Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 22.10.2013 08:53

tony montana napisał(a):Nie miałem pojęcia o istnieniu Poliochni 8O

Kamiros "młodsze" to i lepiej zachowane



Kamiros zdecydowanie lepiej zachowane i może lepiej murki pouzupełniane betonikiem 8O
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 22.10.2013 10:13

kulka53 napisał(a):...wyrzuconych przez morze na piach meduz... niebieskich 8O

Wydają się być bardziej "umięśnione" 8O :D od bałtyckich. W Adriatyku, ani na Milos meduz nie widzieliśmy, choć raz na Pagu Hania miała poparzoną nogę. To mogły być meduzie parzydełka poszatkowane śrubą motorówki. A najwięcej meduz widziałem w basenie portowym w Kopenhadze. To była jedna wielka miseczka kisielu. :)

pzdr :wink:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 22.10.2013 17:44

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):...wyrzuconych przez morze na piach meduz... niebieskich 8O

Wydają się być bardziej "umięśnione" 8O :D od bałtyckich. W Adriatyku, ani na Milos meduz nie widzieliśmy, choć raz na Pagu Hania miała poparzoną nogę. To mogły być meduzie parzydełka poszatkowane śrubą motorówki. A najwięcej meduz widziałem w basenie portowym w Kopenhadze. To była jedna wielka miseczka kisielu. :)

pzdr :wink:

3 razy w życiu spotkałam meduzy. Te były największe ze wszystkich, meduza z drugiego zdjęcia miała ponad 20 cm średnicy, przy brzegu pływały mniejsze o średnicy 10-15 cm.
W naszym Bałtyku z tego co pamiętam były przezroczyste i różowawe i bardzo mi się podobały. Najmniejsze pływały w Morzu Czarnym. Były 1-2 centymetrowe i było ich baaardzo dużo. Dobre określenie - micha kisielu :D
frape
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 248
Dołączył(a): 21.06.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) frape » 22.10.2013 17:55

a na Krymie można się bawić :)
Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.10.2013 18:53

frape napisał(a):a na Krymie można się bawić :)

Ale wielka 8O
Niby to też Morze Czarne, a te, które rumuńskie morze zmieniły w kisiel :wink: takie zupełnie malutkie były.

Ale żeby się bawić :roll: ... Małgosia żeby powrzucać z powrotem do wody kilka wyrzuconych na brzeg meduz ubrała na rękę worek foliowy :wink: . Ja aż tak odważny nie byłem :lol:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 23.10.2013 04:15

kulka53 napisał(a):Małgosia żeby powrzucać z powrotem do wody kilka wyrzuconych na brzeg meduz ubrała na rękę worek foliowy :wink: . Ja aż tak odważny nie byłem :lol:


Nieuzasadniony lęk przed workami foliowymi zapewne ma jakąś medyczna nazwę. :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.10.2013 20:13

kulka53 napisał(a):(...) Opłaty za bramki w Macedonii... jakoś nie mieliśmy ochoty testować płacenia na nich kartą. (...)


Test na pewno wypadłby pozytywnie. Sprawdziłem w lipcu br., jadąc tam i z powrotem. W drodze powrotnej wystąpił jakiś problem z komunikacją (wszędzie może się zdarzyć) i zostałem przepuszczony bez konieczności uiszczania jakiejkolwiek opłaty (o ile pamiętam, było to na środkowej bramce).
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.10.2013 10:55

DarCro napisał(a):
kulka53 napisał(a):Małgosia żeby powrzucać z powrotem do wody kilka wyrzuconych na brzeg meduz ubrała na rękę worek foliowy :wink: . Ja aż tak odważny nie byłem :lol:

Nieuzasadniony lęk przed workami foliowymi zapewne ma jakąś medyczna nazwę. :)

Niewykluczone, choć wpisując tę frazę w google nic konkretnego mi nie wyskoczyło :wink:

A za meduzami nie przepadam wcale nie z powodu kompleksu Meduzy :wink: , ich konsystencja nie zachęca mnie do bliższych kontaktów :lol: .

eystrasalt napisał(a):
kulka53 napisał(a):(...) Opłaty za bramki w Macedonii... jakoś nie mieliśmy ochoty testować płacenia na nich kartą. (...)

Test na pewno wypadłby pozytywnie.

Zapewne tak :) .
Jesteśmy po prostu ostrożni i mając ograniczone zaufanie do bezpieczeństwa w tego typu miejscach staramy się unikać sytuacji ewentualnego zagrożenia dla stanu naszego konta.
Wczoraj znów czytałem artykuł, że w Rynku przy jednym z bankomatów pojawiła się nakładka sczytująca dane i ludziom poznikały pieniądze z kont.
Mając tamtejszą gotówkę nie mieliśmy żadnych problemów :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.10.2013 11:07

4 września, środa

Jak się okazało, przy plaży Makris Gialos wybraliśmy do spania bardzo fajne miejsce... na uboczu, nie na samej plaży i dobrze osłonięte od wiatru.

Obrazek

Bo dziś wstał wietrzny dzień... tzn taki trochę wietrzny na szczęście :) , ale wczorajsza sielankowa plaża musiała dziś stawiać czoła szalejącemu morskiemu żywiołowi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nieco mniejsza Kokkinovrachos – oddzielona od „naszej” niewysokimi skałkami.

Obrazek

Zabetonowane opony – dobry sposób na stabilny parasol :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pasemko niewysokich (około 250 m) wzgórz Paradisi w południowo wschodniej części Limnos

Obrazek

Bardzo dobre winogrona :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.10.2013 11:08

Po śniadaniu i tym krótkim spacerku po okolicy opuściliśmy Makris Gialos... nie ujechaliśmy jednak daleko. Przy wjeździe na asfaltówkę stoi gospodarstwo, dom i inne zabudowania w tradycyjnie greckim „nieporządku” :wink: . Zauważyliśmy wśród tego wszystkiego takiego oto wielkiego ptaka 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wielkie ptaszysko było wyraźnie przestraszone naszym zainteresowaniem, usiłowało się ukryć pod przyczepą, znacznie niższą niż jego „wzrost” .

Obrazek

Widząc, że się stresuje odeszliśmy, pozwalając mu na spokojne oddalenie się :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.10.2013 11:08

My oddaliliśmy się nie za pomocą skrzydeł, a znacznie bardziej prozaicznego urządzenia :) . Pojechaliśmy do małej wioski Fisini, której nazwa oznacza, ze wieją tu bardzo silne wiatry i mogą tworzyć się tornada 8O . Na szczęscie teraz nic takiego nie miało miejsca, i po chwili znaleźliśmy się na brzegu morza przy klasztorze Agios Sozon.

Obrazek

Kościół nie jest jakiś szczególnie zabytkowy, ale podobno jest bardzo popularny wśród mieszkańców wyspy. Święto obchodzi się tu 7 września, dawniej trwało nawet 3 dni, dziś już krócej, ale ludzie wciąż składają świętemu różne dary wotywne by chronił ich od wszelakich nieszczęść i chorób.

Przy klasztorze stało kilka aut i kręciło się kilkunastu robotników szykujących okolicę do mającej niedługo przecież nadejść uroczystości. A przed swoim domem siedział POP 8O

Obrazek

Jako, że nie znamy zwyczajów panujących w kościele prawosławnym, zawsze nie bardzo wiemy jak się zachować w takim miejscu, czy możemy sobie chodzić i pooglądać co nieco, czy raczej nie będzie to mile widziane :roll: , podobnie jest z robieniem zdjęć takich jak powyżej. Jednak tym razem nic nieprzyjemnego nas nie spotkało, pop się nawet nami zainteresował :) , spytał skąd jesteśmy i czy podoba się nam na wyspie :) .

No jak mogłoby się nam tu nie podobać? :roll:

Obrazek

Zaglądnęliśmy do kościoła, podobnego do innych na Limnos, ale z wieloma marmurowymi elementami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tamaryszkowy ogród przed klasztorem

Obrazek

Malowanie dzwonnicy :)

Obrazek

Obrazek

Nowo wybudowana (albo odbudowana) kapliczka do której robotnicy układali kamienny chodnik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pamiątki po napiętej sytuacji w stosunkach z Turcją znaleźliśmy też i przy klasztorze.

Obrazek

Ja już miałem zdjęcie na czołgu, czas na Małgosię :D

Obrazek

W drodze powrotnej – wiatraki

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.10.2013 11:09

W niewielkiej wiosce Agia Sofia (właściwie wszystkie wioski są tu niewielkie i raczej wyludnione :roll: ) za drogowskazem „Skidi” skręciliśmy w kolejną pylącą szutrówkę.... Limnos nie jest miejscem dla ludzi lubiących czyste auta :wink: . Mimo, że okoliczne krajobrazy nie były może pasjonujące

Obrazek

ja byłem coraz bardziej zafascynowany przestrzenią, pustkami, ciszą i spokojem jaki zastaliśmy na wyspie.

Obrazek

To koniec wielkiej zatoki Moudros leżącej po południowej stronie Limnos, miejsca ważnego i strategicznego dla działań wojsk alianckich podczas I wojny światowej.

Obrazek

Obrazek

Plaża Skidi, pusta... zamieniliśmy się miejscami z 3 samochodami z Rumunii... nie tylko my lubimy sobie pozwiedzać :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na wodzie łódka typowa....

Obrazek

na brzegu łódka trochę inna :wink: :lol:

Obrazek

Zdumieliśmy się bardzo, gdy tuż obok zauważyłem kapiącą spod skały wodę – słodką, może pół metra n.p.m. :roll:

Obrazek

Oprócz niej było tu normalne ujęcie

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.10.2013 11:10

Nie było tu już ani fal ani wiatru... znów sielanka, na dodatek z widokami w których się zakochałem...

Obrazek

Obrazek

Kolejna opuszczona osada

Obrazek

Obrazek

Trochę zaryzykowaliśmy... to nie były trasy odpowiednie dla „siedzącej” Skody.

Obrazek

Jednak postanowiłem przejechać szutrowym skrótem przecinając wspomniane wzgórza Paradisi.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Było gorąco, pyląco, wyboiście, chwilami stromo... ale całą trójką daliśmy radę :idea: :D

Obrazek

Chyba było warto się pomęczyć, by znaleźć się w takim miejscu... :roll: .

Obrazek

c.d.n.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 26.10.2013 07:55

Niezłe ptaszysko 8O

:oczko_usmiech:
Użytkownik usunięty
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.10.2013 18:19

kulka53 napisał(a):Nie było tu już ani fal ani wiatru... znów sielanka, na dodatek z widokami w których się zakochałem...

Obrazek

(...)


Nie dziwię się. Piękna okolica. (Przepraszam, że powtórzyłem to zdjęcie, ale po prostu... musiałem ;-) ).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 326
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone