Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
frape
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 248
Dołączył(a): 21.06.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) frape » 10.12.2013 14:24

kulka53 napisał(a):Ooo, chyba będziemy mieć towarzystwo :lol:
Zaciekawienie bierze górę :wink:

a z kiedy był wcześniejszy wpis w księdze? może człowiek jest tutaj deficytowy :) stąd to zainteresowanie

dzięki za info o drogach jak szuter w miarę przejezdny i nie za stromy to pewnie dało by się radę. Podejrzewam, że campery moze trochę odstraszać cennik promów :(
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.12.2013 14:58

Wasz kolejny nocleg w pobliżu hotelu :lol: :wink: .

kulka53 napisał(a): miejsce idealne wręcz do pozostania tu na noc


Też mi się podoba :) . Lubię gdy pobliska plaża jest piaszczysta, ale oprócz piachu są też jakieś skałki 8) .
W połączeniu z brakiem innych nocnych lokatorów (no bo jedno dodatkowe autko, nawet trzy, jest do przyjęcia :) )- faktycznie idealne miejsce.

kulka53 napisał(a): W sandałkach szło się tak sobie :?


Oj te sandałki :wink: .., Tegoroczne cro-doświadczenia wspominam jako lekko bezsensowne, zwłaszcza że :roll: adidasy były w podróżnych torbach w apartmanie.
Górskich butów nie zabieraliśmy, ale też tak bardo potrzebne nie były. Przez kreteński Imbros przeszliśmy przecież w adidasach, a podłoże było bardzie wymagające…

kulka53 napisał(a): Górskie buty... jak ktoś będzie miał, nie zaszkodzą, ja szedłem w zwykłych adidasach i było ok.


Ja widać, na Zeusa też nie trzeba zakuwać nogi w trapera :) .

Kreteńskiego roku pamiętałam :) o zmianie sandałów na adidasy, miałam je w plecaczku przy na wycieczkę po klasztorach „naszego” półwyspu. We właściwym momencie zastąpiłam nimi sandały, co było dobrym posunięciem, chociaż wtedy jeszcze sandałkowe rzepy trzymały jak trzeba :wink: .

Myślę jednak, że nawet w sandałach i w upale, podejście do Fotodotis było tego warte, monastyr na fotkach nieźle się prezentuje :) .

kulka53 napisał(a):naszą klimatyzację włączyliśmy jak zwykle ruszając i otwierając okna


My prawda mamy na stanie także inną klimę, ale na Peloponezie i tak najbardziej odpowiadała nam Wasza metoda :) , nawet jak za oknami było + 37C.


Gratulacje za Zeusa :!:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 10.12.2013 19:33

Obrazek

- I po co te człowieki się tutaj pchają?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.12.2013 08:58

frape napisał(a):a z kiedy był wcześniejszy wpis w księdze? może człowiek jest tutaj deficytowy :) stąd to zainteresowanie

Nieeee, zdecydowanie nie jest deficytowy :)
To bardzo popularna wycieczka, przypuszczam, że w sezonie na szczyt wchodzą tłumy.
A wpisów było faktycznie nie aż tak dużo... tylko dlatego, że księga była sprzed niespełna miesiąca, podobnie skrzynka. Z pierwszej strony wynikało, że poprzednią ktoś zniszczył/zabrał/wyrzucił? :?
W każdym razie polskich śladów nie zauważyłem.

frape napisał(a):dzięki za info o drogach jak szuter w miarę przejezdny i nie za stromy to pewnie dało by się radę. Podejrzewam, że campery moze trochę odstraszać cennik promów :(

Szuter bardzo dobrze przejezdny i w ogóle nie stromy :) .

A z tym cennikiem... wiesz, że to wcale tak nie musi być?
Pamiętam jak rok temu szukałem połączeń i cen na Milos, ogromnie zaskoczony byłem cennikiem linii ANEK. Popatrz TU
Nie wiem jak inni przewoźnicy, ale to wygląda zdecydowanie nieźle :roll: :D

dangol napisał(a):Wasz kolejny nocleg w pobliżu hotelu :lol: :wink: .

W pobliżu, czyli prawie jak...
A prawie wiadomo czyni różnicę :D

Gdyby się tak zastanowić, to parę noclegów przy hotelach czy innych miejscach do wynajmu kwater zdarzało się nam już spać - od razu mi do głowy przyszła Kefalonia gdzie spaliśmy praktycznie przy ścieżce do hotelu :) . Ale oczywiście zawsze szukamy bardziej odludnych miejsc, a takie ruiny są w sumie całkiem niezłe. Jeszcze raz na tych wakacjach podobne znajdziemy :cool:

dangol napisał(a):W połączeniu z brakiem innych nocnych lokatorów

Aliki nocą okupowane nie były, może w sezonie cypelek przyciąga więcej amatorów noclegów pod chmurką. Ale do późnego wieczora coś się jednak tam działo, sporo ludzi z okolicy tam właśnie uprawiało jogging.

dangol napisał(a):My prawda mamy na stanie także inną klimę, ale na Peloponezie i tak najbardziej odpowiadała nam Wasza metoda :) , nawet jak za oknami było + 37C.

Może kiedyś przyjdzie taki czas, że też będziemy mieć wybór... :cool: :lol:

dangol napisał(a):Gratulacje za Zeusa :!:

Dziękujemy :D

DarCro napisał(a):- I po co te człowieki się tutaj pchają?

... na pewno powygryzają wszystkie najlepsze trawki i listki :?

:wink:
frape
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 248
Dołączył(a): 21.06.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) frape » 11.12.2013 14:26

kulka53 napisał(a):A z tym cennikiem... wiesz, że to wcale tak nie musi być?
Pamiętam jak rok temu szukałem połączeń i cen na Milos, ogromnie zaskoczony byłem cennikiem linii ANEK. Popatrz TU
Nie wiem jak inni przewoźnicy, ale to wygląda zdecydowanie nieźle :roll: :D


Nie najgorzej w porównaniu do estońskich linii :) , a do włoskich bardzo obiecująco :D
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 11.12.2013 17:10

Sprawdziłem te stronkę linii ANEK.
Pireus-Milos: autko, 2 dorosłych, 2 dzieci w jedną stronę w sierpniu: 200 euro. 8O :roll: :evil:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 11.12.2013 17:18

Czekałem na odcinek o Zas no i nie zawiodłem się (choć troszkę zazdrość bierze, że nam się nie udała wyprawa na najwyższy szczyt Cyklad). Generalnie Naxos wygląda bardzo korzystnie na Waszych zdjęciach. Piszecie często o upale, a byliście we wrześniu, my jeździmy w maju, ewentualnie na początku czerwca, a upał też czasem mocno doskwiera. Co tam się musi się dziać w lipcu i sierpniu, pomijając już inne ceny i zdecydowanie większą ilość turystów.

Pozdrawiam
frape
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 248
Dołączył(a): 21.06.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) frape » 11.12.2013 17:44

DarCro napisał(a):Sprawdziłem te stronkę linii ANEK.
Pireus-Milos: autko, 2 dorosłych, 2 dzieci w jedną stronę w sierpniu: 200 euro. 8O :roll: :evil:

no prom na Sycylię [10km] kosztuje dla nas 100 euro (w obie strony) a tam jakby nie było 170km google podaje - więc biorąc proporcjonalnie to wychodzi zdecydowanie lepiej.... :papa:
co prawda do Estonii (3 wyspy) się nie umywa - koszt w szczycie sezonu około 50 euro za całość :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.12.2013 19:07

frape napisał(a):
kulka53 napisał(a):Nie wiem jak inni przewoźnicy, ale to wygląda zdecydowanie nieźle :roll: :D


Nie najgorzej w porównaniu do estońskich linii :) , a do włoskich bardzo obiecująco :D

Miałem na myśli, że cena na Milos za auto osobowe, w tym naszą mini-Skodę wynosi 88 euro, natomiast za kampera do 6.0 metra - 30 euro :idea:
Nie wiem czy ANEK jest wyjątkiem, czy takie ceny stosują też inni przewoźnicy, nie zawsze podają cenniki dla kamperów. Zresztą, do tej pory nie byliśmy tym szczególnie zainteresowani :wink:

DarCro napisał(a):Sprawdziłem te stronkę linii ANEK.
Pireus-Milos: autko, 2 dorosłych, 2 dzieci w jedną stronę w sierpniu: 200 euro. 8O :roll: :evil:

Wydaje mi się, że cena nie zależy od terminu, zawsze są takie same :roll:
Kiedyś sprawdzałem połączenie na Samotrakę i tam jest tak że w dni powszednie płaci się prawie o połowę taniej niż w weekendy :lol: .
Ogólnie zorientować się w greckich promach to wyższa szkoła jazdy (przynajmniej jak dla mnie).

A te 200 mnie nie dziwi :? , myśmy płacili 148 za auto + 2 :roll:
W zeszłym roku koszt promów to równe 2000 zł, w tym, o ile mnie pamięć nie myli - około 2700 :roll: .

Milos jest pierwszym przystankiem na tej trasie ANEKowych promów i wychodzi stosunkowo najdrożej. Na Santorini płyniesz mniej więcej 2x dłużej a zapłacisz może 10% więcej :roll:

KOL napisał(a):Czekałem na odcinek o Zas no i nie zawiodłem się (choć troszkę zazdrość bierze, że nam się nie udała wyprawa na najwyższy szczyt Cyklad). Generalnie Naxos wygląda bardzo korzystnie na Waszych zdjęciach. Piszecie często o upale, a byliście we wrześniu, my jeździmy w maju, ewentualnie na początku czerwca, a upał też czasem mocno doskwiera. Co tam się musi się dziać w lipcu i sierpniu, pomijając już inne ceny i zdecydowanie większą ilość turystów.


Pogodowo i temperaturowo te 2 wrześnie na Cykladach i okolicach były do siebie bliźniaczo podobne. Do około połowy miesiąca upały przeokropne i pogoda jak drut. Potem 4-5 dni nieco gorszej, mniej pewnej pogody, jakieś chwilowe zachmurzenia. A potem znów przepięknie, tyle że już chłodniej, tak do 30 w dzień i do 20 w nocy. Różnica była tylko w samej końcówce, kiedy to w poprzednim roku znów był (chyba anormalnie) upalny.

Na przełomie lipca i sierpnia byliśmy w GR raz - Chalikidiki, trochę wnętrza kraju z Meteorami i Pilion. Wtedy rzeczywiście jest dużo gorzej, dla nas nie do zniesienia, bo samo tylko leżenie w cieniu i wchodzenie co chwilę do wody to nie to co najbardziej chcielibyśmy robić.

Naxos jest bez wątpienia piękną wyspą, atrakcyjną bardzo. Dlatego nie dziwi mnie jej popularność, w połowie września były tam w porównaniu do Chorwacji znacznie większe tłumy. Jak dla mnie to wciąż sezon, tyle, że może już poza szczytem. Myślę, że zupełnie pusto robi się tam dopiero w październiku.
frape
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 248
Dołączył(a): 21.06.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) frape » 11.12.2013 19:12

kulka53 napisał(a):Miałem na myśli, że cena na Milos za auto osobowe, w tym naszą mini-Skodę wynosi 88 euro, natomiast za kampera do 6.0 metra - 30 euro :idea:
Nie wiem czy ANEK jest wyjątkiem, czy takie ceny stosują też inni przewoźnicy, nie zawsze podają cenniki dla kamperów. Zresztą, do tej pory nie byliśmy tym szczególnie zainteresowani :wink:

taaaa tylko spróbuj zrobić próbnie rezerwację - wtedy przed 3 pojawi się jeszcze jedynka, a w niektórych przypadkach zmieni i kolejna cyfra - niestety tak różowo to raczej nie wygląda :(
Załączniki:
anek.JPG
Ostatnio edytowano 11.12.2013 19:21 przez frape, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.12.2013 19:14

frape napisał(a):
kulka53 napisał(a):Miałem na myśli, że cena na Milos za auto osobowe, w tym naszą mini-Skodę wynosi 88 euro, natomiast za kampera do 6.0 metra - 30 euro :idea:
Nie wiem czy ANEK jest wyjątkiem, czy takie ceny stosują też inni przewoźnicy, nie zawsze podają cenniki dla kamperów. Zresztą, do tej pory nie byliśmy tym szczególnie zainteresowani :wink:

taaaa tylko spróbuj zrobić próbnie rezerwację - wtedy przed 3 pojawi się jeszcze jedynka, a w niektórych przypadkach zmieni i kolejna cyfra - niestety tak różowo to raczej nie wygląda :(

Oooo, no to już rozumiem te "dziwne" przywileje dla kamperów.
Jednym słowem - normalka :?
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20994
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 11.12.2013 19:19

Przypuszczam , że nie raz i nie dwa to w Waszej relacji już pisałem , ale ........
zdjęcia jak dla mnie są rewelacyjne zresztą opisy co i jak też....

Pozdrawiam Adrian
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.12.2013 19:25

ajdadi napisał(a):Przypuszczam , że nie raz i nie dwa to w Waszej relacji już pisałem , ale ........
zdjęcia jak dla mnie są rewelacyjne zresztą opisy co i jak też....

Dzięki Adrian, naprawdę bardzo miło czytać takie słowa.
Pisanie tych relacji zabiera nam mnóstwo czasu, o który jakoś tak ostatnio coraz trudniej :roll:
A że staramy się to robić w miarę szczegółowo... chyba to leży w naszych naturach :wink:
Zawsze ważne było dla nas by z czytanych tu na forum relacji wyciągnąć jak najwięcej przydatnych, konkretnych informacji o interesujących nas terenach. Jeśli ktoś skorzysta z tego co opisujemy w jakiś choćby drobny sposób, jest to dla nas dowód, że czas, który poświęcamy na te relacje nie jest stracony :)

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.12.2013 19:32

13 września, piątek c.d.

Na szczycie było miło i sympatycznie, nie gorąco i prawie bezwietrznie. Ale trzeba zrobić miejsce dla innych :)

Obrazek

Schodzimy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Filoti już w słońcu

Obrazek

:D

Obrazek

Przy Fotodoti jeszcze pusto

Obrazek

Zawsze mnie fascynowało zjawisko wznoszenia kilometrów takich murów na pustkowiach :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W prawie pełnym rozkwicie :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.12.2013 19:33

Lokalna, ścieżkowa odkrywka jakiegoś minerału :) , widać było, że ludzie łupią go po kawałku. Odłupaliśmy sobie trochę też i my. A butelkowa zakrętka – dla pokazania rozmiaru :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotodoti raz jeszcze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Te ładne zielone krzaczki kłują potwornie 8O

Obrazek

Te w sumie też :?

Obrazek

Obrazek

Jakie mogłoby być przeznaczenie takiej dziury... :roll:

Obrazek

Jedna z wielu tablic informacyjnych przy szlaku.

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 349
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone