąłem mu na najkrótszej, wyznaczonej drodze i wyglądało, jakby to, że musiał obejść auto sprawiło mu ogromny kłopot i trudność :roll:
A to był taki pan, jakich wielu spotykaliśmy w tym roku na wyspach... wędrowiec pełną gębą, przemierzający wytyczone turystyczne szlaki nie bacząc na upały, odległości, wzniesienia...

tony montana napisał(a):Dziękuje także za "kamienie" czyli Świątynię Demeter :)

To najokazalsze "kamienie" na Naxos.
Może jeszcze słynna Brama-Portara jest fajna.
Prawie tak samo fajna jak Euromos :)
Ale w końcu to wszystko greckie...

longtom napisał(a):Takie zagubione w interiorze ruiny bardziej przemawiają do mojej wyobraźni niż pełen ludzi Akropol w centrum Aten. 8O :)

Może i tak, ale Akropol choć raz TRZEBA zobaczyć :idea:
Niemniej, cieszę się, że mam to już za sobą :wink: .

MCR napisał(a):A co z tą drogą było nie tak?

Tak do końca to nie wiem :wink: , bo już wcześniej daliśmy sobie spokój z pomysłem by spróbować się w okolice Mavrovouni zapuszczać. Przed dotarciem na Naxos sądziłem, że na tak turystycznej wyspie to same autostrady będą :wink: , a tu się okazało, że jak coś na żółto - znaczy asfaltu brak. Na mapie ta żółta boczna dróżka była na dodatek zaznaczona przerywaną linią więc mogłem się domyślić jak będzie wyglądać. Szczególnej uwagi nie zwróciłem, ale pamiętam coś odchodzącego w prawo z "przełęczy" gdzie stał jeden stary wiatrak i nieco wyżej kilka nowych. Wyglądało to bardzo mało zachęcająco dla pojazdu takiego jak nasz :roll: .
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 19.12.2013 14:09

Plaże po tej stronie Naxos bardzo nam się podobały :D aczkolwiek najczęsiej okupowaliśmy puste rejony Plaki.
PeKaeSy :wink: na piasku początkowo wprawiły nas w osłupienie, potem przywykliśmy :lol:
I w sumie po tych piaszczystych drogach jeździło się całkiem przyjemnie :)

pozdr
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.12.2013 15:35

tony montana napisał(a):To wygląda jakby ten PAN chciał .... obrabować SKODZIANKĘ ... 8O 8) :lool: :lool: :lool:
kulka53 napisał(a):Ten pan za dużych szans by nie miał bo JA siedziałem w środku :wink:
Ale chyba stanąłem mu na najkrótszej, wyznaczonej drodze i wyglądało, jakby to, że musiał obejść auto sprawiło mu ogromny kłopot i trudność :roll:
A to był taki pan, jakich wielu spotykaliśmy w tym roku na wyspach... wędrowiec pełną gębą, przemierzający wytyczone turystyczne szlaki nie bacząc na upały, odległości, wzniesienia...


A przecież Pan miał jeszcze przed sobą wiele kilometrów PODRÓŻY....

tony montana napisał(a):Dziękuje także za "kamienie" czyli Świątynię Demeter :)
kulka53 napisał(a):To najokazalsze "kamienie" na Naxos.
Może jeszcze słynna Brama-Portara jest fajna.
Prawie tak samo fajna jak Euromos :)
Ale w końcu to wszystko greckie...


Czasem człowiek jak tak sobie pomyśli, że chciałby WSZYSTKIE TE KAMIENIE zobaczyć to powinien być przerażony ... ;)

Mimo tylu zniszczeń przez tyle wieków, mimo rozkradania starożytnych kamieni na inne budowle SPORO jeszcze ich ciekawych zostało

:papa: :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.12.2013 19:56

janusz.w. napisał(a):Plaże po tej stronie Naxos bardzo nam się podobały :D aczkolwiek najczęsiej okupowaliśmy puste rejony Plaki.

Mi najbardziej podobała się Agiassos, Mikri Vigla i właśnie Plaka :)
W sezonie były tam jakieś puste rejony? :wink:
janusz.w. napisał(a):PeKaeSy :wink: na piasku początkowo wprawiły nas w osłupienie, potem przywykliśmy :lol:
I w sumie po tych piaszczystych drogach jeździło się całkiem przyjemnie :)

:lol:
Widzę, że osłupienie nie spotkało tylko nas :) .
Ale aż tak miło tego nie wspominam, bo przez otwarte okna pył dostawał się do środka auta :? .
No i trochę telepało :wink:

Tak dokładnie nie buszowaliśmy po tych różnych dróżkach zaplecza Plaki, ale przejeżdżając natknęliśmy się w pewnym momencie na spory fragment nowego asfaltu. Może to znak, że pylne trakty powoli będą odchodzić do przeszłości?

tony montana napisał(a):Czasem człowiek jak tak sobie pomyśli, że chciałby WSZYSTKIE TE KAMIENIE zobaczyć to powinien być przerażony ... ;)

I Ty, i my, jesteśmy na dobrej drodze, by jeśli nie wszystkie, to całkiem sporo z ich jednak zobaczyć :D

tony montana napisał(a):Mimo tylu zniszczeń przez tyle wieków, mimo rozkradania starożytnych kamieni na inne budowle SPORO jeszcze ich ciekawych zostało

Przez tyle wieków i przez tyle przewijających się przez te tereny kultur i narodów, i tak dziwne że jeszcze jakikolwiek kamień na kamieniu gdzieniegdzie pozostał :roll: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 352
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone