Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.10.2013 13:33

1 września, niedziela

Noc po długiej podróży przespaliśmy jak zawsze jak dwa kamienie :) , mimo upływającego czasu wciąż na tyle nieduże, że spokojnie mieszczące się na rozłożonych skodowych fotelach. Ranek przywitał nas ciepełkiem :) i prawie bezchmurnym niebem, humory jak zawsze dopisywały. Zebraliśmy się szybciutko... zawsze tak jest gdy na śniadanie wyciągamy z lodówki jeszcze nie zjedzone kanapki :wink: . Okolica w jakiej spędziliśmy noc okazała się całkiem niczego sobie :cool:

Obrazek

Do leżącego nad jeziorem Dojranu dojechaliśmy w kilka zaledwie minut. Jeszcze sto lat temu było tu całkiem spore miasto zamieszkałe głównie przez Turków i Bułgarów... na skutek zawirowań historii, decyzji podejmowanych gdzieś, tysiące kilometrów stąd, zmian granic, wysiedleń, miasto najpierw opustoszało, następnie, z końcem I wojny światowej zostało całkowicie zrównane z ziemią. Dziś nad brzegiem jeziora, podzielonego po połowie pomiędzy Macedonię i Grecję, znajdują się po macedońskiej stronie dwie wsie. Nowy Dojran, przy nieco wyższym, niezbyt dostępnym, zarośniętym trzcinami odcinku to zwykła wieś jakich w okolicy wiele. Stary Dojran to miejscowość, którą na macedońską miarę można nazwać kurortem... jak zauważyliśmy jest tu jakiś hotel, są kwatery do wynajęcia... na chwilę się zatrzymaliśmy.

Poranny spokój, cisza, sielankowe widoczki na unoszące się bez ruchu na tafli otoczonego górami jeziora łódki – tak właśnie zapamiętaliśmy to miejsce :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak kurort, musi też być i plaża i coś w rodzaju promenady :)

Obrazek

Tu sezon się już skończył, pozostały tylko stojaki na parasole... ciekawy patent :lol:

Obrazek

Tyle piachu w butelkach, nic dziwnego, że na plaży za dużo go nie ma :wink:

Pospacerowaliśmy chwilkę po nabrzeżu, uzupełniliśmy zapasy butelkowej wody z napotkanego kraniku. Widać było, że to miejsce jest z pewnością dość popularne na lokalną skalę, może gdyby była inna pora i potrzeby poszlibyśmy się wykąpać w ciepłej wodzie jeziora o kamienistym dnie... ale teraz pojechaliśmy dalej. Przejście graniczne było tuż obok a na nim kilka samochodów, po paru minutach stało się to, o czym marzyliśmy przez cały prawie rok... witaj Grecjo :idea: :D

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.10.2013 14:13

kulka53 napisał(a):Obrazek

c.d.n.


To, co na tym zdjęciu wygląda już bardzo zachęcająco :)
Ładne kolorki, wzgórza, domek na wodzie 8O

Witaj Grecjo :)

Melduję się nieco spóźniony, ale po drodze różne rzeczy się działy - w tym wczorajszy gdański koncert brytyjskiego zespołu New Model Army (i polskiej Armii)

:oczko_usmiech:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 07.10.2013 14:19

kulka53 napisał(a):...stojaki na parasole... ciekawy patent :lol:

Jeszcze można z opon samochodowych robić (środek zalewamy cementem)

pzdr :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.10.2013 15:00

kulka53 napisał(a):Grecja w ogóle a jej wyspy mniejsze i większe tym bardziej mocno nas wciągnęły... wpadłem na taki pomysł jeszcze przed wyjazdem, że skoro inni zdobywają przeróżne Korony – Polski, Europy, Ziemi czy Himalajów, wyznaczają sobie jakiś cel, to my możemy spróbować zdobyć cel na miarę naszych możliwości - Koronę Greckich Wysp 8O i spróbować dopłynąć na wszystkie zamieszkałe :oops:


Piękny plan :!: Trzymam kciuki, bo jeszcze długo będzie co oglądać na forum :D.

Czekam z niecierpliwością na greckie krajobrazy.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.10.2013 19:43

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):...stojaki na parasole... ciekawy patent :lol:

Jeszcze można z opon samochodowych robić (środek zalewamy cementem)

pzdr :wink:

Wozisz ze sobą cement? 8O


Ale to musi być z felgą, bo inaczej parasola nie będzie gdzie wsadzić :D

Jak komuś zginie koło to będzie na ciebie ;)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 08.10.2013 10:58

tony montana napisał(a):Melduję się nieco spóźniony, ale po drodze różne rzeczy się działy - w tym wczorajszy gdański koncert brytyjskiego zespołu New Model Army (i polskiej Armii)

Meldunek przyjęty, spocznij!

Zdjęć jak zwykle mam ogromny nadmiar. Dzięki za zwrócenie uwagi- te kolorki w nielubianym przeze mnie odcieniu różu dowalił mi google+. Znalazłam gdzie to zmienić w ustawieniach i odhaczyć automatyczne ulepszanie kadrów. Ale najpierw musiałam na już wysłanych zdjęciach odzyskać oryginały. Ciężkie jest życie z ulepszaczami :!:

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):...stojaki na parasole... ciekawy patent :lol:

Jeszcze można z opon samochodowych robić (środek zalewamy cementem)

pzdr :wink:


weldon napisał(a):
Ale to musi być z felgą, bo inaczej parasola nie będzie gdzie wsadzić :D

Nie jestem pewna czy takiego rozwiązania gdzieś na jakiejś plaży nie widzieliśmy :wink: Pomysłowość Greków z ich prowizorką potrafi zaskoczyć.
marze_na napisał(a):
kulka53 napisał(a):Grecja w ogóle a jej wyspy mniejsze i większe tym bardziej mocno nas wciągnęły... wpadłem na taki pomysł jeszcze przed wyjazdem, że skoro inni zdobywają przeróżne Korony – Polski, Europy, Ziemi czy Himalajów, wyznaczają sobie jakiś cel, to my możemy spróbować zdobyć cel na miarę naszych możliwości - Koronę Greckich Wysp 8O i spróbować dopłynąć na wszystkie zamieszkałe :oops:


Piękny plan :!: Trzymam kciuki, bo jeszcze długo będzie co oglądać na forum :D.

Czekam z niecierpliwością na greckie krajobrazy.

W przewodniku naliczyliśmy 75 wysp - plan na bardzo długie lata gdyby utrzymać tegoroczną średnią. Oby się Grecja za szybko na wyspach nie zmieniała :D
W relacji będą krajobrazy (nie pejzaże), ciekawostki przyrodnicze i archeologiczne, widoki ze zdobytych szczytów, cykladzkie (i nie tylko) osady, białe kapliczki, wiatraki stare i nowe, zwierzęta i rośliny, porty i mnóstwo plaż.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.10.2013 11:32

1 września, niedziela c.d.

Wioska Doirani, jedyna miejscowość po greckiej stronie leżąca nad jeziorem niczym szczególnym naszej uwagi nie zwróciła... może jedynie tym, że w przeciwieństwie do łatwo dostępnych brzegów po stronie macedońskiej, tu przy granicy wszystko otoczone było płotami i drutem kolczastym :roll: . Pojechaliśmy dalej na wschód, prawie zupełnie pustą o tej porannej, niedzielnej porze, szeroką i dobrą drogą. Minęliśmy po prawej przebłyskujące w oddali jezioro Kerkini i kawałek dalej zderzyliśmy się z brutalną rzeczywistością powakacyjnego bułgarskiego najazdu na Grecję :wink: . Znaleźliśmy się bowiem na podstawowej, najkrótszej drodze z Sofii do Salonik, a tym samym i na płw. Chalkidiki.... Stan jej jest dość beznadziejny, widać co prawda było, że kiedyś planowano tu zbudowanie tworu autostradopodobnego, jednak wiadomo... pieniądze zapewne unijne Grecy woleli przeznaczyć na coś innego :wink: i powstały tylko jakieś fragmenty, wiadukty i.t.p. Przed Serres większość Bułgarów skręciła na szczęście na wspomniane Saloniki, a my skierowaliśmy się właśnie do samego Serres.

Pewnie zatrzymalibyśmy się tu na dłuższą chwilę, gdyby nie to, że czas nasz tego dnia był troszeczkę ograniczony. Serres posiada bowiem kilka bizantyjskich i osmańskich zabytków i być może jeszcze będzie okazja by je zobaczyć... dziś postanowiliśmy odwiedzić tylko jeden, położony parę kilometrów za miastem.

Monastyr Prodromou (św. Jana Chrzciciela) to najcenniejszy zabytek w tej okolicy. Zbudowano go w 1270 roku w górskim wąwozie na północny wschód od Serres. Klasztor zasłynął z pięknie malowanych ikon i innych obrazów a obecnie zamieszkują go siostry zakonne.

Przez Serres przejechałem na szczęście dość gładko, czasem wśród gąszczu rozpraszających wzrok kierowcy detali, typowego dla greckich miast, udawało mi się wypatrzyć kierujący do klasztoru drogowskaz. Troszkę ogłupiała nawigacja tym razem nie przydała się za bardzo, trzeba było polegać na sobie :) . Za miastem wspinaliśmy się mozolnie coraz wyżej i wyżej, krętą i wąską górską uliczką pokrytą nowym asfaltem. Otwierające się przed nami krajobrazy, typowe w sumie dla górskich okolic wnętrza Grecji po raz kolejny mnie zachwyciły.... dziwne to trochę, niby dobrze się je zna, pamięta, ale gdy po tak długiej przerwie znów się je widzi, serce się raduje a oczy chcą je chłonąć, napawać się nimi :) . Niemniej, baczną uwagę trzeba było zwracać na pojawiające się co chwilę z naprzeciwka samochody – niechybny znak tego, że poranne niedzielne nabożeństwo w klasztorze już się skończyło :idea: .

Rzeczywiście, gdy dojechaliśmy na miejsce (tu droga się kończy), na przydrożnych parkingach było jeszcze tylko kilkanaście aut. Zaparkowałem w cieniu, wzięliśmy aparaty i poszliśmy zobaczyć dokąd dojechaliśmy :) .

Pierwsze wrażenie było takie sobie :?

Fakt, że to poza murami monastyru, ale przywitała nas lekka ruina 8O

Obrazek

Obrazek

Ale i postępujące prace remontowo-budowlane :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.10.2013 11:32

Monastyr jest otwarty a wejście darmowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.10.2013 11:33

We wnętrzu trwało właśnie sprzątanie, odkurzanie. Weszliśmy, ale szybko poinformowano nas że zdjęć nie będziemy mogli zrobić :? . Dość mroczna atmosfera i krzątające się non stop siostry sprawiły, że odpuściliśmy jakikolwiek próby uwiecznienia dość ciekawego, nastrojowego wnętrza świątyni i tylko mu się poprzyglądaliśmy.

No trudno, za to na zewnątrz nikt pstrykać nie zabraniał :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W bocznych budynkach urządzono nieduże muzeum w którym można było zobaczyć eksponaty i stare zdjęcia ilustrujące dawne życie mieszkańców monastyru, utrzymujących się z uprawy oliwek, winorośli i hodowli.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niedługo trwała nasza wizyta w monastyrze Prodromou, może w sumie godzinkę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wróciliśmy do auta, zjedliśmy co nieco, wzmocniliśmy się nieco używanymi podczas podróży napojami energetycznymi i byliśmy gotowi na dalszą drogę. Myślę, że przejeżdżając przez Serres warto tu zaglądnąć, choćby dla ładnych widoków :D na głęboką dolinę na zboczu której schowany jest monastyr.

Obrazek

c.d.n.
anubis2423
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 06.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) anubis2423 » 08.10.2013 11:41

Super się zapowiada zasiadam do lektury :D :D
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1726
Dołączył(a): 20.05.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 08.10.2013 12:00

Z niewielkim opóźniaczem :wink: też jestem i czekam na ciąg dalszy.

Za rok może i my powrócimy do wakacji w Grecji, po prawie 10 latach przerwy 8) :hut:

Bardzo mi się podoba Wasz plan z koroną wysp... 75... my byliśmy póki co na czterech :D
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 08.10.2013 14:52

Zdjęcia z muzeum - eksponaty przypominają mi trochę Cypr i wioskę Omodos na przedgórzu Gór Troodos - tam też były takie domo-piwniczki z muzealno-działającymi jeszcze niekiedy narzędziami i przedmiotami.

Oczywiście kupiliśmy dwa czy trzy dość ciężkie, półsłodkie, przepyszne wina w tym miejscu

Na Rodos z kolei podobny klimat miała wioska Emponas, na zboczach Atavyros (1215 m n.p.m)
http://goo.gl/maps/8s0gv

Tam też kupiliśmy pyszne wino, tylko jedno dojechało (doleciało) do domu :oops: 8O

A przy okazji gdyby ktoś miał okazję zakupić (coprawda ani greckie ani cypryjskie, jeno włoskie)
Primitivo di Manduria - DOLCE NATURALE - to polecam

:mrgreen: :papa:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 08.10.2013 15:43

kulka53 napisał(a):
Obrazek


Bardzo mnie ten motyw zafascynował.
Jednego smoka ziejącego piekielnym ogniem widzieliśmy w Meteorach, drugiego w Bitoli w Macedonii.

Cały monastyr w takim meteorytowym klimacie.

pzdr :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 08.10.2013 16:16

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):
Obrazek


Bardzo mnie ten motyw zafascynował.
Jednego smoka ziejącego piekielnym ogniem widzieliśmy w Meteorach, drugiego w Bitoli w Macedonii.

Cały monastyr w takim meteorytowym klimacie.

pzdr :wink:


I te kolory... 8O


Pozdrawiam
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 08.10.2013 22:39

kulka53 napisał(a):że skoro inni zdobywają przeróżne Korony – Polski, Europy, Ziemi czy Himalajów, wyznaczają sobie jakiś cel, to my możemy spróbować zdobyć cel na miarę naszych możliwości - Koronę Greckich Wysp 8O i spróbować dopłynąć na wszystkie zamieszkałe :oops:


Ja sie pochwalę: zdobyłem Koronę Polskich Wysp, a także Słowackich, Czeskich i Węgierskich. :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 321
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone