Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 29.04.2009 21:58

jacky6 napisał(a):
wyprowadzić z (o)błędu...
:lol: :lol: :P :P


Jacky - to ja poproszę o to wyprowadzenie :D bo mam kilka wersji wydarzeń i nie wiem na czym polega mój (o)błęd :D, bo:
a) polega na niefortunnym sformułowanie "tereny niezabudowane"
b) jest związane z brakiem konieczności zakupienia owej winietki
c) inne


Pozdrawiam
:D :D :D
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 29.04.2009 22:15

Lidko i Pawle - dziękuję :)
Jest o czym marzyć za ... 3 lata :wink: Ale poważnie - i Riła i Pirin naprawdę zrobiły na mnie wrażenie.
Kosówka choruje trochę jak u nas, szkoda.
Francuzki - prawdziwie gorące kobiety :wink: :)
Piękny motyl na szybie :!:
Włóczykije jesteście , ot co :) Tyle ciekawostek w drodze namierzyć ...
Przyłączam się do PiotraB - do następnego spotkania ( relacji ) .
Pozdrawiam ciepło
P.S. Pojutrze chcę zdobyć kolejny szczyt do Korony Polski - Czupel . Tak boleśnie odarli Madohorę z jej splendoru ... :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.04.2009 22:22

Lidio, Pawle
dzięki za kolejną relację :lol:
a gdzie w tym roku na wakacje :?:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 30.04.2009 06:47

Po każdym Twoim wpisie byłem zachwycony zdjęciami - co jeszcze może mnie tu spotkać - a jednak może - każdy kolejny ciekawszy - zdjęć zdecydowanie za mało !
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.04.2009 08:08

Bardzo dziękuję Wam Wszystkim za wpisy i wieeeeelką życzliwość :D

Dzięki temu wiem, że warto było to opisać. Każdy, kto pisał relację wie ile czasu to zajmuje i wymaga wysiłku i trudu. Tak naprawdę to sądziłem, że będzie to już ostatnia nasza relacja na tym forum, ale widzę, że dla Was warto pisać dalej o naszych dziwnych dla wielu "wyczynach". No i postaramy się w przyszłości robić więcej zdjęć Jacku :D :!:

Okazało się, że każdy z Was znalazł coś dla siebie, a to namiary na kwatery i chęć zjechania z autostrady na rzecz wąwozu Derdap, chęć odwiedzenia Bułgarii i jej monastyrów, górskie zdjęcia, może inspirację do kolejnych podróży, zniknęły też obawy jakie i my mieliśmy, przed Bułgarią jako krajem niebezpiecznym i groźnym.

A propos winietek, ja tam nie wiem czy trzeba je mieć czy nie, ja po prostu WOLAŁBYM je mieć by uniknąć ewentualnych niepotrzebnych kłopotów na upragnionych wakacjach :wink: :D

Jacky, o Araracie nie myślałem (jeszcze :wink: ), w Turcji są też inne góry, ale to jeszcze nie teraz. Na razie będziemy realizować mniejsze cele, a kiedyś, gdy finanse pozwolą i zakupimy większe auto - można się będzie wypuszczać nieco dalej :D

Piotrze, pomyśl o Bułgarii. Nie twierdzę, że to najbardziej fascynujące miejsce na Ziemi, ale miejsce które na pewno warto choć raz zobaczyć.
A co do majowego weekendu, pogoda ma być, zatem jak i Tobie,
może i nam uda się coś zdobyć :D

Januszu, plany planami a euro drogie :( a to kluczowa sprawa. Zatem będziemy realizować plan "B" czyli oszczędny :lol: bo sfinansować trzeba aż 3 wyjazdy :wink: . Już niedługo, w czerwcu - Chorwacja, lato w górach Bośni i MNE , jesień - oczywiście też w Chorwacji :D

Serdecznie Wszystkich pozdrawiamy :D
jacky6
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 893
Dołączył(a): 14.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky6 » 30.04.2009 09:08

Tymona napisał(a):b) jest związane z brakiem konieczności zakupienia owej winietki


coby zbytnio nie zaśmiecać "górskich" widoków - gwoli porządku..

- wyprowadzam z błędnych, czyli wprowadzających mylne wskazówki -

w BG wystarczy kupić minimalną winietkę - potrzebna jest tylko na ichnią autostradę zwaną magistralą...

sfotografowana tablica "winietkowa" dotyczy ruchu towarowego...

resztę detali "zwykłego" po BG podróżowania można kontynuować w innym bułgarskim wątku - świeżo odkurzonym...

:wink: :wink: :lol: :lol:
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1349
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 30.04.2009 10:56

kulka53 napisał(a): ... czeka nas bowiem szczegółowa kontrola bagaży :( . Już podjeżdżając widzieliśmy że ludzie z stojącego na przejściu samochodu wkładają do środka bagaże i różne inne przedmioty, nas czeka to samo. Zawartość bagażnika ląduje na specjalnej ławeczce, pan celnik dość skrupulatnie obmacuje każdą torbę i plecak. Szczególną ciekawość wzbudzają butelki "pety" wypełnione wodą wiezioną do mycia i gotowania w drodze, pan jest bardzo zaskoczony gdy wącha ich zawartość i okazuje się, że to naprawdę zwykła przegotowana woda a nie pokątnie kupiony alkohol :D . Nie omieszkał jeszcze poświecić latarką we wszelkie zakamarki samochodu, zwłaszcza pod maską silnika :D . i w końcu mogliśmy powkładać nasze rzeczy do środka i odjechać. ...


kulka,

I ja chciałem podziękować za waszą relację, tym bardziej, że obrazującą tereny BG nam dotąd nieznane ... w swoim czasie (któż wie kiedy :roll:) z pewnością posłuży jako inspiracja i źródło cennych info :D ...

Zdjęcia do pozazdroszczenia ... ja wciąż nie mogę wyjść z podziwu nad ich jakością i odcieniem błękitu, jaki udaje się Wam na nich uzyskać :o ...

Co do granicy SRB / H ... zastanawiam się, czy nasi bratankowie robią takie cyrki z nudów czy nadgorliwości czy złośliwości :?: ... bo coś nie bardzo wierzę, aby Unia ich aż do takich kontroli przymuszała :? ...

Pozdrawiam,

PAP
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 01.05.2009 14:19

Dzięki za piękne chwile przy podróżowaniu razem z Wami przez kolejne relacyjne odcinki :D .

kulka53 napisał(a): ... sądziłem, że będzie to już ostatnia nasza relacja na tym forum, ale widzę, że dla Was warto pisać dalej ...

Już niedługo, w czerwcu - Chorwacja, lato w górach Bośni i MNE , jesień - oczywiście też w Chorwacji :D


Cieszę się, że kolejne relacje będą 8) i to może już niedługo, skoro pierwsza dawka Waszych letnich podóży zacznie się już wkrótce :D . Będę niecierpliwie czekać na te Wasze nowe wspomnienia, Pawle i Imienniczko mojej córy Gochy :D :arrow: a swoją drogą Lidio - Małgorzato, chyba tylko w jednym Twoim poście natknęłam się na Twe pierwsze imię :D , dobrze się maskujesz :lol:

Obrazek

Pozdrawiam cieplutko i życzę wielu wrażeń ze zdobywania nowych szczytów i miłych wspomnień z przebywania również u ich podnóży :papa:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 04.05.2009 09:30

Plavacu, nie wiedzieliśmy gdzie jest Czupel. No to dalejże szukać. I wygooglało dwa czuple. Może czupel znaczy kopa gwarze mieszkańców Beskid.

Czupel (933 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Małego w Beskidach Zachodnich. Leży w zachodniej części Beskidu Małego (położonej na zachód od doliny Soły)

Czupel (882 m n.p.m.) - rozległa, masywna góra w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Wznosi się w całości na terenie miasta Wisły, pomiędzy dolinami ...

A Madohora też sie znalazła:
Łamana Skała (Madohora, 929 m) jest najwyższym szczytem Gór Zasolskich i drugim (po Czuplu) w całym Beskidzie Małym.

Ciekawe jak się udała pogoda i wejście na najwyższy szczyt w Beskidie Małym?

W tym dniu przebywaliśmy w podobnej odległości od Tatr ale na południe i pogoda powaliła nas. Zamiast zdobycia Wielkiego Chocza był leniwy wjazd kolejką na Chleb w Małej Fatrze. Temperatura -1, wiatr na przełęczy pod Wielkim Krywaniem potężny, zero widoczności, wilgotność blisko 100 %, tylko zamieci brakowało. Poszliśmy na Wielki Krywań tylko po to, żeby go zdobyć. Dobrze, że warunki były cieżkie bo by po takim wejściu nie byłoby żadnej satysfakcji.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 04.05.2009 10:02

PAP napisał(a):Zdjęcia do pozazdroszczenia ... ja wciąż nie mogę wyjść z podziwu nad ich jakością i odcieniem błękitu, jaki udaje się Wam na nich uzyskać :o ...


Wszystkie zdjęcia robimy aparatem fotograficznym typu małpka - czyli cyfrowym kompaktem. Jego wielkość pozwala go nosić w kieszeni kurtki. Kiedy poszukiwałam kompaktu dla nas przeglądnęłam mnóstwo zdjęć na forum fotoamatorów i wybrałam taki aparat, z którego mnie się podobały te zwyczajne amatorskie zdjęcia.

A co do błękitnego nieba. Błękitne niebo przede wszystkim musi być.

To co dzisiaj widać przez okno u mnie w pracy nad Wrocławiem jest szare.

Obrazek


To co było poźnym popołudniem w drodze powrotnej do domu w sobotę 2 maja 2009 było czystym, błękitnym niebem, ale żeby "wyszło" na zdjęciach trzeba się było odpowiednio ustawić i wybrać odpowiedni obiekt.
A efekty można zobaczyć poniżej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Danusiu :wink: , Małgorzata - po grecku znaczy perła. Prawda, że ładne imię. Pozdrawiam moją imienniczkę Gochę.

Dzięki za miłe słowa.
Pozdrawiam
Lidia
Ostatnio edytowano 20.02.2012 19:33 przez Lidia K, łącznie edytowano 1 raz
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 04.05.2009 10:20

PAP napisał(a):Co do granicy SRB / H ... zastanawiam się, czy nasi bratankowie robią takie cyrki z nudów czy nadgorliwości czy złośliwości :?: ... bo coś nie bardzo wierzę, aby Unia ich aż do takich kontroli przymuszała :?


Też tego nie wiemy, jednak wydaje mi się ze to głównie "zasługa" przepisów unijnych :? . Ale może też trzepanie na granicy wynikało z tego, ze jechaliśmy praktycznie już w nocy, a przejście przez nas wybrane małe jest i niezbyt uczęszczane przez Polaków (przynajmniej tych z cro.pl :wink: ) no i faktycznie celnicy znaleźli sobie jakieś zajęcie by nie zasnąć :lol:

Kulki
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 04.05.2009 14:38

Lidio - do Korony potrzebny był ten wyższy Czupel :wink:
Został zdobyty :)
W przewodniku po B.Małym z 1980 opisuje się go jako szczyt porośnięty pięknym bukowym lasem, bez walorów widokowych. Zdobywałem go z poczucia "obowiązku" - a tu tymczasem niespodzianka - gigantyczny wiatrołom , widoki dalekie i wiatr urywający głowy :) Muszę doczytać, kiedy tak sponiewierało te okolice.
Leniuchowaliśmy więc w słoneczku w osłoniętym miejscu poniżej, nie chciało się schodzić w doliny...
Czy w czerwcu nasze ścieżki mają szansę skrzyżować się w Chorwacji ?
Pozdrawiam 8)

Obrazek
Widok na Czupel od zachodu.

Obrazek
Widok z Czupla na południowy-wschód

Obrazek
Wiało ...

Obrazek
Buczyna.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.05.2009 11:48

plavac napisał(a):do Korony potrzebny był ten wyższy Czupel :wink:


:D :D :D
Widzę, że KGP w planie, fajny pomysł, mnie się podoba. Zatem przybył kolejny "zaliczony" szczycik do kolekcji :D , a jak widać nawet niewielkie polskie górki potrafią sprawić miła niespodziankę, miało nie być widoku, a tu proszę, jest :D . I to zdaje się nawet na Babią Górę, czy dobrze poznaję na zdjęciach 8O :?:
A leniuchowanie w górskim słoneczku to coś co i Kulki lubią najbardziej :wink: :D

Piotrze, czerwcowa Chorwacja to oprócz przyjemności także dla mnie pewnego rodzaju obowiązek. Lidia czerwiec ma już tradycyjnie intensywnie zajęty w pracy, wykorzystuję ten czas by zabrać moją starszą wiekiem Mamę na wakacje, w tym roku, jak i w poprzednim padło na półtora tygodnia w CRO właśnie. Zamierzam być na Pagu i realizować plan wycieczkowo-rekreacyjny :D by jak najwięcej jej pokazać, a i całkiem nie zamęczyć.
My z Lidią ciągle jeszcze "niezlotowi" jesteśmy, zatem może jeszcze nadarzy się inna okazja by wspólnie powspominać zdobyte góry i przejechane kilometry, mam taką nadzieję :D

Serdecznie pozdrawiam
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 05.05.2009 13:25

Kulka, jak dla mnie to Pilsko...z Baraniej Góry (wyższa i bliższa niż Czupel), na której byliśmy ostatnio widać Pilsko...Babia za daleko.

PS Wiola mówiła mi kiedyś, że Czupel to nic szczególnego, że zarośnięta górka, a tu proszę...

PS Kulki robicie smaka na Bułgarię...nie ma co! :)
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 05.05.2009 14:38

Robert - z Czupla widać i Babią i Pilsko. Paweł dobrze rozpoznał Babią.
Poniżej oba szczyty z Czupla.

Obrazek
Babia Góra

Obrazek
Pilsko

Z Baraniej Góry Pilsko jest na pierwszym planie, przesłania Babią, te 3 szczyty leżą wtedy prawie w linii prostej. A Czupel jest zupełnie z boku i od lewej kolejno widzisz Babią, Pilsko, potem Romankę, Baranią i Skrzyczne.
Ale to wątek czarnogórsko-bułgórski :) Tylko, że fajnie się w nim ględzi o górach :)
Pozdrawiam 8)
P.S. Pawle - "wożenie" Mam też mamy wspólne ... !
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 32
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone