Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Kulkowe małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 09.02.2013 11:59

jacky z DG napisał(a):podziwiam Wasze fotki, szczególnie dostrzeganie takich małych szczegółów jak kwiatek "na betonie"...

Miło nam, dzięki. :D

A swoją drogą co dwie pary oczy to nie jedna :wink: a dwa aparaty to nie jeden. :wink:
Wiąże się z tym problem późniejszej obróbki i wiele godzin poświęconych przebieraniu zdjęć.
Z tego wyjazdu przywieźliśmy ponad 7 tys zdjęć. To zdecydowanie zbyt dużo do pokazania w relacji i ogarnięcia na raz! Ja robię 2,5 raza więcej zdjęć niż Paweł (zagadka: ile zdjęć każde z nas przywiozło?). Ale on ma lepsze i sensowniejsze i szersze kadry, ja bardziej skupiam się na drobnicy. Dlatego dość starannie się im przyglądam co warto pokazać a czego nie.

jacky z DG napisał(a):
czy przed wstawieniem na forum obrabiacie fotki np. obcinając niepotrzebny fragment, czy dajecie całe ujęcie ?


Wyborem i obróbką zajmuję się w najprostszy możliwy sposób korzystając z dwóch darmowych programów FastStone Image Viewier i IrfanView. Niestety zdjęcia z każdego aparatu wymagają innej obróbki.

Będzie teraz "coś od kuchni".
Pentax - oryginalne zdjęcie, zmniejszone do rozmiaru o szer. 800 pikseli.
Obrazek
Horyzont krzywy i zdjęcia poplamione, dlatego zdjęcie zostanie wyprostowane i wystemplowane (stempel w irfan), na końcu lekko wyostrzone.
Obrazek


Pentax - oryginał tylko zmniejszony
Obrazek
Tym razem wycięłam fragment zdjęcia aby pokazać "portret" kota i pozbyć się pierwszego planu. Nie udało się z głębią ostrości za kotem. Gałązki w tle powinny być rozmyte a niestety nie są :( Zmniejszyłam zdjęcia tak aby nie było na forum pokazywane z lupką i wyostrzyłam.
Obrazek


I jedno zdjęcie z fuji, Oryginał podobnie jak w poprzednich tylko zmniejszony.
Obrazek
Zdjęcia z fuji najpierw zmniejszam do rozmiaru 800x600 a potem dodaje 20 kontrastu, 70 nasycenia i 3 razy mocniej niż z pentaxa wyostrzam.
Obrazek

Nie każde zdjęcie wymaga tych wszystkich opisanych zabiegów. Najwięcej czasu zajmuje mi wybieranie ich, ponieważ robimy często bardzo podobne kadry i jest ich dużo, staram się pokazać to zdjęcie które lepiej coś pokazuje i żeby się nie powtarzało to samo wielokrotnie na kolejnych zdjęciach. Reszta po tym zajęciu to pikuś.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Kulkowe małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 09.02.2013 12:36

Lidia K napisał(a):...Najwięcej czasu zajmuje mi wybieranie ich,...


Tym bardziej, że ja często dopiero po obróbce decyduję, które ze zdjęć "pójdzie między ludzi". :)

Lidia K napisał(a):Reszta po tym zajęciu to pikuś.


Z tym jednak się nie zgodzę. :D
Mój PH po zeszłorocznym Hvarze ledwo dyszy. 8O

pzdr :wink:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Kulkowe małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 09.02.2013 15:43

longtom napisał(a):
Lidia K napisał(a):...Najwięcej czasu zajmuje mi wybieranie ich,...


Tym bardziej, że ja często dopiero po obróbce decyduję, które ze zdjęć "pójdzie między ludzi". :)

Widocznie nie masz z nadmiarem zdjęć takiego problemu. :wink: Były takie dni, z których mieliśmy w sumie 600 sztuk. Żeby mieć pojęcie co się w dwóch różnych katalogach znajduje - rzeczywiście najpierw wykorzystując podane wyżej programy zmniejszałam z pentaxa i obrabiałam automatycznie te z fuji (zmniejszenie, kontrast, nasycenie, wyostrzenie) - umieszczałam je w jednym miejscu. Ale ta cześć pracy była z automatu. Teraz następowało bardzo długie wybieranie i kasowanie.
longtom napisał(a):
Lidia K napisał(a):Reszta po tym zajęciu to pikuś.


Z tym jednak się nie zgodzę. :D
Mój PH po zeszłorocznym Hvarze ledwo dyszy. 8O

Gdy mam wybrane zdjęcia tak jak napisałam - reszta to pikuś bo ja nie używam PH (masz na myśli PS?), więc i ja i mój komp nie grzeje się. Teraz następuje etap związany czasem z kadrowaniem, prostowaniem horyzontu (wtedy ponownie sięgam do oryginału) i prawie zawsze usuwanie plamek z cyfrówki na niebie.
Robię tylko niezbędną obróbkę.
No cóż każdy orze jak może, powiedziałabym, że orze jak potrafi i na ile ma czas. :wink:

Eksperymenty z PS zostawiam sobie na inne okazje, spokojniejsze i specjalnie poświęcone fotografowaniu. Może wrócę do zabawy na wiosnę?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Kulkowe małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.02.2013 21:26

longtom napisał(a):Mój PH po zeszłorocznym Hvarze ledwo dyszy. 8O

Podobno spada po każdym posiłku i dlatego trzeba żuć gumę Orbit :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.02.2013 16:52

26 września, środa c.d

Tripotamos leży u podnóży Exombourgo od strony południowej, teraz pojedziemy na drugą stronę góry, do Xinary. To niewielka miejscowość z dwoma dużymi, ładnymi kościołami, podobno zamieszkiwana w całości przez katolików. Niegdyś swą siedzibę miał katolicki arcybiskup, obecnie w tym sporym budynku mieszczą się biura urzędów miasta Tinos.

Xinara

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok na okolicę – Kampos i Tarampados

Obrazek

Także i tę wioseczkę opanowały dziwne futrzaste stwory 8O

Obrazek

Obrazek

Większość „stworów” jednak nie odbiega od normy :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.02.2013 16:53

Wioski na Tinos zwykle były bardzo puste, spotykaliśmy pojedyncze osoby. Xinara wyglądała na zupełnie wymarłą (o ile nie liczyć około tuzina kotów :wink: )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ledwo się rozpędziliśmy, już musieliśmy hamować... wioska się skończyła :wink: . W zamian zaoferowała nam całkiem miłą przekąskę :)

Obrazek

Widok z drugiego końca Xinary

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu też jest ujęcie wody :)

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.02.2013 16:54

Tuż obok natknęliśmy się na pazia królowej 8O . Siedział sobie spokojnie na murku od czasu do czasu tylko zmieniając pozycję, jakby pozując... szkoda tylko, że wybrał miejsce dość kiepsko oświetlone :wink: . No i trochę szkoda, że nie mieliśmy ze sobą Raynoxa :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To tak z rozpędu :wink: :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.02.2013 16:55

Wracamy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Xinara u stóp skały Exombourgo widziana z dróżki dojazdowej.

Obrazek

c.d.n.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.02.2013 19:25

Milos i Kimolos ogólnie rzecz biorąc chyba jednak spodobały mi się bardziej, niż Tinos... Jednakże ze względu na prześliczne tinoskie górskie wioski 8) (no i kilka plaż :wink: ) tu też chętnie spędziłabym jakieś wakacje :) .
Fajnie, że spędziliście troszkę więcej czasu, niż pierwotnie planowaliście. Maglić poczeka :) , a powtórka z Tinos zapewne nie nastąpi, skoro jeszcze :idea: tyle wysp przed Wami...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.02.2013 22:56

dangol napisał(a):Milos i Kimolos ogólnie rzecz biorąc chyba jednak spodobały mi się bardziej, niż Tinos... Jednakże ze względu na prześliczne tinoskie górskie wioski 8) (no i kilka plaż :wink: ) tu też chętnie spędziłabym jakieś wakacje :) .
Fajnie, że spędziliście troszkę więcej czasu, niż pierwotnie planowaliście. Maglić poczeka :) , a powtórka z Tinos zapewne nie nastąpi, skoro jeszcze :idea: tyle wysp przed Wami...

Milos z pewnością miała więcej ciekawostek, niezwykłości, no ale to ze względu na swą wulkaniczną przeszłość :) . Miała też więcej ładnych plaż.
Kimolos mogła się podobać przez swą nieturystyczność, grecką autentyczność i małe rozmiary :)
Natomiast Tinos najbardziej podobała mi się krajobrazowo :idea: , liczne skupiska białych domków na tle zrudziałych przestrzeni i tarasów robiły spore wrażenie.

Czy wrócimy na Tinos? masz rację, pewnie nie, osobiście bardzo w to wątpię. Faktycznie te ponad 5 dni które tam spędziliśmy były tak na styk wystarczające by całkiem sporo zobaczyć. Mogliśmy się jeszcze pokusić o zdobycie najwyższego szczytu wyspy, Tsikniasa, można tam było albo powędrować z okolic wioski Mirsini, albo podjechać jeszcze bliżej autem, dość kiepskim szutrem prowadzi droga wysoko do kapliczki. Odpuściliśmy, w końcu na plaży trochę też trzeba poleżeć :) . Zresztą po wietrznych doświadczeniach na Exombourgo stwierdziliśmy, że rację mieli ci starożytni, którzy twierdzili, że Tsiknias to siedziba boga wiatrów :wink:

Maglic to trochę plama na honorze :wink: , z czasem coraz mniej po drodze nam w tamte strony. Zobaczymy czy w tym roku zaglądniemy, skoro i Mitikas zwłaszcza Małgosię mocno przyciąga :)

Dylemat - kilka kolejnych greckich wysp, czy może odkładana pierwsza próba podbicia kawałka Turcji rozstrzygnie się pewnie latem :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Kulkowe małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 11.02.2013 16:38

weldon napisał(a):
longtom napisał(a):Mój PH po zeszłorocznym Hvarze ledwo dyszy. 8O

Podobno spada po każdym posiłku i dlatego trzeba żuć gumę Orbit :D


Ja nie żuję i dlatego pewnie ta zadyszka. :D

kulka53 napisał(a):
Obrazek


Bardzo ładna fotka :!:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 11.02.2013 21:59

Tak, tym razem barwne akcenty bardzo fajnie sie rozłożyły. :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Kulkowe małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2013 14:19

longtom napisał(a):Bardzo ładna fotka :!:

DarCro napisał(a):Tak, tym razem barwne akcenty bardzo fajnie sie rozłożyły. :)

Żeby ją zrobić trzeba było wleźć po kamiennym murku na położoną wyżej "łąkę".
Warto było, bo nie dość że pojedliśmy tam podwiędniętych, słodkich winogron, to jeszcze ujęcie się spodobało :cool: :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2013 14:23

26 września, środa c.d.

Powoli przemierzamy okolicę co chwilę zatrzymując się na jakąś fotkę :)

A to wiatraki...

Obrazek

A to gołębniki...

Obrazek

A to osiołek :)

Obrazek

A to albańskim zwyczajem osiołek zamiast samochodu :cool:

Obrazek

A to mój ulubiony widok krajobrazowy :cool:

Exombourgo, Loutra, Krokos, Skalados, Koumaros.

Obrazek

Krokos i Skalados

Obrazek

Monastiria

Obrazek

Smardakito

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.02.2013 14:27

Ale w tej okolicy znaleźliśmy się nie tylko po to, by pooglądać widoki. Właśnie gdzieś tu, między Kampos, Tarampados i Smardakito, ma się znajdować „dolina gołębników” i przyjechaliśmy tu by sprawdzić czy uda się coś takiego odszukać :)

Udało się :idea: :D , co prawda na zdjęciach nie widać wszystkich gołębich domków, ale było ich tam kilkanaście na małym obszarze. Są one jednymi z najstarszych i najlepiej zachowanych na całej wyspie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz zaglądniemy na chwilę do Tarampados, wioski położonej tuż obok gołębiej dolinki :)

Obrazek

Obrazek

Także stąd dobrze widać liczne gołębniki :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 311
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone