Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.12.2013 20:36

Ale co to? Kolejni goście? 8O . To nasi wczorajsi znajomi :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oooooo, jest i mama :idea:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.12.2013 20:36

Wszystkie kotki znów dostały sporą porcję z naszych zapasów, dziś, po wieczornym posiłku nie były już tak wygłodniałe jak wczoraj. Ale, ale, jedzenie swoją drogą, a gdzie picie? . Obciąłem jedną butelkę i im wlałem wodę – to był dobry pomysł :idea: , spragnione były bardzo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak na teraz im wystarczy wody, ale co będzie później? Nalałem znów do pełna i postawiłem w cieniu, może aż tak szybko nie wyparuje :roll: .

Obrazek

Obrazek

Tuż przed odjazdem.

Obrazek

Obrazek

:wink: :lol:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.12.2013 20:37

Ruszyliśmy dalej na południe. Aż do samej zatoki Panormos droga jest bardzo dobra, asfaltowa. W samej zatoce właściwie nie ma nic. Spodziewaliśmy się jakiejś osady, ale parę domków i te kilka zagród ze skleconymi budkami dla kóz i owiec trudno nazwać osadą :lol: . Plaży też się spodziewaliśmy i owszem, była.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zwierzęta też były, całe stado 8O , dwójka chłopaków tylko w sobie znanym celu właśnie postanowiła przepędzić je z jednego miejsca na drugie :D , dzięki czemu pokryliśmy się delikatną warstewką kurzu :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sądziliśmy, że stadko pobiegnie gdzieś dalej, na wzgórza, a tymczasem wcale nie, po prostu pozostało zaraz za plażą. No to fajnie :wink: , owszem, lubimy puste i dzikie miejsca, jak najmniej zmienione przez człowieka i zabudowane, ale plaża z kozami i owcami to już lekka przesada :cool: .

W pobliżu zatoki Panormos powinny znajdować się ruiny prehistorycznego akropolu, przynajmniej tak głosił drogowskaz w Aspirantos i takie oznaczenia mieliśmy na mapkach. Owszem, na miejscu też był ogromny znak, z tradycyjnie po grecku wymalowaną strzałką prosto do nieba :wink: . Trudno powiedzieć, czy właśnie staliśmy na „podwórzu” akropolu, czy może trzeba było sobie gdzieś podejść. Znając już trochę greckie oznakowanie, postanowiliśmy sobie podarować zarówno akropol jak i odleglejszą jaskinię, bowiem żadnej drogi, czy nawet ścieżki wzdłuż wybrzeża nie udało się nam zlokalizować.

Wracamy. Z daleka zatoka wygląda naprawdę ładnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.12.2013 20:38

Parę fotek z południowo-wschodniego wybrzeża Naxos. Tuż przy samym brzegu jest w miarę płasko i są liczne zatoczki z całkiem niebrzydkimi plażyczkami. Droga jest praktycznie zupełnie nieuczęszczana (bo dokąd niby można nią dojechać :roll: ), gdyby nie jej bliskość, byłoby tu całkiem fajnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Koufonissi i za nią, wyższa Keros.

Obrazek

Obrazek

Im bliżej Moutsouny, tym zabudowań więcej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jadąc sobie powoli i zatrzymując się co chwilę na jakąś fotkę, minęliśmy budynek, przy którym droga zalana była wodą. W ścianie znajdował się kranik a od niego odchodził dłuuuuuugi wąż. Jakieś ujęcie wody, pomyślałem sobie... a już w następnej chwili zawracałem by pod niego znów podjechać. Taki długi wąż bardzo dobrze może przecież posłużyć do....umycia auta :wink: . Co z tego, że wycieram je prawie codziennie, rano lub wieczór – i tak jest wiecznie zakurzone :? . Wczoraj nie chciało mi się... a tu proszę, taka okazja :idea: :D

Po może 5 minutach pięknie błyszczącą Skodą ruszyliśmy dalej. To już okolice Moutsouny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I sama osada, niewielka i cicha. Może dlatego, że wciąż było jeszcze dość wcześnie :wink: .

Obrazek

Po dawnym porcie załadunkowym pozostało niewiele

Obrazek

Obrazek

Nic tu po nas. Południowo-wschodnia część naxoskiego wybrzeża nie porywa pięknymi plażami i tak naprawdę nie ma tu nic szczególnie ciekawego. Za to wciąż jest tu jeszcze w miarę cicho i spokojnie, a dojazd jest nie najgorszy. My jednak już tu nie wrócimy.

c.d.n.
frape
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 248
Dołączył(a): 21.06.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) frape » 05.12.2013 20:41

nie zdążyłam z odpowiedzią to wtrącę się w opis :(
kulka53 napisał(a):
dangol napisał(a):Mapka :?

Mapki w formie linka to pomysł Małgosi, zainspirowanej relacją innej Małgosi (Frape). Robiłem ją wczoraj w Firefoxie

Dangol a moje mapki otwierasz??
wrzucam je tu nie jako link, tylko kopiuje zawartość linka i wklejam jak normalny tekst (forum samo skraca link) i póki co nikt się nie skarżył ;)
osiolkiem-giro-d-italia-czyli-z-koleja-za-pan-brat-t43825.html
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.12.2013 22:17

Tak Gosiu, Twoje mapki otwierają mi się przez Explorera :).
Kulkowe :idea: tylko przez Firefoxa, ale tej przeglądarki używam sporadycznie, bo na domowym komuterze nie mam zainstalowanej.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 06.12.2013 10:05

Oglądam po cichu ale nie wytrzymałem - bez zbędnego ględzenia - ładnie.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.12.2013 13:40

Vjetar napisał(a):bez zbędnego ględzenia - ładnie.

Bez zbędnego ględzenia - dzięki :D

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.12.2013 19:40

12 września, czwartek c.d.

Słońce przygrzewało coraz mocniej, a my wspinaliśmy się mocno pokręconą drogą coraz wyżej i wyżej....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Już od rana powietrze było mocno zamglone, znak, że czeka nas ogromny upał.

Obrazek

A to co? 8O , wygląda jak kozie skóry :?

Obrazek

Obrazek

Apiranthos.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.12.2013 19:40

Nie mieliśmy ambicji by zwiedzić 4 niewielkie muzea które podobno się tu znajdują, może trochę bardziej interesowały nas dwie ufortyfikowane weneckie rezydencje. Zatrzymałem się w cieniu ogromnego drzewa na pustym placyku nieopodal cmentarza, przy wjeździe do wioski.

Obrazek

Tutejsze wiatraki popadły w ruinę :roll:

Obrazek

Ale kościół prawie przy samej drodze jest w dobrym stanie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tyle że zamknięty :?

Obrazek

Okoliczne tawerny jeszcze całkiem puste.

Obrazek

Jest tu też parę sklepików dla turystów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Charakterystyczny, cykladzki element ozdoby domu :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.12.2013 19:41

A to jak sądzę jedna z weneckich rezydencji. Tuż za nami podążała liczna francuska wycieczka, zatrzymali się właśnie tu, trochę podsłuchiwałem o czym opowiada im przewodniczka :)

Obrazek

Obrazek

Potem pokręciliśmy się trochę po labiryncie opustoszałych uliczek.

Obrazek

Obrazek

Miejsce na „Tu Byłem” . Nie skorzystaliśmy :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.12.2013 19:42

Siedziba weneckiego bogacza z góry :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W każdej chyba wiosce w Grecji jest jakiś pomnik z nazwiskami tych, którzy wcześniej, czy później zginęli za swą Ojczyznę.

Obrazek

Z Apirantos są wyznaczone szlaki piesze, można zejść w dwie godziny dolinką do średniowiecznego kościółka Agia Kyriaki, po drodze być może byłoby widać wspomniane kamieniołomy. Można też przez łańcuch górski przedostać się na drugą stronę, do wiosek Moni lub Kaloxilos. Takie szlaki powyznaczano na każdej chyba wyspie... myślę, że niektóre mogłyby być całkiem ciekawymi wędrówkami.

My jednak kontynuujemy zwiedzanie bardziej samochodowe :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.12.2013 19:43

Kawałek za Apirantos, na skraju gór, znajduje się miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez różne wycieczki. Zatrzymało się tu kilka autokarów.

Tawerna w dobrym punkcie widokowym.

Obrazek

Ktoś wpadł kiedyś na dobry pomysł by ją tu postawić, widoki są naprawdę piękne. To otoczona górami tzw. równina Tragea, zagospodarowane, żyzne serce Naxos.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Największa, po stolicy miejscowość wyspy – Filoti.

Obrazek

Obrazek

ON – Zeus, czy inaczej Zas. Najwyższa góra wyspy, wznosząca się na wysokość 1001 m. n.p.m.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.12.2013 19:45

Wiele razy zatrzymywaliśmy się na tym parokilometrowym odcinku drogi by przyglądnąć się widokom które odsłoniły się na zachodnią część wyspy. Byliśmy pod wielkim wrażeniem krajobrazów Naxos :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 06.12.2013 20:10

Dobrze, że jest ta relacja bo już zapomniałem jak słońce wygląda.
Dzisiaj prawdziwy armagiedon.


Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 346
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone