Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 26.10.2013 21:31

Tak, robi wrażenie ten krajobraz. Jakiś fragment Jadranki mi przypomina...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.10.2013 13:10

kaszubskiexpress napisał(a):Niezłe ptaszysko 8O

To zdaje się flaming, dziób ma taki podobny, kształt i wielkość.
One zwykle miewają inne ubarwienie, ale to podobno od czegoś w diecie zależy... temu chyba tego składnika brakowało.

eystrasalt napisał(a):Piękna okolica.

Na Limnos mieliśmy takie wrażenie, jakby z dnia na dzień wyspa zdradzała nam jakieś kolejne tajemnice, odkrywała swoje coraz piękniejsze oblicze...
Fajnie, że zaglądasz :)

DarCro napisał(a):Tak, robi wrażenie ten krajobraz. Jakiś fragment Jadranki mi przypomina...

Jadranki... no nie wiem, ale właściwie mi się kojarzy tylko ewentualnie z widokiem spod albo z Velebitu na Pag... albo na samym Pagu. Chociaż i Pag jest inny trochę kolorystycznie, skały są jaśniejsze.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.10.2013 13:26

4 września, środa c.d.

W ten oto sposób znaleźliśmy się na plaży Havouli :) . Okolica była ze wszech miar nam pasująca... piasek, płytkie dno, tamaryszkowy cień na samochód. Rosło tu mnóstwo ulubionych piaskowych białych lilii, była nieczynna tawerna, było też bardzo fajne miejsce na spędzenie nocy. Nawet te parasolki jakoś byśmy przeboleli :wink: bo było pod nimi prawie całkiem pusto. Niestety – jak wiemy „prawie” może robić znaczącą różnicę, i w tym przypadku też tak było. Wspomnianym wcześniej Rumunom również spodobała się plaża Havouli i postanowili zagarnąć ją w swoje wyłączne posiadanie :) grając w piłkę i wrzeszcząc przy tym niemiłosiernie. Na szczęście my nie mieliśmy zamiaru tu zostać... było jeszcze o wiele na to za wcześnie :) , tak więc pospacerowaliśmy sobie po tej naprawdę bardzo fajnej plaży i zanotowaliśmy w głowach, że jakby co, to będzie można tu wrócić :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O, tu, w sąsiedztwie tej stojącej w kąciku przyczepy moglibyśmy sobie zostać na noc...

Obrazek

Havouli jest całkiem spora :)

Obrazek

Wspomniane lilie :)

Obrazek

Jadąc dalej tym razem drogą głównie już betonową, natknęliśmy się na instalacje wojskowe. Co prawda na okalających je płotach wisiały tabliczki z zakazem fotografowania, a jakiś czas przed wyjazdem Małgosia wyczytała w sieci o przypadku aresztowania na Limnos 2 Czechów pod zarzutem szpiegostwa 8O , jednak my nie mogliśmy się powstrzymać :wink:

Obrazek

Było gorąco, przy bunkrach nikogo nie było widać...jak sądzę nikt nie zauważył naszego „występku” :cool: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.10.2013 13:28

Chwilę później, nową asfaltówką dojechaliśmy brzegiem morza (a właściwie zatoki Moudros) do jeszcze jednej plaży – Fanaraki. Plaże o tej nazwie są dwie - Mikro i Megalo Fanaraki, nam bardziej przypadła do gustu ta druga.

Fanaraki to jedne z popularniejszych limnoskich plaż, zastaliśmy tam działającą tawernę z której sączyła się spokojna, niegłośna muzyka, nieco parasolek oraz kilkanaście osób. Stanęliśmy na brzegu morza... sielankowe, specyficzne widoki, spokojna woda, ta muzyka...całość wprawiła nas w nastrój takiego ukojenia, błogostanu. To było kolejne miejsce o którym możemy powiedzieć, że w tym momencie było dla nas Rajem :roll:

Z tego stanu wyrwał nas specyficzny dźwięk 8O

Obrazek

:lol:

Właśnie rozpoczęła się wczesno posezonowa zbiórka leżaków :) i pan włączył silnik traktora by je z plaży wywieźć.

Obrazek

Zastanowiło mnie jak to zrobi... wcześniej byłem w tamtym kącie plaży i widziałem że z wyjazdem może być kiepsko :? , podążyłem w tamtym kierunku znów by się temu manewrowi przyjrzeć :)

Obrazek

I wiecie co... nie udało się 8O :idea: . Nawet potężne koła traktora nie zdołały pokonać tych paru metrów pod górkę, bezradnie mieliły piach i kamienie... pan traktorzysta po kilku próbach zrezygnował, zawrócił i wyjechał już normalnie, plażą :)

I znów nastał spokój...

Obrazek

Obrazek

Ten obrazek niedużego, białego statku transportowego na tle słomianych parasolek i rudych wzgórz wyspy bardzo mi się spodobał, był taki nierzeczywisty.

Obrazek

Fanaraki w sezonie pewnie jest dość zatłoczone, jednak w takich warunkach nam bardzo, naprawdę bardzo się spodobało. Dodam jeszcze, że w okolicy można zobaczyć ciekawe formacje skalne, groty, łuki... Milos to z pewnością nie jest, ale jak na limnoską skalę myślę, że może być ciekawe. Nie poszliśmy tam, było zbyt gorąco na takie spacery.

Ciekawostką którą zauważyliśmy, a której przeznaczenia nie do końca mogliśmy zrozumieć, był fakt, że w pobliżu, można powiedzieć „na zapleczu” plaży był ogrodzony teren w niedużym lasku wyraźnie służący jako miejsce na postój i rozbicie namiotów. Ale, żadnych informacji na temat, że jest to kemping, żadnych typowych dla kempingu udogodnień....czyżby więc półlegalne miejsce do rozbijania się na dziko? :roll: . Też raczej nie...

Druga co do wielkości miejscowość na Limnos – Moudros

Obrazek

Obrazek

Nie zatrzymaliśmy się tam, nie ma tam nic szczególnie ciekawego – ale za jakiś czas jeszcze tu wrócimy :)

Kawałek za Moudros – koniec zatoki i mała wysepka połączona z lądem groblą

Obrazek

Tu widać, że po grobli właśnie jedzie samochód :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.10.2013 13:28

Okrążyliśmy zatokę i znaleźliśmy się w takim miejscu, skąd dobrze było widać wioskę Koutali. Ta miejscowość została założona w 1926 roku dla greckich przesiedleńców znad Morza Marmara, z terenu Turcji. Wśród nich było wielu poławiaczy gąbek, którzy jeszcze do niedawna odgrywali ważną rolę w ekonomii i tradycji Limnos. Koutali jest też jednym z niewielu miejsc na wyspie gdzie można zobaczyć coś w rodzaju niewielkiego, piniowego lasku :)

Obrazek

Byliśmy na takim niezbyt dużym półwyspie wcinającym się w zatokę Moudros po jej zachodniej stronie, a znaleźliśmy się tu przypadkiem. Przejeżdżając przez Portianou zauważyliśmy drogowskaz do muzułmańskiego cmentarza i postanowiliśmy go zobaczyć.

Jedzie się jakieś 2 km znów po szutrze i nie byliśmy pewni czy to właściwe miejsce, ale uznaliśmy że to właśnie tu.

Obrazek

Na postumencie widniały takie napisy.

Obrazek

Obrazek

Moja znajomość angielskiego jest taka sobie :? i w pierwszym momencie pomyliłem słowo „ to bury” z „to burn” które w czasie przeszłym różni się także jedną literką robiącą jednak znaczącą różnicę. Zanim jednak wymyśliliśmy kto i dlaczego spalił tu tyle osób, dotarło do mnie, że oni po prostu zginęli na wojnie i zostali tu pochowani.

Okolica - jak dla nas przecudownie przepiękna...

Obrazek

Kawałek dalej był mini porcik dla łódek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A w oddali czujne oko naszych zoomów wypatrzyło... bunkry :lol:

Obrazek

W okolicy była taka plażyczka, na Limnos jest ich tak dużo, że dla tej chyba zabrakło już nazwy :wink:

Obrazek

Zatrzymałem się przy niej... tym razem nie było tu tylko piachu a głównie kolorowy żwirek :)

Obrazek

Obrazek

Ja bym tu chętnie już został... ale Małgosia miała inne pomysły na końcówkę tego dnia :)

c.d.n.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.10.2013 12:55

4 września, środa c.d.

Wróciliśmy do Portianou, niebrzydkiej wioski przy której znajduje się jeden z 2 alianckich cmentarzy na Limnos. Żołnierze ci polegli podczas (i później na skutek odniesionych ran) desantu na tureckie Gallipoli w 1915 roku. Miłośnicy historii wojen i wojskowości pewnie wiedzą na ten temat znacznie więcej, dla nas były to jednak dość nowe fakty :roll: . Na cmentarzu w Portianou pochowano około 350 osób, drugi cmentarz znajduje się nieopodal Moudros.

Obrazek

Obrazek

Tabliczka z krótkimi informacjami na temat tych wydarzeń.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cmentarz jest ładnie zagospodarowany i utrzymany, trochę jak nie w Grecji. Całość sprawiała bardzo dobre wrażenie.

Obok stoi spory kościół Isodia tis Teotokou (był zamknięty).

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.10.2013 12:56

Niespiesznie ruszyliśmy dalej. Bez konkretnego planu... i jakoś tak wyszło, że plaży na popołudnie postanowiliśmy poszukać na zupełnie niezamieszkałym, górzystym, dość dużym półwyspie Fakos po południowej stronie Limnos. Wcześniej nie sądziłem że się na niego wybierzemy... nie wiedziałem że są tam jakieś plaże, nie wiedziałem że są tam jakiekolwiek dostępne dla nas drogi. Okazało się, że możemy jednak spróbować :)

Po drodze po raz kolejny zauważyliśmy taki obrazek... owce chowające się do cienia stworzonego przez inne owce :? , upał zapewne i tak nie taki jak w lecie a im przecież wciąż gorąco :roll: . Żadnej choćby skleconej z desek budki, drzew wiadomo – za dużo tu nie ma... nie od dziś wiemy, że Grecy nie zbyt dobrze traktują swoje zwierzęta :? :roll: .
Tu na dodatek na każdej owcy siedziała wrona (no, może na prawie każdej), ale gdy podjechaliśmy bliżej odfrunęły na płot.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drogi po półwyspie do najlepszych nie należą :wink: , wyboiste, pylące szutrówki to limnoska norma. Ale okolice znów okazały się bardzo malownicze :idea: .

Obrazek

A to nasz cel, plaża Agia Sofia... tylko dlaczego droga którą mieliśmy do niej dojechać została tam w dole :? :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamiast na plażę dojechaliśmy do jakichś wojskowych antenek :? , gdzieś się pomyliłem. Ale co tam, dla takich widoków było warto :idea:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.10.2013 12:56

Okazało się, że trzeba było przejechać przez leżące niżej gospodarstwo :lol: , tuż obok 3 psów, które gdyby nie łańcuchy na których je uwiązano rozszarpałyby nas zapewne w mgnieniu oka :? , oraz obok całkiem przyzwoitej obory? stajni? dla owiec. Same owce w liczbie pewnie grubo ponad 100 leżały w cieniu budynku a nikłe ślady samochodowe prowadziły właśnie tamtędy... trzeba było przejechać niemal po nich 8O . Było to zabawne i zdumiewające zarazem... na szczęście nie po raz pierwszy spotkaliśmy się już z taką sytuacją :) .

Z dołu też ładnie widać :)

Obrazek

Przy plaży znajdowała się rzecz jasna kapliczka :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nieco wyżej stał dziwny budynek, którego wnętrze służyło komuś, kto postawił go bo spodobała mu się chyba ta okolica :wink: chyba tylko do spania. Wszystkie sprzęty – stary telewizor, lodówka, kuchenka, nawet mikrofalówka 8O stały po prostu na zewnątrz, na „tarasie” :) . Teraz nie było tu nikogo.

Co prawda nie było tu też cienia w którym moglibyśmy schować Skodę, ale i tak postanowiliśmy że zostaniemy w tym fajnym, odludnym miejscu i na plaży i na noc. Niestety... zanim dobrze zdążyliśmy się tym faktem nacieszyć, już mieliśmy towarzystwo :?

O, tu trochę je widać, w postaci drugiego auta. Trochę mnie to jednak nie dziwi... trudno by taka plaża była zupełnie nieznana :roll: .

Obrazek

Bardzo, bardzo piękne miejsce...

Obrazek

...zostało „zagarnięte” przez czwórkę młodych ludzi :( . O samotności i intymności mogliśmy zapomnieć.

Obrazek

Obrazek

Ze smutkiem postanowiliśmy odjechać. Jeszcze tylko ostatni rzut oka na kapliczkę.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.10.2013 12:57

Telepiąc się na wybojach pokonaliśmy te parę km do asfaltu i po chwili byliśmy w Kontias. To dość duża miejscowość, podobno najładniejsza na Limnos :idea: . Ale nie mieliśmy zamiaru tego sprawdzać, o tej popołudniowej porze chcieliśmy już tylko schłodzić się w końcu w morskiej wodzie...

Aleja w Kontias

Obrazek

Kawalątek za Kontias leży wielka, dość popularna plaża Evgatis. Są tu tawerny, kilka domów, jest nawet hotel. Zjechaliśmy z drogi zaraz na początku doliny by znaleźć się tu:

Obrazek

To już wieczorna fotka... przyjechaliśmy trochę wcześniej :) . To miejsce, to sam wschodni koniec plaży, stały tu dwie przyczepy – ta przy której postanowiliśmy spędzić noc kiedyś pełniła funkcję mini-baru :lol: , teraz była całkiem opuszczona. Było późne popołudnie, najpierw więc ugotowaliśmy sobie obiad, potem do woli moczyliśmy się w ciepłej wodzie. Naprawdę ciepłej, zmierzyłem temperaturę, 25 stopni to całkiem fajna ilość :) . Miękki piasek, łagodne, piaszczyste dno to dla nas wymarzone warunki do plażowania :D – tak właśnie było na Evgatis, tak chyba jest wszędzie na Limnos. Po tym co dziś widzieliśmy, bez wątpienia możemy powiedzieć, że dla nas to wspaniała wyspa...

Jeszcze kilka wieczornych fotek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Długo po zachodzie słońca z górskich pastwisk zeszły kozy i owce...

Obrazek

Obrazek

A my posiedzieliśmy jeszcze trochę na naszych krzesełkach wpatrując się w rozgwieżdżone niebo. Było cieplutko, bezwietrznie, cudownie. Czy jutrzejszy dzień też będzie taki dobry pod każdym względem? Byliśmy pewni że tak :)

A to dzisiejsza mapka:

Obrazek

A – plaża Makris Gialos
B – klasztor Agios Sozon
C – plaża Skidi
D – plaża Havouli
E – plaża Fanaraki
F – Moudros
G – Koutali
H – półwysep z cmentarzem muzułmańskim
I - Portianou i cmentarz aliancki
J – półwysep Fakos i plaża Agia Sofia
K – plaża Evgatis

c.d.n.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 29.10.2013 13:15

Sielsko, anielsko... :)
Wy już strasznie rozpuszczeni jesteście... :wink: :lol: - 4 osoby na plaży, a Wy uciekacie :lol:

pozdr

P.S.
Mamy podobnie :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.10.2013 15:37

Bardzo malownicze miejsca... patrząc na fotki chciałem zapytać, co to za wyspę widać na niektórych zdjęciach ... a to przecież .... LIMNOS ;) która ma mocno nieregularny kształt w odwiedzanym przez Was ostatnio miejscach....

Wyczytałem ostatnio w przewodniku Wiedzy i Życia "Wyspy greckie" (a tak mnie jakoś natchnęło, bez specjalnego powodu), że na wyspie spoczywa także całkiem sporo żołnierzy australijskich 8O

Ja tam zostałbym na tej ładnej plaży nawet w młodzieżowym dodatkowym 4 osobowym towarzystwie, chyba, że wyglądali jak neandertale to zrozumiem :)

:papa:
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 29.10.2013 21:42

Dwa krótkie, szybkie i treściwe pytania :)
1) używasz filtra polaryzacyjnego do zdjęć?
2) odwiedziliście starożytną osadę na Koukonisi?
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 30.10.2013 09:19

kulka53 napisał(a):dość dużym półwyspie Fakos


Ale w przypadku tej nazwy już żadnej pomyłki z angielskim nie popełniłeś? :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.10.2013 09:31

janusz.w. napisał(a):Wy już strasznie rozpuszczeni jesteście... :wink: :lol: - 4 osoby na plaży, a Wy uciekacie :lol:

Na TAKIEJ plaży, na którą dotarliśmy z niemałym trudem :? (tamta czwórka miała chyba NIssana Navarę) to już wolelibyśmy być sami... No bo faktycznie masz rację - posezonowe greckie wyspy nieźle już nas rozpuściły :wink:
tony montana napisał(a):mocno nieregularny kształt

Ma, to prawda, a przez to, że jest w sumie dość płaska wydaje się, jakby to były inne wyspy :) . Z naprawdę innych przy dobrej widoczności widzieliśmy rzecz jasna Thassos, Samotrakę i turecką Gokceadę, a poza tym spory kawał tureckiego północno zachodniego wybrzeża i jak sądzę także Lesbos. A od północnego zachodu dominowała święta góra Athos 8O

tony montana napisał(a):a tam zostałbym na tej ładnej plaży nawet w młodzieżowym dodatkowym 4 osobowym towarzystwie, chyba, że wyglądali jak neandertale

:lol: wyglądali normalnie, chociaż mogliby powiedzieć przynajmniej hello jak się pojawili.
Ale to nie chodzi o samo towarzystwo, bo oni wcale by nam nie przeszkadzali, gdyby tylko preferowali równomierną opaleniznę :wink:

A z tymi Australijczykami to prawda - na tablicy, której zrobiliśmy fotkę są wymienieni, łącznie z Nowozelandczykami, Kanadyjczykami oraz Hindusami. Na tym drugim, większym cmentarzu z tego co pamiętam byli także Francuzi.

MCR napisał(a):Dwa krótkie, szybkie i treściwe pytania :)

Dwie jeszcze krótsze odpowiedzi :)
1. Nie
2. Nie
:wink:

Polara oczywiście mieliśmy, ale tym razem ani razu nie został na obiektyw założony. W naszych polowych warunkach i tak stale trzeba było pilnować czystości obiektywu, szmatek czyszczących używaliśmy non stop. Kurz z pylnych dróg sprawiał nam dostatecznie dużo kłopotów a takie przykręcanie,odkręcanie, wyciąganie i chowanie filtra byłoby uciążliwe.

Na Koukonisi nie wjechaliśmy - nie wiedziałem że wysepka jest stanowiskiem archeologicznym :? . Czytałem tylko, że w pobliżu Moudros znajdowała się średniowieczna twierdza z której nic nie pozostało, podobnie jak w Kotsinas. Dużo informacji o wysepce i o tym, gdzie jeszcze są mało znane stanowiska archeologiczne na wyspie znalazłem TU.

DarCro napisał(a):
kulka53 napisał(a):dość dużym półwyspie Fakos


Ale w przypadku tej nazwy już żadnej pomyłki z angielskim nie popełniłeś? :lol:


Nie :wink:
Chociaż zestawienie "Fakos peninsula" dość oryginalnie wygląda :lol:

Pozdrawiam :)
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 30.10.2013 10:55

kulka53 napisał(a):
Pamiątki po napiętej sytuacji w stosunkach z Turcją znaleźliśmy też i przy klasztorze.

Obrazek


Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie ten widok jest równie absurdalny jak bunkry w Albanii.

PS. Zdjęcia, miejsca i opisy jak zwykle super.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 327
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone