Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 24.11.2013 11:02

kulka53 napisał(a):9 września, poniedziałek c.d.

Nie ukrywam, że to miejsce było w planie już od dawna dzięki wskazówkom fana mało znanych antycznych wykopalisk – MCR :papa: .


Oj, jak miło :)
W okolicach, poza teatrem, mieliście jeszcze kilka skał w morzu, które dawniej były portem (starożytnym, ma się rozumieć). Są tam także dwa tolosy (grobowce mykeńskie), do których próbowałem dojechać w kwietniu, jednak ze względu na ogromne koleiny na szutrowej drodze, powstałe pewnie przez spływającą po zimie wodę, odpuściłem. W googlach wygląda to jednak na tyle zacnie, że następnym razem przejdę się piechotą :)
No i najważniejsze - tak jak pisałeś Lavrion słynął w starożytności z kopalni, których ślady można zwiedzać (przy czym największe stanowisko archeologiczne w kwietniu było zamknięte).
Z "teraźniejszych" zabudowań podobał mi się mały dworzec nieczynnej już linii kolejowej. Mnie się Lavrion spodobał :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.11.2013 11:21

Jak dla mnie, to nawet lepiej, że z Pireusu 8) . Jest bowiem większa szansa, że wybierzecie jakąś wyspę na "K" :wink:. Fakt, nie taką o jakiej wstepnie myśleliśmy w tym roku, ale "na kiedyś" - kto wie? Albo tę na "S", którą kiedys rozważałam... No chyba że jednak nie Cyklady, ale Argosarońskie? Te też z chęcią poznam:)
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 24.11.2013 11:25

dangol napisał(a):Argosarońskie? Te też z chęcią poznam:)


Aegina zachwyca, podobnie jak Hydra. Poros to świetne miejsce na weekend :) Są bardzo zielone i mimo bliskości Aten, niezbyt tłoczne.
gagatek
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 9
Dołączył(a): 14.08.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) gagatek » 24.11.2013 11:39

Witam Was serdecznie :)
zza kulis przyłączam się oficjalnie do grona czytaczy i oglądaczy Waszych relacji :D

Pomęczymy Was jeszcze trochę zdjęciami :?


przez Was dochodzę do wniosku, że jestem masochistką :!: 8O

tak możecie mnie zamęczać bez końca :wink:
i z niecierpliwością czekam na kolejną wyspę - stawiam na Kythnos lub Serifos, które razem z Milos są jedną z opcji przyszłorocznych wakacji :hut:

pozdrawiam :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.11.2013 11:59

MCR napisał(a):(...)

Zdaję sobie już sprawę, że Grecja jest przepełniona takimi znanymi tylko nielicznym, wykopaliskami i pozostałościami po antycznych i jeszcze wcześniejszych czasach. Niekiedy trafienie tam jest trudne bo wzmianek w przewodniku nie ma, a w terenie też nie bardzo wiadomo czego szukać. Oznakowania albo nie ma, albo nawet jak jest, to potrafi wprowadzić w błąd. Poznawania Attyki rzecz jasna nie zakończyliśmy, ponieważ jak sądzę czeka nas jeszcze wiele rejsów z Pireusu :cool: , pewnie czas na zaglądnięcie to tu, to tam w okolicy na pewno się znajdzie :)

dangol napisał(a):Jak dla mnie, to nawet lepiej, że z Pireusu 8) . Jest bowiem większa szansa, że wybierzecie jakąś wyspę na "K" :wink:. Fakt, nie taką o jakiej wstepnie myśleliśmy w tym roku, ale "na kiedyś" - kto wie? Albo tę na "S", którą kiedys rozważałam... No chyba że jednak nie Cyklady, ale Argosarońskie? Te też z chęcią poznam:)

MCR napisał(a):Aegina zachwyca, podobnie jak Hydra. Poros to świetne miejsce na weekend :) Są bardzo zielone i mimo bliskości Aten, niezbyt tłoczne.


Niestety, żadna z wysp nie będzie na "K" :roll: , za to każda zaczyna się na inną literę :wink:

No i będą to Cyklady... Argosarońskie na razie nie były brane pod uwagę, chociaż na Poros mało co nie trafiliśmy 2 lata temu (była rozważana ale potem zabrakło czasu i w ogóle wyszło inaczej) a Aegina dzięki swemu najsławniejszemu zabytkowi ostatnio stała się jednym z priorytetów na przyszłość :)

gagatek napisał(a):Witam Was serdecznie

Witamy również cieplutko :D
Cieszymy się, że fotki się podobają :idea:

gagatek napisał(a):z niecierpliwością czekam na kolejną wyspę - stawiam na Kythnos lub Serifos, które razem z Milos są jedną z opcji przyszłorocznych wakacji

Brawo, gratuluję wyboru i decyzji :idea: :D
Milos, no cóż, jest jedną z 3 wysp na które bardzo chcielibyśmy jeszcze wrócić.
Kithnos... nie, jeszcze nie tym razem :wink: . W ogóle to tę wyspę określono w przewodniku jako najmniej atrakcyjną z Cyklad :? , a to dla nas wyraźna wskazówka, że trzeba koniecznie wziąć ją pod uwagę :wink:
A Serifos... echhhh ten MCR :wink:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.11.2013 12:32

10 września, wtorek

Ta noc skończyła się dla nas dość szybko. Właściwie na urlopie wszystkie tak się kończą :wink: , ale ta była jeszcze krótsza. Tym razem ustawiliśmy komórkowy budzik na godzinę 4, ale gdy zadzwonił i tak byliśmy już na nogach.

Śniadania nie jedliśmy, było ciemno i za wcześnie. Pozbieraliśmy się tylko i od razu opuściliśmy nasze całkiem fajne miejsce w piniowym zagajniku. Muszę przyznać, że nawigacja potrafi być przydatnym urządzeniem w pewnych konkretnych przypadkach, tego ranka przydała się chyba najbardziej. Bo chcieliśmy dojechać do samego centrum Aten 8O

W Atenach byliśmy już rok wcześniej... przejazdem i trochę przypadkowo. Pierwszy kontakt z tym wielkim miastem nie był przyjemny, kluczyliśmy po nim po ciemku i bez mapy prawie 2 godziny by przejechać z Pireusu do Rafiny. Zapędziliśmy się wtedy m.in. pod sam Akropol, widok oświetlonego wzgórza zrobił na nas, a zwłaszcza na Małgosi wielkie wrażenie. Wiadomo było, że trzeba będzie kiedyś znaleźć chwilę, by z Atenami zawrzeć bliższą znajomość :idea: . Ta chwila miała nastąpić właśnie dziś, w trakcie piątego już greckiego urlopu :) .

Wciąż jeszcze pustymi ulicami greckiej stolicy dojechaliśmy w pobliże centrum. Zaplanowałem, że fajnie byłoby zostawić samochód gdzieś w gąszczu wąskich, eleganckich uliczek w pobliżu wzgórza Lykavitos. Gdy tam się znaleźliśmy wciąż było jeszcze prawie całkiem ciemno, ale dobrze widzieliśmy, że miejsca postojowe w tej okolicy wymalowane są na 2 kolory – biały i niebieski. Okazało się, że kolory te mają inne znaczenie niż we Włoszech... niebieskie są przeznaczone dla mieszkańców, a białe są płatne.

Postawiliśmy auto na białych liniach w miejscu, gdzie nieduże drzewko powinno zapewnić Skodzie cień i postanowiliśmy nie przejmować się jakimikolwiek płatnościami. W końcu jesteśmy w Grecji.... :wink: . Zjedliśmy porządne śniadanie, przygotowaliśmy sobie dużo picia i równo o 7 rano (8 czasu greckiego) ruszyliśmy „w miasto” :D .

Do dyspozycji mieliśmy około 8 godzin. Na pierwszy ogień, póki upał nie będzie dawał się jeszcze aż tak mocno we znaki wybraliśmy wejście na wzgórze Lykavitos, najwyższe w Atenach, pod którym właśnie byliśmy, to był mój priorytet i warunek dla którego potem miałem wypełniać Małgosine zachcianki :wink: . W okolice szczytu dotarliśmy od niekoniecznie najwłaściwszej i najkrótszej strony przechodząc przez piniowy las. Byli tam ludzie wyprowadzający pieski, biegacze dbający o kondycję, ot zwykły dzień mieszkańców Stolicy.

Na Lykavitosie jest amfiteatr na wolnym powietrzu, obecnie obstawiony rusztowaniami, w remoncie.

Obrazek

Widoki na stronę południową były bardzo ładne.

Obrazek

Ale my chcieliśmy dojść na sam szczyt :idea:

Obrazek

Po drodze spotkaliśmy mnicha 8O

Obrazek

Pan mnich poprosił nas o to, by zrobić mu fotkę na tle kościółka Agios Georgios. Potem padło tradycyjne w Grecji pytanie: „where are you from?” . From Poland – odpowiedź jest rzecz jasna zawsze taka sama :) . Dowiedzieliśmy się, że Poland to jest bardzo fajny kraj :wink: i otrzymaliśmy błogosławieństwo 8O , dla nas i dla wszystkich mieszkańców – które niniejszym przekazujemy :idea:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.11.2013 12:32

Tuż przed szczytem

Obrazek

Grecja :wink: :lol:

Obrazek

Na Lykavitos podobno można dostać się kolejką. Piszę podobno, bo nie trafiliśmy ani na stację dolną, ani, na szczycie, na górną. Ale po tym co zobaczyliśmy z góry, to warto się tu dostać w jakikolwiek sposób :idea:

ATENY 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ateny w kierunku Akropolu i Pireusu

Obrazek

Akropol....

Obrazek

Świątynia Zeusa Olimpijskiego - Olimpejon

Obrazek

Anafiotika :) czyli małe Cyklady w centrum Aten 8O

Obrazek

Obrazek

Ateński magnes :idea:

Obrazek

Ateny są białym miastem. To wrażenie jest złudne, bo przecież tak naprawdę budynki są kremowe, pomarańczowe, różne. To wrażenie powoduje brak czerwonych, spadzistych dachów... zamiast których tu i ówdzie połyskuje woda 8O . Baseny :wink:

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.11.2013 12:33

Na szczycie o tej wciąż porannej porze byliśmy prawie sami. Właśnie dobiegło końca sprzątanie kapliczki, dlatego mogliśmy na moment zaglądnąć do środka. Ale tak naprawdę interesowały nas tylko widoki i to, co jeszcze dziś nas tu czeka :)

Obrazek

Obrazek

Stadion Pantanejski

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pałac Królewski, czyli obecnie grecki Parlament

Obrazek

Nie mogło się obejść bez pamiątkowych fotek, z odpowiednim tłem :wink: :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo mi się tu podobało i uważam, wejście tu, trochę męczące (ale bez przesady), na dodatek o tej porze był świetnym pomysłem. Na szczęście Małgosi też się podobało :wink: . Ale teraz już dość mojego priorytetu, czas na kolejne punkty programu....
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.11.2013 12:33

Schodzimy.

Fantazyjnie poprowadzone rury z wodą 8O , ci wyżsi muszą się tu schylać :)

Obrazek

Południowo-zachodnie zbocze wzgórza jest tak suche i nasłonecznione, że nawet opuncje zwiędły 8O

Obrazek

Ale owoce wydały :idea:

Obrazek

Bardzo dużo tu agaw

Obrazek

Obrazek

Nie tylko flora... :)

Obrazek

ON 8O

Obrazek

W każdym innym kraju, w centrum stolicy, takie wzgórze byłoby pięknie zagospodarowane, miałoby alejki, trawniczki, ławeczki, latarnie. W Grecji wygląda to tak :lol: :

Obrazek

To jednak nie ma dla nas większego znaczenia. Ważniejsze było to, że takich ścieżeczek było sporo i nie bardzo wiedzieliśmy którą wybrać by trafić najkrótszą drogą do celu. Ostatecznie zeszliśmy jednak w dół i ja na tym najchętniej zakończyłbym zwiedzanie :wink: . Ale szans na to nie było.... :)

c.d.n.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.11.2013 13:51

kulka53 napisał(a):ATENY 8O
Obrazek


8O 8O 8O


kulka53 napisał(a):Obrazek

Bardzo mi się tu podobało i uważam, wejście tu, trochę męczące (ale bez przesady), na dodatek o tej porze był świetnym pomysłem.

Pięknie :P ,
chyba jednak muszę się tam wybrać :roll: :wink: :papa: .
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 24.11.2013 17:36

mysza73 napisał(a):
kulka53 napisał(a):ATENY 8O
Obrazek


8O 8O 8O


No właśnie - co tam jest?

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.11.2013 18:30

mysza73 napisał(a):Pięknie :P ,
chyba jednak muszę się tam wybrać :roll: :wink: :papa: .

Nie chyba, a na pewno :idea:
Włochy Włochami, Chorwacja też, ale co Grecja, to Grecja :cool:
Vjetar napisał(a):No właśnie - co tam jest?

Nie byliśmy tam, ale wydaje mi się, że nic takiego tam nie ma :)
To po prostu skałka, nosząca nazwę "Strefi" . Z mapy wynika, że jest tam także amfiteatr, po lewej, boisko piłkarskie.
Nam to okrągłe miejsce już wtedy, gdy patrzyliśmy na nie z góry, przypomniało Helsinki :) i takie podobne skałki wewnątrz miasta, niezagospodarowane, wygładzone przez lodowiec.
Chociaż nie wszystkie były niezagospodarowane, wewnątrz jednej wybudowano kościół Tempelliaukio :)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 25.11.2013 10:01

...a z tej strony Aten i Akropolu nie oglądałem... :!: 8O

pozdr
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 25.11.2013 13:01

Super zdjęcia Akropolu "z lotu Kulki" :D
A i opalenizna niczego sobie :!:

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.11.2013 14:05

janusz.w. napisał(a):...a z tej strony Aten i Akropolu nie oglądałem... :!: 8O

A nam się z tej strony najbardziej podobały :)
I postanowiliśmy, że któregoś następnego razu jak będzie okazja, to wybierzemy się na Lykavitos po zmroku 8O

longtom napisał(a):Super zdjęcia Akropolu "z lotu Kulki" :D
A i opalenizna niczego sobie :!:

Dzięki :)
Ta poranna pora to najlepszy moment na Lykavitos i widoki. Potem wszystko jest pod słońce :?

A co do opalenizny, nie mamy z tym problemów - to przecież minął dopiero pierwszy tydzień tych greckich wakacji :) . A nam tak naprawdę potrzeba 3 dni by potem już raczej chronić się od słońca 8O .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 338
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone